Promotie havenstad beland Terneuzen als een Internetstemmen schap van de baan De laatste rokers Hartekreet De krant 5 weken voor 15 euro! PZC mmm 2 Woensdag 2 juli 2008 pzc Wij waren thuis met zijn zessen. Op een gegeven mo ment rookten behalve mijn ouders ook mijn beide broers en mijn zus. Als tiener was ik een langzame eter. Had iedereen zijn bord leeg, dan zat ik nog tegen een berg aardappelen aan te kijken. Dat was het moment waarop vier sigaretten en een sigaar werden aangestoken, want het peukje tussen hoofdgerecht en toetje, 'dat is de lekkerste', al dus mijn verslaafde familieleden. Misschien moet ik ze nu eens op een etentje trakteren. Gezel lig, in een rookvrij restaurant. Dan kan ik ze vertellen hoe ik me de afgelopen dagen heb vermaakt met alle huilverhalen over het rookverbod dat gisteren Ze zit met een neuk is in8egaan- Het mooiste bericht ze zit met een peuk vond ik wel dat tlet wassen in haar hand en dat beeld van Annie m.g. Schmidt - de meest fervente Zeeuwse rook- mag binnen niet ster ooit - door Madame Tus- sauds op straat was gezet. Ze zit immers met een peuk in haar hand en dat mag binnen niet. Dat doet me denken aan het verhaal 'De laatste roker' van Wil lem Frederik Hermans. Dat speelt in 2021. Op straat loopt ie dereen met een beschermend mondkapje op, de benzineprij zen zijn tienmaal zo hoog gemaakt om het autoverkeer terug te dringen, iedereen spreekt verplicht Engels en roken is verbo den. Hermans schreef het ironische verhaal in 1990. Ik vraag me af of hij zich realiseerde dat hij totaal niet overdreef Nu al pleit de Belgische hoogleraar Roger Blanpain voor rookvrije zo nes op het strand. Mijn idee! Zet er een bord 'Verboden voor honden' bij en het paradijs is een feit. Ik kan niet wachten. Tot het zo ver is, blijf ik de laatste rokers nog even terugpes- ten. Om ze in plaats van rook het rood voor ogen te bezorgen. Dus nomineer ik, voor iedereen die nu gedwongen thuis voor de radio zit te paffen, als dé Zeumerhit van 2008: Boudewijn de Groot met 'Als de rook om je hoofd is verdwenen'. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Terneuzen worstelt al jaren met z'n imago. De stad beschikt, omringd door water, over tal van troeven. Alleen, ze werden tot nu toe nauwelijks uitgespeeld. door Joeri Wisse Ligt het aan het mooie weer of hebben bewoners en bezoekers van de bin nenstad van Terneuzen écht niks te klagen over de staat van het centrum? De bevindingen van de project groep Binnenstadsvisie Terneuzen liegen er niet om. Prestigieuze pro jecten van de afgelopen jaren wor den afgedaan als 'probeersels'. Ver der constateren de onderzoekers ook dat iedereen eensluidend het 'visitekaartje van de grootste ge meente van Zeeland' bestempelt als 'grauw, saai en donker.' De mensen op straat zijn op een zonnige dinsdagmiddag aanzien- lijk minder pessimistisch gestemd. „Ik heb niks op de stad aan te mer ken. Vooral de laatste tijd is het centrum erg opgeknapt. Neem nou die nieuwe lantaarnpalen en de kunst op de dijk. Dat ziet er toch goed uit?" Niet dat Helga Pie- ters (35) uit Sluiskil vaak op de Scheldedijk komt. „Nee, ik ben een vrouw, ik shop liever." En met dat winkelaanbod in het centrum zit het ook wel goed, volgens Pie- ters. „Ik mis alleen wat bekende winkelketens als bijvoorbeeld de Vroom en Dreesmann." Grote investeringen van de ge meente in de binnenstad mogen wat haar betreft achterwege blij ven. „De gemeente kan nu beter geld in dorpen als Sluiskil steken." „Ze mogen de boel wel eens wat beter schoonhouden", klaagt de 77-jarige P. van den Heuvel. „Dit ligt hier al sinds zaterdag. Dat is toch schandalig?", zegt ze, wijzend op een hoopje paardenpoep in de Arsenaalstraat. Maar behalve dat en wat rommel in de brandgang, heeft de Terneu- zense helemaal niets te klagen over 'haar' binnenstad. „Ik woon nu 39 jaar in de Burgemeester Geillstraat. Als ik de deur uit stap, loop ik zó de Scheldedijk op en de winkels van het centrum zijn al even dichtbij." Dat het water een prominente plek verdient in de stad, kan de vrouw die een groot deel van haar leven op een binnen vaartschip doorbracht, beamen. „De grachten en de dijk zijn de mooiste plekjes." Een mooi plaatsje, zo zou A. Freek- enhorst Terneuzen wel willen kwa lificeren. Met twaalf kilometer op het display van de kilometerteller stapt de 75-jarige Axelaar op de Scheldedijk van z'n fiets. „)a, vroe ger, toen de dijk hier nog niet was verhoogd, liep je zo van de stad door naar de haven", weet hij zich te herinneren. Zonde eigenlijk, dat je als vreemdeling nergens in het centrum van Terneuzen op de aan wezigheid van de zee wordt gewe zen. „Ze zouden eigenlijk bordjes neer moeten zetten die de men sen naar de kust leiden. Mensen uit de streek weten wel dat hier een mooie kunstroute over de dijk loopt, maar als je niet bekend bent, kun je dat niet raden." Als Terneuzenaar kijk ik met jaloezie naar sfeer volle en monumentale steden als Hulst, Goes en Middelburg. Monumentaal is Terneuzen nooit geweest en zal het ook nooit worden. En wat er was aan oude of in ieder geval karakteristieke gebou wen zoals Hotel Rotterdam, het gebouw van Klou- wers aan de Herengracht en de watertoren is afgebro ken. Terneuzen is nooit voor renoveren geweest, nee af breken was het motto. Hetzelfde gold voor het water in de stad. De binnenstad van Terneuzen was ooit vol ledig omringd met water. Vanaf het huidige theater tot aan de Oostkolk voor het stadhuis. Overal was wa ter en lagen schepen. Het is nu een vijver op een par keergarage of een plantsoen. Weg maritiem karakter. Een stedebouwkundige blunder van jewelste. Als Ter neuzen toeristen wil lokken als stad van De Vliegende Hollander dan denk ik: oei, die toeristen verwachten de geboorteplaats van een tje-eeuwse kapitein en dus een pittoresk havenstadje. Ik vrees soms dat ze ons na een bezoek zien als de stad van De Liegende Hollan der. Maar tot zover de cynicus. Terneuzen wil verwateren en ik hoop dat het lukt. Ik hoop dat de blunders uit het verleden weggepoetst worden. Maar doe het alsjeblieft goed en wees creatief en niet te zuinig. Ik wil weer een ophaalbrug in func tie waarvoor ik moet wachten voor een jachtje dat de Oostkolk binnenvaart en wil iets drinken op een ter rasje aan een haventje. Kortom: Ik wil bootjes in een havenstad. Maikel Harte Terneuzen en z'n visies - In opdracht van de gemeente zijn door de jaren tal van visies op de binnenstad vervaardigd. - De Binnenstadsvisie, die nu op tafel ligt, moet komend najaar uitmonden in een gedegen Plan van Aanpak. De moeder van alle visies was ooit, eind jaren zeventig, de Structuurvisie Binnenstad. Een fraaie was ook het rapport Scheldeboulevard (1997), waar in werd gepleit voor het aanha len van de band met het wa ter. En verder verschenen: het Visie document Herindeling (2002), de Woonvisie (2005), de Toe- rismevisie (2006) en de Hore- cavisie (2007). door Wout Bareman Het is alweer jaren geleden, maar menigeen staat het nog bij. Dronk je een kop je koffie op het stadhuis, dan kreeg je daar een wit suikerzakje bij met in blauwe letters de tekst: Terneuzen, werken, wonen en re creëren. Niet bepaald een slogan die harten sneller deed kloppen en de koffiedrinker deed beseffen dat hij het óf wel heel erg getrof fen had als Terneuzenaar óf dat hij moest zorgen dat hij er snel een woning betrok. Het onderscheidde Terneuzen bepaald niet van al die andere gemeenten, die fanatiek poogden bedrijven, bewoners en bezoekers te lokken. En dat is nu net waar de schoen wringt, oor deelt de projectgroep Binnenstads visie Terneuzen in een notitie, die in grote lijnen aangeeft hoe het stadscentrum in de toekomst op de kaart moet worden gezet. „Een blik op de promotie in verleden en heden leert, dat we nooit echt het stadium van die suikerzakjes uit de jaren zeventig zijn ont groeid." Terneuzen vecht al jaren voor een beter imago, een duide lijkere identiteit ook, waarmee de stad zich van andere goegemeen- ten kan onderscheiden. Daarbij Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening )e PZC gaaf zorgvuldig om mei pei»cnsg« «ft u nadere informatie Vrees voor erg matige participatie bij waterschapsverkiezing. terneuzen - Stemmen voor de wa terschapsverkiezingen in novem ber via het internet is van de baan. Staatssecretaris Tineke Huizinga ziet van het alternatief af omdat het systeem niet veilig is. Amper een week geleden bleek een proef met internetstemmen in het hoogheemraadschap Rijn mond met internetstemmen juist wel met een redelijk betrouwbare systematiek mogelijk te zijn. De staatssecretaris liet het zogenaam de RIES-systeem testen door on derzoekers uit Eindhoven en Nij megen en die kwam tot de slot som dat het systeem niet volledig betrouwbaar is. Dijkgraaf Wim Gosselaar van wa terschap Zeeuwse Eilanden be treurt het wegvallen van een alter natief om te stemmen. Hij vreest dat dit weer zijn weerslag zal heb ben op het stemmenaantal. Ook in Zeeuws-Vlaanderen werd bij het schap teleurgesteld gerea geerd. Gosselaar: „Wat overblijft is stem men per brief Dat is voor de Zeeuwen ook nieuw, maar niet zo moeilijk. We zullen de mensen moeten aansporen om vooral van hun democratisch recht gebruik te maken. Wij mikken op een op komstpercentage van 25 procent, dan doen we het landelijk goed. Het liefst zouden we in de buurt komen van de 50 procent, waar mee we ons altijd positief hebben weten te onderscheiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2