i3 spectrum r^fcSBHE O 'Russische vrouwen zijn onuitstaanbaar mooi. Je waant je in een paradijs' PZC Zaterdag 28 juni 2008 Peter d'Hamecourt is thuis in Peter d'Hamecourt Geboren: op 29 mei 1946 in Vlaardingen. y Burgerlijke staat: woont sa men, heeft geen kinderen. y Loopbaan: begon bij Nieuwe Vlaardingsche Courant. y 1988: vertrok voor het AD naar Moskou, waar hij een paar jaar later ook ging wer ken voor het NOS Journaal. Begon in Moskou multime diaal bureau, dat ook werkt voor actualiteitenrubrieken, radio en buitenlandse zen ders. Tijdens correspondentschap, dat per 1 juli ophoudt, zag hij de Sovjet-Unie uiteenval len en Rusland herrijzen on der Boris Jeltsin en Vladimir Poetin. Deed verslag van oor log, revoluties en rampen in de voormalige Sovjet-Unie. Schreef Rusland in gijzeling, Moskou is een gekkenhuis en Russen zien ze vliegen. een weekend in Kiev, een prachtige stad voor romantiek. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen er niet te zijn als de revolu tie zou uitbreken. Dat romantische week end duurde vier weken. Ze is altijd geble ven. Sinds die tijd is ze zeer wantrouwig als ik over romantische weekends begin." Peter d'Hamecourt was 42 toen hij naar Rusland vertrok. Hij leidde tot die tijd een zwervend bestaan, als reizend reporter. „Normaal werden Sovjetologen gestuurd. Ik was de eerste gewone verslaggever die naar Moskou ging." Hij ging in zijn eentje, een gezin had hij niet. Dat hij nooit vader is geworden, is jammer, maar voelt niet als een gemis, zegt hij. „Als je journalistiek be drijft zoals ik, dan rent het leven heel snel aan je voorbij." Soms moet het vak wijken. „Ik ging begin jaren tachtig op en neer van Polen naar Beiroet. Ik was in Polen toen mijn vader een beroerte kreeg. Toen ben ik een hele tijd naar Nederland gegaan. Als ik dat niet gedaan had, had ik daar moeite mee ge had." Vanaf dag één ging het leven in Rusland 24 uur door. „Ik heb geen moment ge dacht: wat doe ik hier. Ik zag het verhaal, het wereldverhaal. Je bracht ongelooflijk veel tijd door in het Kremlin. In een van de zalen was een lopend buffet, met lekke re hapjes. Je had meteen contact met ande re collega's. Het waren de crisisjaren in de Rusland - VvS?'-.'; Nf 4* v W#' «F 3-C 8 "V --'tv 'v Sovjet-Unie. Voedsel was een probleem. Reizen was een probleem. Het gewone le ven was een probleem. Je was op elkaar aangewezen. Er was een grote camarade rie. Op zondagavond las je de Nederlandse voetbaluitslagen op persbureau Tass en we schreven elkaar voetbalcolumns per fax, Hubert Smeets, Hans Geleijnse (oud-cor respondent GPD) en ik." Zoja Rjoetina ontmoette hij begin jaren ne gentig in de wandelgangen van het Krem- bent. Je praat eigenlijk over twee Ruslan den, het Rusland van het Kremlin en het Rusland van de gewone Rus. De staat is de allesoverheersende macht. Het volk is toe vallig aanwezig." Het Rusland van D'Hamecourt is het Rus land van de datsja, zijn buitenhuisje op het platteland, een plek waar hij meer tijd gaat doorbrengen. „Daar zijn de Russen vrij, ei gen baas, los van de problemen van alle dag. Als ik op mijn datsja ben, voel ik alle lin. „Ik kende haar al een lange tijd. Ze werkte voor een productieteam van de Ja panse tv. Soms is het een natuurlijk proces zoals dat gaat. Russische vrouwen zijn on uitstaanbaar mooi. Je waant je in een para dijs. Ze zijn aangenaam om te zien, aange naam om naar te kijken." Zijn vrouw zorgde ervoor dat hij dichter bij de Russen is gekomen dan een buiten staander doorgaans lukt, zo schreef hij in zijn boek Russen zien ze vliegen. „Er heeft zich bij mij een gevoel voor Rusland ont wikkeld. Het is een emotioneel land. Het speelt met je emotie, als je er gevoelig voor heerlijkheden. De warmte van de mens. De intensiviteit. In elke Rus schuilt een su- perfilosoof Russen zijn belezen, ze leven met hun literatuur. Als de Russen los gaan, en we gaan over het leven praten, dan gaan ze los. Ook al weten we er de volgen de dag niets meer van. „Het duurt wel even voor je begrijpt hoe het moet in zo'n datsja. Het is een beetje rommelig, niet georganiseerd, anarchis tisch. Ik ben toch begonnen een beetje or de te scheppen in de chaos. Heb gras aan gelegd in plaats van aardappelen te poten. Waarom doe je dat, zo'n nutteloos gras veld? Het Nederlandse oog wil ook wat. Niet dat het een prachtig gazon is. Het zal geen prijs winnen, maar het heeft wel een trendje gezet in ons dorp." De datsja is een toevluchtsoord. „Normaal is: je doet intensief je werk, je gaat weer naar huis." De emotie dringt zich soms op. „In 1998, drie jaar voor het uitbreken van de oorlog in Afghanistan, belde minister van Buitenlandse Zaken Abdullah van de noordelijke alliantie me. Er was een vrese lijke aardbeving geweest in Afghanistan. 'Kun jij een ploeg bij elkaar krijgen', vroeg hij. Op vlotten over de rivier, met zware apparatuur. Door de bergen, het aardbe- vingsgebied in. Na de eerste dag werken, zie je de eerste beelden. Dan bedenk je: als wij daar niet geweest waren, dan had nie mand daar notie van gehad. Daar sta je met alle collega's bij de satelliet om de beel den te versturen en zijn er hier en daar wel natte oogjes. Ik zelf ook. Dit is toch waar we het voor doen." Of neem de gijzeling in de school in Beslan, Noord-Ossetië, waarbij honderden mensen werden gedood. „Dat raak je nooit meer van je netvlies kwijt." En wordt dat Rusland hem teveel, dan gaat hij naar de datsja. „Vliegen er ooie vaars over het huis. Drie in plaats van de gebruikelijke twee. Wat is daar de reden van? Daar denk ik dan over na. Zo ziet het leven er ook uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99