Zeeland Straks mag je er Ziekenhuizen zetten in tweede fusieverzoek in op kwaliteit zorg 'Perry Sport negeert bewust regels' Niet elke verrassing is aangenaam 22 I Woensdag 2 juli 2008 PZC Actiecomité wordt Stichting Volwaardig Walchers Ziekenhuis. door Maurits Sep en Claudia Sondervan VLISSINGEN - In het nieuwe ver zoek om toestemming voor een fu sie tussen de ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes ligt de nadruk op de kwaliteit van zorg: zonder fusie kunnen de ziekenhuizen niet blij ven voldoen aan de medische stan daard. Met die boodschap proberen Zie kenhuis Walcheren en de Ooster- scheldeziekenhuizen het nog een keer bij de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (Nma). Nieuwe ar gumenten zijn er niet, beaamt di recteur Rob Zomer. Het eerste verzoek om een vergun ning voor concentratie dreigde in 2005 te stranden op het vrije marktbeginsel: de Zeeuwse patiënt hield niets te kiezen over, vond de NMa. Daarop trokken de zieken huizen hun aanvraag in. Twee jaar van overleg, afstemming en lobbyen verder, hebben de ziekenhuizen een nieuwe aan vraag ingediend met nadere uitleg over de zorgkwaliteit, eerder gepre senteerd als de 'Hoofdkoers'. Daar in staat dat de zorg tussen Goes (complexe en acute zorg) en Mid delburg (planbare zorg en polikli niek) verdeeld wordt. Dat de toetsing door de provincie op de juistheid van die Hoofd koers nog niet gereed is, vormt volgens Rob Zomer geen bezwaar om toch nu al toestemming te vragen voor een fusie. „Iedereen in de provincie vindt dat die fusie er moet komen. Hoe de zorg wordt ingericht, staat daar los van. Als we al gefuseerd waren, hadden we precies dezelfde discussie." Gedeputeerde George van Heukel- om deelt die mening. Hij hoopt dat minister Ab Klink zich donder dag in de TNveede Kamer aansluit bij de toetsing. Over vier weken moet de NMa la- NV Als de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes niet mogen fuseren, kun nen ze niet voldoen aan de kwali teitseisen voor zorg, zo staat in het fusieverzoek aan de NMa. ten weten of vergunning nodig is - daar gaan de ziekenhuizen wel van uit - waarna de beoordelings termijn van dertien weken begint. Belanghebbenden kunnen deze week eventuele bezwaren melden bij de NMa Het actiecomité Behoud Zieken huis Walcheren heeft dat al ge daan. Net zoals de ziekenhuizen geen andere argumenten aanleve ren vóór de fusie, zo heeft het co mité geen andere argumenten té gen het verdwijnen van zieken huiszorg van Walcheren, beaamt voorzitter Jaap van der Doef. Overigens is het actiecomité nu omgevormd tot de Stichting Vol waardig Walchers Ziekenhuis. De naam drukt beter uit waar het om gaat, zegt Van der Doef: „De oude naam leek erop te duiden dat wij de gebouwen willen behouden, maar het gaat ons om de inhoud: voldoende voorzieningen, toegan kelijk en bereikbaar, waar dan ook op Walcheren." Door van het actiecomité een stichting te maken, staat de groep sterker in procedures bij de NMa, zegt Van der Doef. Volgens Vreeke moet Perry geweten hebben van beperking Mortiere. door Emile Calon MIDDELBURG - Voor directeur Wil fred Vreeke van Brammetje Dump in Middelburg staat vast dat Perry Sport willens en wetens het be stemmingsplan van woonboule vard Mortiere negeert. „Dat kan echt niet anders." Dat bedrijf moet volgens hem geweten hebben dat voor het openen van een winkel op die plek beperkingen gelden. Vreeke wilde zelf ook vanuit de Middelburgse binnenstad naar de Mortiere verhuizen. Hij zag daar van af omdat hij aan de rand van de stad geen spijkerbroeken en an dere kleding mag verkopen. Hij mag volgens het bestemmingsplan daar alleen een winkel openen als hij met name de grotere outdoor- spullen gaat verhandelen. Die be perking wilde hij zichzelf niet op- Ieggen. Perry Sport opende dit weekeinde op de Mortiere wel een winkel. Volgens de Vereniging Onderne mers Middelburg (VOM) is het as sortiment in strijd met het bestem mingsplan. Dat geldt ook voor het assortiment in Sport 2000, een zaak die enkele maanden geleden op de woonboulevard opende. Beide winkels verkopen vooral vrijetijdskleding en nauwelijks gro te sport- en outdoorartikelen als tenten en rugzakken. Volgens het bestemmingsplan moeten ze dat wel doen. L. Santing van Perry Sport Nederland stelde gisteren dat haar winkel voldoet aan alle re gels. Op nadere vragen wilde ze niet ingaan. Een ambtenaar van de gemeente heeft maandag al een kijkje geno men bij Perry Sport. Officieel is er Volgens directeur Wilfred Vreeke van Brammetje Dump negeert Perry Sport willens en wetens het bestemmingsplan van woon boulevard Mortiere. echter nog geen controle uitge voerd en is dus ook nog niet geke ken of het assortiment in overeen stemming is met het bestemmings plan. Wethouder Hannie Kool ver moedt, op basis van wat ze giste ren hoorde, dat Perry in overtre ding is. „Maar dat hebben we dus nog niet officieel vastgesteld." De VOM is nog steeds van plan de gemeente via een kort geding te dwingen om actie te ondernemen tegen Perry Sport en Sport 2000. Voorzitter Henk Boers van de VOM vreest dat het anders veel te lang duurt voor die winkels slui ten of hun assortiment aanpassen. Volgens Kool heeft Sport 2000 toe gezegd het assortiment aan te pas sen, maar kan de winkel dat niet op stel en sprong doen. Vreeke vindt dat Sport 2000 en Perry Sport de andere Middelburg se sportzaken oneerlijk beconcur reren. Hij heeft er geen moeite mee als ze een zaak in de binnen stad openen. „Maar op de woon boulevard horen ze gewoon niet." Zon drijft de rokers vanzelf uit de dranklokalen weg. door Henk Postma MIDDELBURG - Wél twee keer per jaar met het vliegtuig op vakantie. En dan met een benepen mondje zeuren wanneer iemand een siga retje opsteekt. Want dat wordt de volgende fase in de oorlog tegen de roker. „Straks mag je er zelfs de straat niet meer mee op", vreest de eenzame roker op de zonover goten terraskant van Middelburgs Markt. Wie van Schiphol naar Bangkok vliegt, verstookt 282 liter kerosine. Jawel, per passagier. Schaadt de at mosfeer met 711 kilo Cot. De cij fers komen van onverdachte zijde. Onze roker plukte ze van de websi te van Finnair, een vliegmaatschap pij die er prat op gaat het minst te vervuilen. „Dus in de meeste geval len zal de schade nog veel ernsti ger zijn." Zijn woorden verraden boosheid, maar zijn stem klinkt ge laten. De asbak is uit het café verdwe nen. De roker heeft zich er nu al bij neergelegd. Hij is blij dat hij nog gedoogd wordt op het terras. Roken in de open lucht is voorlo pig nog toegestaan. Alhoewel... Bij Lunchcafé La Reine, aan de Lange Zelke in Vlissingen hebben ze het zich nog wel even afgevraagd. Daar bevindt het terras zich in een volledig overdekte winkelstraat. En ja, gelukkig. Daar mag het dus blijkbaar nog wel. De Lange Zelke is, hoewel behoorlijk lang, nog aan verschillende kanten open. Er is slechts één 'maar': in het café mag niemand worden gehinderd door binnendringende rook. Dat was dinsdagmiddag volstrekt niet het geval. Eenvoudigweg omdat er nie mand binnen zat. Controleurs van de de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) vingen gisteren allerwegen bot. „Het weer is misschien wel te mooi om een gedegen controle te kunnen uit voeren", liet de woordvoerder we ten. Want welke roker stapt nu een ca fé binnen op één van de zonnigste dagen van het jaar, als je daar niet eens meer een sigaretje mag opste ken? Vrijwel niemand dus, som- bert barman Simon Glas van café Kanaalzicht in Middelburg, waar je bij binnenkomst meteen ruikt dat er tot dinsdag 0.00 uur stevig moet zijn doorgepaft. Maar nu, omstreeks het middag uur, telt Kanaalzicht zegge en schrijve één klant. Ontspannen leest de man zijn krantje. Ter hoog te van zijn lippen gloeit een licht puntje op. Welgezind blaast hij daarna een wolkje weg. „Nee niet mijn merk", glimlacht hij voorko mend. „Want ik rook Caballero. Maar het smaakt niets eens zo slecht. Heeft wel iets van een Gau- loise, zo'n elektrische sigaret." Nee, hém krijgen ze er niet onder. Of dat ook voor al die andere stam gasten geldt? Barman Glas heeft zijn twijfels. „Van de rokers heb ik vandaag nog vrijwel niemand ge zien. Kan ook aan het mooie weer liggen. Maar ze hebben het ook be sproken." Hij heeft het goed ge hoord. „Gaan we toch gewoon thuis bij elkaar zitten", zeiden ze dan. „De ene week bij de één, de 'Van de rokers heb ik vandaag nog vrijwel niemand gezien' andere week bij de ander. Pakken we er daar toch gewoon een bier tje bij." Nee, het zou hem niet ver bazen als menigeen van zijn klan ten 'ondergronds gaat'. Zo ver hoeft het volgens de Mid delburgse horeca-ondernemer Kees Petit niet te komen. Vrijwel al zijn collega's kijken vooralsnog de kat uit de boom. Maar in zijn Bar Americain wordt deze dagen volop getimmerd en gesjouwd. Als hij donderdagmiddag open gaat, dan staat achterin de zaak een wat smal, maar toch uiterst comforta bel rookhok voor zijn hard- rock-klandizie klaar. „Onzinnig, dat rookverbod. Maar die verbou wing zat er sowieso aan te komen. Dat daar ook een rookruimte in past, was een mooie buitenkans." „Ja, die heeft geld. Wij dus niet." meldt Irene Bisoen van het nabu rig café de Schuur laconiek. „Wij wachten af" Dus koesteren haar klanten zich nu losjes rokend op het terrasje in de zon. „Noodge dwongen ja", zegt er een, „het is hier veel te heet." Wat verderop, in café De Geere, ziet barman Dylan van Belzen misschien nog wel een lichtpuntje. „Ik hoop dat ikzelf minder ga roken. Zegt mijn zoontje straks geen 'Bah' meer." Restauratie gemaal De Piet bij Lewedorp valt op onderdelen tegen. door Harmen van der Werf LEWEDORP - Het gemaal De Piet bij Lewedorp staat droog. TXvee metse laars uit Brabant zijn de muur van de inlaat aan het opmetselen met oude stenen. Ze zijn bijna boven. „Pas nadat alles drooggezet was, konden we de muur inspecteren", zegt Gerard Quist, projectleider bouwkunde bij waterschap Zeeuw se Eilanden. Uit de manier waarop hij zijn verhaal begint, klinkt on heil. „Alles zat los. De muur was gewoon papperig." Quist wil er maar mee zeggen: de in juni begonnen restauratie van één van de oudste gemalen van Zeeuwse Eilanden komt niks te laat. De muur bij de uitlaat is vrij wel helemaal afgebroken. Wat bleek? Dat die in een terrasvorm was opgebouwd, van 1,20 meter breed aan de onderzijde tot 65 cen timeter bovenaan. Quist weet waarom: „Omdat de muur de grond erachter moet tegenhou den, hebben ze in het verleden voor die bijzondere constructie ge kozen." Zulke ontdekkingen maken de res tauratie van gemaal De Piet apart, al zijn de verrassingen niet altijd even aangenaam. Quist stapt het Waterschap Zeeuwse Eilanden is in juni met de restauratie van ge maal De Piet begonnen. De werk zaamheden duren tot september. In 2009 volgt de tweede fase. gewelf onder het gemaal binnen. Het gemaalgebouwtje maakt De Piet geen monument, De Piet heeft die status te danken aan het gewelf eronder. En ook dat ziet er niet al te best uit. Quist frutselt zo een steen uit de muur. Hij wijst op één van de grote kokers waardoor het water wordt opgepompt, van de Schenge tussen Wolphaartsdijk en Lewedorp richting het Veerse Meer. „Die koker hebben ze door de één meter dikke gemaalvloer aangebracht, zonder het gemaal droog te leggen", vermoedt Quist. Veel schade is daardoor ontstaan. Het is aan Zeeuwse Eilanden om dit op te lossen, onder meer met rijkssubsidie. Er zal geld bij moe ten. Quist is nog niet klaar met zijn rondleiding. Hij laat het deel van Metselaars werken bij de drooggezette inlaat van gemaal De Piet aan de buitenmuur, die 'gewoon papperig' was. foto Willem Mieras het gemaal achter zich waaraan tot steen is daar nog volledig intact, september wordt gewerkt. Vanaf 'De polder bedijkt en deze sluis in april 2009 volgt de tweede fase 1874 gebouwd', staat erop. Quist is van de restauratie, de uitlaatkoker nu aangenaam verrast. „Die steen naar het Veerse Meer. Een gedenk- heb ik niet eerder gezien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24