Een avenue richting Westerschelde Vijfhonderd hectare in vier weken Eigenaren van molens zijn blij met zekerheid E 'Drugsoverlast in Terneuzen valt wel mee' Nachtwerk aan A4 en A58 bij Bergen op Zoom Wpzc Woensdag 2 juli 2008 25 Sessie over Bellamypark levert meer kritiek dan inspiratie op. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als het maar geen Spuiplein wordt, als er maar geen carnavalspoppen zoals bij het stad huis komen te staan, als de kermis maar verkast en als de bouwvak kers maar een beetje opschieten. Ideeën werden gevraagd, maar wet houder Rob van Dooren kreeg gis teravond als vanouds in Vlissingen meer kritiek dan inspiratie over zich heen tijdens de brainstormses sie over het Bellamypark. Want hoe haalde hij het in zijn hoofd om het Spuiplein als geslaagd voor beeld aan te halen? En hoezo, de Nieuwendijk kleurrijk? Zelf glimlachte hij alle afkeuringen weg. „Negatief denken is ook be trokkenheid", was zijn waardering voor de Vlissingers. „Ik denk dat het Spuiplein binnen twee jaar tot leven komt. ja, ook de lege winkel panden en het horecapaviljoen ra ken gevuld. Zoiets heeft meestal enige incubatietijd nodig. Kijk naar de rand van het golfslagbad, dat zit al regelmatig vol!" Bijna vier miljoen heeft de gemeente ge reserveerd voor de herinrichting van het Bellamypark en het achter liggende Beursstraatje, plus het Beursplein. Voor een kleine mil joen meer krijgt ook het De Ruy- terplein een opknapbeurt. In het najaar van 2009 moet alles klaar zijn. Hoe, dat moet nog blijken. Misschien schrijft de gemeente een ontwerpwedstrijd uit voor ste denbouwkundigen. Maar laat die dan alsjeblieft jong zijn, smeekte het publiek, en niet eerder een ge bied in Vlissingen hebben aange pakt. Op grote flipover-vellen mochten ze met een dikke zwarte stift hun verlangens achterlaten. Toen bleek dat de Vlissingers de vroegere Bellamyhaven nog niet zijn vergeten. Willem Houtman wenste serres voor alle horecapan- den en de pizzabakker wil de par keerplaatsen niet kwijt. De fontein mag blijven en een kiosk is wel- 1^ Een bijeenkomst over de het Bel- lamypark in Vlissingen leverde meer kritiek dan inspiratie op. Een avenue richting Westerschel de, dat leek echter wel wat. kom, net als een fietsenstalling. Ge rard Aarden tekende voor de aar digheid een avenue vanuit de Spui straat, als een Champs Elysée rich ting de Westerschelde, met uit zicht op Michiel de Ruyter. Dat leek de Sauers ook wel wat. En de wethouder ook. „U raakt mijn hart, daar ben ik het helemaal mee eens." Belangstellenden mogen ideeën aan dragen of plaatsnemen in de klank bordgroep, maar ook meetekenen. Op de website van de gemeente zijn plattegronden te downloaden. www.vlissingen.nl/bellamypark Borselse telers van zwarte bessen voorzien een matige oogst. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De tien oogstma- chines van de coöperatie van zwar- tebessentelers in Borsele draaien sinds begin deze week op volle toe ren. In vier weken moet pakweg vijfhonderd hectare worden afge werkt, het grootste areaal aan zwar te bessen in Nederland. Het weer is schitterend om zwarte bessen te oogsten. Zonnig en voor al lekker droog. „In april is er nog nachtvorst geweest", vertelt teler Albert Vermue uit Heinkenszand, „en daardoor is er wat meer rui ge weest." Rui? „Ja, rui, zoals bij kat ten die hun haren verliezen. Door de nachtvorst zijn er meer vrucht- beginseltjes van zwartebessenstrui- ken gevallen." Vooral vroege zwarte bessen heb ben onder 'de rui' geleden, de late re zijn beter. Vermue is al met al 'niet echt tevreden', maar: „De kwaliteit van de bessen is goed. Er zitten geen schimmels op. Ze zijn mooi zwart. De sapkwaliteit is ook goed. Alleen de opbrengst in kilo's is slecht." Eén troost, in heel Euro pa wordt volgens de Heinkens- zandse teler een matige oogst ver wacht. „En dat zorgt voor een rede lijk goede kiloprijs." SVZ International in Etten-Leur is de grootste afnemer van Borselse zwarte bessen. Het bedrijf verplaat ste enkele jaren geleden de verwer king van Nederland naar Polen, het Europese zwartebessenland bij uitstek. „De verwerking is terug", vertelt Vermue, „de zwarte bessen uit Polen bleken niet van een con stante goede kwaliteit." SVZ Inter national maakt alles van zwarte bessen wat de klant wil, van puree tot sapconcentraat. Naast SVZ International is Hero al dus Vermue 'een grote geworden'. „Hero maakt daar ook speciaal re clame voor, dat voor de Hero cas sis zwarte bessen uit Zeeland wor den gebruikt." Hij meldt het met enige trots in zijn stem, als bewijs van het vakmanschap van de Bor selse telers. Herstelplannen kunnen doorgaan na toekennen van subsidies door Rijk. door Rob Paardekam sint-annaland - Hij heeft de fi nanciën nog niet helemaal rond, maar toch weet eigenaar Patrick Jungbeker van De Vier Winden in Sint-Annaland het sinds maandag zeker: eind 2009 is de molen weer in volle glorie hersteld. Eergisteren kreeg Jungbeker te ho ren dat hij een rijkssubsidie van 175.000 euro krijgt voor het herstel van de korenmolen. Provincie en gemeente kwamen eerder al met 25.000 euro over de brug. „Er is nog 55.000 euro nodig. Daarvoor schrijf ik nog een paar andere fondsen aan en doe ik een beroep op de lokale ondernemers." Maar het herstel gaat hoe dan ook door, belooft hij, want hij heeft een bankgarantie van de gemeente. Na de zomer barsten de herstelwerk zaamheden in alle hevigheid los. Eind 2009 moet alles klaar zijn. Ook lan van Gorsel van De Ver wachting in Tholen weet na maan dag helemaal zeker dat het goed komt met zijn molen. Hij kreeg waar hij op hoopte: 60.000 euro. „Het was nog even spannend", geeft hij toe. „Nu kunnen we het echt goed doen. De romp, bijvoor beeld, wordt nu heel deftig opge knapt, zodat hij het compleet nieu we binnenwerk beschermt tegen regen." Ook in Oud-Vossemeer en Ovezande is opgetogen gereageerd op de verkregen subsidiebedragen voor de molens aldaar. terneuzen - De overlast van drugs gebruikers in de binnenstad van Terneuzen valt sinds de sluiting van coffeeshop Checkpoint alles zins mee. Dat zegt voorzitter Hans Vlottes van de Wijkraad Binnen stad. De wijkraad was tijdens de discus sie over het wel of niet verplaatsen van de twee coffeeshops naar het buitengebied vurig voorstander van het behoud van de verkoop punten in het centrum. De raad vreesde dat een vertrek zou kun nen leiden tot een situatie als in de jaren negentig, toen drugs dealers in het centrum de dienst uitmaakten. Ook toen burgemees ter Lonink de coffeeshop tijdelijk wilde sluiten na een eerste overtre ding van de gedoogvergunning, toonde de wijkraad zich vanwege diezelfde angst tegenstander van zo'n maatregel. Checkpoint is inmiddels door justi tie gesloten. „Sindsdien is het be hoorlijk rustig gebleven", zegt Vlot tes opgelucht. „Natuurlijk, er zijn meldingen van drugsoverlast, elke stad heeft nu eenmaal drugsver slaafden. Maar er zijn niet meer meldingen dan vóór de sluiting." goes - Door werkzaamheden op de A4 en de A58 kunnen automo bilisten vertraging oplopen. Van maandag 7 juli tot en met vrijdag 11 juli pleegt Rijkswaterstaat 's avonds en 's nachts onderhoud aan de wegen. Op de A4 tussen knooppunt Zoomland en Markie- zaat wordt de hele week gewerkt. Hierdoor zijn tijdens de werkzaam heden ter hoogte van viaduct Huij- bergsebaan minder rijstroken be schikbaar. De op- en afrit Bergen op Zoom-Zuid (29) zijn in deze pe riode afgesloten in de nachten van 7 op 8 juli en van 8 op 9 juli. Het verkeer wordt omgeleid. Door de werkzaamheden op de A58 ter hoogte van knooppunt Markiezaat is de verbindingsweg naar Antwerpen afgesloten. Dit ge beurt in de nachten van 9 op 10 juli en 10 op 11 juli. Het verkeer wordt met behulp van gele borden omgeleid. Bij slecht weer worden de werkzaamheden uitgesteld. ■Fji Meer informatie over de werkzaam- heden: www.rijkswaterstaat.nl. Eijiisa ran Het oogsten van zwarte bessen aan de Boerendijk bij Heinkenszand. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27