Triomf van de zuivere sport Duitsers maken inhaalslag, maar hard gaat het niet Financiële machten speelden op EK geen rol van betekenis. Mannschaft moet in finale afleggen tegen superieur Spanje. Spanjaard Fabregas is beste aangever op EK Zwitserland heeft op EK aanslag verijdeld Spanjaarden na winst massaal de straat op Wesley Sneijder in de race voor een prijs Turken krijgen meeste gele kaarten op EK 22 1 Maandag 30 juni 2008 PZC vAL^v„ C .L t-jzf Torsten Frings (links) brengt uitblinker Andres Iniesta ten val. foto Matt Dunham/AP door Frans van den Nieuwenhof WENEN - Wie door hartje Wenen wandelt, wordt gemakkelijk gegre pen door de groteske grandeur van het Habsburgse rijk. Keizer Franz Josef en prinses Sisi zouden je een groet willen brengen op de hoek van elke straat. Aan de rand van de stad is hun Schloss Schön- brunn een monument van verlo ren waardigheid. Rond de EK-finale bepaalden ru moerige Duitsers het straatbeeld. Nieuwe cultuur versus oude cul tuur: de dictatuur van Koning Voetbal houdt ook Wenen in zijn ban. Het gebeurt in een sfeer van tolerantie. Oostenrijk is trots op zijn EK. Het toernooi bracht het land terug op de voetbalkaart van Europa. De Oostenrijkers zijn niet ongelukkig met de prestaties van hun team. Nooit weggespeeld, twee keer on gelukkig verloren. Het land voelde zich vooraf de minkukel van Euro pa, maar kan nu weer genieten van het voetbal. De nationale bibliotheek van We nen sluit vandaag een prachtige ex positie, die de geschiedenis van het Oostenrijkse voetbal vertelt. Het centrale thema is natuurlijk het wonderteam van Hugo Meisl, aan het begin van de jaren dertig de best voetballende ploeg van Eu ropa. Wie de antieke filmbeelden nu ziet vermoedt amateurvoetbal van het onbenulligste soort. Maar in 1932 zorgde Oostenrijk voor ver pletterende overwinningen. Het land gold als de grondlegger van het moderne voetbal. De zeventig jaren die volgden heb ben Europa alleen maar verder ver deeld. Tussen oost en west, tussen goed en slecht. Op het EK stonden de Russen, meer dan elke andere natie, sym bool voor de verscheuring van het oude continent. De resultaten die het elftal van Guus Hiddink boek ten, vormen een nieuwe bevrij ding. Europa omarmde Rusland en andersom. Duizenden hoopvol le Russische jongeren trokken de [55 Op het EK kreeg het voetbal in veel landen een nieuwe impuls. Het toernooi gaat de boeken in als een triomf van ware en zuivere sport. afgelopen weken naar de Alpen om het herwonnen zelfvertrou wen te vieren. Guus Hiddink heeft in het doorlo pende proces van verandering een prikkelende rol gespeeld. Hij riep: ga naar buiten, kijk om je heen, ge niet, amuseer je en wees trots op je land. Zijn elftal vormt de avant-garde van dit bewustzijn. De zo geroemde coach van de Rus sen liet zijn spelers voelen dat een systeem nooit overheersend mag zijn aan het individu. Het is de mens, de spelende mens, die in groepsverband krachten kan bun delen en kan overwinnen. De vrije expressie heeft getriom feerd tijdens dit EK, méér dan het tactisch vernuft. Nederland ging, gesteund door een vroege voor sprong, twee keer helemaal los en speelde flitsend aanvalsvoetbal. De Turken, Kroaten en Portugezen gooiden hun passie in de strijd en veroverden de sympathie van de fans. Een vedette van de buiten-catego rie ontbrak op dit toernooi. Nor maal is na een EK altijd wel duide lijk wie de Europees voetballer van het jaar wordt. Toch leverde Euro 2008 veel mooi en ook schoon voetbal op. Wie terug denkt aan het landenvoetbal van vijftien, twintig jaar geleden ziet een verheugende tendens. Defen sief destructief spel was een zeld zaamheid. De arbitrage was van hoog niveau en hooliganisme be stond niet of nauwelijks. Ondanks de enorme financiële be langen kreeg het voetbal in veel landen nieuwe impulsen. Zelfs de jonge teams van Oostenrijk, Zwit serland en Polen putten nieuwe hoop uit het evenement. De grote verliezers zijn WK-finalist Frank rijk en titelhouder Griekenland. Het interlandvoetbal was de laat ste jaren vaak onderwerp van dis cussie. Het zou een te zware wissel trekken op de kalender en de be langen van de rijke clubs. Michel Platini kreeg echter een prachtig ar gument in handen om de invloed van de geld- en talentverslindende clubs uit met name Engeland ver der terug te dringen. Het EK was een triomf van ware en zuivere sport, waar financiële machten geen rol van betekenis speelden. In die zin is het ook mooi dat Spanje en Duitsland de finale speelden. Het zijn landen waar slechts een enkeling zijn brood ver dient in een buitenlandse competi tie. De eigen identiteit zegevierde. door Leon ten Voorde WENEN - Hoe gek het misschien ook klinkt, maar de nederlaag gis teravond in Wenen is voor de lan ge termijn alleen maar goed voor het Duitse voetbal. Nu werd ieder een nog eens geconfronteerd met het enorme verschil in kwaliteit tussen de Spaanse en Duitse spe lers. De techniek zegevierde in het Ernst Happelstadion en dus won ook het voetbal. Duitsland was ook in de laatste wedstrijd van het toernooi weer aangewezen op oude waarden als inzet en duelkracht, maar die wa pens konden dit keer niets verbloe men. Daarvoor waren de Spanjaar den te superieur en de Duitsers eenvoudigweg te zwak. Maar ondanks alle tekortkomin gen stond de Mannschaft weer wel in de finale. Dus zal bijna ie dereen in het land denken dat ze goed bezig zijn geweest. Een mis vatting. Er is geen land in Europa dat zo veel mogelijkheden heeft als Duits land, maar er is tegelijkertijd ook geen land te vinden dat er zo wei nig mee doet. De Duitsers hebben goud in handen, alleen zien velen dat niet, of willen ze dat niet zien. De Duitse voetbalbond telt zes mil joen actieve leden en waar kwanti teit is, is kwaliteit nooit ver weg. In Duitsland loopt ongelooflijk veel talent rond. Veel meer dan bij voorbeeld in Nederland, maar waar hier wordt gewerkt aan de ba sis, verzuipen daar de beste spelers in een draaikolk van belangen. Wie in het verleden wel eens Duit se jeugdelftallen heeft zien voetbal len, zag vaak dat de grootste, sterk ste jongens op de belangrijkste po sities in de as stonden, omdat er per se gewonnen moest worden. Het resultaat ging boven de ont wikkeling van het individu. Het kweekte bij de spelers een onge kende wil om te winnen, maar de keerzijde was dat het echte talent vaak in het gedrang kwam. Het is niet voor niets dat in de grensstreek jonge, technische voet ballers hun heil zochten en zoe- N5I Het Duitse voetbal heeft met al zijn talenten goud in handen, maar doet er te weinig mee. In de EK-finale domineert Spanje op pure klasse. ken in de jeugdopleiding van FC Twente/Heracles Almelo. Dat komt ook omdat de grote clubs in de Bundesliga het talent niet de tijd en de ruimte geven zoals in Nederland gebeurt. In Duitsland, waar de druk van buitenaf enorm groot is, koopt men liever een bui tenlandse speler die er direct staat in plaats van een jonge speler rus tig te laten rijpen. Zelfs talenten als Schweinsteiger en Podolski spe len bij hun club Bayern München vaker niet dan wel. Bij de bond heeft men enkele ja ren geleden ingezien dat er wat moet veranderen, omdat Duits land voetballend achterop raakte bij de concurrentie. Zo werd er contact gezocht met onder meer Nederland, omdat men onder de indruk is van de Hollandse visie. Steeds meer grote clubs laten hun jeugdtelftallen met drie spitsen spelen. Men is bezig met een in haalslag, maar echt hard gaat het nog niet. Daarom is het voor de ontwikkeling van het Duitse voet bal ook zo slecht dat een team, dat gestoeld is op opfferingsgezind- heid en Kampfgeist, zo succesvol was de de laatste weken. Het zorgt ongetwijfeld weer voor een rem op de nieuwe ontwikkelingen. WENEN - Cesc Fabregas was op het EK de beste aangever. De Span jaard stelde een ploeggenoot drie keer in staat om een doelpunt te maken. Fabregas, die voornamelijk als invaller mocht opdraven, had daar slechts 352 minuten voor no dig. De Turk Hamit Altintop, ook goed voor drie assist, stond 487 minu ten op het veld. Dirk Kuijt en We sley Sneijder waren beiden twee maal de aangever bij een doelpunt van Oranje. Kuijt speelde 214 mi nuten, Sneijder 310. GENEVE - Zwitserland heeft tijdens het EK een aanslag verijdeld. Dat zei de Zwitserse minister van De fensie Samuel Schmid gisteren in een interview. Uit het buitenland waren signalen gekomen dat er plannen voor een aanslag in Zwitserland bestonden gedurende het EK. Het gastland heeft daarop de benodigde maatre gelen genomen, aldus Schmid, die verder niets los liet over het beoog de doelwit. De politie, douane en inlichtingendienst hadden volgens Schmid alles onder controle. MADRID - Het Viva Espana schalde gisteravond door Madrid. Duizen den mensen gingen op het plein Plaza Colon volledig uit hun dak en overal in Spanje gingen men sen de straat op nadat de titel was veroverd. Met geschreeuw, getoe ter, tromgeroffel en gezwaai met vlaggen vierden de Spaanse fans hun feestje. Op het hoofdplein in Madrid wa ren enorme videoschermen neer gezet waarop de wedstrijd werd ge volgd. Er kwamen tienduizenden mensen op af WENEN - Wesley Sneijder behoort tot de tien spelers die zijn genomi neerd voor de titel beste speler van het EK. De andere kandidaten zijn de de Spanjaarden David Vil la, Marcos Senna, Iker Casillas en Carles Puyol, de Duitsers Michael Ballack en Bastian Schweinsteiger, de Rus Andrei Arsjavin, de Turk Hamit Altintop en de Kroaat Luka Modric. Een speciale commissie van de Ue- fa, bestaande uit negen voetbalex perts, maakt vandaag de beste spe ler van het toernooi bekend. WENEN - Turkije is de meest be strafte ploeg tijdens het EK. De ploeg van Fatih Terim, in de halve finale uitgeschakeld door Duits land, kreeg zestien gele kaarten. Doelman Volkan Demirel kreeg di rect rood tegen Tsjechië. Rusland volgt met tien gele kaar ten, Nederland ontving in vier wedstrijden slechts vijf gele kaar ten. In totaal deelden de scheids rechters 122 gele kaarten uit. Behal ve Turkije kregen ook Frankrijk (Eric Abidal) en Duitsland (Basti an Schweinsteiger) een rode kaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24