Buitenland Zomer Ook Polen gooit Europees verdrag in de prullenbak Arrestaties Turkije vanwege 'coup' GRATIS Badmintonset f GRATIS 6 Woensdag 2 juli 2008 PZC bij besteding van minimaal 15.00 Libressp Libresse Maandverband en Inlegkruisjes4 Diverse soorten, bijvoorbeeld: 2 x Libresse maandverband Normal Clip 14 stuks. GRATIS Zwitsal Bijdehandjes 6-pack Diverse soorten, bijvoorbeeld: Zwitsal Lotion Bijdehandjes 6 x 72 doekjes bewaarbox. Guhl Beschermende Crème-Kleuring Permanente haarkleuring. Alle kleuren, 2 stuks naar keuze. Prodent 3 of 5 pack Tandpasta Diverse soorten, bijvoorbeeld: Prodent Coolmint 5 x 75 ml. Fructis Fructis Blond Haarverzorging Speciaal voor blond haar. Alle soorten, bijvoorbeeld: Fructis Blond Shampoo 250 ml. Tijdelijk met GRATIS bewaarbox t.w.v. 5.99 op op Intuition 3+lfMf GMriS Aanbiedingen geldig van 2 t/m 8 juli 2008 en zolang de voorraad strekt. President ligt dwars om binnenlands politiek gewin te behalen. door onze correspondent Elro van den Burg warschau - Ook de Poolse presi dent Lech Kaczynski weigert het Verdrag van Lissabon te onderteke nen. Na het Ierse 'nee' waren de lidstaten overeengekomen dat alle overige EU-landen het verdrag zou den tekenen, waarna Ierland als nog overgehaald zou kunnen wor den. Polen is nu al het derde land dat voor problemen zorgt, na Duitsland, waar de president niet wil tekenen en Tsjechië waar het hooggerechtshof het verdrag nog wil onderzoeken. Door zo veel te genwerking lijkt het verdrag zo goed als van de baan. Dat Kaczynski nu weigert zijn handtekening te zetten hoeft nie mand te verbazen. Hij heeft eerder zijn afkeer laten blijken. In maart keerden de president en zijn veel kritischer broer Jaroslaw Kaczyns ki, de oud-premier van Polen, zich ook al tegen het verdrag. Zij han teerden daarbij het argument dat met de ondertekening de Duitsers die op Pools grondgebied hadden gewoond, makkelijker grond zou den kunnen claimen. Ook zou het verdrag de deur open zetten voor de introductie van het homohuwe lijk in Polen. Een gruwel in de ogen van de conservatieve Polen. Na onderhandelingen tussen de president en de premier ging in april alsnog een tweederdemeer derheid van het parlement met het verdrag akkoord. Overigens is ditzelfde document ooit door de president zelf uiton- 'Kaczynski kan zijn ideeën niet meer kwijt in de huidige machtsverhoudingen' derhandeld tijdens de EU-top in december vorig jaar. Aan het ein de van de top zeiden zowel presi dent Lech Kaczynski als zijn twee lingbroer Jaroslaw dat er een 'histo risch succes' was bereikt. Het lijkt er daarom ook niet op dat het hier om een principiële kwes tie gaat, maar meer om een poging er binnenlands politiek gewin uit te behalen. Volgens professor Wawrzyniec Konarski van de Universiteit van Warschau maakt Polen gebruik van de verdeeldheid in de EU: „La ten we vooral niet vergeten dat het Ierland was dat het verdrag uitein delijk heeft opgeblazen. Toen het er om ging was Polen wel degelijk bereid het verdrag te onderteke nen." Ook directeur Eugeniusz Smolar van het centrum voor internatio nale relaties ziet in de uitspraak van Kaczynski vooral een politiek signaal. De president wordt sinds eind vorig jaar geconfronteerd met een nieuwe, veel minder conserva tieve regering die minder de con frontatie aan wil gaan met Europa. „Kaczynski kan zijn ideeën niet meer kwijt in de huidige machts verhoudingen, en dus reageert hij nu zo op het Verdrag van Lissa bon. Smolar denkt overigens niet dat Polen het verdrag zal blokke ren. „De uitspraak van Kaczynski is geen goed nieuws, maar ook niet onomkeerbaar." Het roept wel de herinnering op hoe lastig Polen het de onderhan delaars in Brussel kan maken. Dat bleek bij de moeizame toetredings onderhandelingen tot de Europese Unie, en toen ze dwars lagen bij besprekingen over een nieuw EU-verdrag met Rusland, in de cember 2006. istanbul - De Turkse politie heeft gisteren 24 mensen, onder wie twee oud-generaals, opgepakt op verdenking van het beramen van een poging de regering omver te werpen. Het gaat om veronderstel de leden van het nationalistische netwerk 'Ergenekon', dat volgens mediaberichten met een geweldda dige campagne van moorden en bomaanslagen de regering ten val wilde brengen. Een van de gearresteerde oud-ge neraals is Sener Eruygur. Hij staat aan het hoofd van een seculiere or ganisatie die aangemerkt is als een van de drijvende krachten achter massademonstraties tegen de rege ring van vorig jaar. Een andere ar restant is een journalist die be kend staat als zeer kritisch tegen over de regering. De regerende AK-partij ligt ook op juridisch vlak onder vuur. Als on derdeel van een geschil tussen moslimpolitici en voorstanders van een strikte scheiding van ge loof en staat is een proces aange spannen om de partij te verbie den. Dat proces begon gisteren. DNA-vergelijking met Duitsland levert hits op berlijn - Een eerste vergelijking van Duitse en Nederlandse DNA-profielen heeft honderden treffers opgeleverd. Nederland tel de ruim duizend hits en Duitsland bijna zeshonderd. Door gegevens van erfelijk materi aal (DNA) internationaal te verge lijken kunnen politie en justitie in Nederland controleren of een spoor dat zij vinden een link heeft met onderzoek van de Duitse auto riteiten. De samenwerking moet hulp bieden bij de aanpak van grensoverschrijdende criminaliteit. Denen zijn gelukkigste mensen ter wereld washington - Denemarken is het gelukkigste land ter wereld. Puerto Rico en Colombia komen daarna, gevolgd door onder meer IJsland, Zwitserland en Nederland. Dat blijkt uit het World Values-onder- zoek. Er werden 350.000 mensen wereldwijd gevraagd aan te geven hoe gelukkig en tevreden ze zijn. De Denen met hun democratie, so ciale gelijkheid en vredige omge ving bleken het gelukkigst. De Zimbabwanen, die kampen met een politieke en economische cri sis, zijn het ongelukkigst. Franse legerleider weg om schietincident parijs - De Franse chefstaf Bruno Cuche heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van het incident waarbij zondag bij een demonstra tie van het leger zeventien gewon den vielen. Een commando die op de basis Laperrine technieken om gijzelaars te bevrijden toonde, schoot met scherp in plaats van met losse flodders. De commando is gearresteerd. De aanklager zei dat uit de eerste ver horen valt op te maken dat de mili tair zijn wapen waarschijnlijk per ongeluk verkeerd had geladen. Heldhaftige hond wordt gekloond washington - Een Duitse herder die na de aanslagen in New York van 2001 zocht naar overlevenden onder het puin, wordt gekloond. De 15-jarige herder, Trakr, werd tij dens een wedstrijd door het be drijf BioArts International verko zen tot 'kloonwaardigste hond'. Daarmee verdiende zijn baasje de hoofdprijs: een kloon van zijn huisdier. De hond woont samen met zijn eigenaar James Syming ton in Los Angeles. Hij en Trakr za ten bij het eerste zoekteam in het rampgebied van Ground Zero. Portugal beëindigt onderzoek naar Maddie lissabon - De Portugese politie heeft het onderzoek naar de ver dwijning van het Britse meisje Ma deleine McCann afgerond. Het OM stelde dat de politie het eind rapport over het onderzoek heeft overgedragen. De Portugese autori teiten zullen zich over het dossier buigen en daarna besluiten of ver dere actie ondernomen dient te worden. Madeleine verdween op 3 mei vorig jaar op 3-jarige leeftijd uit een vakantiewoning van haar ouders in het Zuid-Portugese plaatsje Praia da Luz. Buitenlanders in Irak verliezen immuniteit bagdad - Buitenlandse bewakings medewerkers in Irak verliezen hun immuniteit. De Verenigde Sta ten hebben daarmee ingestemd, maakte de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken gisteren be kend. Daardoor kunnen de beveili gingsmedewerkers voor de Iraakse rechter worden gebracht. Buitenlandse bewakers opereren vrijwel buiten de wet. Zij vallen tot nog toe niet onder de Iraakse wet, maar zij kunnen ook niet wor den berecht door militaire tribuna len in de Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6