Roker nog even getolereerd op strand P7P Woensdag 2 Rokende meiden op het strand bij de overgang Kaapduin in Dishoek. foto Lex de Meester Belgische professor hekelt vervuiling door peuken in het zand. door Leonie Beijer en Ellen Nieuwenhuijze GOES - Het rookverbod in de hore ca is net een dag van kracht. De 75-jarige Belgische gedragsweten schapper professor Roger Blan- pain is van mening dat nu ook de stranden rookvrij moeten worden. Dit vertelde hij afgelopen zaterdag in de Vlaamse krant Het Nieuws blad. Zijn reden hiervoor is voorname lijk de schadelijkheid van de rook. Daarbij komt dat sigarettenafval met een aandeel van 29,5 procent de grootste vervuiler is van kusten en rivieren, volgens Blanpain. Feiten over roken De Zeeuwse politiek ziet een der gelijk verbod echter niet zitten. „Wanneer andere mensen last heb ben van de rook kunnen ze best er gens anders gaan liggen", aldus Luc Vandezande (fractielid Groen links Middelburg en niet-roker): „We weten allemaal dat meeroken schadelijk is en dat sigarettenpeu ken niet natuurlijk composteren. Maar rookvrije zones op het strand vind ik wel heel ver gaan. Mensen moeten de kans krijgen om in de open lucht te roken." Koos Meulenberg (Statenlid CDA Zeeland): „Ik neem aan dat ieder een wel het fatsoen heeft zijn siga rettenpeuk in een blikje of een af valbak te gooien. Naar het strand met de auto is ook milieuvervui lend en dat vindt iedereen wel goed. Maar een sigaret roken in de Drie op de tien Nederlanders van 12 jaar en ouder rookt. Bij het stoppen hebben ex-rokers er gemiddeld 18 rookjaren opzitten. Ex-rokers hebben een hoger lichaamsgewicht dan rokers. Tussen 2000 en 2008 is het aantal rokers met bijna 100.000 per jaar afge nomen. Sigaretten waren in 2007 bijna 70% duurder dan in 2000. Rookgedrag en opleiding hebben een sterk verband met elkaar; 53% van de jongeren zonder dagopleiding rookt tegenover 32% jongeren met prak tijkonderwijs, en slechts 19% van de jongeren met havo/vwo rookt. Van de rokers is 77% van plan om in de toekomst te stoppen. vrije natuur zou niet kunnen." Goos Roeland (fractievoorzitter SGP Zeeland): „Het is algemeen be kend dat roken slecht is voor de ge zondheid. Eigenlijk zouden men sen het helemaal niet moeten doen. Maar met een rookverbod in de open lucht slaan we door." De oplossing van de gemeente Vlissingen voor het afvalprobleem: 'Ik kan me niet herinneren dat ik wel eens iemand heb zien roken op het strand' gratis strandasbakken op het Bad- strand, het Nollenstrand en bij standpaviljoen Piet Hein, mooi vormgegeven als ijsje. Dit bespaart de strandbeheerders een hoop op- ruimwerk, en de kinderen versie ren hun kastelen dan weer met schelpen in plaats van peuken. Natuurlijk heeft de Zomerkrant ook de mening van de badgasten gepeild. Wat vinden zij van een rookverbod op het strand? Michaela Hermann (47, roker) is mild gestemd: „Zelf rook ik al der tig jaar, acht tot tien sigaretten per dag. Maar ik ruim mijn peuken al tijd op, hoor. Die horen niet op het strand thuis, ik moet zeggen dat ik nog nooit op het strand ben aangesproken omdat ik zat te ro- Daling aantal rokers Percentage rokers vanaf 15jaar 60% 50% _2ÜzL ken. Ik kan er weinig aan verande ren." Ze haalt haar schouders op: „Als ze het willen verbieden dan is dat zo." „Wat een belachelijk idee, zeg. Dat is toch echt niet nodig", vindt Ju dith Jansen-Gijsel (34, niet-roker). „Een rookverbod in de horeca, daar kan ik me wel in vinden, maar op het strand?" Haar zus Martine Gijsel (32, niet-roker) vindt dat het rookverbod in de ho reca ook al ver gaat: „Café- en res tauranteigenaren zouden toch zelf moeten kunnen beslissen of er in hun bedrijf gerookt mag worden?" „Wat een onzin zeg, je hebt er toch geen last van als je op het strand ligt? Het verdwijnt gelijk in de open lucht." Kristie van Zwam (17 niet-roker) vind het maar niks. „Ia,maar het is wel smerig als je allemaal hutje mutje ligt", spreekt een vriendin haar tegen. „Oké, dat is waar, maar ik heb er nog nooit last van gehad op het strand. Eigenlijk kan ik me niet eens herinneren dat ik ooit ie mand op het strand heb zien ro ken." „Weet je", Carlijn Berendsen (17, niet-roker) onderbreekt haar vrien din, „Het gaat eigenlijk meer om waar je de grens trekt. Nu mag je in de horeca niet meer roken, straks op het strand niet, voor je het weet mag je in je eigen tuin niet eens meer roken." Een rookverbod op stranden is niets nieuws. Aan de Westkust van de VS en op Zuid-Britse stran den zijn al grote rookvrije zones Italië en Australië zijn bezig met de invoering ervan. Of dit echt nodig is in Zeeland is nog maar de vraag. Onze kustlijr behoort tot de schoonste van Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31