Ambachtelijk vlasverleden herleeft in Eede Inwoners Eede moesten vijftien HclVcl NcISUilcI viert Geslaagde fair jaar wachten op Dorpsplein ..t bij Antonius verjaaruag in suji Bezoekers zien diverse demonstraties van bijna verdwenen stiel. LCF doet mee aan verkiezingen schap Erfelijk Deel Oranjedijk dicht wegens asfalteren Zomersluiting biebs in gemeente Terneuzen 12 Maandag 30 juni 2008 PZCZ door Frank Cijsel EEDE - Een stukje van het am bachtsverleden van Eede herleefde gisteren tijdens de zevende folklo ristische vlasdag. Het evenement stond weer bol van de nostalgie. Naast alles wat met vlas te maken heeft, waren er oude ambachten te bewonderen, een optreden van de plaatselijke zanggroep bij een vol terras en een gezellige rommel markt. De bewerking van het vlas was tot in de jaren zestig van de vorige eeuw een belangrijk middel van bestaan in het grensdorp. Oud- vlassers demonstreerden de tech nieken en apparaten met liefde aan het talrijk opgekomen pu bliek. De complete vlassersfamilie van Gremberghe uit Koewacht was speciaal naar Eede afgezakt om nog eens kennis te nemen van de technieken van weleer. De 84-jarige Maurice en zoon ]os ke ken vol bewondering naar het werk dat werd gedemonstreerd met een sterzwingelmolen uit 1925 en het opmaakwerk van het lin nen van de ex-vlassers Wilfried Thilleman en Arnold en Pierre Lampaert. In het landje van Cadzand is het bewerken verdwenen; in het ooste lijk deel van Zeeuws- Vlaanderen bestaan nog twee bedrijven in Koe wacht en ook nog twee in Sint-Jan- steen. In Sluiskil is de firma van de Bilt nog actief Daarmee is dit werk in de streek bijna van de kaart verdwenen. Maurice van Gremberghe weet te Tijdens de vlasdag in Eede konden de bezoekers weer genieten van allerlei demonstraties. vertellen dat het bedrijf in Koe wacht nu in handen is van de der de generatie. „Het linnen ging vroeger meestal naar de buurt van Kortrijk. Nu wordt het vaak ver kocht aan China en keert het als garen of doek weer terug naar Eu ropa." Zoon Jos werkt nog met twee neven het vlas. „We weten het hoofd boven water te houden, maar het wordt steeds moeilijker. Gelukkig is de opbrengst dit jaar goed. Door het dauwroten op het veld, waarbij het hout los komt van het linnen, lopen we nu toch meer risico op mislukkingen dan vroeger. Toen werd het vlas in bak ken in warm water geroot en had je zekerheid over het resultaat. Dit proces is te duur geworden", ver telt Jos van Gremberghe. Tussen de bedrijven door kregen de bezoekers de nodige boerenwijs- heden mee van de folkloristische groep de Lichtaartse Kloppers uit de Belgische Kempen. Zo werd ge meld dat wie de zot trouwt om de foto Wim Kooyman pot, de pot verliest en de zot houdt. Ook de daverende dorsvlegelshow van de Vlaamse folkloristische groep werd volop aanschouwd. In hun blauwe kielen sloegen ze met hun vlegel op de verschillende rit mes het koren van de aren dat het een lieve lust was. door Frank Cijsel EEDE - Het Dorpsplein in Eede werd zaterdag, na een grondige op knapbeurt, feestelijk geopend. Het grensdorp moest er lang op wach ten, want vijftien jaar geleden stond het plein al op de nominatie voor een opknapbeurt. Twee herin delingen en het verkeersproject Duurzaam Veilig zorgden telkens voor uitstel van de werken. De herinrichting met bestrating in rode gebakken klinkers, nieuwe bo men, bankjes en nostalgische, aan de jaren veertig, vijftig herinneren de lantaarnpalen geven het hart van het dorp een nostalgische uit straling. De bolbaan, het vlasmo nument en de smokkelauto in de vorm van een nagebouwde Ca dillac maken het plaatje compleet en herinneren aan de vervlogen tij den van het aloude Vlaamse krul- bollen, de vlasbewerking en de stoere smokkelpraktijken. Daar naast kregen de Greinstraat en de Zwaanstraat een nieuw, geschei den rioleringssysteem, waardoor de omgeving nu geen waterover last meer mag hebben. Het Dorpsplein werd geopend door burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis. De eer voor de opening van de bolbaan werd ge gund aan de 94-jarige Omer Rodts, een van de eerste krulbol- keizers uit de jaren zeventig. Tij dens een onderling partijtje met de burgemeester liet de senior zien dat hij het nog niet verleerd is. De krulbolbaan moet de aloude volkssport in het dorp nieuw le ven in blazen. Na het sluiten van het laatste café op het plein enkele jaren gelden kunnen dorpelingen nu weer naar hartelust genieten. door Edy de Witte VOGELWAARDE - Geheel in stijl, met veel dans en muziek, vierde de volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde dit weekend het 40 jarig bestaan. Het feest begon vrijdagmiddag met een dans- en cultureel pro gramma voor de leerlingen van ba sisschool de Schakel, 's Avonds showden de leden van Hava Nagui la in clublokaal Den Ossaert hun nieuwe outfit. Met een reünie en fototentoonstelling passeerde 40 jaar dansen de revue. Choreograaf Guus van Kan kwam zaterdagmid dag naar Vogelwaarde voor een workshop waarbij een aantal nieu we dansen werd aangeleerd. Klapper van het verjaardagsfeest was 's avonds de galavoorstelling in het plaatselijke dorpscentrum. „Het was volle bak en er werd vro lijk op los gedanst", aldus voorzit ter Eddy Duerinck van Hava Na guila. „Het enthousiasme straalt er na 40 jaar nog steeds van af Met meer dan 100 leden in de leeftijd van 4 tot 86 jaar die weer onder verdeeld zijn in zeven groepen, zit ten we eigenlijk aan onze top." Een bevriende groep uit Cardiff en een dansgezelschap uit Indonesië luisterden mede het jubileum op. Zondagmiddag trokken deze groe pen nog naar de binnenstad van Hulst. Samen met verder nog twee Belgische groepen, een piperband en dweilband de Bareelen werden de bezoekers van de Reynaertstad verrast met een kleurrijk werve lend dans- en muziekspektakel. KLOOSTERZANDE - De eerste zomer- fair van het WoonZorgCentrum Antonius in Kloosterzande was za terdag een schot in de roos. Op het terrein voor Antonius bruiste het van de activiteiten. Voor de verkoop van producten, Vlaamse volksspelen live muziek, zomerse drankjes en lekkere hapjes kwa men ook veel bewoners van het WoonZorgCentrum naar buiten. „Dat was juist de opzet", zegt Lies- beth de Bruijn van de activiteiten commissie. „De ouderen ontmoe ten in een ongedwongen vrolijke sfeer en een andere omgeving ook veel andere bezoekers van buiten af" Zanger Harry Bakker voelde de sfeer goed aan en bracht veel liedjes uit de oude doos ten geho re. De Koninklijke Harmonie St.Cecilia blies ook haar deuntje mee op de zomerfair. Tip? redactie@pzc.nl De dames van de mondaine kle dingzaak hebben zo hun eigen taalgebruik. De meeste woorden en uitdrukkingen zullen andere ra sechte Zierikzeeënaren bekend in de oren klinken. Maar soms doet een onderling gebbetje anderen diep fronsen. Zoals de man die op het punt stond de apotheek binnen te stappen. Zijn gesnotter bleef i hem maar plagen. Niet dat hij zich daar ongerust over maakte in deze tijd van het jaar. Vader had het, diens vader ook en anderen in de familie kampen met dezelfde kwaal. „O, dan heb je geslachtsziekte", flapte één van de dames er uit. Pas na de uitleg over erfelijkheid ebde zijn schrik stilletjes weg. TERNEUZEN - De Lijst Cees Freeke (LCF) doet mee aan de water- schapsverkiezingen in november. Freeke heeft zijn lijst met twintig kandidaten ingediend. De mensen op de lijst komen uit geheel Zeeuws-Vlaanderen. Op de eerste vijf plaatsten staan Cees Freeke uit Terneuzen, Thierry Rijckaert uit Hoofdplaat, Tiny Baart-Hermans uit Hulst, Wilfried Capello en Rob Spier uit Westdorpe. IJZENDIJKE - Vanaf morgen wordt in opdracht van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen begonnen met het asfalteren van een gedeel te van de Oranjedijk bij IJzendijke. Het stuk vanaf de aansluiting met 't Molentje tot de aansluiting met de Mauritsweg wordt daarom afge sloten voor alle verkeer in beide richtingen. Naar verwachting zijn de werkzaamheden vrijdag 18 juli afgerond.. j. TERNEUZEN - De bibliotheken in Axel, Hoek Koewacht, Philippine. Sas van Gent, Sluiskil en Zaamslag sluiten de komende zomerperiode een aantal dagen extra. De betref fende sluitingsdagen zijn de zien via de website www.bibliotheek- zeeuwsvlaanderen.nl. Geleend ma teriaal kan ook via deze website worden verlegd. De hoofdvesti ging in Terneuzen blijft de hele zo mer normaal geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46