Westerkerk is Nieuwe aanpak mbo technisch onderwijs lijkt aan te spreken Thoolse truckers met gehandicapten op pad Brandweer van Wemeldinge wint opnieuw IVN leidt fietsers langs oevers Oosterschelde Voertuigen beklad met witte verf in Goes Meer leerlingen op de stoep bij Vlissings ROC-techniekcentrum. Ook Tholenaren vrezen strenge Europese regels voor rijtijden truckers. Apparatuur gestolen uit woning in aanbouw Twee dagen markt rond kerk Kortgene Marktconcert op orgel in Goese Grote Kerk Brassband Wilhelmina geeft zomerconcert Laatste kerkgang van vrijgemaakten voordat de bouwvakkers komen. B WEMELDINGE - De IVN-afdeling de Bevelanden biedt van 2 tot en met 4 september een driedaags fietsar- rangement aan in het gebied rond om de Oosterschelde. De tocht, waarvoor deelnemers zelf fietsvervoer en logies moeten regelen, begint in Wemeldinge en voert over en langs het water door Tholen, Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland. Voor lunch en kof fie wordt gezorgd. Info: 06-29329489. GOES - In Goes zijn tussen zater dagavond zeven uur en gisteroch tend half twaalf twee voertuigen met witte verf beklad. In de Cort van der Lindenstraat is de gehele rechterzijde van een per sonenauto beklad. Op het Trumanpad is het raam van een bedrijfsauto met verf be smeurd. door Henk Postma VLISSINGEN - Het is nog te vroeg om het Technum een doorslaand succes te noemen. Maar de eerste signalen zijn veelbelovend, zegt manager John Leeman van het Ambitieprogramma Techniek. Na vijf jaar teruggang, leeft de belang stelling voor de technische oplei dingen van het ROC in Vlissingen weer op. Tijdens de open dagen stonden dit jaar 1200 mensen op de stoep, de helft meer dan vorig jaar. En voor het komend school jaar hebben zich nu al 319 nieuwe leerlingen aangemeld. Dat is een dikke tien procent meer dan vorig jaar om deze tijd. Het zou naïef zijn, zegt Leeman, om dit alles meteen al toe te schrij- door Mieke van der Jagt SINT PHILIPSLAND - De truckrit voor gehandicapten op Tholen en Sint Philipsland was al langer ge pland, maar anders was hij zeker snel op touw gezet, naar aanlei ding van de heisa rond de nieuwe Europese regels. Ook in de ge meente Tholen kijken verstande lijk en lichamelijk gehandicapte kinderen uit naar een jaarlijkse rit als bijrijder bij een echte vrachtwa genchauffeur. Zorgcentrum De Schutse in Sint Annaland draagt zorg voor de organisatie, maar ge handicapte kinderen uit de hele ge meente Tholen mogen mee. Tij dens de rit tuffen zestig chauffeurs met evenveel kinderen langs alle kernen van Tholen en Sint Philips- 'S-HEER ARENDSKERKE - Uit een wo ning die nog niet is afgebouwd aan de Bewestenwege in 's-Heer Arendskerke hebben inbrekers in de nacht van zaterdag op zondag gloednieuwe keukenapparatuur en en bouwgereedschappen gestolen. De inbraak moet zijn gepleegd tus sen 22.30 uur zaterdag en gisteroch tend 9.30 uur. Over de totale waar de van het gestolen goed kon de politie nog niets meedelen, wel dat de geleden schade groot is. KORTGENE - De protestantse kerk in Kortgene houdt een tweedaagse rommelmarkt om geld voor het ge bouw te verdienen. Op vrijdag 4 en zaterdag 5 juli wordt tussen 9 en 16 uur van alles en nog wat ver kocht in de kerk, in de oude koste rij en rondom de kerk. Vrijdagoch tend kan tussen 10 en 11 uur nog handel worden gebracht. ven aan de komst van het Tech num: het nieuwe techniekcentrum van het ROC in Vlissingen, waar studenten in een high-tech leerom geving praktijkervaring kunnen opdoen. Het zilveren, futuristisch ogende gebouw aan de Edisonweg werd aan het begin van dit school jaar in gebruik genomen. „Dan kan je nu nog niet beoordelen of het daadwerkelijk de hoognodige impuls geeft aan het techniekon- derwijs in de regio.'" Temeer omdat het niet het enige wapen is dat het ROC inzet tegen de almaar teruglopende aantallen techniek-studenten van de afgelo pen jaren. Het ambitieprogramma, dat de regio in de komende jaren Meer opleidingen gericht op on- dernemerschap en creatief ont werpen. 'Techniek met een strop das': ook voor meiden die de techniek in willen. land. Trucks, brandstof en arbeid: alles wordt om niet en vrijwillig beschikbaar gesteld. De plannen om strikte regels in te voeren omtrent de digitale tacho graaf, het apparaat dat de rijtijden registreert, hebben ook de Thoolse truckers verontrust en hun gele genheidsbijrijders niet minder. Chauffeurs zouden voortaan mini maal 45 uur moeten rusten tussen twee ritten. Omdat de truckritten altijd op zaterdag plaatsvinden zou dat betekenen dat chauffeurs pas op zijn vroegst op maandag middag weer de vrachtwagen kun nen starten om hun boterham te gaan verdienen. In de praktijk ma ken zulke regels een gehandicap- tenrit dus onmogelijk. De vele lokale en regionale stich tingen en verenigingen die de ge- handicaptenritten organiseren, hebben inmiddels al succes ge boekt met een actie. Een oproep GOES - Kees van Eersel, de organist van de Grote Kerk in Goes, geeft zaterdag 5 juli een zogenaamd marktconcert op het Marcussenor- gel in de kerk. Belangstellenden kunnen vanaf 13.30 uur binnenlo pen. Het programma bevat wer ken van uitsluitend Franse compo nisten. Het wordt afgesloten met een improvisatie. Woensdag 9 juli concerteert Petra Vreeswijk, orga- niste uit Delft. Haar concert begint om 20.00 uur. COLIJNSPLAAT - De brassband Wil helmina uit Colijnsplaat geeft za terdag 5 juli een zomeravondcon cert in de Voorstraat onder leiding van Arjo Briggeman. Op het pro gramma staan arrangementen van lichte, bekende nummers. Behalve de leerlingen krijgt ook de rock band Onrust ruimte in het concert dat om 20.00 uur begint. aan vijftien procent meer technici moet helpen, stoelt op meerdere 'aanjagers'. Zoals het nauwer aan halen van de banden met het vm- bo-onderwijs, nauwere samenwer king met het bedrijfsleven, en vooral ook de introductie van nieu we aansprekende middenkader-op- leidingen. Daarmee probeert het ROC jonge ren binnen te halen die het tech nisch beroepsonderwijs nog te veel zien als een plek waar je al leen leert voor productiegerichte werkzaamheden als lassen, metse len en timmeren. Zo is er de nieu we opleiding bouw-design die meer is gericht op ondernemer schap en creatief ontwerpen. Of zoals Leeman het noemt: 'tech niek met een stropdas'. Eigenlijk niet zo'n gelukkige term, want het zijn opleidingen die vooral ook meiden de techniek in blijken te trekken. om de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat met veront waardigde brieven te bestoken, was niet aan dovemansoren ge richt. Duizenden brieven en mail- tjes zijn bij de commissie binnen gekomen en ook minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat blijkt de boodschap te hebben ontvan gen. Hij beloofde deze week de zaak bij zijn Europese collega's te door Mieke van der Jagt GOES - Het is gedaan. Na bijna tachtig jaar is de Westerkerk geen godshuis meer. De gereformeerde kerk vrijgemaakt vierde er gister middag de allerlaatste eredienst. Het Rijksmonument, in 1929 ge bouwd in opdracht van de gerefor meerde kerk in Goes, is nu alleen nog een gebouw, een fraai ge bouw, dat wel en onmiskenbaar bedoeld voor de protestantse ere dienst, maar de kerkgangers blij ven weg. Een appartementencom plex moet het worden, voor men sen die extra zorg behoeven en de projectontwikkelaar wil beginnen met de verbouw. Een beetje wee moed veroorzaakte dat wel bij de laatste kerkgangers, maar ook weer niet zo veel. „We hebben hier maar een jaar of zeven ge kerkt en eigenlijk hebben we altijd geweten dat er een einde aan zou komen. Dan hecht je je niet zozeer aan een gebouw. Maar jammer is het wel, dat de ruimte zich niet meer met samenzang zal vullen." W. de Vries bergt haar bijbeltjes op in haar handtas. Volgende week zal ze ze meenemen naar de aula van het Calvijncollege, waar de vrijgemaakten kunnen kerken totdat de nieuwe kerk aan het Pij- kesweegje, vlakbij het ziekenhuis klaar is. De gereformeerde kerk vrijge maakt is één van de weinig snel groeiende christelijke kerkgenoot schappen in Goes. Het barstte be gin deze eeuw uit De Hoeksteen in de Noordhoek. Dat gebouw werd vorig jaar verkocht aan de oud gereformeerden. Voor bijna 700 leden is de Westerkerk wel groot genoeg, maar erg handig is die niet. Voor sociaal culturele en maatschappelijk activiteiten heeft de kerk meerdere ruimten, zaaltjes 1^ We hebben altijd geweten dat er een einde aan zou komen. Maar jammer is het wel, dat de ruimte zich niet meer met samenzang zal vullen. zullen aankaarten. Eurlings wil voorstellen transportbedrijven en chauffeurs in heel Europa onthef fing te verlenen voor de jaarlijkse ritten met gehandicapten. Minister Eurlings gaat zijn Euro pese collega's voorstellen om chauffeurs in heel Europa onthef fing te verlenen voor de jaarlijk se ritten met gehandicapten. en kamertjes nodig en die zijn er in de Westerkerk nauwelijks. Bo vendien valt het parkeren er ook niet altijd mee. Het waren de redenen waarom de vrijgemaakten de Westerkerk nooit hebben willen kopen, al wil de de vorige eigenaar, de Protes tantse Kerk Nederland, er nog zo graag vanaf Bij het samengaan van de hervormde en gereformeer de kerken in Goes, zat het nieuwe genootschap met vier kerken, waaronder de Grote Kerk, en een sterk teruglopend aantal kerkgan gers. Hoewel het opofferen van de Westerkerk vooral bij de gerefor meerde leden veel pijn deed, moest hij in de verkoop. Precies om de reden waarom de vrijge maakten het gebouw niet wilden kopen: geen zaaltjes en kamertjes, zoals in de architectonisch veel minder interessante Oostkerk. Een poging van de PKN om er dan maar zelf appartementen in te bou wen, mislukte op grond van het plan. Dat deed de sobere architec tuur te veel geweld aan. Projectontwikkelaar Bogor uit Go- rinchem kreeg wel toestemming voor de bouw van twintig zorgap- partementen, in samenhang met een groepspraktijk in de pastorie ernaast, die begin dit jaar in een koop van PKN naar Bogor over ging- De eerste paal voor de nieuwe kerk gaat in de herfst de grond in. Westerkerk Rijksmonument, gebouwd in 1929, door de gereformeerde kerk in Goes. »- In 2002 besloten de samen op weg-kerken de Westerkerk af te stoten. De gereformeerde kerk vrijgemaakt huurde het ge bouw, maar zag af van aan koop. Plannen voor ontwikkeling van appartementen door de eige naar PKN zelf, stuitten op be zwaren van de gemeente. In 2007 krijgt projectontwikke laar Bogor wel steun voor de bouw van twintig zorgapparte- menten. WEMELDINGE - De groep Wemel dinge van de vrijwillige brandweer is zaterdag eerste geworden tijdens de gewestelijke brandweerwedstrij den in De Bilt. De groep scoorde de meeste pun ten bij het blussen en hulpverle nen in een kerk waarin een brand geënsceneerd was. De brandweer mannen moesten een heel kerk koor in veiligheid brengen en een bewusteloze koster opsporen, alvo rens het vuur, ontstaan in een op slag voor kerstversiering, te kun nen blussen. De winst betekent dat Wemeldin ge net als vorig jaar mag deelne men aan de landelijke finale, die op 13 september in Loon op Zand wordt gehouden. Dat geldt helaas niet voor voor de blusgroep van de brandweerpost Bruinisse, hoewel die ook een mooi resultaat boekte: de vijfde plaats. Ook in Tholen kijken zestig gehandicapte kinderen uit naar de jaarlijkse rit met een echte vrachtwagenchauffeur. foto Jan Willem Kempeneers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58