Cultuur Summer School is heel snel groot geworden Het lijkt erop dat de kat per ongeluk tussen de muren is komen vast te zitten Gitarist Igor Presnyakov speelt met percussionist Cabenda in fort Drie tentoonstellingen brengen gezamenlijk psalmen in beeld Beiaardiers naar Middelburg voor internationaal concours PZC Woensdag 2 juli 2008 I 1 7 RITTHEM - Gitarist en componist Igor Presnyakov verzorgt zondag 6 juli een optreden in Fort Ramme- kens bij Ritthem. Presnyakov is een klassiek opgelei de fingerstyle-gitarist, wiens vin gervlugge spel vaak doet vermoe den dat er meer gitaristen tegelijk spelen. Hij wordt zondag begeleid door percussionist Henk Cabenda. Zij omschrijven hun gezamenlijke repertoire als easy-listening. Er worden zowel eigen composities als covers gespeeld. Presnyakov werd geboren in Mos kou, maar woont al geruime tijd MIDDELBURG - Onder de overkoepe lende titel Psalmen in beeld worden -deze maand tentoonstellingen ge houden in de Wandelkerk en de synagoge in Middelburg en in boerderijgalerie De Osseberg bij Sint Laurens. Met het thema ha ken de initiatiefnemers in op het Jaar van het Religieus Erfgoed. Er is werk te zien van beeldend kunstenaars die inspiratie vonden in de psalmen. Het gaat voorname lijk om schilderijen van protes tants theoloog Ruud Bartlema en grafiek van Marcus van Loopik. De expositie in De Osseberg omvat MIDDELBURG - De Roosevelt Aca demy en de Nederlandse Klokken spel-Vereniging houden zaterdag 5 juli in Middelburg een Internatio naal Beiaardconcours. Tien beiaardiers gaan de competi tie met elkaar aan. Voor de B-cate- gorie (ongediplomeerde beiaar diers) hebben zich vier kandidaten gemeld, uit Nederland, Frankrijk en Polen. In de A-categorie (gedi plomeerde beiaardiers) doen zes kandidaten mee, uit Nederland, België en Japan. Zij spelen op de beiaard van de Abdijtoren. in Nederland. Hij studeerde in Rusland klassieke gitaar en voltooi de er zijn opleiding tot dirigent. De afgelopen 35 jaar heeft hij een geheel eigen stijl ontwikkeld, die neerkomt op een samensmelting van verschillende muziekgenres, van klassiek tot wereldmuziek met een vleugje pop en jazz. Hij is een van weinigen die de Russische ze- vensnarige gitaar beheersen. Het optreden van Presnyakov en Cabenda begint zondag om 15.00 uur. De entree is inbegrepen bij de normale toegangsprijs voor Fort Rammekens. ook werk van Cornelis Schellen berg (kastjes, schilderijen) en Ma ria Verboom (textiele objecten). De exposities worden alledrie mor gen officieel geopend. Die in de sy nagoge duurt tot en met 31 juli (ge opend: woensdag en donderdag 12.00-16.00 uur). De tentoonstel ling in de Wandelkerk is tot en met 3 augustus te zien, op werkda gen van 10.30 tot 17.00 uur en in het weekend van 13.30 tot 17.00 uur. De expositie in De Osseberg duurt tot en met 2 augustus (ge opend: donderdag t/m zaterdag, 14.00-17.00 uur). De vier kandidaten in categorie B spelen als verplicht werk delen uit Suite no. 1 voor klavecimbel van de Middelburgse componist Pieter Bustijn (1649-1729). Het verplichte werk in categorie A is Impromptu op. 27 nr. 7 van de eveneens Zeeuw se componist Gerard von Brucken Fock (1859-1936). De deelnemers worden beoor deeld door een zevenkoppige jury, onder leiding van de Middelburg se hoogleraar Albert Clement. De eerste prijs bestaat uit 1000 euro en drie concerten in 2009. De gemummificeerde kat is de blikvanger van de tentoonstelling Terug naar Zeeland. De expositie 'Terug naar Zeeland' in het Zeeuws Museum toont top stukken uit de 16e en 17e eeuw die in de loop der tijd uit de provincie zijn verdwenen. Katie Heyning belicht in deze serie telkens een van de stukken. Vandaag het ue en te vens laatste deel: de gemummifceer- de kat (ca. 1520?). Een wel heel bijzonder 'topstuk' op de tentoon stelling is de gemummifi ceerde kat. Het dier werd rond 1958 bij de restauratie van de Grote Kerk van Veere door bouwvakkers tussen twee muren aangetroffen en als curiositeit overgedragen aan burgemeester Den Beer Poortugael, die de kat vervolgens aan zijn schoonzoon schonk. In de loop der tijd raakte het dier op drift, totdat het na al lerlei omzwervingen kort gele den in handen van een Utrecht se antiquair kwam. De media be steedden daarop uitgebreide aan dacht aan het bijzondere dier, waarvan sommigen dachten dat het bij de bouw van de kerk rond 1520 bewust in de muur zou zijn ingemetseld om de kwa de geesten te verjagen. Dergelijke bouwoffers kwamen in de middeleeuwen wel meer Tentoonstelling 24 mei -14 september ZEEUWS MUSEUM voor. Er zijn verschillende geval len van bekend. Maar of dat bij dit dier ook het geval was? Na der onderzoek heeft aangetoond dat in tegenstelling tot eerdere berichten de kat niet in doeken of andere windsels gewikkeld was. Het pluisachtige materiaal rond de pootjes en ellebogen blijkt gewoon een restant van zijn vacht. Ook is hij niet ge wurgd. Aan de verkrampte stand van rug en staart is te zien dat het dier een benauwde natuurlij ke dood is gestorven. Het lijkt er eerder op dat de kat per ongeluk tussen de muren is komen vast te zitten. Wanneer dat dan gebeurde, blijft de vraag. Alleen met forensisch onderzoek kan aangetoond wor den of de kat werkelijk uit 1520 dateert. Sceptici wijzen op de grote brand die in 1686 een groot deel van de kerk verwoestte en denken dat de kat onmogelijk zo oud kan zijn. Op de mummie zijn immers geen sporen van brand te zien. Zelfs zijn snorha ren - die bij grote hitte als eerste zouden omkrullen - zijn nog vol ledig intact. Hoewel we misschien wel nooit zullen weten wat er precies met het dier gebeurd is, heeft zijn te rugkeer naar Zeeland in elk geval de tongen losgemaakt. ren. Vooral fortepiano is populair. „We hebben Bart van Oort en Mal colm Bilson als docenten. Dat zijn de besten van de wereld", zegt Cle ment. „We hadden gehoopt op ze ventien studenten fortepiano. Het zijn er 26 geworden. Daarom heb ben we nu Ursula Dütschler als extra docent." Carillon is eveneens een voor naam onderdeel van de Summer School. „Het is hier tenslotte een klein carillonparadijsje", aldus Cle ment. In het kader van de Summer School zijn er diverse concerten, van de deelnemende studenten maar ook van de gastdocenten, on der wie Bart van Oort, Malcom Bilson en beiaardier Geert D'hol- lander. Plannen voor de komende jaren, met weer nieuwe cursussen, heeft Clement al volop. „We willen ons bijvoorbeeld ook gaan toeleggen op populaire muziek, op zang in de breedste zin." Overzicht openbare concerten: 2 juli: Studenten altviool, Kloveniers doelen, 20.00 uur. 3 juli: Studenten altviool, Kloveniers doelen, 12.00 en 20.00 uur. 4 juli: Studenten altviool, Kloveniers doelen, 20.00 uur. 5 juli: Bart van Oort (fortepiano), Kloveniersdoelen, 20.00 uur. 7 juli: Aline Kuiper (fortepiano), Klo veniersdoelen, 19.30 uur. 7 juli: Studenten carillon, Stadhuis Veere, 20.00 uur. 8 juli: Geert D'hollander (carillon), Lange Jan, 18.30 uur. 8 juli: Elly Kooiman (orgel), Oost- kerk, 20.00 uur. 9 juli: Ann Barnes (fortepiano), Klo veniersdoelen, 20.00 uur. 10 juli: Bernard Winsemius (caril lon), Lange Jan, 18.30 uur. 10 juli: Malcolm Bilson (fortepiano), Kloveniersdoelen, 20.00 uur. 11 juli: Studenten carillon, Lange Jan, 19.00 uur. 11 juli: Studenten fortepiano, Klo veniersdoelen, 20.00 uur. Muziektalent uit hele wereld naar cursussen van Roosevelt Academy. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is pas het derde jaar dat de Roosevelt Academy in Middelburg een Summer School houdt voor internationale muziek studenten, maar in die korte tijd is het wel een begrip geworden. „We moeten echt oppassen dat het niet te veel wordt", zegt Albert Clement, hoogleraar aan de Roose velt Academy en initiator van het evenement. „In twee weken tijd krijgen we nu zo'n vijftig studen ten hier. Meer kunnen we echt niet aan, anders gaat de kwaliteit eronder lijden en dat willen we ze ker niet." Die zeer talentrijke studenten ko men deze en volgende week uit de hele wereld naar Zeeland en krij gen intensief les van topmusici. „Er zijn studenten die voor de der- Katjusa Majcenic volgt masterclass bij Kati Sebestyen, gisteren tijdens de Summer School van de Roosevelt Academy. foto Ruben Oreel de keer meedoen, terwijl het toch man, Ervin Schiffer en Kati Sebes- een enorme investering is voor tyen als docenten, één weekje. Dat zegt iets." Volgende week wordt het hele- Deze week zijn er cursussen alt- maal druk als zo'n veertig fortepia- viool en viool, met Gisella Berg- no- en carillonstudenten arrive-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17