Kleine Wannes zag in Zeeland Woongoed miljoenen kwijt aan Rijk Sluis heeft WMO-raad Kans op gevarieerde openingstijden baden Hoofdje 22 Dinsdag 1 juli 2008 PZCZ Heffing voor Vogelaar-wijken gaat ten koste van regio. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De woningbouwcor poratie Woongoed Zeeuws-Vlaan deren verspeelt miljoenen aan ei gen middelen aan de zogenoemde Vogelaar-heffing. Daarnaast wordt de corporatie geconfronteerd met een vennootschapsbelasting die ook nog eens anderhalf miljoen euro kost. Minister Vogelaar van Volkshuis vesting wil deze kabinetsperiode een aanvang maken met maatrege len om de leefbaarheid in veertig probleemwijken - hoofdzakelijk in de Randstad - te verbeteren. Voor dat doel moet de komende tien jaar 2,5 miljard euro vergaard wor den. Een deel van dat kapitaal (750 miljoen euro) moet van de wo ningbouwcorporaties komen. Dit jaar wil het kabinet van de Neder landse corporaties samen 75 mil joen euro heffen. Ook krijgt Woongoed anderhalf miljoen euro aan vennootschapsbelasting opge legd. „Geld", zo zegt algemeen di recteur Kees Reinhoudt van Woon goed, „dat niet meer besteed kan Wooncorporatie Woongoed had een redelijk jaar en hield 3,5 ton over. Het eigen vermogen bleef op peil. Woongoed wil door met projecten in eigen streek. Als oplossing voor tekort toezichthouders buitenbaden Terneuzen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Om de problemen met personele bezetting van de buitenzwembaden in de gemeente Terneuzen op te lossen wordt er aan gedacht om niet alle baden te gelijk open te laten gaan. De ge meente kwam bij het begin van het zwemseizoen dit voorjaar in de problemen omdat er niet ge noeg toezichthouders beschikbaar waren. Daarom gingen de buiten- ZEEUWSE Purperen wallen onder de ogen van die kersverse vader uit Middel burg. Wat wil je, op tijd een flesje, een luier, een boertje en een badje, la, als ouder wil je het helemaal perfect doen. De baby op de buik in het wiegje leggen of op de zij, o nee, dat mag niet meer. Wiegen dood hè. Nee, op de rug moet doch terlief en om de paar uur het hoofd- worden aan maatschappelijke pro jecten in Zeeuws-Vlaanderen." Woongoed hield vorig jaar - zo blijkt uit het jaarverslag - ruim 3,5 ton over. Het eigen vermogen (63 miljoen) bleef aardig op peil. Ook al, omdat de langlopende schul den fors - met tien miljoen euro - worden teruggebracht. Woongoed beheerde vorig jaar ruim 6300 wo ningen. Iets minder dan een jaar ervoor. De corporatie bouwde in 2007 amper. Er werden drie nieu we woningen opgeleverd, 16 wer den er gesloopt en 38 verkocht. De woningbouwgroep wil verder als maatschappelijk ondernemer, maar zou het liefst de eigen midde len in Zeeuws-Vlaanderen beleg gen in plaats van bij te dragen aan projecten elders in Nederland. Dit jaar wordt de renaissance van Sas van Gent, de opknapbeurt van het kanaalstadje, het grote project van de corporatie die plaatselijk 529 woningen bezit. Ongeveer een kwart van het totale woningareaal. Woongoed wil het hele woningen bestand opknappen en meewer ken aan de ontwikkeling van een zorgstraat (aan de Canadalaan) waar een brede school, twintig zorgappartementen, een biblio theek en een sportzaal in worden ondergebracht. In de Vredestraat in Sas van Gent worden uit het begin van deze eeuw daterende woningen met een monumentaal karakter volle dig gerestaureerd. baden twee weken later open. Vol gend seizoen wordt nog problema tischer omdat de beoogde toezicht houders van onder andere het Cios tot half juli naar school moe ten. „Misschien is een gedifferen tieerde openstelling een oplos sing", denkt wethouder Adhemar van Waes. „We kunnen enkele ba den eerder open laten gaan en dan voor de echte zwemliefhebbers ook een bad later openhouden." Naar aanleiding van een suggestie uit de gemeenteraad wordt ook be keken of er genoeg toezichthou ders bijeen gesprokkeld kunnen worden via stageplaatsen. Tip? redactie@pzc.nl je op de andere wang leggen, want anders is er de kans op een afge platte schedel. Nee, het gaat papa niet in de koude kleren zitten. Heer lijk was het dan ook toen zijn vrouw midden in de nacht met bei de handen eens teder zijn hoofd vastpakte. Alleen deed ze dat in haar slaap... om zijn hoofdje goed te leggen. Catharina Lensen-Faas dacht altijd aan eeuwig leven bij haar Heiland. door René Hoonhorst hoofdplaat - Twee kleinzonen en twee achterkleinzonen wilden de wereld een geschrift van hun (over)grootmoeder Catharina Len- sen-Faas niet onthouden. Dik tien jaar voor haar dood, op 67-jarige leeftijd begon Cathrien haar le vensgeschiedenis voor haar kinde ren op papier te zetten. Driekwart eeuw verder blijkt haar worsteling met het religieuze en wereldlijke le ven niet alleen voor naaste familie leden interessant. Het tot een boekje uitgegroeide re laas schetst ook de sociaal-econo mische omstandigheden, de ar moede, de kans op ontsnapping door emigratie naar Amerika, het familieleven en het kerkelijk leven in een jong dorp aan de Wester- schelde: Hoofdplaat. Reden voor kleinzonen Piet Leenhouts en Pie- ter van den Broeke en achterklein zonen Leon van den Broeke en Adri Bareman om de 'kroniek van Catharina Lensen-Faas (1860-1938) te Hoofdplaat' - de ondertitel van het boek - uit te geven. Het kwartet nazaten gaf Cathriens Nieuwe gesprekspartner gemeente gaat met vijf leden aan de slag. door Frank van Cooten sluis - Ook de gemeente Sluis heeft een WMO-raad. De raad voor maatschappelijke ontwikke ling is een gesprekspartner van de gemeente bij de vorming en de uit voering van het WMO-beleid. Het CDA vindt de samenstelling van vijf personen in deze raad ech ter veel te mager. Twintig mensen solliciteerden voor deze raad. Het WMO-beleid heeft volgens CDA-fractievoorzitter Lia Flik- weert invloed op talloze terreinen. Dus moet de raad volgens haar een brede afspiegeling van de di verse bevolkingsgroepen vormen. Daarnaast is ze bang dat de WMO-raad in Sluis een 'elitair clubje' zal worden. Ze wijst op andere gemeenten waar een WMO-raad uit mini- geschrift de titel Van de aarde tot de wolken mee. De titel drukt uit dat (overgrootmoeder in de dage lijkse strijd om het bestaan altijd dacht aan het eeuwige leven dat uiteindelijk wachtte bij haar Heer en Heiland in de wolken. Letterlijk verwijst de titel naar het zondebesef van man Wannes (Jo- hannis of Johannes). Die vertelde zijn vrouw dat hij als kind had ge zien dat er kralen aan een priem werden geregen. Kleine Wannes zag in de kleine en grote kralen zijn zonden. 'Als je mijn zonden aan elkaar rijgt, reiken ze van de aarde tot de wolken' Zijn priem was zo groot dat hij 'van de aarde tot de wolken' reik te. De zelfkennis over zijn mense lijk falen, was een vaak te grote last voor Wannes. Hij probeerde zich enkele keren van het leven te beroven; in Cathriens ogen één van de grootste zonden die een mens kan begaan. Haar geloof - en soms ook Wan nes twijfel - voorkwamen telkens dat de doodswens werd ingewil ligd. Het relaas van Catharina Len- maal negen tot dertien leden be staat. Ook Chris van de Vijver (WD) en William Gijsel (Ge meentebelangen) zetten vraagte kens bij de beperkte samenstel ling. „Andere gemeenten zijn juist blij met de bredere samenstelling omdat het takenpakket zo breed is", zegt Van de Vijver. Coalitiepartijen Helder Zeeuws en PvdA vinden een WMO-raad met vijf personen echter ruim voldoen de. „Anders wordt het wel een heel log en groot apparaat", zegt Hans Meijer. „Deze raad moet vooral slagvaardig zijn. De mensen die deel uit gaan maken van de WMO-raad zijn representatief en dienen het algemeen belang." Wim Kruidenier (PvdA) vindt een raad met vijf leden ook ruim vol doende om goed te kunnen opere ren. De WMO-raad in de gemeente Sluis gaat dus van start met vijf personen. Als na een jaar blijkt dat de samenstelling toch te beperkt sen biedt ook ongelovigen uit de 21e eeuw genoeg stof tot bezin ning. Het rotsvaste, onwankelbare geloof en godsvertrouwen van Ca thrien lijkt toch een belangrijke bij drage te hebben geleverd aan het ruim 82 jaar durende leven van Wannes. De kroniek van Catharina past niet in de tegenwoordige 'feelgood- literatuur'. Ze schreef geen 'licht en luchtig, makkelijk leesbaar ver haal met een happy end', beseffen de samenstellers. Ook als so ciaal-historische verhandeling of geschiedkundige episode van Hoofdplaat komt het werk te kort. De kroniek voldoet ook slechts ge deeltelijk als autobiografie, want van haar dagelijks gezinsleven laat Catharina niet al te veel los. Haar beschrijving is alleen te zien als spi rituele biografie, als religieuze handleiding voor haar kinderen om hen te laten weten dat alle te genslagen in het leven kunnen worden geattaqueerd met de hulp van God. De samenstellers begrijpen dat le zers voortijdig kunnen afhaken tij dens het verhaal van een 'overgees- telijke' vrouw uit de vorige eeuw. Toch hebben ze de kroniek onver kort en zelfs twee keer opgeno men: één keer in het originele handschrift en één keer in een he dendaagse vertaling. Brieven van een paar kinderen, ondersteunen de geloofsgenoten van de Gerefor meerde Kerk Schoondijke - Catha rina voelde zich niet meer thuis in de Nederlands Hervormde Ge meente in haar woonplaats - en een verklarende inleiding en na woord zetten het leven van Catha rina en de haren in perspectief Ook voor degenen die de 'tale Ka- naan' niet (meer) verstaan, is de kroniek daardoor toch te begrij pen. 'Van de aarde tot de wolken'. Kro- niek van Catharina Lensen-Faas (1860-1938) te Hoofdplaat; samen gesteld door Adri Bareman, Leon van den Broeke, Pieter van den Broe ke en Piet Leenhouts; ISBN 978-90-804637-3-8; uitgever druk kerij Bareman; info@bareman.nl; 15 euro. is, kan nog altijd over een uitbrei ding worden gesproken", bena drukt wethouder Maria le Roy. Le Roy wil ervoor waken dat ieder lid van de raad alleen opkomt voor de belangen van zijn of haar achterban. Dat gevaar ligt op de loer bij een brede samenstelling van ten minste negen personen. „Een kleine groep is veel beter in staat het algemeen belang te die nen en krijgt zeker niet te veel macht, zoals het CDA suggereert." De WMO verlangt dat de gemeen te inwoners, instellingen en organi saties betrekt bij de voorbereiding van het WMO-beleid. Telkens als nieuw beleid in de maak is, zal de WMO-raad bij nieuwe ontwikkelingen worden betrokken. Oppositiepartijen CDA, VVD en Gemeentebelangen vinden de sa- I menstelling van de WMO-raad - veel te mager. Een raadsmeerder- heid vindt echter van niet. De Dijkeputten, de weg achter de zeedijk in Lensen-Faas haar hele leven woonde. Hoofdplaat, waar Catharina foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44