Zaken doen in machocultuur 14 recreatie GUEST RANCH IN STAD VAN BUFFALO BILL X M Als kleine jongen kwam Peter De Cabooter, die met zijn gezin tot anderhalf jaar geleden in het Belgi sche Tervuren (bij Brussel) woonde, regelmatig logeren bij zijn tante Pau la en haar man, die in een afgelegen streek in de Amerikaanse staat Wyo ming een guest ranch runnen. Toen had hij nog niet kunnen vermoeden dat ze ooit bij hem zouden aanklop pen om het toeristisch gedeelte van de ranch, midden in het Wilde Wes ten, verder uit te bouwen. door Dorien van Dijk Flitner ranch, dat buiten het rundveebe drijf en de toeristische tak, onder meer ook nog een aanzienlijk landbouwbedrijf 500 ha) omvat met een behoorlijke hooipro- ductie en een doordachte paardenfokkerij, waarmee de nieuwe generatie ranchpaar- den wordt veiliggesteld. De opleiding van deze jonge westernpaarden ligt in handen van enkele gespecialiseerde paardentrai- ners. Dit gaat niet meer op een rodeoach tige manier zoals vroeger, maar op een paardvriendelijke methode, zoals ook de koeien op een zachtaardige wijze worden benaderd. Even wennen Toen De Cabooter werd gevraagd voor de functie op The Hideout werkte hij als Di rector Value Delivery en Eurofleet Tyres Foto's: Dorien van Dijk tractoren, grote vrachtwagens, vuurwa pens, et cetera omgaat. Als je niet kunt las- soën of geen excellente cowboy bent, is het moeilijk om het vertrouwen van de plaatselijke bevolking te winnen. Velen vragen zich af ot je dan wel capabel zult zijn om een guest ranch te runnen. Het is zelfs een paar keer voorgekomen dat ik een glas bier over mijn hoofd kreeg, over een macho-cultuur gesproken..." Heilige huisjes Gelukkig had De Cabooter, zelt geboren in Belgisch Congo, vanuit zijn vorige werk ervaring in het omgaan met andere culturen en liet hij zich niet uit het veld slaan. "Alles gaat hier vijftig keer trager, mensen nemen liever geen beslissing, dan de verkeerde. Dat is af en toe frustrerend. Maar daar staan ook heel positieve dingen tegenover. Dit is veruit de meest uitdagen de baan die ik ooit heb aangenomen en dat in zo'n prachtige omgeving. De guest ran ch werd altijd hobbymatig gerund in ver gelijking met mijn vorige werk. Geld ver dienen, kosten besparen, betrouwbare structuren opzetten, sales targets zetten en halen... Kortom de dingen confronterend a kunnen zijn, leken geen prioriteit te heb ben. Er waren veel heilige huisjes en de hele cultuur schuwt in tegenstelling tot Nederland en België confrontatie en ver andering, processen waarbij ik me altijd erg comfortabel voelde. Inmiddels heb ik deze instelling een beetje kunnen ombui gen. Ook de harde kern cowboys heeft wat moeten inbinden, doordat we er men sen van buitenaf hebben bijgehaald, die onder meer beter met de gasten konden omgaan. Inmiddels vloeit er geld in de kas en krijgen we ook steeds meer gasten uit Europa over de vloer. Meer en meer inter nationale zakelijke klanten ontdekken daarnaast de combinatie van het avontuur in - het tot voor kort erg ongekende - westen en het zaken doen. Deze vallei is ongeschonden en, of je wilt of niet, er gaan meer mensen hier huizen bouwen, veelal vakantieverblijven. Wij willen deze ontwikkeling duurzaam laten verlopen en ecologisch verantwoorde projecten opzet ten." Onlangs heeft de familie Trapper Lodge Inn op poten gezet. Een kwaliteitsrestau rant met overnachtingsmogelijkheden. Ideaal voor rondtrekkende Europeanen, die niet de hele week op een ranch willen meedraaien, maar die op doorreis zijn naar bijvoorbeeld het Yellowstone Park en slechts een paar dagen in de omgeving - met of zonder paard - willen rondkijken. Nu De Cabooter ook professioneel suc cessen begint te boeken, staat hij voor een nieuwe uitdaging. Hoe het goede perso neel dat hij gevonden heeft te behouden voor de ranch? "Deze vallei en alles wat we ondernemen moet als liet ware een trainingscentrum zijn, zodat ik de mensen nieuwe uitdagingen kan blijven bieden. Ik wil meer kwaliteit aantrekken naar deze afgelegen plek, maken dat jonge families hier blijven. Die ontwikkeling is nodig, ook al woon en werk je op één van de mooiste plekken die er te vinden zijn." Meedraaien op een ranch Wie ook eens van het echte Wilde Westen wil proeven, is op The Hideout aan het juiste adres. Er zijn natuurlijk standaard ar rangementen, maar in overleg kan bijna al les. Ook andere (sportieve) uitstapjes zijn mogelijk, zoals kanoën, vliegvissen, hiken en kleiduifschieten. Verder zijn er in de omgeving veel plaatsen waar overblijfselen van dinosauriërs zijn gevonden en is er veel wild te spotten, variërend van wilde paarden, beren, herten en elanden tot anti lopen, coyotes en wolven. Meer info vind je op: unvw.thehideout.com en mm', trapper-creek-guest-ranch.com SHELL/WYOMING- Je reist niet zom aar even naar Shell, het vijftig inwoners tellende gehucht waar de honderd jaar ou de guest ranch The Hideout at Flitner Ranch is gelegen. Vanuit Nederland vlieg je naar Cody, de dichtstbijzijnde grotere plaats, gesticht door niemand minder dan Buffalo Bill zelf. Dit betekent twee keer overstappen op een traject waarbij de vliegtuigjes steeds kleiner worden en je in het gunstigste geval 24 uur onderweg bent. Eenmaal ter plaatse ben je vlakbij het beroemde nationale natuurreservaat Yel lowstone en is het nog anderhalfuur rijden naar het oosten, want The Hideout ligt aan de voet van de imposante Big Horn Mountains. The Hideout at Flitner Ranch is een actie ve 'catde en horse ranch', waar cowboys te paard de grote kuddes Black Angus-run- deren naar een verse waterbron of hoger gelegen graasweiden in de bergen drijven. Ook al het andere bijkomende werk op deze grote rundveebedrijven, zoals het se lecteren van de kalveren in de herfst, het brandmerken in het vooijaar en het toe dienen van antibiotica aan ziek vee ge beurt door de cowboys zelf. Als toerist kun je een weekje meedraaien met het leven op zo'n ranch en een kijkje in de keuken nemen bij de echte cowboys. Want al staat er hier en daar een hek en hebben de meeste cowboys nu een eigen huis en elektriciteit, veel is er aan het werk op de ranch niet veranderd sinds de tijd van Buf falo Bill. The Hideout is een onderdeel van het 125.000 hectare tellende familiebedrijf Peter De Cabooter: "Het omgaan met dieren is hier heel belangrijk.' Services voor Bandag EMEA, een Ame rikaans banden en vrachtwagen manage mentbedrijf dat zich zowel op de Europe se en Afrikaanse markt als het Midden- Oosten richt. In dit kader gebruikte hij The Hideout af en toe voor teambuil dingsprojecten en key account events. Eind 2005 besloot De Cabooter de uitda ging aan te gaan en zegde hij zijn baan bij Bandag op. In afwachting van visa en emi gratiepapieren pendelde hij anderhalf jaar tussen de ranch en zijn gezin in Tervuren. Toen de verhuizing in januari 2007 een maal een feit was moest de familie wel even wennen. Tot op dat moment hadden de toen veertienjarige tweeling Edward en Victor en echtgenote Marijn enkel nog zomervakanties doorgebracht in Shell, waar een landklimaat heerst en het in de winter behoorlijk koud kan worden met dikke pakken sneeuw. Dit was iets anders dan te paard meerijden met de cowboys door de afwisselende landschappen van de Big Hom Mountains en de omliggende uitgestrekte prairievlak- ten vol geurende sagebrush en karakteris tieke rode rotsen met flinke canyons. Nu moest er gewerkt worden en naar school gegaan, met de schoolbus naar het provin cieplaatsje Greybull, waar de dichtstbij zijnde high school staat. "De behendigheid van de kinderen in het beoefenen van ver schillende sporten, bleek hier in Amerika een voordeel. Ook het schoolsysteem is wat makkelijk, de nadruk ligt meer op het positieve, dan op de mindere resultaten die je haalt", vertelt De Cabooter, die met na me in het begin van het project zich zor gen maakte of de familie wel zou aarden, ver van 'de bewoonde wereld'. Inmiddels, anderhalf jaar later, heeft het gezin zich vlot aangepast en zien zij de voordelen van een leven zonder al te veel stress en files. Peter De Cabooter daarentegen liep op het professionele vlak tegen wat meer cul tuurverschillen aan. "Veel wordt hier afge meten arm hoe ie met een nnnrri. runderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92