TOEN 'Prostituée en Koopman wint van dominee Op i juli 1863 schafte Nederland na tweehonderd jaar de slavernij af in de toenmalige koloniën Suriname en de Nederlandse Antillen. Gisteren werd dat slavernijverleden herdacht als een zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis. De realiteit is echter dat slavernij nog steeds bestaat. Wereldwijd en ook in Nederland. 10 I Woensdag 2 juli 2008 PZC De ketenen zijn nog all Premier Bal kenende leg de gisteren een krans bij het Natio naal Monu ment Neder lands Slaver- nij-verleden. foto Koen van Weel/ ANP Een groep slaven in Cumberland Landing, in het Amerikaanse Virginia. De foto is gemaakt mei 1862. door Joost Sijtsma f nmenselijckge- M bruyck! God- loose schelme- W rijl'Toneel- schrijver Bre- dero had in het blijspel Moortje (1615) geen goed woord over voor de slavenhandel van Spanjaarden en Portugezen. Toch was Neder land al bij de slavenhandel betrok ken toen het blijspel voor het eerst werd opgevoerd. Een Amsterdam se schipper vervoerde in 1596 58 Afrikaanse slaven van Sao Tomé naar Lissabon. En tien jaar later vervoerden Nederlanders 470 slaven naar Trinidad. In de zestiende eeuw was de sla venhandel voornamelijk in han den van Portugezen en Spanjaar den. Vanaf de achtste eeuw maak te het Iberisch Schiereiland deel uit van de Arabische wereld, waar het houden en verhandelen van slaven heel gewoon was. Na de Re- conquista (herovering) van het Ibe risch Schiereiland door de christe lijke legers gingen de Portugezen en Spanjaarden in de vijftiende eeuw door met de slavenhandel. Tot afschuw van de Nederlanders. Bij de oprichting van de West-Indi sche Compagnie (WIC) in 1621 werd de slavenhandel door de di rectie immoreel genoemd, ook op grond van theologische inzichten. De achtergrond was echter vooral dat de vijanden van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden - Portugal en Spanje dus - gebruik maakten van slavenhandel bij hun koloniale expansie. Op het mo ment dat de Republiek zichzelf sterk genoeg voelde om de strijd aan te gaan met Spanje en Portu gal - en daarmee succes had -, werd door het veroveren van afzet gebieden en steunpunten ook de slavenhandel interessant. Morele bezwaren telden niet meer, de koopman had gewonnen. En de theologische inzichten werden daarop aangepast. De Afrikanen waren als afstammelingen van Cham, die zijn vader Noach had vervloekt en tot eeuwige dienst baarheid was veroordeeld, voorbes temd tot slavernij. Het transport van Afrikaanse slaven kwam goed op gang toen de Republiek delen van Brazilië op de Portugezen ver overde. De WIC verscheepte tot 1730 ongeveer 100.000 slaven naar Spaans-Amerika. Ook de Verenig de Oost-Indische Compagnie (VOC) was in die tijd betrokken bij slavenhandel in Azië. Zij moes ten werken op de plantages en bouwden forten voor de VOC. De Transatlantische slavenhandel spreekt nog altijd het meest tot de verbeelding. In Azië bestond sla vernij al en de slaven kwamen uit de regio. Bij de Transatlantische slavenhandel werden Afrikanen uit hun eigen omgeving gehaald en verscheept naar een continent - Amerika - waar het slavensysteem voor die tijd niet bestond. Van on geveer 1500 tot 1800 werden naar schatting tien miljoen mensen door Europeanen van Afrika naar de Amerika's gebracht. Het aan deel van Nederland daarin be droeg ongeveer 5 procent, rond 550.000 mensen. Van hen stierven circa 90.000 tijdens de reis onder erbarmelijke omstandigheden. door Joost Bosman Slavernij iets van vervlogen tijden? Vergeet het maar. Mike Kaye van An ti-Slavery Interna tional, een organi satie die zich al sinds 1839 inzet om slavernij wereldwijd uit te ban nen, maakt zich geen illusies. Het aantal slachtoffers van slavernij is moeilijk te schatten. Want het grootste verschil met vroeger is dat het laten werken van mensen te gen hun wil tegenwoordig illegaal is. Maar conservatieve schattingen gaan uit van 12 miljoen slaven we reldwijd. Ruimere rekensommen reppen van meer dan 100 miljoen. „Een probleem is dat sommige lan den weliswaar internationale ver dragen hebben getekend, maar dat ze geen wetgeving hebben voor specifieke gevallen van slavernij. Daardoor kan de politie veelal niet optreden", verklaart Kaye. Maar andersom gebeurt ook, bij voorbeeld in India. Dat land heeft volgens Kaye uitstekende wetge ving tegen gedwongen arbeid waarbij de 'slaaf moet werken om een schuld af te betalen (de zoge heten 'bonded labour'). „Maar in tussen is India wel één van de erg ste landen op het gebied van dit soort slavernij." China, daarente gen, heeft als enig land ter wereld nooit een verdrag tegen slavernij getekend, maar is niet per definitie een groot overtreder van interna tionale slavernijwetgeving. Hoewel Nederland gisteren het sla vernijverleden heeft herdacht, is het een waanidee dat in ons land gedwongen arbeid niet (langer) voorkomt. Antonie Fountain van Stop the Traffik, een internationa le coalitie van organisaties tegen mensenhandel, wijst op de prosti tutie. „Vorige week sprak ik een uitbater van een bordeel op de Wallen. Ik vroeg hem hoeveel van de vrou wen in Amsterdam onvrijwillig in de prostitutie werken; 8,10 of 50 procent? Hij keek me verbaasd aan en zei: 50 procent? Veel meer!", vertelt Fountain. „Slavernij is ver- Kinderen aan het werk in een bakstenenfal boden en daardoor zijn statistie ken moeilijk te geven. Maar de uit spraak van zo'n exploitant vind ik veelzeggend." Nederland staat volgens Fountain zelfs hoog op de lijst van slavernij. Het gaat daarbij niet alleen om de doorvoer bij mensenhandel maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10