Brugklassen krijgen iets meer leerlingen Pot vol snoep moet het leed Nadruk op kwaliteit zorg bij fusie-aanvraag 22 Woensdag 2 juli 2008 PZC Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. foto Willem Mieras Actiecomité wordt Stichting Volwaardig Walchers Ziekenhuis. door Maurits Sep en Claudia Sondervan VUSSINGEN - De nieuwe aanvraag om toestemming voor een fusie tussen de ziekenhuizen in Vlissin- gen en Goes legt de nadruk op de kwaliteit van zorg: zonder fusie kunnen de ziekenhuizen niet blij ven voldoen aan de medische stan daard. Met die boodschap probe ren Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen het nog een keer bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma). Nieuwe argumenten zijn er niet, beaamt directeur Rob Zomer. Het eerste verzoek om een vergun ning voor concentratie van de zorg dreigde in 2005 te stranden op het vrije marktbeginsel: de Zeeuwse patiënt hield niets te kiezen over, vond de NMa. Daarop trokken de ziekenhuizen hun aanvraag in. Twee jaar van overleg, afstemming en lobby verder hebben de zieken huizen een nieuwe aanvraag inge diend met nadere uitleg over de zorgkwaliteit, eerder gepresen teerd als de 'Hoofdkoers'. Daarin staat dat de zorg tussen Goes (com plexe en acute zorg) en Middel burg (planbare zorg en polikli- niek)verdeeld wordt. Dat de toet sing door de provincie van de juist heid van die Hoofdkoers nog niet gereed is, vindt Zomer geen be zwaar om toch nu al toestemming te vragen voor een fusie. „Iedereen in de provincie vindt dat die fusie er moet komen. Hoe de zorg wordt ingericht, staat daar los van. Als we al gefuseerd waren, hadden we precies dezelfde discussie." Gedeputeerde George van Heukel- om deelt die mening. Hij hoopt dat minister Ab Klink zich donder dag in de Tweede Kamer aansluit bij de toetsing en dat hij het Colle ge Bouw Zorgvoorzieningen vol gende week de opdracht kan ver strekken. Over vier weken moet de NMa laten weten of vergun ning nodig is - daar gaan de zieken huizen van uit - waarna de beoordelingstermijn van dertien weken begint. Belanghebbenden kunnen deze week eventuele be zwaren melden bij de NMa in Den Haag. Het actiecomité Behoud Zie kenhuis Walcheren heeft dat al ge daan. Net zoals de ziekenhuizen geen andere argumenten aanleve ren vóór de fusie, zo heeft het co mité geen andere argumenten té gen het verdwijnen van zieken huiszorg van Walcheren, beaamt voorzitter Jaap van der Doef Ove rigens heeft het actiecomité zich nu omgevormd tot de Stichting Volwaardig Walchers Ziekenhuis. Hierdoor staat de groep ook ster ker in procedures bij de NMa, ver klaart hij. m Als de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes niet mogen fuseren, kun nen ze niet voldoen aan de kwali teitseisen voor zorg, zo staat in het fusieverzoek aan de NMa. Goese Lyceum ziet lichte daling in aantal nieuwe scholieren. door Gijs Kamphuis GOES - Twee van de drie middelba re scholen in Goes ontvangen na de zomer iets meer nieuwe leerlin gen dan in het schooljaar 2007/2008. Alleen het Goese Ly ceum krijgt te maken met een da ling van het aantal brugklasleerlin gen. Het Calvijn College krijgt op de lo caties in Goes, Krabbendijke en Tholen ruim driehonderd nieuwe scholieren. Per saldo groeit de re formatorische scholengemeen schap met een kleine vijftig leerlin gen. Fusieschool Ostrea Lyceum krijgt er in het tweede jaar van haar be staan per saldo dertig nieuwe leer lingen bij na de zomer, op een to taal ruim vijfhonderd brugklas sers. Beeldende kunst, dans en muziek in weiland wolphaartsdijk - Creativiteit, in tuïtie en natuur zijn de ingrediën ten van de kunstzomerweken die dit weekeinde van start gaan. Van een ééndaagse cursus tot een kam- peervakantie van een week, het kan op de Kunstwei in Wolp- haartsdijk. Zaterdag begint het met een zomerfeest, zondag is er een kunstmarkt. ■Pij Meer informatie is te vinden op www.dekunstwei.nl Protestantse gemeente houdt openluchtdienst kamperland - De protestantse ge meente Kamperland houdt zon dag een openluchtdienst. Voorgan ger is dominee H. Wijnja uit Em- lichheim. Het thema is 'passende feestkleding: een groot probleem of niet?'. De dienst begint om 19.00 uur aan het Veerse meer, bij de steiger tegenover Veere. Bij slecht weer is de dienst in De Ark aan Veerweg 100 in Kamperland. Ook het Goese Lyceum, onderdeel van de Pontes scholengroep, ont vangt bijna vijfhonderd brugklas sers, een lichte daling van twintig leerlingen ten opzichte van afgelo pen schooljaar. Adri de Gans, ma nager van de locatie Bergweg van Pontes heeft als verklaring dat het Goese Lyceum vorig jaar ook wel bijzonder veel leerlingen erbij kreeg. Een mogelijk gevolg van de fusie van het Buys Ballotcollege en het Sint Willibrordcollege. Nu is het aantal leerlingen volgens De Gans eigenlijk weer 'normaal'. Woordvoerder Leo Oppeneer van het Calvijn College is blij met de extra nieuwe leerlingen op zijn school. „Alleen de telling is nog niet definitief omdat de admini stratie nog niet alles verwerkt Het Goese Lyceum ziet als enige school in Goes het aantal brug klassers iets afnemen. Het aantal brugklasleerlingen op het Calvijn College groeit het meest. Wandelen op Tholen met Zevendorpentocht tholen - Voor ieder wat wils tij dens de twintigste editie van de Zevendorpentocht op Tholen: van vijf kilometer voor beginners tot vijftig kilometer voor de echte fa natiekelingen. De start is in OudVossemeer, waar die dag ook een ringjaarmarkt en een dweilbandkampioenschap zijn. ■Fjj Meer informatie op de website: http://clubnet.zeelandnet.nl/wscv Geld voor restauratie van kerk Scherpenisse scherpenisse - Het Rijk stelt ruim 250.000 euro beschikbaar voor de restauratie van de Nederlands her vormde kerk in Scherpenisse. Dat maakte de Rijksdienst voor Ar cheologie, Cultuurlandschap en Monumenten gisteren bekend. De kerk is vooral aan de binnenzijde hard aan restauratie toe. Zonder geld uit Den Haag was het herstel vrijwel onmogelijk geweest. heeft." Rector Jos Brand van het Ostrea Lyceum heeft qua nieuwe leerlingen niets te klagen. Al vindt hij de toename te verwaarlozen. De problemen met de beschikbare ruimte die zijn school heeft, bezor gen hem meet kopzorgen. Er moe ten twee sportzalen bij en een aan tal noodlokalen. Twee weken geleden brandde er namelijk een aantal noodlokalen af De spullen die de brand over leefden, werden zolang in klasloka len van het schoolgebouw onder gebracht. Na de zomer moeten daar echter weer leerlingen in. „We hadden het geluk dat de eind examenklassen geen les meer had den, zo hadden we lokalen over waar we de goederen konden op slaan", zo vertelt Brand. Hij wil in de vakantie de plannen voor de sportzalen verder uitwerken en nieuwe noodlokalen laten plaat sen. Goederen en scholieren kun nen dan elk op hun eigen plek het nieuwe schooljaar beginnen. The Juke Joints geven een concert in Goes goes - De Zeeuwse bluesrockband The Juke Joints geeft vrijdag om 22.00 uur een optreden in café La Strada in Goes. De band bestaat 25 jaar en heeft tien cd's uitgebracht. De laatste, 'Let it Roll', verscheen vorig jaar. Hiervoor werkte de groep samen met Tineke Schoema- ker van de bluesband Barrelhou se. The Juke Joints, vrijdag 4 juii, 22.00 uur, La Strada, Goes. Entree gratis. Hennepkwekerij in Tholen opgerold Tholen - De politie heeft gisteren een niet in werking zijnde hennep kwekerij ontdekt in een opslag loods aan de Ambachtweg in Tho len. Het betrof een verwaarloosde kwekerij met een onbekend aantal verwelkte plantjes. De politie nam een kijkje bij de loods, omdat een deur open stond. Plantjes en appa ratuur werden geruimd. Er zijn geen aanhoudingen verricht. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Kees Krijger en Peter van Luijk, allebei 58 jaar, kun nen 1 oktober met een gerust hart de deur achter zich dichttrekken bij woningstichting R en B Wo nen in Heinkenszand. Een onaf hankelijke visitatiecommissie heeft hun organisatie onderzocht, met Jan en alleman gesproken en R en B beloond met eindcijfer 'acht', een 'goed' dus. R en B beschikt over ruim vol doende betaalbare huizen, oor deelt de commissie, wat toch de kerntaak is van een woningcorpo ratie. Ook wordt veel waardering uitgesproken over hoe de woning stichting aan 'een leefbaar platte land' werkt: door te investeren in dorpshuizen en winkels. De com missie vindt dat prima, omdat R B daarmee aangeeft zich breed te willen inzetten voor de samenle ving. Kritiek is er ook. Bewoners waren bij renovaties ontevreden over de aannemer. De huurdersver eniging heeft toen stevig aan de bel moeten trekken om R en B Wonen in actie te krijgen. De cor poratie heeft daarvan geleerd. Re novaties worden nu steevast geëva lueerd. Als vrij kleine organisatie met grote ambities wordt R en B ook 'kwetsbaar' genoemd. Peter Bevers (51), die Van Luijk en Krij ger als directeur opvolgt, komt dus niet helemaal in een gespreid bed je. Hij treedt 1 augustus aan. Be vers komt van Rijkswaterstaat Zee land in Middelburg waar hij direc teur bedrijfsvoering is. Café Baarends hangt de vlag halfstok uit protest tegen rookverbod. door Rob Paardekam goes - Glaszetters zijn dinsdagoch tend hard aan het werk om café Baarends te voorzien van nieuwe ruiten. „Kees heeft de asbakken er doorheen gegooid", grapt Annelies Baarends. „Zo boos is hij." Nou is dat van die asbakken na tuurlijk niet waar (er wordt ge woon dubbel glas geplaatst), maar boos is Kees Baarends wel. Woest, kun je wel zeggen. Het rookver bod voor de horeca, dat gisteren van kracht werd, slaat volgens hem helemaal nergens op. Daar om stiefelde hij gisteren in alle vroegte naar boven om de vlag uit te hangen. Halfstok, natuurlijk, want het is een trieste dag. De cafébaas moet nog wennen aan het idee dat er in zijn etablisse ment nooit meer een peuk wordt opgestoken. „Een café zonder as bakken is als een hoerentent zon der tieten", vindt hij. Da's duide lijk. De asbakken hebben deson danks het veld moeten ruimen, want Kees kiest eieren voor zijn geld. Als iemand het toch nog waagt een sigaret op te steken in het café is de boete namelijk voor hem. „Heel raar", zegt hij. „Als ik zonder licht rij, krijgt de fietsenma ker toch ook geen boete?" Het rookverbod is volgens Kees pu re bemoeizucht uit Den Haag. „Ik moet die oude mannetjes, die hier komen kaarten en van een sigaret je houden straks buiten zetten. Het is van de zotte." Om het leed een beetje te verzachten zijn de as bakken vervangen door grote pot ten vol snoep. Kees heeft niet de illusie dat het 'Het komt nog eens zover dat je geen bier meer mag schenken' rookverbod nog van tafel gaat. Een man aan de bar ziet zelfs nog meer ellende aankomen. „Het komt nog eens zover dat je geen bier meer mag schenken", zegt hij. Kees knikt. „Nog tien jaar", zegt hij somber. „Nog tien jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68