onroerend goed 'Bereikbaarheid belangrijk bij locatiekeuze kantoren' BOG» Succes kantorenmarkt 2007 zet door in 2008 RAAD VOOR VERKEER EN WATERSTAAT: 27 Bedrijfs Bereikbaarheid is al jaren een van de belangrijkste factoren bij de vesti gingskeuze van bedrijven in Nederland. Toch nemen veel ondernemin gen de file voor lief als dat betekent dat zij zich dichter bij klanten en geschikt personeel bevinden. In het eerste kwartaalbericht over de Nederlandse kanto renmarkt vat Dynamis Vastgoedconsultants Makelaars verschillende visies op dit vraagstuk samen. Volgens^' Geert Jansen, voorzitter van de Raad voor Verkeer en Waterstaat, doet negentig procent van de bereikbaarheids problemen zich voor op tien procent van het wegennet. In de adviezen die de Raad göeft'aah de minister van Verkeer en Wa terstaat,- klinken twee thema's door: "We móeten^ niet meer denken in beheer van een AVégj maar in beheer van een netwerk aan wégen, van wegbeheer naar netwerk beheer, f Daarnaast moeten volgens hem bij dé herstructurering en aanleg van kan toren-en bedrijvenparken de bereikbaar- heid en parkmanagement veel meer aan- dacht- krijgen. "Bijvoorbeeld door een shuttlebus van een station naar een bedrij ven tprrein te laten rijden". Flexplek Tr|nsumo houdt zich als kennisinstituut óbuer andere bezig met het samenstellen van de bereikbaarheidskaart van Neder land. Centraal staat niet de filevorming, maar juist de bereikbaarheid van grote aan- rallen inwoners, klanten en personeel. Omdat volgens de modellen van Transu- mo de spits anno 2020 alleen maar erger wordt, adviseren zij bedrijven en overheid om creatief om te gaan met de situatie, bij voorbeeld door te kiezen voor flexwerk en telewerk. Vestigingsplaats Rutger Swart van Dynamis: "In de Rand stad is de bereikbaarheid al vaak een bepa lende factor bij de keuze voor de vesti gingsplaats van een onderneming. Een verkeerde locatie kan ertoe leiden dat het bedrijf niet voldoende geschikt perso neel kan vinden of, bij verhuizing, mede werkers kwijtraakt." De eerste maanden van 2008 zijn voor de Nederlandse kantorenmarkt suc cesvol afgesloten. Binnen de Dynamis regio's is het aanbod nagenoeg gelijk gebleven, maar laat de opname een stijging zien ten opzichte van een jaar eerder. Dit blijkt uit Sprekende Cijfers Kantorenmarkten van Dynamis Vastgoedconsultants Makelaars. Met ruim 661.000 vierkante meter is de opname in de eerste maanden van 2008 maar liefst dertien procent hoger dan de zelfde periode vorig jaar. De Randstad levert hier een belangrijke bijdrage aan. De opname valt daar 29 pro cent hoger uit dan in het eerste kwartaal vorig jaar, wat de Randstad in deze perio de verantwoordelijk maakt voor 85 pro cent van alle opnames op de Nederlandse kantorenmarkt. In het noorden en het zuiden van het land toont de opname juist een daling. Aanbod Dc in 2006 ingezette daling van het aantal aangeboden vierkante meters kantoor ruimte, is het eerste kwartaal van 2007 tot een minimum beperkt gebleven. Het tota le aanbodcijter voor de Dynamis regio's komt uit op 4,7 miljoen vierkante meter: een daling van een procent ten opzichte van I januari 2008. In totaal stonden op 1 april 2008 2.346 objecten in aanbod en be droeg de gemiddelde grootte van een in aanbod staand kantoorpand 1.997 vierkan te meter. Van het totale aanbod betreft dertien procent van de kantoorruimte nieuwbouw. Verwachtingen De ervaring leert dat de laatste kwartalen over het algemeen minder hoge opnames laten zien, waardoor de totale opname aan het einde van 2008 naar verwachting zal afv lakken. In combinatie met een instabie le situatie op de financiële markten blijft het lastig de toekomst te voorspellen. De eerste cijfers weerspiegelen hetgeen tij dens het Dynamis Sprekende Cijfers Sym- posium afgelopen februari reeds werd ge concludeerd: de kredietcrisis zal naar ver wachting een beperkte invloed hebben op— de Nederlandse kantorenmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105