Binnenland 'Verzwaren taakstraf is beter dan cel' Spierballentaal van politici leidt zelden tot echte oplossingen deOndernemerm Geen hoger loon leraren mbo en hbo Blijf ik op de hoogte van het ÉÊÊÊk ondernemersnieuws uit mijn regio? P Ouderen krijgen vaker gevaarlijke medicijnenmix 4 Woensdag 2 juli 2008 PZC Reclassering Nederland wil alternatief voor plan om vaker op te sluiten. DEN HAAG - De duur van een taak straf moet worden verlengd tot 500 of 6oo uur, waardoor deze een volwaardig alternatief wordt voor een gevangenisstraf Daarvoor pleit directeur Sjef van Gennip van de Reclassering Nederland. Nu is een taakstraf nog maximaal 240 uur. Van Gennip reageert met zijn plei dooi op een brief die minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie gis teren aan de Tweede Kamer stuur de. Daarin schrijft de bewindsman dat plegers van ernstige gewelds- en zedenmisdrijven, zoals ver krachting, niet meer mogen wor den veroordeeld tot een taakstraf. De minister zal het Openbaar Mi nisterie opdracht geven bij zware delicten voortaan een gevangenis straf te eisen. Alleen bij uitzonderingen mag daarvan worden afgeweken. Zo geldt een opgedrongen tongzoen juridisch als verkrachting, maar mag daarvoor toch een werkstraf worden geëist. Hirsch Ballin reageert daarmee op een onderzoek van de Raad voor de Rechtspraak en het OM. Daar in De minister van Justitie vindt dat zware gewelds- en zedenmisdrij ven niet meer mogen worden af gedaan met een taakstraf. De re classering vindt dat echter niet. PETER VAN STRAATEN door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Het aantal ouderen dat een combinatie van medicijnen krijgt voorgeschreven die dodelijk kan zijn, is de afgelopen vijftien jaar verdubbeld. Drie procent van de 70-plussers slikte in 2005 zo'n gevaarlijke combinatie. Vijftien jaar geleden betrof het nog ander half procent. Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus Medisch Centrum. De groei wordt vooral veroorzaakt doordat artsen steeds vaker het ge bruik van spironolacton, een be paalde soort plaspil, en bloedver- dunners voorschrijven voor patiën ten met hartfalen. Uit onderzoek is gebleken dat deze patiënten hier baat bij kunnen hebben. Maar de combinatie kan ook leiden tot een verhoogd kaliumgehalte in het bloed, wat dodelijk is. Om die re den mogen nierpatiënten bijvoor beeld deze combinatie niet slik ken. Wanneer artsen en apothekers niet alert genoeg zijn, kan de medi catie een hartstilstand veroorza ken. In hoeverre de gevaarlijke me dicijnencombinaties daadwerkelijk tot overlijden hebben geleid, is niet onderzocht. uit blijkt dat in 2006 bij 14 procent van de zware delicten een taak straf werd opgelegd. De minister vindt dat te veel. Daders van moord en doodslag gingen altijd wel de cel in. Directeur Sjef van Gennip van Re classering Nederland betreurt het dat de minister vindt dat er min der taakstraffen moeten worden opgelegd. Hij wijst op de voorde len die een taakstraf heeft boven een celstraf Zo levert het geld op, terwijl een gevangenisstraf juist geld kost. Bovendien is de recidive na het verrichten van een taakstraf lager dan na het uitzitten van een celstraf Ook hoogleraar Knoops, die mee werkte aan het onderzoek van het OM en de Raad voor de Recht spraak, ziet wel wat in het verho gen van de maximale duur van een taakstraf „Daarmee wordt het een volwaardig alternatief voor een gevangenisstraf. Dat geeft een rechter meer speelruimte." Vol gens Van Gennip zijn er ook com binaties mogelijk. Zo zou een da der eerst een celstraf kunnen uitzit ten en daarna nog een aantal we ken aan het werk worden gezet. Hirsch Ballin liet gisteren al weten 'het bestraffend karakter' van werkstraffen te willen verzwaren, bijvoorbeeld door daders zichtbaar voor het publiek of in de eigen buurt plantsoenen te laten aanhar ken. Of daarbij ook wordt gekeken naar de lengte van de straf is nog niet bekend, aldus een woordvoer der van de minister. Koepelorganisaties vinden dat er te weinig geld is voor docenten. door Hanneke Keultjes DEN HAAG - Docenten die les ge ven in het middelbaar en hoger be roepsonderwijs (mbo en hbo) lo pen hun geplande salarisverho ging mis. Onder het Actieplan Leerkracht, waarin de verhoging van de lera rensalarissen werd geregeld, ont breken nog de handtekeningen van de voorzitters van de MBO-Raad en HBO-Raad. Deze koepelorganisaties vinden dat er te weinig geld naar de docenten in het middelbaar en hoger beroeps onderwijs gaat. De twee raden weigerden gisteren het plan van minister Ronald Plas- terk van Onderwijs te onderschrij ven. Maar zonder handtekening komt er helemaal geen geld. De onderwijsbonden zijn daar zeer ontstemd over. Zij noemen de beslissing het convenant niet te tekenen 'buitengewoon teleurstel lend, onbegrijpelijk en onverant woordelijk'. Van de 1,1 miljard euro die minis ter Plasterk jaarlijks kan uittrekken voor de verhoging van de leraren salarissen gaat 170 miljoen euro- naar het middelbaar en hoger be roepsonderwijs. Voorzitter Doekle Terpstra van de HBO-Raad zou in totaal 28 miljoen te besteden heb ben. En dat is te weinig. „Wij wilden dat geld gebruiken om onze docenten meer loon te geven. De bonden vonden dat on acceptabel. Die wilden voor alle medewerkers meer geld", aldus Terpstra. „Maar met 28 miljoen kun je geen deuk in een pakje bo ter slaan." De Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft ook geen goed woord over voor de plotselinge koerswijzi ging van de twee raden. „Zij heb ben het akkoord getekend, hebben daarvoor de instemming van hun achterban gekregen en gaan nu kla gen", aldus een woordvoerder van de AOb. Minister Plasterk reageert laconiek: volgens hem gaan de raden 'na een nachtje slapen alsnog over stag. Maar Terpstra zegt voet bij stuk te houden. Oproepen tot keiharde aanpak ondermijnen geloofwaardigheid. door Dick Hofland DEN HAAG - De harde taal die politi ci geregeld uitslaan, leidt zelden tot daden. Dat blijkt uit een inven tarisatie van tientallen oproepen tot een keiharde aanpak van uit eenlopende problemen. In de prak tijk hebben die nauwelijks tot wet- voorstellen geleid, laat staan tot maatregelen. Vooral landelijke, maar ook enkele plaatselijke politici van diverse par tijen hebben de afgelopen jaren in de media gepleit voor een harde aanpak van de meest diverse za ken. Het ging daarbij onder meer om hangjongeren, ziekteverzuim, tanken zonder betalen, godslaste ring en zelfs hondenpoep. De spierballentaai heeft in het gun stigste geval geleid tot een spoed debat, dat doorgaans niets oplever de. In sporadische gevallen is er een proef genomen met een maat- Aan ergernissen als hondenpoep zijn al vele woorden vuil gemaakt. regel, die vervolgens weer werd beëindigd. Een voorbeeld daarvan is het knieslot, dat tbs'ers moest beletten tijdens proefverlof de benen te ne men. De enkele keren dat de harde taal wel tot wetgeving heeft geleid, is die in de praktijk moeilijk uitvoer baar of werkt de maatregel zelfs averechts. Zo wil het kabinet het alcoholgebruik onder jongeren ver minderen door onder meer de ke ten te sluiten waarin jongeren het op een zuipen zetten. In februari bleek dat de Voedsel en Waren Au toriteit deze gelegenheden onge moeid laat, nadat een proef om ze aan te pakken bij tien gemeenten is mislukt. Keiharde aanpak van zedendelin quenten, door vrijwel elke partij bepleit, leidt volgens diverse des kundigen eerder tot een toename dan afname van het geweld tegen kinderen. Uit angst voor hogere straffen zouden daders eerder ge neigd zijn hun slachtoffers defini tief het zwijgen op te leggen. En ondanks hogere straffen voor di verse vergrijpen is het percentage gevangenen sinds 1985 ongeveer verviervoudigd. Wel neemt de laat ste twee jaar het aantal gestraften weer iets afj maar dat betreft voor namelijk kleine vergrijpen. Paul van Lange, hoogleraar sociaal- psychologie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, stelt dat het veelvuldig gebruik van spierballen- taal de geloofwaardigheid van de politiek ondermijnt. Home Mijn Regio Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services Al het nieuws en informatie uit de regio en méér. deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland met de focus op de regio. U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatie. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. WAAl«.0N\ ZEI JE NOU NIKS NOU WEET ZE NOC? NIET UAT y£. HAAA leuk V/NIT'' Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4