Adams wil weer één Ierland Noord-Korea blaast koeltoren op Landen niet eens over exportverbod giftig afval Cel in na stelen lichaamsdelen Taliban executeren 'spionnen van de VS' Italië wil vingerafdruk van alle zigeuners Man steekt zijn auto in fik wegens benzineprijs Abortus toegestaan voor verkracht meisje Chinees hof schrapt 15 procent doodstraffen Vier gewonden na helikoptercrash België Leider van Sinn Fein snijdt gevoelig punt aan na jaar zelfbestuur. Derde Wereld vaak dumpplaats voor rijke industrielanden. Pyongyang doet een symbolische geste, want reactor lag al tijden stil. mm ww ip mm m m mm m m w i PZC Zaterdag 28 juni 2008 9 ISLAMABAD - Pakistaanse strijders van de taliban hebben gisteren twee Afghanen geëxecuteerd die spionnen zouden zijn geweest van de Verenigde Staten. Voor honder den toeschouwers sneden de extre misten een van de beschuldigden de keel door. De ander werd dood geschoten. De mannen zouden de Amerikanen hebben geïnformeerd over een locatie in het grensgebied met Afghanistan. ROME - De Italiaanse regering wil de vingerafdrukken van alle zigeu ners in Italië verzamelen. Ook die van minderjarigen, wat stuit op fel le kritiek. Veel jonge Roma wer ken als bedelaar en gaan daardoor niet naar school, aldus minister van Binnenlandse Zaken Roberto Maroni gisteren in de krant La Re- pubblica. De regering wil met het plan de mogelijkheid krijgen om deze jongeren te identificeren. FRANKFURT - Uit woede over de ho ge benzineprijs heeft een man midden in Frankfurt am Main zijn auto in brand gestoken met benzi ne. De BMW uit 1995 brandde ge heel uit. De werkloze man uit het Zuid-Duitse Beieren verklaarde dat hij het autorijden niet meer kan betalen wegens de hoge brand stofprijzen. Op zijn voertuig had hij de kreten 'Benzinewoeker' en 'Benzine-afzetterij' geklad. BOEKAREST - Een elfjarig Roe meens meisje mag toch abortus la ten plegen, ondanks het feit dat haar zwangerschap volgens de wet al te ver gevorderd is voor zo'n in greep. Het meisje, dat 21 weken zwanger is, wil het kindje niet hou den omdat het voortkomt uit een verkrachting door haar negentien jarige oom. Dat meldde de CNN gisteren op basis van Roemeense overheidsfunctionarissen. PEKING - Een fors percentage van de in China uitgesproken doodvon nissen wordt door het Chinese hooggerechtshof geschrapt sinds het hof vorig jaar weer is begon nen alle door lagere rechtbanken uitgesproken doodvonnissen te be oordelen. Van de doodvonnissen die in de eerste helft van dit jaar werden bekeken werd 15 procent afgekeurd, net zoveel als vorig jaar, schreef de China Daily gisteren. BRUSSEL - Bij een helikoptercrash in de Belgische Ardennen zijn vrij dag vier gewonden gevallen. Twee van hen, de piloot en de copiloot, zijn er slecht aan toe. De helikop ter stortte gisteren neer bij Hal- leux, 75 kilometer van Luik. De he likopter had een medische uitrus ting aan boord. Naast de piloot en de copiloot raakten ook een arts en een verpleger gewond. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Gerry Adams rijt bij Noord-Ierse protestanten weer oude wonden open. Op bezoek in Engeland spreekt de leider van de katholieke Sinn Fein-partij in Noord-Ierland openlijk over één Ierse republiek. Hij doet dat op een moment dat Noord-Ierland net een jaar zelfbestuur kent en ie dereen nog op eieren loopt. „Ik wil doorgaan met waar we al tijd al voor hebben gestaan", zegt Adams, die de terreurbeweging BALI - Er komt geen internationaal verbod op de export van giftig af val uit rijke landen naar de Derde Wereld. Op een bijeenkomst op het Indonesische eiland Bali ge wijd aan het Verdrag van Basel, dat het grensoverschrijdend ver voer van giftig afval regelt, konden de aanwezige landen het niet eens worden. Pleitbezorgers van een wereldwijd verbod waren vooral de Afrikaan se landen, die met een groot deel van het gevaarlijke afval worden opgescheept en de Europese Unie, die zelf al wel een exportverbod kent. Tegenstanders waren de Vere nigde Staten, Japan, Canada en In- IRA met succes in het vredespro ces betrok. „Het is onzin dat er een grens loopt door een eiland zo klein als Ierland. Het is onlogisch en onpraktisch." Adams bezoek aan Engeland, waar mee hij bredere steun probeert te krijgen voor zijn missie, komt op een moment dat de Britse en Ierse premiers hun hart vasthouden voor de toekomst van Noord-Ier- land: de coalitie tussen de protes tantse DUP en katholieke Sinn Fein dreigt spaak te lopen. De unionist Ian Paisley, de vroege re aartsrivaal van Adams, heeft de ze maand zijn premierschap en DUP-leiderschap overgedragen aan Peter Robinson. De nieuwe man kon meteen met Sinn Fein in dia. Zij gaven als argument dat een exportverbod de dood kan beteke nen voor de recyclingindustrie in de Derde Wereld, die door de stij gende metaalprijzen goede tijden beleeft. Een lid van de Nigeriaanse delega tie, O.O. Dada, zei 'geshockeerd' en 'verbaasd' te zijn dat er geen verbod tot stand is gekomen. De Afrikaanse landen zullen nu waar schijnlijk proberen onderling af spraken te maken over de import van gevaarlijk afval, zei hij. „We moeten terugvallen op een plan om onszelf te beschermen." De noodzaak van strengere maatre- Deelnemende landen aan een bij eenkomst op Bali zijn het niet eens geworden over een verbod op de export van giftig afval naar ontwikkelingslanden. onderhandeling over het overdra gen van de parlementaire verant woordelijkheid voor politie en jus titie van Londen aan Belfast. Dat is één van de cruciale beloften in het tien jaar oude 'Goede Vrijdag akkoord' dat de weg vrij maakte voor vrede. Robinson denkt dat de unionisten er nog niet klaar voor zijn de veiligheidstaken naar het gebied te halen en wil wachten. „Een andere toezegging van tien jaar geleden is de wet die het Iers officieel erkent", aldus Adams. Bei- JW Gerry Adams, leider van Sinn Fein, spreekt weer openlijk van het vormen van één Ierland. Hij doet dat na een jaar zelfbestuur voor Noord-Ierland. gelen werd in 2006 duidelijk door het schandaal rond de Probo Koala, een schip van de in Neder land gevestigde maatschappij Trafi- gura, dat honderden tonnen scheepsafval naar Ivoorkust bracht, waar een plaatselijke onder neming het dumpte in de buurt van Abidjan. Minstens tien omwo nenden overleden en tienduizen den werden ziek. Het Verdrag van Basel biedt de 170 deelnemende landen de mogelijk heid import van gevaarlijk aival te verbieden en verplicht exporteurs toestemming te vragen alvorens ge vaarlijk materiaal naar een ander land te vervoeren. Maar door geld gebrek, wijdverbreide corruptie en het feit dat de VS geen onderteke naar is, blijven ontwikkelingslan den dumpplaatsen voor gevaarlijk afval. de partijen zijn al aangeschoven bij de Britse premier Gordon Brown om de patstelling te door breken, zonder succes tot nu toe. Volgens Adams zijn de unionisten en republikeinen wel gewend aan de nodige wrijving. „Het belang rijkste is dat we mét elkaar praten en niet tégen elkaar." Robinson heeft aangekondigd een unionistische academie op te zet ten, ofwel een pro-Britse school. „Er ontwikkelt zich een soort cul turele oorlog in Noord-Ierland, en wij zijn van plan om terug te vech ten", aldus Robinson. „Onze unio nistische levenswijze zal niet on derin een la belanden. We zijn Brits en zijn van plan dat te blij ven." YONGBYON - Noord-Korea heeft gisteren een koeltoren van het nu cleaire complex Yongbyon opgebla zen. Dat meldt de Zuid-Koreaanse televisiezender MBC die een ploeg ter plaatse heeft. De actie is symbolisch. Noord-Ko- rea legde de productie op het com plex al maanden geleden stil. De sloop volgt een dag na de over dracht van een gedetailleerd rap port van zestig pagina's aan China over de nucleaire activiteiten van Noord-Korea. De Verenigde Staten besloten daar op een aantal sancties tegen het re gime in Pyongyang op te heffen en Noord-Korea van de lijst van landen te halen die terrorisme sponsoren. De Amerikaanse rege ring benadrukte wel dat de maatre gelen pas ingaan als uit onderzoek duidelijk is geworden dat de infor matie van het nucleaire dossier vol ledig is. Waarnemers noemen het opblazen van de twintig meter ho ge koeltoren een belangrijke geste van Noord-Korea. NEW YORK - Een Amerikaanse tandarts moet jarenlang naar de ge vangenis voor zijn prominente rol in de diefstal van ruim duizend li chaamsdelen. Een rechter van het hooggerechtshof in de staat New York veroordeelde de 44-jarige man vrijdag tot minimaal achttien jaar en maximaal 54 jaar cel. De tandarts gaf leiding aan een groep die illegaal botten en orga nen uit honderden stoffelijke over schotten haalde en verhandelde. De bende liet de lichaamsdelen zonder toestemming van nabe staanden uit de lijken halen en ver kocht ze aan biomedische bedrij ven. Een van de lichamen was van de bekende Britse radioveteraan Alistair Cooke, die in 2004 op 95-jarige leeftijd overleed. Direct na zijn overlijden in een zieken huis in New York haalden chirur gen botten uit zijn lijf om deze voor zevenduizend dollar te verko pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9