iets verzachten Verrassingen zijn niet altijd aangenaam Eigenaren molens blij met zekerheid Verkleedfeest in een sprookjesachtige sfeer sandals flipflops AGIM BPZC Woensdag 2 juli 2008 23 mt 18 t/m 48 Restauratie gemaal De Piet bij Lewedorp valt op onderdelen tegen. door Harmen van der Werf LEWEDORP - Het gemaal De Piet bij Lewedorp staat droog. Twee metse laars uit Brabant zijn de muur van de inlaat aan het opmetselen met oude stenen. Ze zijn bijna boven. „Pas nadat alles drooggezet was, konden we de muur inspecteren", zegt Gerard Quist, projectleider bouwkunde bij waterschap Zeeuw se Eilanden. Uit hoe hij zijn ver haal begint, klinkt onheil. „Alles zat los. De muur was gewoon pap perig." Quist wil er maar mee zeggen: de in juni begonnen restauratie van één van de oudste gemalen van Zeeuwse Eilanden komt niks te laat. De muur bij de uitlaat is vrij wel helemaal afgebroken. Wat bleek? Dat die in een terrasvorm was opgebouwd, van 1,20 meter breed aan de onderzijde tot 65 cen timeter bovenaan. Quist weet waarom: „Omdat de muur de grond erachter moet tegenhou den, hebben ze in het verleden voor die bijzondere constructie ge kozen." Zulke ontdekkingen maken de res tauratie van gemaal De Piet apart, al zijn de verrassingen niet altijd even aangenaam. Quist stapt het gewelf onder het gemaal binnen. Het gemaalgebouwtje maakt De Piet geen monument, De Piet heeft die status te danken aan het gewelf eronder. En ook dat ziet er niet al te best uit. Quist frutselt zo een steen uit de muur. Hij wijst op één van de grote kokers waardoor het water wordt opgepompt, van de Schenge tussen Wolphaartsdijk en Lewedorp richting het Veerse Meer. „Die koker hebben ze door 'Pas nadat alles drooggezet was, konden we die muur goed inspecteren' de één meter dikke gemaalvloer aangebracht, zonder het gemaal droog te leggen", vermoedt Quist. Veel schade is daardoor ontstaan. Het is aan Zeeuwse Eilanden om dit op te lossen, onder meer met Jaarlijkse 'Themafeest van Zeeland' beleeft zaterdag tiende editie. door Dewi Gigengack LEWEDORP - Assepoester, Hans en Grietje, of de drie biggetjes. Het publiek kan weer al zijn creativi teit kwijt in het bedenken van een passende uitdossing voor het jaar lijkse themafeest zaterdag in Lewe dorp. 'Sprookjes' is het thema. „Dat idee ligt al jaren op de plank", vertelt Leenke Rentmees ter van de feestorganisatie. „Je kunt enorm veel doen met de aan kleding van de ruimte, en ook het publiek kan zich goed uitleven." Ie- rijkssubsidie. Er zal geld bij moe ten, vreest Quist, maar dan kan het gemaal uit 1917-1918 weer jaren mee. Quist is nog niet klaar met zijn rondleiding. Hij laat het deel van het gemaal achter zich waaraan tot september wordt gewerkt. Na het winterseizoen 2008-2009 volgt de tweede fase van de restauratie, on der meer de uitlaatkoker naar het Veerse Meer. Die is niet zo slecht. Het talud is deels verzakt. In mu ren zitten scheuren, ontstaan door zwaar verkeer over de weg langs De Piet. Een gedenksteen is geluk kig nog volledig intact. 'De polder bedijkt en deze sluis in 1874 ge bouwd', staat erop. Quist is nu aan genaam verrast. „Die steen heb ik niet eerder gezien." dereen is welkom op de tiende edi tie van het feest. „Het publiek is heel divers, je ziet hier mensen van zestien tot zestig jaar." De loca tie is, zoals altijd, de schuur van de familie Boonman in Lewedorp. Nieuw is dit jaar het rookverbod. „Het wordt lastig om dat te hand haven, want mensen zijn het nog niet gewend", denkt Rentmeester. „Maar we gaan er alles aan doen: bordjes ophangen, mensen er bij de ingang op attent maken en bui ten asbakken neerzetten." Sprookjesparty, zaterdag 5 juli vanaf 21.00 uur, Roverweg 1, Lewedorp. Entree 12 euro. Meer informatie op www.hetfeest.net. Herstelplannen kunnen doorgaan na toekennen van subsidies door Rijk. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Hij heeft de fi nanciën nog niet helemaal rond, maar toch weet eigenaar Patrick Jungbeker van De Vier Winden in Sint-Annaland het sinds maandag zeker: eind 2009 is de molen weer in volle glorie hersteld. Eergisteren kreeg Jungbeker te ho ren dat hij een rijkssubsidie van 175.000 euro krijgt voor het herstel van de korenmolen. Provincie en gemeente kwamen eerder al met 25.000 euro over de brug. „Er is nog 55.000 euro nodig", vertelt de eigenaar. „Daarvoor schrijf ik nog een paar andere fondsen aan en doe ik een beroep op de lokale on dernemers." Maar het herstel gaat hoe dan ook door, zo belooft Jung beker, want hij heeft een bankga rantie van de gemeente. Na de zo mer barsten de herstelwerkzaam heden in alle hevigheid los. Eind 2009 moet alles klaar zijn. Ook Ian van Gorsel van De Ver wachting in Tholen weet na maan dag helemaal zeker dat het goed komt met zijn molen. Hij kreeg waar hij op hoopte: 60.000 euro. „Het was nog even spannend", geeft hij toe. „Nu kunnen we het echt goed doen. De romp, bijvoor beeld, wordt nu heel deftig opge knapt, zodat hij het compleet nieu we binnenwerk beschermt tegen regen." Ook in Oud-Vossemeer en Ovezande is opgetogen gereageerd op de verkregen subsidiebedragen voor de molens aldaar. Timmermans A EXECUTIEVERKOOP Op donderdag 3 juli 2008, om 10.00 uur zal een stacaravan, merk Atlas, type Panache 35/12, openbaar wor den verkocht, en wel ten laste van Elke Heiden. De openbare verkoop vindt plaats te Wolphaartsdijk, Kortedijk 2. De verkoop geschiedt bij opbod, zonder opgeld of BTW en uit sluitend tegen contante betaling. Een kwartier voor aanvang is er gelegen heid tot bezichtiging. De kans bestaat overigens dat de verkoop niet door gaat. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot: AGIN Timmermans Vlasmarkt 6 Postbus 2139, 4460 MC GOES. Tel.: 0113-246333 Kees Baarends van café Baarends in Goes hangt de vlag uit. Halfstok, want hij is boos over het rookverbod voor de horeca. foto Willem Mieras Metselwerk aan de rand van de inlaat van gemaal De Piet bij Lewedorp, met rechts het gewelf dat er slechter aan toe is dan gedacht. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69