a De dynamiek van de advocatuur Bedrijfsschool voor onderhoudspersoneel c U pas begonnen I De Column Ontstressen B avond, van zes tot negen. Loop je daar 's middags of 's avonds door B de stad, dan zie je alleen maar B mensen op een terras of op een B bankje in het park. s;. Dat is wel wat anders dan bij ons, waar we met steeds minder men- B sen steeds meer werk doen, waar i- je mensen ziet rennen, waar we H geen VUT meer kennen en, als S het even tegen zit, over een paar B jaar tot onze zevenenzestigste ver- B jaardag moeten werken. B Ik weet het wel. Als mijn baas me B een dikke-geldbuidel aanbiedt in jg ruil voor mijn baan, neem ik die in B grote dankbaarheid aan. Ik ver- B huis nog dezelfde maand naar g Chios. Begin daar een 'fopshop'. B 's Ochtends de grapjas uithangen en de rest van de dag in de zon hangen. Met een Ouzootje en een Pita Giros. Dat is pas ontstres sen. Dat hou ik wel vol tot mijn negentigste. 02 Naam: Floortje Maat-Oldenhof (28) Woonplaats: 's Heer Arendskerke Bedrijf: Advocatenkantoor Maat Begonnen: 1 januari 2008 Meevaller: de aanloop, het vertrouwen datje heel snel van klanten krijgt Tegenvaller: minder tijd voor een gezellig praatje en overleg met collega's E-mail: fmaat@mrmaat.nl Website: www.mnnaat.nl Floortje Maat heeft zich onder andere gespecialiseerd in hippisch recht. Foto: Willem Mieras Floortje Maat was enkele jaren in loondienst bij een advocatenkantoor in Bergen op Zoom respectievelijk Middelburg voordat ze per 1 januari 2008 met haar eigen 'eenmanspraktijk' begon. Spijt heeft ze niet van de sprong in het diepe, integendeel. "Het is leuk om mijn eigen bedrijf te hebben. Het zijn nu xnijn projecten, vroeger was het allemaal van de baas. Ik kan nu op aller lei vlak zelf beslissen, bijvoorbeeld of ik een factuur al dan niet kwijtscheld, of ik een abonnement neem op bepaalde vakliteratuur, en dergelijke. De dy namiek in de advocatuur en de mogelijkheid om mensen in moeilijke posities te helpen spreken mij zeer aan", aldus de 28-jarige Floortje Maat-Oldenhof. door Henk van de Voorde Floortje is geboren in Den Haag, studeer de Nederlands Recht aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit en is inmiddels neer gestreken in het landelijke 's Heer Arends kerke waar het riante pand zowel woon huis als advocatenkantoor omvat. De risi co's om voor zichzelf te beginnen waren slechts klein. "Ik heb niet eens een onder nemingsplan gemaakt, mede omdat bijna al mijn kosten omzetgerelateerd zijn. Het bedrag aan investeringskosten is binnen de perken gebleven: online abonnementen op nieuwe wetgeving en jurisprudentie, computer, printer, fax, en dergelijke. Na tuurlijk heb ik wel eens gedacht: 'het zal toch niet gebeuren dat her flopt', maar ei genlijk heb ik er altijd vertrouwen in ge had. Ik had gelukkig een aantal lopende dossiers en dat heeft zich via via uitgebreid. Het is de afgelopen maanden als een tiere lier gegaan. Hartstikke leuk als de mensen je zo weten te vinden. Ik heb bijna niks aan marketing gedaan. Het blijkt dat mond-tot-mond-reelame het beste werkt." Kerntaken zijn adviseren en procederen. Ze richt zich als generalist op de algemene civielrechtelijke praktijk. "Ik geloof m mijn manier van dienstverlening die ver frissend en informeel is. Met mijn eigen praktijk kom ik veel beter tot mijn recht. Ik ben niet meer achter de schermen be zig, maar ben veel meer onderdeel van het proces. Soms ga ik met een cliënt even wandelen in het bos. Het helpt om ge dachten te structureren." Adviseren ziet ze als haar hoofdtaak. "Je schikt altijd liever dan datje procedeert. Pas op het moment dat de problemen niet in der minne zijn te verhelpen, moet je de standpunten polari seren. Als het moet zal ik dus uiteraard ook procederen. Dan maak je heel helder op grond waarvan je procedeert en waar je het precies over oneens bent. Je moet het niet als een olievlek laten uitspreiden. Want procederen is duur en tijdrovend. Soms moet je een cliënt gewoon advise ren: neem je verlies, lik de wonden, laat gaan. Familierecht trekt me erg. Kinderen zijn niet te reduceren tot geld, in het fami lierecht spelen emoties vaak een grote rol." Advocatenkantoor Maat richt zich op de algemene civielrechtelijke praktijk van zo wel ondernemers als particulieren: aan sprakelijkheidsrecht. consumentenrecht, incasso, beslag, huwelijks- en erfrecht, en dergelijke. Bijzondere aandacht heeft ze voor sport- en hippisch recht. In spoit en spelsituaties wordt er minder snel aanspra kelijkheid aangenomen dan gewoonlijk. De Zuidwest-Nederlandse onder- houdssector heeft de eerste con crete stappen gezet om de personeel stekorten aan te pakken. Een onder zoek om de personele behoeften van de bedrijven goed in beeld te bren gen, de mogelijkheden van onderlin ge personeelsuitwisseling onderzoe ken en het opstarten van een bedrijfs school zijn de eerste drie pilots, die de aanpak handen en voeten moeten geven. door Ron Gregoor BREDA - In april plofte zes miljoen euro subsidie neer in Zuidwest Nederland voor vernieuwende economische activiteiten. Bijna een half miljoen euro was bestemd voor het Human Capital- project dat de personeelstekorten in de onderhoudsbran- che aanpakt. De 29 samenwerkende be drijven en vier onderwijsinstellingen bren gen zelf ook bijna een halt miljoen euro in. Daardoor zijn er voldoende financiële middelen verzameld om direct met de drie deelprojecten te starten. Het opzetten van een bedrijfsschool voor praktijkgericht onderwijs is een belangrij ke wens van de sector Een bedrijfsschool in het gelderse Ede geeft sinds eind vorig jaar het goede voorbeeld. Bedrijfsleven en onderwijs werken daar succesvol samen om vmbo en mbo- leerlingen praktijkge richt te laten leren De resultaten in Ede zijn zeer positief. Projectdeelnemer Rinus van den Driest, business manager bij in dustrieel dienstverlener Cegelec, is groot voorstander van een bedrijfsschool. "De huidige opleidingen focussen teveel op theorie. De praktijk is een ondergescho ven kindje, terwijl bedrijven schreeuwen om praktijkmensen. Daarnaast worden leerlingen te algemeen opgeleid, terwijl er wel specifieke vraag is." Volgens hem is het tijd om actie te onder nemen. Dat moet dan gedaan worden door het Maintenance Competence Cen ter in West- Brabant en Zeeland. Een mobiele bedrijfsschool kan volgens Van den driest een goede bijdrage leveren aan de lokale behoeften van het bedrijfsle ven. "Bijvoorbeeld met behulp van ver plaatsbare eenheden ter grootte van zee containers, zodat we ze per vrachtwagen kunnen vervoeren. De eenheden kunnen worden ingericht met praktijkopstellingen waar leerlingen les krijgen van mensen uit de praktijk. Vooral voor het dunbevolkte Zeeland is dit een optie." De bedrijfs school moet zich vooral gaan richten op de uitstroom van ROC niveau vier, de groep zestien- en zeventienjarigen van niveau 2 en 3, maar ook de zij- instromers. Een aparte projectgroep gaat de wensen en mogelijkheden in kaart brengen. Het stre ven is om voor eind dit jaar met concrete resultaten te komen. Een ander plan om personeelstekorten op te vangen, is het onderling uitwisselen van technisch perso neel. Door goede planning zou het moge lijk moeten zijn dat een bedrijf in een rus tige periode een medewerker uideent aan een ander bedrijf, dat op dat moment bij voorbeeld groot onderhoud pleegt. Een groep bedrijven en organisaties, waaronder Philips Lighting en het Waterschap Bra bantse Delta, gaat onderzoeken of dit haal baar is. Het is de bedoeling om eind dit jaar een proef te doen met twee of drie sa menwerkingsverbanden. De derde pilot betreft een doelgerichte enquête naar de toekomstige personeelsbehoeften van de leden van het Maintenance Competence Center. De resultaten van dit onderzoek worden gebruikt voor het vormgeven van nieuwe opleidingen of het aanpassen van bestaande studies. Het zit er weer op, de vakantie. Twee weken op twee Griekse ei- landen. Ik klaag niet: schitterend I weer, 30 graden, zee, bergen, leu- ke dorpjes, nog niet zo heel erg druk, dus het was relaxen. Want H als er één volk relaxed is, dan zijn I het de Grieken wel. B Ik zat in Chios stad met een café- 9 baas op een terrasje toen hij me vroeg wat 'stressen' betekent. Ik B legde het hem uit, maar hij be- greep er niets van. 9 Daar kan ik me alles bij voorstel- len. Chios is de grootste stad van het gelijknamige eiland. Met, ze- I ker voor zo'n regio, een fors win kelbestand. Die winkels zijn alleen 's ochtends open, van negen tot 8 twee. Daarna gaan de deuren B dicht. Slechts op dinsdag en vrij- p dag kennen ze daar een koop- Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r. gregoor@bndestem -pzc. nl 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem I PZC. 'de Ondernemer' verschijnt maandelijks in een oplage van 210.000 exemplaren. Uitgever: Mark Vermeulen Bladmanager: Johan van den Kieboom Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Jos van Dongen Marcel Schreur Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805, 4800 DV Breda, tel. 076-5 312277, Fax 076-5 312274 E-mail: info@deondememer.com www.deondememer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80