Kenia wil troepen sturen Iers 'nee' zit Franse EU-ambities dwars 31 Dalai Lama praat weer met China Weer Britse tiener doodgestoken Bijna 700 burgers gedood in Afghanistan 'VS voeren geheime operaties in Iran op' IMieuw 'Servisch parlement' in Kosovo D66 bezorgd over homo's in Turkije Oppositieleider Anwar vlucht naar ambassade Afrikaanse Unie moet leger naar Zimbabwe sturen, zegt premier. Onlusten in China na dood meisje Nieuwe overlegronde moet begin juli plaatsvinden. PZC Maandag 30 juni 2008 I 9 LONDEN - Een i8-jarige Britse scho lier is de zeventiende tiener die dit jaar in Londen is gedood. Ben Kin- sella werd gisterochtend vroeg neergestoken tijdens een ruzie met een groep jongeren. De politie heeft twee jongeren gearresteerd. Er woedt in Groot-Brittannië een discussie over het toenemend ge weld onder jongeren. In 2007 wer den 27 Britse tieners gedood in Londen, het hoogste aantal ooit. KABUL - Dit jaar zijn volgens de Verenigde Naties al bijna zeven honderd Afghaanse burgers omge komen bij gevechten tussen op standelingen en Afghaanse en bui tenlandse troepen. Het cijfer is een scherpe stijging vergeleken met de zelfde periode van het vorige jaar toen er 430 burgerdoden vielen. De meeste doden vielen in het zui den waar ook Nederlandse militai ren zijn gestationeerd. NEW YORK - De Amerikaanse rege ring heeft sinds eind vorig jaar het aantal geheime operaties tegen het regime in Iran flink opgevoerd. Dat meldde het blad The New Yor ker gisteren. Leiders in het Con gres zouden hebben ingestemd met de escalatie die als doel heeft het religieuze leiderschap van Iran te ondermijnen. Voor de operatie zou president Bush tot 254 mil joen euro willen vrijmaken. MITROVICA - Servische hardliners hebben zaterdag hun eigen parle ment in het noorden van Kosovo opgericht uit protest tegen de onaf hankelijkheid van Kosovo, die vier maanden geleden werd uitgeroe pen. Duizenden etnische Serviërs zijn het niet eens met de onafhan kelijkheid van Kosovo. De twee miljoen mensen tellende Kosovaar- se bevolking bestaat voor negentig procent uit etnische Albanezen. ISTANBUL - Homo's en transseksue- len hebben een erbarmelijk leven in EU-kandidaat lidstaat Turkije. Dat zei D66-Europarlementslid So phie in 't Veld gisteren na een be zoek aan een verboden homopara de in Istanbul. De homobeweging is door de rechter daar verboden omdat homoseksualiteit strijdig zou zijn met familiewaarden. In 't Veld gaat de situatie aankaarten in het Europees Parlement. KUALA LUMPUR - De Maleisische op positieleider Anwar Ibrahim is gis teren gevlucht naar de Turkse am bassade in Kuala Lumpur. Anwar ontkent ten stelligste nieuwe be schuldigingen van sodomie. Een 23-jarig lid van zijn staf heeft een aanklacht tegen hem ingediend. Volgens Anwar is die 'volledig ver zonnen' en bedoeld om zijn terug keer in de politiek te verhinderen. NAIROBI - Premier Raila Odinga van Kenia roept de leden van de Afrikaanse Unie op troepen te stu ren naar Zimbabwe. Ook de Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Des- mond Tutu wil dat een vredes macht van de Verenigde Naties desnoods met geweld de orde in het land herstelt. „Mugabe is een schande voor Afri ka en de Afrikaanse Unie moet troepen sturen naar Zimbabwe om de bevolking van dat land te bevrijden", aldus Odinga. Hij zei verder dat de verkiezingen van vrij dag niet eerlijk zijn verlopen en dat de overwinning van Mugabe, die meedeed als enige kandidaat, niet moet worden erkend. De 84-jarige Mugabe is gisteren voor een zesde termijn als presi dent van Zimbabwe beëdigd. Dat gebeurde direct nadat de kiescom missie zijn overwinning bekend had gemaakt. Hij won de interna tionaal scherp bekritiseerde twee de ronde van de presidentsverkie zingen met 85,51 procent van de stemmen. Mugabe was de enige kandidaat na dat oppositieleider Morgan Tsvan- girai zich had teruggetrokken na aanhoudend geweld van Mugabes knokploegen tegen de aanhang van de oppositie. Na de beëdiging prees Mugabe zijn Zuid-Afrikaanse ambtgenoot Thabo Mbeki. „Zimbabwe staat bij hem in het krijt vanwege zijn ein deloze pogingen harmonie en vre de in Zimbabwe te brengen." De internationale gemeenschap had eerder juist scherpe kritiek op Mbeki, omdat hij zich nauwelijks wilde bemoeien met de politieke crisis in zijn buurland. Mugabe riep daarnaast de politie ke partijen in Zimbabwe op tot een dialoog. „Ik hoop dat we als Robert Mugabe is gisteren beë- digd voor zijn zesde termijn als president. Intussen wil Kenia dat de Afrikaanse Unie troepen naar Zimbabwe stuurt. PEKING - In het Zuid-Chinese district Wengan in de pro vincie Guizhou is het tot hevige onlusten gekomen na de dood van een vijftienjarig meisje. Een woedende me nigte vernielde zaterdag overheidsgebouwen en stak au to's in brand. De politie stelt dat het meisje zelfmoord pleegde. Haar familie beschuldigt de zoon van een hoge functionaris van verkrachting en moord. Duizenden mensen kwamen in het geweer nadat via internet een oproep was verspreid om te komen demonstreren. foto AP politieke partijen zullen overleg gen tot onze verschillen zijn gemi nimaliseerd en onze eenheid ver groot." Ook Tsvangirai hoopt te kunnen onderhandelen, over een nieuwe grondwet en nieuwe verkiezingen. Hij sluit niet uit dat Mugabe cere monieel staatshoofd blijft. Tsvangirai's Beweging van Demo cratische Verandering (MDC) won de parlementsverkiezingen van maart. Hij zei dat hij met de meer derheid van de MDC in het parle ment Mugabe hoopt te kunnen dwingen te onderhandelen over een machtsoverdracht. Tsvangirai gaat er vanuit dat dit lukt, wan neer de internationale steun blijft voortduren. PEKING - Er komt begin juli een nieuwe ronde van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Tibetaanse geestelijk leider Dalai Lama en Chinese regeringsverte genwoordigers, meldde het Chine se staatspersbureau gisteren. De laatste ontmoeting tussen bei de partijen had op 4 mei plaats. Een afspraak voor een vervolg is toen afgezegd vanwege de aardbe ving in Sichuan die 70.000 levens eiste. De Tibetanen vroegen China tij dens de eerdere gesprekken al die genen vrij te laten die waren gear resteerd tijdens en na de onlusten in maart in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa. De Chinezen beschul digen de Dalai Lama ervan de Olympische Spelen te willen sabo teren, iets wat de geestelijk leider voortdurend tegenspreekt. Morgen begint het Franse voorzitterschap van de EU. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Te hoog wel licht, zelfs voor Sarkozy. Bernard Kouchner zei na het Ierse 'nee' tegen het Verdrag van Lissabon: „Wij zijn alle maal Ieren." Het was een poging van de Franse minister van Buiten landse Zaken om olie op de gol ven te gieten. Binnenskamers zul len hij en zijn president Nicolas Sarkozy de Ieren immers hebben vervloekt: daar gaat ons EU-voor- zitterschap! Sarkozy had het zo mooi gepland. Het laatste voorzitterschap 'oude stijl' (vanaf 2009 zou er volgens 'Lissabon' een vaste EU-president komen) moest er een worden dat de EU zich nog jarenlang zou her inneren. ANALYSE door Hans de Bruijn Sarkozy wil een Unie voor de Mid dellandse Zee, een Europees 'mi- gratiepact' om de illegale immigra tie aan banden te leggen, een grote re Europese rol op defensiegebied, het tot stand brengen van een we reldwijd pakket klimaat- en ener giemaatregelen én een forse her vorming van het landbouwbeleid. Maar het Ierse 'nee' veranderde al les. Zonder 'Lissabon' blijft voor veel van die plannen unanimiteit vereist, wat aanvaarding ervan moeilijker maakt. De Ieren willen een bescheidener Europa, en dat is niet direct wat Sarkozy voor ogen staat. Hij be toogt dat hij met al zijn plannen juist wil laten zien dat de EU er voor de mensen is en niet voor de technocraten. Maar die boodschap wordt maar half gehoord. Ook elders wordt immers op de rem getrapt. Ook de Tsjechen en Polen doen plots moeilijk. Zelfs in Frankrijk twijfelt de helft van de bevolking aan het nut van het EU-lidmaatschap. De grote ambi ties van Sarkozy hebben dan ook iets van een vlucht naar voren. En dan liggen de teleurstellingen al gauw op de loer. Zo is het plan voor een Mediterra ne Unie al flink afgezwakt. Sarko zy wilde een verbond tussen de zuidelijke EU-leden en de niet-EU-landen langs de Middel landse Zee, van Marokko tot Syrië, en los van de EU. Maar de andere lidstaten voelden daar niets voor uit vrees voor een noord-zuid- tweedeling in Europa. Vooral onder Duitse druk is het plan ingeperkt. Desondanks ko men op 13 juli alle bijna veertig re geringsleiders van de EU en de Me diterrane landen naar Parijs om de oprichting te vieren, want Sarkozy geeft zijn droom niet op. Maar in Brussel gaat men er vanuit dat het voorlopig een 'slapende' organisa tie zal zijn. Net zo veel scepsis is er over de plannen voor een Europese defen sie (willen de Ieren niet) of voor het beperken van de (economi sche) migratie. En het hartstochte lijke pleidooi van Sarkozy voor meer kernenergie zal de kansen op Europese overeenstemming over het klimaat- en energiebeleid er ook niet groter op maken. Kortom, Sarkozy heeft meer nodig dan zijn onuitputtelijke energie om de EU er weer bovenop te hel pen. Hij dacht even te kunnen doorsto men en de EU op sleeptouw te ne men naar nieuwe vergezichten, maar staat nu vooral voor een ha chelijke balanceeract op het smalle Europese koord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9