Lot in handen van Raad van State Tweede Kamer wacht af Volgend jaar besluit Waterdunen Drie marktkramers gepakt op Havendagen Eerste en laatste rookdemonstratie P. van Dongen in directie van Hogeschool Extra geld voor hulp aan arme gezinnen pzc Dinsdag 1 juli 2008 27 Mosselkwekers terneergeslagen na zitting. door Harmen van der Werf den haag - Gerard van der Wal, advocaat namens de mosselsector, kan het maandagmiddag niet nala ten voor de Raad van State. Hij slaakt na drie uur praten over mos selvergunningen een hartenkreet. „U moet begrijpen dat een hele be drijfstak hierdoor in zijn voortbe staan wordt bedreigd." De zaal achter Van der Wal is ge den haag - Veel meer dan afwach ten wat de Raad van State beslist in de jongste rechtszaken over de mosselsector, kunnen we niet, rea geren Kamerleden Ad Koppejan (CDA), Bas van der Vlies (SGP) en Lutz lacobi (PvdA). „Maar", tekent Koppejan aan, „het is ergerlijk dat de natuurorganisaties de strijd blij ven aangaan." Koppejan weet dat het om 'oude' zaken gaat uit 2006, waarover de Raad van State nog een definitieve uitspraak moet doen. „Dat is zo", onderkent hij, „maar natuurorgani saties hadden een pas op de plaats kunnen maken. Ze praten onder leiding van bemiddelaar Sicko Hei doorn met de mosselsector. En hebben ze met die uitspraak van februari over de voorjaarsvisserij op mosselzaad ook al niet genoeg gewonnen?" PvdA-Kamerlid Jacobi: „Het minis terie moet snel zijn huiswerk doen en de partijen moeten blijven pra ten om te komen tot een gezonde Waddenzee." Van der Vlies (SGP) oordeelt niet over zaken die onder de rechter zijn. „Dat past politici niet." Hij hoopt wel dat de Raad van State meeweegt dat de Natuur beschermingswet wordt gewijzigd, zodat niet alleen met natuur-, maar ook met sociale en economi sche belangen rekening moet wor den gehouden. De wijziging is bij de Eerste Kamer. vuld met enkele tientallen mossel- kwekers. Zijn slotwoorden zullen met name voor hen bedoeld zijn. De Raad van State toetst uitslui tend aan de wet. Advocate Gina Kamsma voert het woord voor de Waddenvereniging, Vogelbescherming, stichting Wad en Faunabescherming. Zij haalt tel kens de 'vernietigende' uitspraak van de Raad van State van februari aan over voorjaarsvisserij op mos selzaad in de Waddenzee. Volgens deze uitspraak, waardoor de voor jaarsvisserij voorlopig is verboden, is onvoldoende aangetoond dat de voorjaarsvisserij 'geen aanzienlijke schadelijke gevolgen' heeft voor het Waddenmilieu. „Die kennisla cunes bestaan er ook wat betreft de najaarsvisserij op mosselzaad en de afvoer van consumptiemos selen van kweekpercelen in de Waddenzee naar Zeeland", stelt Kamsma diverse keren. Mosseladvocaat Van der Wal en Het ministerie van Landbouw lijkt opnieuw steken te hebben laten vallen in het mosseldossier. De Raad van State mag opnieuw een oordeel vellen. raadsman Menno Nagel van het ministerie van Landbouw ant woorden dat 'de tegenpartij absolu te wetenschappelijke zekerheid wil, terwijl die niet te krijgen is in de natuur'. De najaarsvisserij ver schilt volgens hen ook wezenlijk van de voorjaarsvisserij. In het na jaar wordt gevist op mosselbanken die anders wegspoelen of worden opgegeten door zeesterren. Van der Wal: „Die banken kunnen daarom niet onder het bescher mingsregime vallen." Kamsma vindt van wel. „Het gaat om leefgemeenschappen, want er hulst - Vanaf vandaag zijn rokers in de horeca figuur lijk de sigaar. Leden van het Walcherse Pijprokersgilde gaven gisteravond in restaurant de Korenbeurs in Hulst de eerste demonstratieavond sigaren en pijproken. Dat was meteen ook de laatste keer, want vanaf vandaag is in de horeca een algeheel rookverbod van kracht. Het gilde zorgde in de Korenbeurs nog even voor een flinke rookontwikkeling. foto Wim Kooyman leven zeesterren op." Niemand in de zaal laat zich horen. Het is muis stil, zeker als Kamsma eist dat er een vergunning moet komen voor de aanvoer van consumptiemosse len uit de Waddenzee naar Zee land. Het ministerie 'gedoogt' de aanvoer momenteel in afwachting van een al in 2006 toegezegd be heersplan voor de Waddenzee. Na afloop zijn de mosselkwekers ter neergeslagen. Vrijdag zaten ze nog met natuurorganisaties om de ta fel. Mosselkweker Wout van den Berg: „Ik weet niet of we daar nog mee moeten doorgaan." vlissingen - P. C. A. (Peter) van Dongen is met ingang van 1 okto ber lid van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen. Hij is nu nog lid van het college van bestuur van het ROC A12 in Ede en heeft een rijke erva ring met vernieuwingsprocessen. Het College van Bestuur wordt vanaf die datum gevormd door Ad- ri de Buck (voorzitter) en Van Dongen (lid). Het voorzitterschap zal iedere twee jaar rouleren in een collegiaal bestuursmodel. Mag- chiel Dierckx, tijdelijk lid van het college van bestuur, legt op t okto ber zijn functie neer. goes - Alle Zeeuwse gemeenten krijgen de komende tijd ruim ze ven ton extra om arme gezinnen met kinderen te helpen. Gisteren zette de Middelburg als eerste Zeeuwse gemeente de handteke ning onder het convenant met staatssecretaris Aboutaleb van So ciale Zaken. Daarin staat dat de ge meente door middel van sport, cul tuur en algemene ontwikkeling het aantal kinderen uit arme gezin nen dat niet 'maatschappelijk ac tief is, gaan halveren. De andere twaalf gemeenten volgen later. Minister Cramer wil snel duidelijkheid over doorgaan plan. door Frank van Cooten breskens - De medewerkster van de provincie kijkt wat zenuwach tig op haar horloge. Het bezoek van minister Jacqueline Cramer (Vrom) is strak gepland, 's Mor gens een bezoek aan camping Na poleonhoeve in Breskens en daar na naar Middelburg om een boek je in ontvangst te nemen. Het gezicht van gedeputeerde Mar ten Wiersma glimt als de minister lovende woorden spreekt over Wa terdunen, het project in de Oud Breskenspolder waar veiligheid, na tuur en recreatie hand in hand gaan.,diet Rijk zal Waterdunen.ze.- ker gaan promoten. Het project is zowel materieel als moreel van groot belang voor West-Zeeuws- Vlaanderen." Wat de minister betreft, hakken de verantwoordelijke instanties medio volgend jaar de knoop door over het doorgaan met Waterdu nen. Het waterschap start volgend jaar met de kustversterking. Cam ping Napoleonhoeve moet op ter mijn wijken voor bredere duinen. Het waterschap heeft voor de ze kerheid alvast een dijk voor de kust ingetekend mocht Waterdu nen onverhoopt niet doorgaan. Om snel duidelijkheid te schep pen vindt de minister het belang rijk medio volgend jaar het finale besluit te nemen. Waterdunen beslaat driehonderd hectare. VeeL grond, is nog van de boeren. Die willen echter niet ver kopen. Ze willen kostbare land bouwgrond niet opofferen voor nieuwe natuurgebieden. Dat vin den overigens steeds meer instan ties. De minister ging gisteren niet in houdelijk in op deze discussie. Na tuurlijk, landbouw is belangrijk maar dat geldt ook voor recreatie en natuurontwikkeling. Overigens hebben een paar landbouwperceel- tjes echt geen invloed op de mon diale voedseltekorten." De minister had gisteren nog geen zak geld bij zich. Waterdunen staat als enige project buiten de Rand stad op een lijst voor extra subsi die uit een stimuleringsfonds. Het besluit over extra subsidie komt eind dit jaar wanneer het bu sinessplan klaar is. Politie neemt nepkledij van merk Björn Borg in beslag in Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De politie heeft het voorbije weekeinde de koopwaar van twee marktkramen op de Ha vendagen in Terneuzen in beslag genomen. Drie mensen zijn aange houden, omdat zij nepkleding van het merk Björn Borg verkochten. Ondernemer Jan Kemper van de winkel BodyCorner verkoopt zelf ondergoed van Björn Borg. Hij zag dat de marktkramers met illegale praktijken bezig waren. „Dit is niet alleen een crime voor onder nemers, maar ook voor mensen die deze artikelen kopen. Je wordt bedonderd bij het leven", stelt hij. TWee nep-onderbroeken gingen op de markt voor vijftien euro in een plastic tasje. „Dat is ongeveer de helft van de reguliere prijs. Maar voor die kwaliteit is het nog veel geld", zegt Kemper. De politie greep zondagmiddag om kwart voor vier in. Een 28-jari- ge man uit Lelystad werd meege nomen voor verhoor. Schuin te genover zijn kraam maakten een 19-jarige man uit de gemeente Ber gen op Zoom en 36-jarige man uit de gemeente Halderberge zich aan dezelfde praktijken schuldig. Ook zij zijn aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69