Wilders op rand van strafbaarheid Lagere woonbelasting door bouw umts-mast Verstokte rokers buitengezet Geen vervolging slag om Chora PZC Dinsdag 1 juli 2008 5 AMSTERDAM - Schrijfster Annie M.G. Schmidt en schil- dat vanaf vandaag van kracht is, werden gisteren de der Picasso genieten op een bankje op het Rokin in Am- meest verstokte rokers van Madame Tussauds buitenge- sterdam van hun paffertje. Vanwege het rookverbod zet. foto Evert Elzinga/ANP Onderscheid islam als godsdienst en gelovigen als groep 'gekunsteld'. door Hanneke Keultjes amsterdam - Geert Wilders wordt niet vervolgd voor zijn film Fitna en uitlatingen in de pers. De PW-leider begeeft zich op de rand van de wet. Of het strafbaar is, ligt aan welke bril je op hebt. Een uitlating als 'Ik heb genoeg van de Koran in Nederland: ver bied dat fascistische boek' is straf baar. Maar niet als je Wilders heet, aldus het Amsterdamse OM. Als politicus heeft de PW-leider een bijzondere rol in het poli- tiek-maatschappelijk debat, vindt het OM. En die rol zorgt ervoor dat zijn woorden niet strafbaar zijn. Bovendien houdt Wilders het algemeen. Volgens het OM neemt hij de islam als geloof op de korrel en speelt hij niet op de persoon. Advocaat Gerard Spong, die ook aangifte deed tegen Wilders, noemt dit onderscheid tussen de islam als godsdienst en de gelovi gen als groep 'gekunsteld'. Ook het argument van het maatschappelijk debat gaat er bij Spong niet in. Hoofdofficier van justitie Leo de Wit erkent dat Wilders' film Fitna en teksten van zijn de hand 'cho querend, soms grof en mogelijk grievend voor groepen moslims zijn'. Maar dat is niet genoeg om ie mand te vervolgen. De redenering van het OM is simpel en werkt als een drietrapsraket. Is de uitlating strafbaar? Zo ja, neemt de context (bijvoorbeeld de politieke arena) de strafbaarheid weg? Als dat zo is, wordt nog gekeken of de uitlating 'onnodig grievend' is. Is dat niet het geval, dan wordt niet vervolgd. Toch is het OM niet over één nacht ijs gegaan. Zo werd ook ad vies ingewonnen bij strafrechtex perts. Na vele maanden onderzoek is de conclusie dat Wilders niet vervolgd wordt - ruim tachtig aan- Rechter verlaagt woz van huis bij antenne voor mobiel inetrnet. mantgum - Een trendbreuk, noemt de Vereniging Eigen Huis (VEH) het dat de woz-waarde van een woning wordt verlaagd vanwe ge de oprichting van een umts-mast. De eerste die hiermee te maken kreeg is Geart Oostra uit Mant gum, die via de rechter een 15 pro cent lagere woz-waarde voor zijn woning wist af te dwingen. Oostra krijgt binnen tweehonderd meter van zijn huis een umts-mast voor mobiel internet. Oostra verwacht dat zijn pand bij verkoop een lagere prijs opbrengt. De bestuursrechter in Leeuwarden geeft hem gelijk. Uit angst voor ge zondheidsschade zouden gegadig den minder willen betalen. De ge meente Littenseradiel meent dat De bouw van een umts-mast heeft geleid tot de verlaging van de woz-waarde van een nabijgele gen huis. Vereniging Eigen Huis spreekt van een trendbreuk. arnhem - Het geweld dat Neder landse militairen van 16 tot en met 20 juni vorig jaar in Chora (Afgha nistan) hebben gebruikt, is binnen de grenzen van het oorlogsrecht en de voor de Nederlandse militai ren geldende geweldsinstructie ge bleven. Daarom worden de betrok ken militairen niet vervolgd, aldus het OM in Arnhem gisteren. De militairen moesten destijds met hun Afghaanse collega's een aanval van de Taliban afslaan. Naast grondtroepen werd daarbij ook vuur- en luchtsteun van ge vechtshelikopters en -vliegtuigen en een pantserhouwitser ingezet. Bij deze slag om Chora in de pro vincie Uruzgan vielen volgens de Afghaanse mensenrechtenorganisa tie Aihrc en de koepel van VN-or- ganisaties in Afghanistan Unama zestig tot zeventig burgerdoden. Zij noemden het aantal burger slachtoffers hoog, maar terugtrek king van de militairen had kun nen leiden tot een bloedbad onder lokale dorpelingen, met een veel hoger aantal doden onder burgers. giftes tegen Fitna en uitlatingen in De Volkskrant en De Pers ten spijt. Met zijn controversiële uitspraken blijft Wilders zorgvuldig aan de rand van het strafbare lopen, vindt Theo de Roos, één van de geraad pleegde strafrechtdeskundigen. „Als je de Bijbel beledigt, kun je zeggen dat je indirect christenen beledigt." Maar volgens De Roos zouden de grenzen van de wet dan wel erg ver moeten worden opgerekt om de uitlatingen van Wilders strafbaar te laten zijn. Hij verdenkt Wilders zijn woorden be wust zo te kiezen dat ze binnen de wet vallen. de zendmast geen invloed heeft op de waarde van de woning, maar heeft geen hoger beroep inge steld. „Het kan zijn dat de mensen nu wakker worden", zegt fiscaal spe cialist Tjalling Letterie van de VEH. „De vraag is wat andere rech ters doen. Het is geen uitspraak van het hof of hoge raad. Dit is een trendbreuk, maar het zal nog moeten blijken of dat eenmalig is of dat er iets gaat veranderen. Elk geval is uniek en wordt zo ook be handeld." In Friesland staan zeshonderd umts-masten; in heel Nederland tienduizend. Uit een rapport van de Gezondheidsraad (2007) blijkt dat er geen indicatie is dat de an tennes gevaarlijk zijn. Maar dat zegt volgens de rechtbank van Leeuwarden niets over de opvattin gen van potentiële kopers. Gemeenten wonnen tot nu toe vergelijkbare rechtszaken; eisers slaagden er niet in aan te tonen dat umts-masten een waardedruk- kend effect hebben. De gemeente Noordoostpolder schikte een zaak in een vroeg sta dium. Couperus-biograaf Bastet overleden oecstceest - In zijn woonplaats Oegstgeest is in de nacht van zon dag op maandag de schrijver Fré- déric Bastet overleden. Dat maakte het Genootschap Louis Couperus gisteren bekend. Bastet werd 81 jaar. Hij ontving in 2005 de P.C. Hooftprijs voor zijn essayistische werk. De oud-hoogleraar klassieke archeologie aan de Universiteit Lei den werd vooral bekend als bio graaf van Louis Couperus. Minder regels voor telers en kwekers DEN HAAG - Niet de telers, maar de veilingen en coöperaties moeten de verpakkingenbelasting betalen. Dat heeft staatssecretaris Jan Kees de Jager van Financiën besloten, na overleg met de groente- en fruitteeltsector. De duizenden te lers hoeven geen aangifte te doen, de dertien veilingen en coöpera ties wel. Daarmee wordt volgens De Jager een einde gemaakt aan grote onzekerheid bij telers. Biologen: Meer vangst schol en tong mogelijk den haag - De Nederlandse vis sers kampen met hoge dieselprij- zen, maar er is voor hen een licht puntje. Biologen achten volgend jaar meer vangst van schol en tong uit de Noordzee mogelijk. Zij den ken dat de hoeveelheid te vangen schol volgend jaar omhoog kan naar 14.000 ton, terwijl voor dit jaar 12.800 ton is toegestaan. Voor schol kan de hoeveelheid omhoog van 49.000 tot 55.000 ton. Dubbeldekstrein botst op vrachtwagen boxtel - Bij een aanrijding op een spoorwegovergang in Boxtel, waar bij een trein en drie voertuigen wa ren betrokken, zijn gistermiddag om kwart voor vijf twee lichtge wonden gevallen. Een dubbeldeks- trein botste op een vrachtwagen, waarna ook een auto en een scoo ter bij het ongeluk betrokken raak ten. Er zaten geen passagiers in de trein. De machinist kwam met de schrik vrij. Loon sterren publieke omroepen aan banden den haag - Het maximumsalaris van presentatoren die werken voor publieke omroepen wordt be perkt tot rond de twee ton. Dat heeft minister Ronald Plasterk van Media gisteren aangekondigd. Eerder maakte het kabinet bekend de beloning van omroepbestuur- ders te koppelen aan de Balkenen de-norm, oftewel een jaarsalaris van zo'n 170.000 euro. Ophef over invoeren van 'cocaïnedrankje' den haag - Een Amerikaans be drijf probeert een energiepoeder in Nederland op de markt te brengen dat qua uiterlijk sterk lijkt op cocaïne. De werking van het goedje Blow is te vergelijken met energiedrankjes. Niet illegaal, maar drugsexperts zijn niet blij met de manier van reclamemaken die 'de drugcultuur verheerlijkt'. Dit leidde in de Verenigde Staten, Engelapd-en Belgian! tot ophef PETER BeVALTIE-lf EÉN IbEETJE D<t Nieuwe HEup7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5