f„rj2rs Uitstapje Friese renner beloond Cor Moelker ziet jiu jitsu als pure topsport bij toernooi van Souburg "34 Woensdag 2 juli 2008 PZC Vandaag begint hoofdschema van tweesterrentoernooi. door Sven Bakker OOST-SOUBURC - In de schaduw van het tennistoernooi op Wim bledon waren er gisteren bij het Logus Open Souburgtoernooi Ro land Garros-taferelen te bewonde ren. Het was de dag van de gravelbij- ters. Het warme weer zorgde er voor dat het gravel in Oost-Sou burg dor en dor droog was, waar door bij het glijden het publiek achter de baan niet meer zichtbaar was vanwege de stofwolken. Op één van die gravelbanen zorg de Ian Wohlgemuth er bijna voor dat er een Duitser meedeed aan het hoofdschema van het natio naal ranglijsttoernooi. Vanwege kramp in de laatste ga mes van zijn partij tegen Björn Jorrenbergs, kon Wohlgemuth net niet de zege pakken. Het werd 4-6 6-0 7-5. In het vrouwenenkelspel 3 kwam de als eerste geplaatste Iris Verbo- ven in actie. Zij won met 7-5 6-1 van Devon Kuystermans. De als tweede ingeschaalde Pleun Burg mans won met 6-0 6-4 van Sanne Louwers. Bij de mannen boekte de als twee de geplaatste Dave de Graaf een overwinning tegen Paul Richard Hellemans: 6-1 6-4. De Zeeuwse strijd in het vrouwen enkelspel 4 tussen Kimberly Goudt en Nadine Hillebrand werd in het voordeel beslist van Goudt. Zij won op vastheid met tweemaal 6-3 van Hillebrand. Vandaag begint het hoofdtoernooi van het tweesterrentoernooi in Oost-Souburg. Bij de mannen is André van der Bijl het reekshoofd. De Zeeuwse troef Frank Clausing is als tweede geplaatst. Bij de vrou wen is Lisanne van Riet de favo riet. mm i— ATLETIEK WOENSDAC Stratenloop Zoutelande. Start 19.30 uur in de Langstraat. Organisatie: Dynami ca. Afstand: 9,2 kilometer. Na-inschrijven en afhalen van startnum mers vanaf 18.00 uur tot 19.15 uur in clubgebouw w De Meeuwen, Westkapel- seweg. BILJARTEN WOENSDAC Driebandentoernooi Baarends. Finales A- en B-groep. Locatie: Café Baarends, Goes. Aanvang: 19.30 uur. TENNIS WOENSDAC Logus Open Souburg-toernooi. Locatie: tennisvereniging Oost-Souburg. Aanvang: 9.00 uur. Nationaal ranglijsttoernooi Loca tie: tennisvereniging Oost-Souburg. Aan vang: 12.00 uur. Open Vlastoernooi. Locatie: tennisvereni ging De Eikenhof te Koewacht. Aanvang: 18.00 uur. Cravelsteps Rabo-dubbeltoernooi. Loca tie: tennisvereniging Gravelsteps te Schoondijke. Aanvang: 18.00 uur. Sluuskille dubbeltoernooi. Locatie: ten nisvereniging Sluiskil. Aanvang: 17.30u. ZEILEN WOENSDAC Deltaweek. Wemeldinge-Yerseke. Aan vang: 11.00 uur. Cor Moelker: „Ik wil deze sport uitdragen, promoten en in Zeeland meer bekendheid geven." foto Wim Kooyman Terneuzenaar (46) haalt vierde dan en geldt als promotor in Zeeland. door Frits Bakker TERNEUZEN - Op de trainingsses- sies bij Delta in Terneuzen straalt hij bezieling uit en wordt hij ge zien als de onbetwiste specialist. Cor Moelker (46) begon ooit op z'n veertiende jaar met judo, stap te na zijn diensttijd ook over op jiu jitsu en mag zich sinds kort één /an de weinige Zeeuwen noemen met een vierde dan in deze sport discipline. Met het behalen van die graad heeft hij een nieuwe stap gezet op weg naar zijn ultieme doel. „Ik wil deze sport uitdragen, promoten en in Zeeland meer bekendheid ge ven", geeft de Terneuzenaar zijn ambities aan. Zelf heeft hij nooit aan wedstrij den gedaan in het jiu jitsu, omdat die cultuur er niet was. „We zijn een beetje achtergebleven bij de rest van Nederland, maar het is wel overal in opkomst. Het WK dat vorig jaar in Rotterdam is ge houden, was daar een mooi bewijs van. En ik denk dat we in Zeeland ook op de goede weg zijn." De intentie om jiu jitsu als wed strijdsport een impuls te geven is er al langer. „Ik heb er samen met Staf en Robbert de Moor hard aan gewerkt om een groep jongeren enthousiast te maken. We hebben nu zo'n vijftig jiujitsuka's in Ter- neuzen en Hulst die de trainingen volgen. Veel te lang is jiu jitsu als een tweederangssport beschouwd. Judo was dé wedstrijdsport. Daar komt langzamerhand verandering in." Cor Moelker wil met zijn techni sche kennis en bezieling als één van de voorlopers fungeren in de opleiding van jonge talenten. En om zich zelf zo goed mogelijk te ontwikkelen, heeft hij Spartaanse trainingen achter de rug om zijn vierde dan te halen. „Ik zie trainen voor een hoge dangraad als pure topsport. Vooral het laatste jaar is heel zwaar en intensief geweest. Met Otto Saman uit Sint lansteen, die pas zijn derde dan heeft ge haald, trainde ik naast de reguliere trainingen nog eens zes tot acht uur extra per week. Bij Delta krijg ik training van Staf de Moor, die vanwege zijn verdiensten zelfs een zesde dan heeft. Maar in de voor bereiding op het examen trok ik af en toe ook nog naar Limburg om de lessen van Wim van Vorsten- bos, een zevende danner, te vol gen." Het heeft er toe geleid dat hij zijn examens met succes heeft afge legd. Van de tweeduizend jiujits uka's in het Zuid-Nederlandse ju dodistrict met 10.000 leden be hoort Cor Moelker nu tot de hand vol specialisten met een vierde dan. „Jiu jitsu", legt hij uit, „is per definitie als verdedigingssport har der dan judo, omdat het toege staan is om te stoten, schoppen en slaan naar het lichaam. Maar dat is natuurlijk geen vrijbrief voor een agressieve sport." Cor Moelker is met zijn nieuwe stap op de ladder nog lang niet aan zijn top. „Ik ga door voor mijn vijfde dan, want lesgeven, me ver der specialiseren en het jiu jitsu promoten is mijn grote drive." Jan Bos (links) wint de Ronde van Sint-Jansteen. foto Camile Schelstrae

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64