"KLEDING VOOR IEDERE GELEGENHEID maas modes businesskledingHa Tenue de Ville Business Casual Zo zijn onze manieren: hoe ga je om met buitenlanders? MIX OP MAAT KOSTUUMS Black tie Morning coat Meer info: www.maasmodes.nl Kleding waarin je niet opvalt in een zakelijke omgeving. Voor mannen is dat het pak. Hoe donkerder de kleur, hoe formeler. Grijs en blauw zijn de geëigende kleuren. Het kostuum mag een krijtstreep hebben, ruiten zijn taboe. Daarbij wordt een wit, lichtblauw of roze hemd ge dragen. Dat mag dungestreept zijn, maar liever niet geruit. Bij een zake lijke kostuum hoort een ingetogen stropdas. Die mag er qua kleur best uitspringen. Dames slaan een goed figuur in een mantelpak. In plaats van de rok mag een jurk gedragen worden. De roklengte reikt tot op de knie. De kleur hoeft niet per se donker te zijn, zolang deze maar neutraal is. Het broekpak is iets minder formeel, maar wel geaccep teerd als zakenkleding. Onder het jasje wordt een blouse gedragen, maar een topje of een shirtje mogen ook. In dat geval moet het jasje aan blijven. Zaken doen houdt niet op bij de landsgrenzen. Door de globalisering en de overnamegolf van Nederlandse bedrijven door buitenlandse inves teerders, vervagen de grenzen steeds meer. Daarom is het belangrijk te we ten wat de etiquettes in andere landen zijn. Cas Wouters onderzocht Ameri kaanse, Nederlandse, Engelse en Duitse manierenboeken en zag duidelijke verschillen. AMERIKANEN Amerikanen tonen het meest ongedwon gen gedrag. Dat is onder meer te danken aan het ontbreken van een fonnele erfelij ke aristocratie. De marge tussen privé- en zakelijke om gangsvormen is smal. Een Amerikaan zal eerder lachen om een probleem te voor komen dan aanvallend of verdedigend ge drag te tonen. Dat komt onder meer voort uit het principe van open concurrentie, waarbij iedereen zichzelf moet verkopen. Keep smiling, dat is het motto van de Amerikaan. DUITSERS Duitsers houden zich in de openbaarheid en op het werk aan formele regels. In privé-situaties staat de Duitser zichzelf wel veel vrijheden toe. Daardoor is er een groot verschil tussen formele en informele situaties. Vriendschap is het paspoort van fonnele naar informele omgang met de Duitser. In zakelijke situaties zijn aan spreektitels erg belangrijk, zoals Herr Doktor. De Duitser is niet erg gesteld op jij zeggen, het zogenaamde Dutzen. Ie mand ter begroeting kussen wordt eerder geaccepteerd dan tutoyeren. ENGELSEN Engelsen vinden het belangrijk geïntrodu ceerd te worden. Je stapt niet zelf op ie mand af om je voor te stellen. Dat is zo be langrijk dat sommigen er weer een sport van hebben gemaakt om ergens anoniem binnen te komen. Daar is zelfs een naam voor: gate-crashing. De gereserveerde houding tegenover onbekenden komt voort uit het principe van gelijke behande ling. Daarmee voorkomt de Engelsman dat hij mensen uit verschillende lagen van de bevolking anders gaat benaderen. Ook al is hij zich zeer bewust van het standen- verschil, maar daar wordt liever over ge zwegen. NEDERLANDERS Nederlanders staan niet voor niets bekend als vrijdenkers. Alleen in Nederlandse eti quetteboeken wordt advies gegeven over onderwerpen als het homoseksuele huwe lijk, abortus, euthanasie en soft drugs. Bron: Cas Wouters, Informalisering, uitgeverij Bert Bakker, 2008 uw matenspecialist: Gentsestraat 5 - Sas van Gent Hebt u een verschillende maat in colbert en broek? Ook dan is een kostuum mogelijk in verschillende dessins en kleuren Ook in grote maten Het kledingvoorschrift bij premières, fonnele diners en avondfeesten. De man draagt een smoking die doorgaans uit een zwart jasje met een satijnen revers bestaat. De zwarte broek heeft een zwarte bies aan weerszijden. Ex travagante mannen kunnen een gekleurde smoking kiezen. Het hemd is wit met een blinde sluiting en heeft naar beneden geslagen boorden waar van de punten dicht bij elkaar staan. De strik is zwart, maar mag ook ge kleurd zijn. Bij een smoking wordt een gladde zwarte schoen gedragen. Draagt de man een smoking, dan trekt de vrouw een cocktailjurk aan. De schouders mogen bloot zijn. Zakelijke kleding die niet chic hoeft te zijn. Geen pak met streep voor de man, maar een broek, jasje en een hemd. De das mag eventueel achterwege blijven. Voor de vrouw betekent het dat er naast een rok of een jurk een broek gedragen kan worden": De kleding mag trendy zijn, als het er maar niet te dik bovenop ligt. Kleding voor overdag bij een bijzondere gelegenheid zoals een bruiloft of officiële ontvangst. Als dit op de uitnodiging staat draagt de man een jacquet en de vróuw een cocktailjurk met een jasje. Een jacquet bestaat uit een zwarte of grijze herenjas met afgeronde voorpanden die naar achteren toe lang uitlopen. De broek is zwartgrijs gestreept en een grijs of zwart vest mag niet ontbreken. Het witte overhemd heeft een neerslaande boord en wordt doorgaans gedragen met een grijze stropdas, y Draagt de man een morning coat, dan gaat de vrouw gekleed in een cocktailjurk met een jasje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87