Tourkoorts op mosselparty in Philippine Zeeuwse biljarters winnen goud en zilver op het NK Oost-Souburg in de ban van de Duitse familie Wohlgemuth Jean Marie Leblanc en Jan Janssen heffen glas bij boekpresentatie. Royal/De Parel wordt kampioen derde divisie groot. Leden van tennisfamilie verliezen dubbel, maar winnen wel enkelspel. PZC Maandag 30 juni 2008 29 door Frits Bakker PHILIPPINE - Wie mag over twee jaar (2010) de start van de Tour de France organiseren, Rotterdam of Utrecht? Die vraag zweefde zater dag op een mosselbuffet in Philip pine nogal eens rond op de party waar de boeken van voormalig Tourwinnaar Jan Janssen en ex-Tourbaas Jean Marie Leblanc werden gepresenteerd. Jeroen Wielaert, schrijver en radio journalist, zei: „Ik denk dat het Utrecht wordt vanwege zijn gran deur en zijn cultuur." Maar in de slipstream van Jean Marie Leblanc ging het hardnekkige gerucht dat Rotterdam met zijn reputatie als wereldberoemde havenstad en met zijn rijke sportcultuur een straatlengte voor ligt. Komt Zeeland (Neeltje Jans of Middelburg?) eigenlijk nog voor in het beoogde routeschema, nadat de etappes in Zeeland twee jaar ge leden zo treurig de mist zijn inge gaan? Toine Poppelaars prikte een mosseltje mee en keek af en toe met een schuine blik naar Benny Ceulen, die zo geprezen werd als voorvechter van het Zeeuwse co mité en zaterdag ook weer bij Le blanc aan tafel schoof Of dat nog kan helpen, valt te be zien. Leblanc is geen Tourbaas meer en zijn invloed op de Franse wielerronde is minimaal gewor den. Volgens insiders in Au Port ligt een etappe van Rotterdam naar Antwerpen, of in het andere geval van Utrecht naar Luik meer voor de hand dan een Zeeuwse tussenstop. Voor wat het waard is, zullen we maar zeggen. Jan Janssen (links) en Jean Marie Leblanc, oud-ploeggenoten in het peloton, halen onder het genot van een pan mosselen en een glas wijn verhalen op uit de Tour de France van 1968. Het was, zaterdag in Philippine on der de bezielende leiding van Frank Wiskerke, de dag dat Jean Marie Leblanc en Jan Janssen zich lieten fêteren bij de presentatie van boeken over hun carrière. De 69-jarige journalist Robert Jans- sens heeft in korte tijd en met een Spartaanse discipline de twee boe ken van het Frans in het Neder lands vertaald. Dat van Jan Janssen ('40 jaar geleden was het mijn Tour') was al geruime tijd van de hand van een Franse journalist op de markt. Jean Marie Leblanc schreef zijn biografie 'De waarheid van de Tourbaas' nadat hij vorig jaar is afgezwaaid en opgevolgd door Christian Prudhomme. Op zo'n dag met coryfeeën komen foto Wim Kooyman oud-collega's, zoals Freddy Maer- tens en Roger Rosiers, maar al te graag een glaasje meedrinken. De 81-jarige Roger Decock, geflan keerd door een wulpse, blonde da me, had er zelfs speciaal zijn Pon- tiac voor omgedaan. „Dezelfde als Wim van Est toen hij in het ravijn van de Aubisque stortte", oreerde hij met een smeuïge ondertoon. Janssen en Leblanc Het boek 'De waarheid van de Tourbaas' van Jean Marie Le blanc heeft als originele titel: Le Tour de ma vie. Hij maakt in de biografie een reis door de wondere wereld van de Tour. Twee opzienbarende hoofdstuk ken zijn: Doping, een fataal ra- darwerk en Het mysterie ge naamd Armstrong. Het boek van Jan Janssen gaat vooral over de Tour van 1968 die hij won voor de Belg Her man van Springel. Hij, de Belg die de Ronde van Vlaanderen in 1952 won, was de enige getuige van de gedenkwaar dige val. „We reden met zijn twee ën de Aubisque af, op een minuut van de kopgroep met Bartali en Robic. Wim was al twee keer geval len. Het was bepaald niet zijn dag. Ik zag hem ineens naar beneden duikelen, totdat er alleen nog een klein, geel stipje te zien was van zijn gele trui." Robert Janssens schetste aan het eind van een aangename middag hoe hij de carrière van Jan Jans sens voorbij had zien komen tij dens de vertaling van het boek over de Tourzege van 1968. „De bruisende ambitie van de man, die is me het meest bijgebleven. Hij had het in zijn kop gestoken dat hij de Tour zou winnen, ter wijl hij toch geen uitgesproken tijdrijder of klimmer was." Maar dat, zo toont het boek aan, was nou net zo typerend voor het karakter en het doorzettingsvermo gen van Jan Janssen. „Hij moest die Tour winnen en hij deed het nog ook." door joop van den Oudenhoven NIEUWEGEIN - De Zeeuwse biljart teams hebben zaterdag op het NK in Nieuwegein prima gepresteerd. Royal/De Parel uit Sas van Gent werd kampioen derde divisie drie banden groot. LBV 2 uit Lewedorp werd tweede in het driebanden klein tweede klasse. De senioren van OBV Schuttershof uit Dom burg eindigden als achtste in het li- bre bij de recreanten. Royal/De Parel vocht in de halve fi nale een strijd op leven en dood uit met De Beer Beveiliging en in de finale met BC Reuver'03. Tegen de Tilburgers werd na een zenuw slopend gevecht een 4-4-gelijkspel uit het vuur gesleept. Dankzij Dion Bergmans werd de winst op basis van een beter percentage be haald. Bergmans mocht dan wel zijn partij tegen Ed Keek verliezen, hij moest in elk geval 33 carambo les maken om het verlies van Ma- thieu Vlerick te compenseren. Dat lukte op het punt nauwkeurig en had tot gevolg dat de Zeeuws-Vla mingen met 86.92 om 86.15 pro cent zich plaatsten voor de finale. Ook tijdens de eindstrijd was de spanning te snijden. Jens van Dam en Eddie van Goethem zorgden voor twee overwinningen, maar Tonny Dobbelaere ging aan de druk ten onder en kwam liefst twintig caramboles te kort. Het was aan de jonge Vlerick om het karwei af te maken tegen routinier Wiel van Gemert, die volgend sei zoen in Kwadendamme te bewon deren is. Na een moeizame en ge- lijkopgaande start vond Vlerick het juiste ritme en klopte de Bra bander toch nog royaal: 35-23. Royal/De Parel schreef hiermee ge schiedenis. Nog niet eerder won een Zeeuws team op de matchtafel een NK. LBV 2 was op de kleine tafel ook dicht bij de titel. De poulefase had een spannend scenario. Na winst op The Game uit Veenendaal volg de verlies tegen Ghesellen uit Em- meloord en moest de beslissing vallen tegen Impuls uit Gouda. Er moest worden gewonnen en mini- |TJ Het Nederlands kampioenschap biljarten voor teams verloopt suc cesvol voor de Zeeuwse ploegen. Royal/De Parel wordt kampioen, LBV 2 pakt zilver. maal met 5-3. Hans de Kok en Hans van de Plasse deden wat van hen werd gevraagd. De druk kwam in de laatste partij te liggen bij Patrick Vermue. Het werd een zenuwenstrijd, die liefst 90 beur ten zou duren maar wel de winst in Lewedorp bracht. Dat beteken de een plaats in de finale. Daarin bleek Op de Bosch/KOT'48 uit Maastricht net te sterk. Hans de Kok kwam twee puntjes te kort. Van de Plasse won, maar Jac- ky Hoogedeure kon het niet bol werken tegen een heel sterke Der haag. Het zilver werd echter ge koesterd als een overwinning. De recreanten van OBV Schutters hof konden geen grootse daden verrichten. De ploeg bleef in de poulefase steken op een overwin ning en dat was te weinig voor een ereplaats. Toch was Anthon Kodde content met de prestatie van zijn team. „We zijn nog altijd achtste van Ne derland. Dat is ook niet niks. Het was een machtige ervaring. Voor ons was alles nieuw maar we heb ben genoten van de entourage. Met Adrie Kodde, Leunis Geldof (die ongeslagen bleef) en Bram Wattel hebben we eruit gehaald wat erin zat." door Sven Bakker OOST-SOUBURG - Het Logus Open Souburgtoernooi is in het eerste speelweekeinde in een stevige greep genomen door de Duitse fa milie Wohlgemuth. De familie Wohlgemuth bestaat uit vader Jan, zoon Bernd en doch ter Svenja en zijn jaarlijks terugke rende spelers in Oost-Souburg. Ze hebben er als het ware een vaste vakantiebestemming van gemaakt. Jan Wohlgemuth speelde in het mannendubbelspel 5 samen met Bernd Wohlgemuth een uitsteken de partij tegen de als eerste ge plaatsten Mischa Boschman en Nick Hersevoort, spelers uit Dren the. Het niveau lag zo hoog, dat het publiek zich afvroeg of de par tij zich daadwerkelijk in de 5 af speelde en niet in de 3 of 4. Bosch man en Hersevoort wonnen met 6-4 0-6 6-2. In het mannenenkel- spel 4 won Jan Wohlgemuth wel, het werd 6-1 6-4 tegen Mischa Bo schman. Svenja Wohlgemuth won in het vrouwenenkelspel 4 simpel haar eerste wedstrijd. Met 6-1 en 6-1 liet ze weinig heel van Eva le Clercq. Succes voor haar was er ook in het gemengddubbelspel 5. Samen met broer Bernd won Svenja met 6-1 6-0 van Cathalijne Kouwijzer en Merijn Krijger. De dag van vandaag in Oost-Sou burg staat in het teken van de her vatting van het open toernooi, plus de kwalificaties voor het na tionaal ranglijsttoernooi. Woensdag start het hoofdtoer nooi, waarvoor gisteravond de wildcards werden vergeven. Berni- ce van de Velde, Margot Martens en Brian Dijkstra zijn de gelukki gen uit Zeeland. Van de Velde steekt in grootse vorm, want zij won gisteren het nationaal rang lijsttoernooi van Utrecht. In de fi nale van dit met twee sterren ge waardeerde toernooi won Van de Velde, als 66e speelster van Neder land geklasseerd, met 6-4 6-2 van Gaby Beelen. Zowel Jan als Svenja Wohlgem- nuth wint in het enkelspel in Sou burg. Vandaag beginnen de kwali ficaties voor het nationaal rang- lijstoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31