Nooit een breed draagvlak voor theater op Miniatuur Walcheren 'Succes Technum niet goed 'Fokken is gokken, dat zeggen ze altijd' Keuring op de Zeeuwse Dag van het paard in Vrouwenpolder. Jongen (11) gewond bij aanrijding Seissingel Fietser gewond op de Oosterscheldekering Extra vergadering over verhuizing HKPD Politie pakt inbreker met bloed aan handen Herdenking slavernij bij monument Balans Onze Lieve Vrouwe open voor publiek i Meer leerlingen melden zich aan bij ROC voor een technische studie. Ringrijder wint niet alleen kampioenschap, maar ook pollepel. 12 Maandag 30 juni 2008 PZC W Een veulentje rust even uit van de keuringen op de Zeeuwse dag van het paard. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Kleine paardjes trappelen in draf voor karretjes met mannen met zwarte bolhoe den erop. „Kijk eens hoe mooi ze lopen", roept de speaker. „Kies uw eigen favoriet maar uit." Het zijn de Hackney's. Even verderop staan minipaardjes met veulens te wach ten op de keuring, dan de Hafflin- gers en de reuzen van de dag: de trekpaarden. Het is druk op de Zeeuwse Dag van het paard, die zaterdag voor de 39e keer gehouden is bij mane ge de Eendracht in Vrouwenpol der. Druk met trailers, met auto's, met paarden, met ruiters, met fok kers, met bezoekers: allemaal paar- denenthousiastelingen. „Huuuuuhuhuhuhuuu!", roept een trekpaard als hij een rondje draaft, met een oranje lint in z'n nek. Een veldje verder prikt een meneer voorzichtig met zijn vin ger in de borst van zo'n grote Belg om hem mooi te laten staan. Het lukt. Het dier doet een stapje naar achteren met één van zijn voorbe nen. Een eigenaar poseert trots met zijn bruine merrie: ook die heeft een lintje aan de halster. Achter op het veld ligt een veulen tje te slapen bij een hooikar: het is er één van Ab Paauwe uit Gapin- ge, die een half elftal trekpaarden heeft meegebracht voor de keu ring. „Dat andere veulentje is kam pioen geworden", zegt dochter Jen nie. Janko van hof Veerezicht heet het kleine kampioentje, die steun zoekt bij zijn moeder. De paarden van Paauwe hebben vandaag raffia in hun haar, spe ciaal voor de keuring. Anders dan bij andere paarden, worden trek paarden niet gepoetst en opgedoft en ze krijgen ook geen kleurspoe- ling. Ze worden alleen gekamd, ge schoren en gevlochten. Sommigen krijgen nog wat klei of kalk in hun vacht. „Dan lijken ze groter", ver telt Jennie. Want groot is goed, bij de trekpaarden. Daar komt Frans Koster uit Waar de. Aan zijn touw zit Irene van 't Vredehof, kampioen bij de tweeja- 'Ze zijn wel fors ja, deze paarden. Maar dat vind ik juist wel mooi' rige merries. „Vorige week in Nis- se heeft ze ook al gewonnen", zegt Frans trots. „Maar dit is toch dé Zeeuwse paardenkeuring." Irene heeft niet alleen een oranje lint, maar ook een rood-wit-blauwe. Koster heeft vijf paarden: hij pro beert altijd kampioenen te fokken. „Ik heb ooit een merrie gekocht uit een hele goede lijn, maar ja, je moet er wel een goede hengst bij hebben. Fokken is gokken, dat zeg gen ze altijd." Hij kijkt naar zijn paarden. „Ze zijn wel fors ja, deze. Maar dat vind ik juist wel mooi." Raar gegoochel met cijfers helpt niet: slechts een kleine meerderheid van de gemeen teraad ziet een theater op Miniatuur Walcheren zitten. Morgenavond alweer moet de gemeenteraad van Middelburg beslissen of er een nieuw theater komt op de plaats van Miniatuur Walcheren aan het Molenwater. „Het zou leuk zijn", zei wethouder Albert de Vries vorig jaar in de PZC, „als de steun groter is dan vijftien stem men voor en veertien stemmen te gen." De kans is aanwezig dat die steun inderdaad iets groter is. Maar héél veel groter zal het niet zijn. Het zo gewenste 'brede draag vlak' voor het theater is er gewoon weg niet. Hoe dat komt? Het gaat, om maar wat te noemen, sommige fracties - de Christenunie bijvoorbeeld - ge woonweg te snel. Net als acht jaar MIDDELBURG - Een elfjarig jongetje uit Middelburg is zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Seissingel met de Seisbuitenbrug in Middel burg. Het jongetje werd rond kwart over acht aangereden toen hij achter een familielid aan het kruispunt opreed. Ze kwamen uit de richting van de Olmenlaan. De politie vermoedt dat de fietsers door rood licht zijn gereden. BURGH-HAAMSTEDE - Een zestigjari ge man uit de gemeente Veere is gewond geraakt toen hij zaterdag middag op de Oosterscheldekering met zijn fiets ten val kwam. De wind greep een twaalfjarig meisje op de flets. Ze werd tegen de man aan geblazen, die hierdoor over de reling sloeg en op de rijbaan te recht kwam. De man brak drie vin gers bij zijn val. ANALYSE door Nadia Berkelder geleden, toen het besluit viel om aan de Zuidsingel te bouwen, moet ook nu binnen een paar we ken een beslissing worden geno men. Dat is nodig, redeneert het college van B en W - een beetje te genstrijdig - want we willen deze keer ruim de tijd nemen om de plannen uit te kunnen werken. An deren willen helemaal geen nieuw theater. De SP wil een park op het Molenwater en voerde daar de af gelopen weken succesvol actie voor, de SGP is vanouds princi pieel tegen een theater, waar het dan ook komt. Het college van B en W is er in de afgelopen paar weken niet in ge slaagd om aan de gemeenteraad en de Middelburgers duidelijk te VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen houdt heel binnenkort een extra commissievergadering over het huiskamerproject voor drugs gebruikers (HKPD). Tijdens die vergadering beantwoordt Emergis alle vragen die nog leven bij de raadsleden over de verhuizing van het HKPD. Een datum moet nog geprikt worden. Burgemeester Dijkstra liet weten de bijeenkomst binnenkort nog te houden. MIDDELBURG - De politie heeft gis teren om 05.20 uur bij een horeca- pand aan de Kanaalweg in Middel burg een inbreker aangehouden. Getuigen hadden er gebroken rui ten gezien en belden de politie. Agenten troffen een plas bloed aan en zagen daarna een man weg rennen met bebloede handen. Het ging om een 21-jarige Oost-Soubur- ger. Hij is aangehouden. maken waarom Miniatuur de idea le plaats is voor het theater. Wel is duidelijk dat Miniatuur zoals het er nu naar uitziet de goedkoopste locatie is. Ja maar, zei De Vries vorige week nog tijdens de extra commissiever gadering: de Middelburgers vin den het wél een goede plaats, want tijdens het referendum in 2006 haalden alle opties voor het Molenwater bij elkaar meer dan de helft van de stemmen. Raar gegoochel met cijfers helpt niet, vooral omdat het rekensom metje dat De Vries maakte niet eer lijk is. Bij het burgeradvies waren er vijf opties, de drie opties voor een theater op het Molenwater haalden 52 procent van de stem men. De huidige schouwburg ver bouwen (29,2 nieuwbouw op Miniatuur Walcheren (15,6 en nieuwbouw op de plaats van de oude schouwburg (7,1 scoorden daarmee in verhouding minder dan de andere twee opties, Mortie- re en Zuidsingel, die samen 48 pro cent haalden. MIDDELBURG - Bij het Zeeuws sla- vernijmonument in Middelburg wordt morgen de afschaffing van de slavernij herdacht. Aansluitend is er feest op het Abdijplein. Daar zijn optredens van dans groep Solo Antiyano, Sara Zwigt- man, Ma Twi Twi, Sangafi Marron Dance, Zeeland Crioro en Ronald Snijders. Bovendien zijn er Antilli aanse en Surinaamse hapjes. De herdenking is om 13.30 uur. VLISSINGEN - De Onze Lieve Vrou- wekerk in Vlissingen is tot en met 12 september elke vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend voor het pu bliek. Mensen kunnen de kerk bezichti gen, maar ze kunnen er ook bid den of mediteren. Vrijwilligers ge ven rondleidingen en beantwoor den vragen. De kerk is te vinden naast het stadhuis. door Marlies Lampert BIGGEKERKE - Roald Leendertse en Frank Brasser staken allebei alle dertig ringen bij de klassements wedstrijd ringrijden in Biggekerke afgelopen zaterdag. In de kamp om het dagkampioenschap pakte Leendertse deze titel eenvoudig op de 26 millimeter-ring. Daarmee was het voor hem nog niet afgelo pen. Van de twintig kandidaten voor de pollepel bleven vier rijders over op de 10 millimeter-ring. Het lukte alleen Leendertse om die mee te nemen. Brasser ging echter niet met lege handen naar huis, want hij won in de bekerkamp de eerste beker ten koste van Jan Kaljouw. De dertien jarige Jordan Francke overtrof met 26 ringen zijn vader Arno die een ring minder had. In de bekerkamp zette Arno dit recht door de zesde beker te winnen terwijl Jordan 'slechts' de achtste beker won. In Biggekerke wordt altijd een klei ne bekerfinale gehouden over de laatste acht beurten voor de helft van de ringrijders die wat minder goed presteren. Anne van Wittene won hier de eerste beker, Evelien van Maldegem de tweede beker en Ronald Boogaard de derde beker. De eerste prijs voor het mooist ver sierde paard was voor Marije Schreijenberg en de tweede prijs voor Anika Lampert. door Henk Postma VLISSINGEN - Het is nog te vroeg om het Technum een doorslaand succes te noemen. Maar de eerste signalen zijn veelbelovend, zegt manager John Leeman van het Ambitieprogramma Techniek. Na vijfjaar teruggang, leeft de belang stelling voor de technische oplei dingen van het ROC in Vlissingen weer op. Tijdens de open dagen stonden dit jaar 1200 mensen op de stoep, de helft meer dan vorig jaar. En voor het komend schooljaar hebben zich nu al 319 nieuwe leerlingen aangemeld. Dat is een dikke tien procent meer dan vorig jaar om de ze tijd. Het zou naïef zijn, zegt Leeman, om dit alles meteen al toe te schrij ven aan de komst van het Tech num: het nieuwe techniekcentrum van het ROC in Vlissingen, waar studenten in een high-tech leerom geving praktijkervaring kunnen opdoen. Het zilveren, futuristisch ogende gebouw aan de Edisonweg werd aan het begin van dit schooljaar in gebruik genomen. „Dan kun je nu nog niet beoordelen of het daad werkelijk de hoognodige impuls geeft aan het techniekonderwijs in de regio." Temeer omdat het niet het enige wapen is dat het ROC inzet tegen de almaar teruglopende aantallen techniek-studenten. Het ambitie- programma, dat de regio in de ko mende jaren aan vijftien procent meer technici moet helpen, stoelt op meerdere 'aanjagers'. Zoals het nauwer aanhalen van de banden met het vmbo-onderwijs, nauwe re samenwerking met het bedrijfs leven en vooral ook de introductie van nieuwe aansprekende midden kader-opleidingen. Daarmee probeert het ROC jonge ren binnen te halen die het tech nisch beroepsonderwijs nog te veel zien als een plek waar je al leen leert voor productiegerichte werkzaamheden als lassen, metse len en timmeren. Zo is er de nieu we opleiding bouw-design, die meer is gericht op ondernemer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12