PZC 21 Zeeland 'Silo's Wemeldinge illegaal' Vijfhonderd hectare in vier weken 27 BEVELANDEN-THOLEN 33 Flink oliespoor in Yerseke Wat te doen met overschot van 2,5 miljoen? Plak Directie Hyves verwijdert Pabo van vriendennetwerk Tip? redgoes@pzc.nl Elena Dementieva kan een coach voor langere tijd goed gebruiken Woensdag 2 juli 2008 Bewoner bestrijdt uitbreiding van opslagbedrij f Ecotank. door Lilian Dominicus wemeldinge - Ecotank in Wemel dinge werkt al jaren in strijd met het bestemmingsplan en provincia le beleid en de gemeente Kapelle laat dit oogluikend toe. Dat be weert bewoner Leo van de Laken, die een zienswijze heeft ingediend tegen de uitbreiding van het op slagbedrij f: 'een risico voor de vei ligheid'. „Wemeldinge weet niet wie zijn buurman is." Borselse telers van zwarte bessen voorzien een matige oogst. door Harmen van der Werf heinkenszano - De tien oogstma- chines van de coöperatie van zwar- tebessentelers in Borsele draaien sinds begin deze week op volle toe ren. In vier weken moet pakweg vijfhonderd hectare worden afge werkt, het grootste areaal aan zwar te bessen in Nederland. Het weer is schitterend om zwarte Volgens een gemeentewoordvoer der wordt de bouwvergunning bin nen de juridische kaders verleend. „Ik begrijp dat men angstig wordt, maar de inhoud van de silo's is net zo gevaarlijk als sla-olie." Van der Laken vindt dat Ecotank niet thuishoort op een lokaal be drijventerrein waar in een straal van 200 meter woningen staan, maar in Vlissingen-Oost. Het be drijf zou met zijn huidige status niet meer dan 1000 kubieke meter vloeibare stoffen uit de K3-klasse (onder meer plantaardige biodie sel) mogen opslaan. „De huidige opslagcapaciteit bedraagt al 62.250 bessen te oogsten. Zonnig en voor al lekker droog. „In april is er nog nachtvorst geweest", vertelt teler Albert Vermue uit Heinkenszand, „en daardoor is er wat meer rui ge weest." Rui? „Ja, rui, zoals bij kat ten die hun haren verliezen. Door de nachtvorst zijn er meer vrucht- beginseltjes van zwartebessenstrui- ken gevallen." Vooral vroege zwarte bessen heb ben onder 'de rui' geleden, de late re zijn beter. Vermue is al met al 'niet echt tevreden', maar: „De kwaliteit van de bessen is goed. Er kubieke meter", aldus Van der La ken in de zienswijze. Ook zou een bedrijf dat meer dan 1000 kubieke meter K3-vloeistoffen opslaat, maar 10 procent van het terrein mogen bebouwen met silo's. „Het plaatsen van nog eens tien silo's zou ertoe leiden dat 25 procent van het perceel is bebouwd", schrijft Van der Laken. En voor zes silo's die al sinds 2005 op het ter- Volgens een gemeentewoord- voerder is de veiligheid van de bevolking niet in het geding. De opgeslagen vloeistoffen zijn 'net zo gevaarlijk als sla-oiie'. zitten geen schimmels op. Ze zijn mooi zwart. De sapkwaliteit is ook goed. Alleen de opbrengst in kilo's is slecht." Eén troost, in heel Euro pa wordt volgens de Heinkens- zandse teler een matige oogst ver wacht. „En dat zorgt voor een rede lijk goede kiloprijs." SVZ International in Etten-Leur is de grootste afnemer van Borselse zwarte bessen. Het bedrijf verplaat ste enkele jaren geleden de verwer king van Nederland naar Polen, het Europese zwartebessenland bij uitstek. „De verwerking is terug", rein staan, is nooit een bouwver gunning gevraagd. De gemeente woordvoerder bevestigt dat er nooit een bouwvergunning is ver leend. „Maar er is wel een gedoog- beschikking afgegeven, onder de voorwaarde dat Ecotank een toe komstplan zou schrijven. Dat ligt er nu." Volgens hem is het een misvatting dat er in de tanks meer dan 1000 kubieke meter ^-vloei stoffen is opgeslagen. „Het gaat veelal om plantaardige olieën en dat mag." De openbare hoorzitting vindt maandagavond om 19.30 uur plaats in het gemeentehuis van Kapelle. vertelt Vermue, „de zwarte bessen uit Polen bleken niet van een con stante goede kwaliteit." SVZ Inter national maakt alles van zwarte bessen wat de klant wil, van puree tot sapconcentraat. Naast SVZ International is Hero al dus Vermue 'een grote geworden'. „Hero maakt daar ook speciaal re clame voor, dat voor de Hero cas sis zwarte bessen uit Zeeland wor den gebruikt." Hij meldt het met enige trots in zijn stem, als bewijs van het vakmanschap van de Bor selse telers. yerseke - Een grote zuigmachine uit Dordrecht moest er gistera vond aan te pas komen om een flink oliespoor vanaf de Hogeweg dwars door een woonwijk in Yerse ke op te ruimen. Het ging om hydroliekolie over een lengte van anderhalve kilometer en dertig centimeter breed. De olie is ver moedelijk uit een vrachtwagen met kapotte hydroliekslang ge stroomd. De brandweerkorpsen van Yerseke en Kruiningen waren niet voldoende uitgerust om de olie op te ruimen. De gemeente Reimerswaal heeft daarop een zuigmachine uit Dordrecht laten komen om het karwei te klaren. kapelle - Wat doe je met 2,5 mil joen? Het overschot op de begro ting van 2007 leidde gisteravond tot een levendige discussie in de gemeenteraad van Kapelle. Voteer 50.000 euro voor een nieu we gymzaal in Schore, stelde Pv- dA-fractievoorzitter Rob Lambeck voor. „Maar dat staat al op de plan ning", zo reageerde wethouder ion Herselman (WD, financiën), die de bedragen liefst op de begroting zet en niet alvast allerlei bestem mingen geeft. „Als het nodig is, kunnen we er altijd uit putten." Gemeentebelang opperde een ges te aan de burgers van 75 euro. „Vereffen er schulden mee", sugge reerde CDA-er Marco Eversdijk. „Daar heeft de burger op de lange duur ook wat aan." „We moeten niet alles in potjes stoppen", vond de WD. Uiteinde lijk stond een meerderheid van de raad achter een voorstel om een deel van het geld voor de WMO te reserveren en de rest op de begro ting te zetten voor onder meer de brede school en de fiets-voettun- nel. „Omdat je niet weet wat er komt", aldus Ria Rijksen van de Christenunie. PSüski Het oogsten van zwarte bessen aan de Boerendijk bij Heinkenszand. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl Eindelijk vrij, dacht de jonge vrouw uit Goes na de scheiding van haar man. Wat heerlijk om aan niemand verantwoording te hoeven afleggen en te kunnen doen wat je zelf wilt! Omdat het thuis wat stil was ge worden, nam ze voor de gezellig heid een kat. Het beestje bleek nogal veeleisend te zijn. Als-ie honger had, kwam hij zijn bazin netje zelfs 's nachts wakker ma ken. Toen ze op een dag tegen haar collega's zei dat ze toch écht voor zessen naar huis moest omdat de brokjes op warenkwa men de reacties. Je wordt dan niet meer geclaimd door je man, zeiden ze, maar bij die kat zitje anders behoorlijk onder de plak!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67