Zeeland De Zeeuws-Vlaamse 'Provincie moet voorkomen dat landschap een puinhoop wordt' Eindfeest De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Dinsdag 1 juli 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT I Een tuin vol kinderen. Allemaal op de drempel van de middelbare school. Het afscheid van de lagere school wordt gevierd met een kampeerfeest in de tuin. De wei is bevolkt met alle soorten en kleuren tentjes. De bijbehoren de kinderen zijn even divers. Aan de andere kant valt het ook op, dat in welke groep dan ook, de rollen verdeeld lijken te zijn volgens een vast stramien. Alsof ieder kind bij de geboorte een rol voor het grote toneel stuk lijkt te krijgen. De schoonheid, de leider, de volger, het reddertje, de eenling, de denker, de gevoelige, de plaaggeest, de clown enzovoorts. Zouden het andere kinderen zijn, zou ik toch dezelfde rollen zien. Alsof er ergens in het begin der tijden een archetypische groep was en wij mensen gedoemd zijn dit to neelstuk te blijven herhalen. Tot dat we de boodschap begrijpen en uit het verhaal kunnen ont snappen. Wie ze zijn, is met een beetje goede wil al duidelijk te zien, hun talenten en hun valkuilen zijn door de oogharen heen al zichtbaar. Hoe gaan ze die ontwikkelen? Welke doelen gaan ze zich stellen? Misschien leuk om ze over tien jaar nog eens te vragen om te zien wat en wie ze geworden zijn. Voorlopig gaan ze volgend schooljaar met te volle boekentassen aan een nieuwe uitda ging beginnen. Hun bravoure en ego dat nu op een toppunt lijkt te zijn, zal dan een gevoelige knauw krijgen. Maar net als iedereen voor hen zullen ook zij weer wennen en langzaam zullen ze verder groeien. Voorlopig staan ze nog op de drempel tussen twee werelden. Het ene moment gedragen ze zich als 'Holland's Next Topmo del' of'Gods Gift: to the Nation' en het andere moment halen ze hun knuffel tevoorschijn. Aandoenlijk. De schoonheid, de leider, de volger, het reddertje, de eenling COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Zeeuws-Vlaamse politie fungeert deze zomer als vakantie-oppas. Terwijl u zonnestralen vangt op het strand, houdt de hermandad uw woning in de gaten. door Raymond de Frel Het zal je maar gebeu ren... En als het je ge beurt, weet je niet waar je het zoeken moet. Of je nu in Blankenberge, Salou of Ja maica bent, als er thuis wordt inge broken, voelt elk vakantie-oord als het einde van de wereld. Je wilt naar huis, om zelf te zien hoe groot de ellende is. ja natuurlijk, er zijn mensen die bij dit slechte nieuws hun vakan tie gewoon voortzetten. Maar het gros van de gedupeerden is toch lang zo 'koel' niet en grijpt de eer ste de beste mogelijkheid om huis waarts te keren met beide handen aan. Zo ook een bewoner van een wo ning in de Terneuzense wijk Zel- denrust. „Twee jaar geleden was het bij ons prijs. Ik hoorde het van mijn moeder, die de planten en de post verzorgde. Ze hadden de schuifpui aan de achterkant van ons huis geforceerd. Dat moet her rie hebben gemaakt, maar kenne- Zomer is inbraak-seizoen De meeste inbraken in Zeeland vinden in de zomer plaats, au gustus is de topmaand, ge volgd door juli en juni. In gemeenten met relatief veel recreatiewoningen is de kans op een inbraak het hoogst. Noord-Beveland voert in Zee land de lijst aan. Op de dui zend woningen wordt jaarlijks in 7,5 huizen ingebroken. Op de site van het Politie Keur merk Veilig Wonen, www.poli- tiekeurmerk.nl, is een vakan tie-checklist te vinden. Om de kans op woninginbraak nog kleiner te maken, advi seert de politie om uw huis te voorzien van een Certificaat Veilige Woning. Een aantal bedrijven in Zeeland heeft van de politie een keur merk gekregen om de certifica ten uit te delen. Ze staan op www.preventiecertificaat.nl Voor de doe-het-zelver is ook een digitaal handboek samen gesteld om uw huis "in break-proof te maken. lijk heeft niemand het gehoord", zegt hij. De Terneuzenaar wil niet exact zeggen waar hij woont, laat staan dat hij zijn naam in de krant wil zien. „Want voor je het weet, staan ze hier weer. Ze hebben vol gens mij op hun gemak alles leeg gehaald. Sieraden, de computer, de televisie, ze hebben hier echt een flinke slag geslagen. Het weer houdt ons er niet van om op va kantie te gaan, maar we zijn ook al tijd weer blij dat bij thuiskomst al les er nog staat." De politie probeert daar op aan vraag een steentje aan bij te dra gen. De Terneuzenaar ziet er het nut niet zo van in („Ze kijken toch niet in mijn achtertuin?"), maar het aantal mensen dat gebruik maakt van de servicedienst groeit gestaag. In de gemeente Hulst hebben zich de voorbije weken na het lezen van een huis-aan-huis bezorgde folder 63 adressen ingeschreven voor extra toezicht in de vakantie periode. Honderd inwoners van de gemeente Terneuzen vulden de folder in. De West-Zeeuws-Vla- mingen blijven met slechts twaalf inschrijvingen nog wat achter, „Het hoeft ook niet, het mag", zegt politiewoordvoerster Esther Boot. Om misverstanden te voorkomen, de politie draagt geen verantwoor delijkheid bij inbraken. Het is slechts een extra dienst, waar een preventieve werking van uit moet gaan. „Zie het als een extra oogje in het zeil. We rijden tijdens onze regu liere surveillancerondes langs hui zen, waarvan we weten dat de be woners op vakantie zijn. Als we vreemde dingen constateren, ne men we contact op met een even tuele sleutelhouder zodat hij of wij in huis een kijkje kunnen ne men. Onze agenten hebben lijsten op zak, met alle adressen van va- kantievierders", aldus Boot. Het oppasproject begon begin de ze eeuw in Oost-Zeeuws-Vlaande- 'Als dit project slaagt, breiden we het ook uit naar de rest van Zeeland' De politieteams van Hulst en Hon- tenisse besloten tot een extra in spanning naar aanleiding van vele tientallen woninginbraken binnen een paar maanden. Boot: „De politie in Terneuzen wil de er ook op inhaken, waarna we hebben besloten om de hele regio mee te laten doen. We hebben er voor het eerst veel reclame voor ge maakt, dus hopen we dat dit de ko mende weken zijn vruchten af werpt. Als dit project in Zeeuws-Vlaanderen slaagt, brei den we het waarschijnlijk uit naar de rest van Zeeland." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De ?ZC gaal zotgvuldig om met peisoonjgegevens, In her colofon treft u nadere mlmmatiè door Jeffrey Kutterink COES - Het Zeeuwse landschap dreigt te verrommelen. Dat kan al leen worden voorkomen als de provincie de gemeenten goed in de gaten houdt als ze woonwijken of bedrijfsterreinen willen aanleg gen. Die waarschuwing geven de Pro vinciale Milieufederaties af waar onder de ZMF. Op juli 2008 wordt de nieuwe \Vèt 'Ruimtelijke .fS.F |,,rt ir.Fg-rdes'yU'ev Ordening (nWRO) van kracht. De 'oude' wet voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. De provin cie krijgt met de nieuwe wet meer juridische mogelijkheden, om er voor te zorgen dat natuur en land schap beter worden beschermd. Een gevolg van de nieuwe wet is dat bestemmingsplannen niet meer automatisch door de provin cie aan het streekplan worden ge toetst, In de structuurvisie geeft de provincie aan wat zij belangrijk vindt en wat niet. Een belangrijk 'provinciaal belang' is de afstem ming tussen gemeenten over het aantal te bouwen bedrijventerrei nen en woningen. Om te voorko men dat het landschap dichtgroeit zijn spelregels nodig die door de provincie moeten worden ge maakt. Gemeenten kunnen niet meer alleen op hun eigen eilandje regeren, aldus de milieufederaties. Vooral in de zomer proberen dieven in te breken in Zeeuwse huizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2