In een tentje tussen de indianen recreatie Nederland telt nogal wat avon tuurlijke reizigers. Al komt het merendeel zijn luie stoel niet uit. De ze 'reizigers' vergapen zich aan bro chures van verre stranden, verdiepen zich in dikke boeken over avontuur lijke tochten door jungles, missen geen reisprogramma op Discovery Channel, maar gaan 'gewoon' op va kantie naar de Costa del Sol. Voor avonturiers die echt toeristisch on ontgonnen gebieden op de aardkloot willen ontdekken, is het nieuwe reis bureau van Cynthia Ashof in Brou wershaven hèt adres. door Dennis Rijsbergen BROUWERSHAVEN - Sinds februari runt Ashof Treasury Travel. In haar kan toortje aan huis verklappen reishandboe- ken gedurfde bestemmingen. Syrië, Nica ragua, Panama, Libië. Niet bepaald landen waarvoor je even snel een vliegticket boekt, je koffer pakt en op de bonnefooi vertrekt. "Klopt", zegt Ashof. "Toeristi sche landen als Spanje en Mexico doe ik niet. Nicaragua bijvoorbeeld, is zo mooi. Het heeft het stempel onveilig, terwijl het het veiligste land van Centraal-Amerika is. En de mensen zijn er zo verschrikkelijk leuk én Nicaragua is niet zo toeristisch." Zoals bij zovele ondernemers is het voor Ashof een aardig uit de hand gelopen hobby. Altijd al wilde ze dingen ontdekken en vond ze het leuk mensen te ont moeten. Vanaf haar zeventiende werkte Ashof als salesmanager. "Ik ben zo in de zakenreizenbran- che gerold. Vorig jaar heb ik voor een touroperator een paar maan den door Zuid- en Midden-Amerika ge reisd. Dus ik heb een groot netwerk en ken het wereldje goed." Reizen is in. Door de lage dollar zijn vliegtickets goed betaalbaar en - zo consta De andere manier van vakantie vieren. teert Ashof - steeds meer mensen willen hun grenzen verleggen, ze willen steeds verder en nog ongerepter. "En ook in ver re, niet-toeristische landen hebben ze het internet ontdekt. Die landen komen nu als het ware naar ons toe om zichzelf te pro moten." Afzien Laten we eens een bestemming uit het aanbod van Treasury Travel nemen. Madagaskar bijvoor beeld. Dat is toch flink afzien, pri mitief, slapen in een hutje? "Luxe reizen in vijfsterren- resorts zijn via ons ook mo gelijk hoor", stelt Ashof "Al is het wel zo dat in dergelijke landen je vaker uitkomt op tweesterrenlodges. En je moet niet gechoqueerd zijn als je eens in een tentje temidden van indianen logeert. Je moet rekening houden dat in dergelijke landen ook in steden het water en de stroom vaak uitvallen. Ik geef dat de klant van tevoren wel mee. Maar dat is ook de charme. In Panama bijvoorbeeld kun je De wereld is mooi en dus moetje er ook wat voor terugdoen, vindt Ashof Ze steunt met haar reisbureau dan ook goede doelen, zoals een weeshuis op het Indone sische eiland Lombok. "Van elke reis die ik verkoop, gaat een deel van de opbrengst naar het weeshuis." En in Peru laat de Zeeuwse een jongen studeren, zodat hij later zijn zieke vader kan onderhouden. "Het is heel makkelijk om geld te verdie nen zonder iets terug te geven. Mijn doel is om in elk land dat ik aanbied een doel te steunen." overnachten bij indianen. Dat is prachtig. Die mensen zijn van binnen en van buiten mooi. Je wordt dan echt opgenomen in het jungleleven." Ashof heeft de bestemmingen persoonlijk bezocht. "Ik ken alle lokale reisagenten persoonlijk. Want ik wil weten waar het geld naartoe gaat en of mijn klanten in goede handen zijn." Bovendien kan Ashof haar klanten optimaal adviseren. "Ik kan tegen klanten zeggen: 'Dat en dat restau rantje is goed en dat moetje absoluut niet missen'." Ashof biedt reizen voor de zelfstandige rei ziger, maar ook voor de vakantieganger die meer dan gemiddeld het avontuur op zoekt, maar niet compleet in het diepe ge gooid wil worden. "In principe is alles mogelijk. Ik kan de autohuur regelen en de accommodaties, zodat de klant zeker weet dat aan het eind van de dag een ho telletje staat te wachten. Maar ook een au to met chauffeur is mogelijk als je niet zelf Foto 's: archief BNIDeStem durft te rijden in zo'n land. Ook is het mo gelijk dat een lokale agent je steeds op wacht, je naar het vliegveld brengt of naar een bootje." Juweeltje Weer terug naar Madagaskar, een fors ei land voor de kust van Oost-Affika. Maar weinig toeristen komen er. En ongetwij feld zijn er gebieden waar ze zelden een buitenlander zien. Eigenlijk zonde dus om er het toerisme te ontwikkelen. Want zod ra meer mensen zo'n reisjuweeltje ontdek ken... de paradox van het reizen. "Dat is wel zo", zegt Ashof, "maar om dan te zeg gen: 'Dan blijven we thuis...' Ik maak wel zoveel mogelijk gebruik van kleinschalige ecolodges. Want ik moet er niet aan den ken dat bijvoorbeeld Panama of Nicaragua net zo worden als Egypte: hotel na hotel na hotel. En ik bied alleen accommodaties aan waarvan ik weet dat ze goed met het energieverbruik omgaan, geen water ver spillen en de natuur respecteren. Zo was ik eens in een hotel in Nicaragua, een zeer populair hotel, toen ik zag dat ze daar twee aapjes aan de ketting hadden. Bedoeld als een soort dierentuin voor de gasten. Terwijl om hen heen apen vrij in de natuur in de bomen zaten. Ik ben me teen met de directeur in conclaaf gegaan, maar hij wilde de aapjes niet wegdoen. Ik doe nu geen zaken meer met hem." Treasury Travel is te vinden op www.tre- asurytravel.nl. Het reisbureau is aangeslo ten bij het calamiteitenfonds van Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93