spectrum 12 'Voor mij was de moord op Fortuyn geen drama. Ik dacht: het land is gek geworden' PZC Zaterdag 28 juni 2008 Peter d'Hamecourt vertrok twintig jaar geleden naar Rusland zonder een woord Russisch te spreken. 'Sovjetoloog' was hij ook al niet. Een vreemde eend in de bijt. Dat is allemaal anders nu 'onze correspondent in Moskou' van de tv verdwijnt. Terugkeren naar Nederland doet hij niet. „Thuis is Rusland." door Ans Bouwmans foto Phil Nijhuis/GPD hier? Het zou geen probleem zijn naar een ander land te gaan." Niet naar Nederland. „Ik heb niks met Ne derland. Als we hier zijn, logeren we bij Hubert Smeets (oud-correspondent in Rus land, red.). Dan krijgt hij een uur om Ne derland uit te leggen. Ik lees de websites, maar als je uit zo'n land weg bent, dan mis je de switch. Voor mij was de moord op Fortuyn geen drama. Ik dacht: het land is gek geworden. Daar blijft hij bij betrokken, ook al gaat hij zijn tijd vanaf nu vooral vullen met het schrijven van boeken, zijn nieuwe passie. „Mijn vrouw dacht dat ik het rustiger aan zou doen, maar ik heb toch ja gezegd te gen projecten die dit jaar nog af moeten. Twee boeken, eentje over Sint-Petersburg, het paradijs in het moeras. De ander over leven als God in Rusland, een soort kook boek dat ik samen met een Russische keu kenprinses schrijf" „Je blijft Nederlander. Als je het Neder lands elftal ziet op de Russische tv, doet het je wat. Maar ik heb nooit het gevoel: ik moet terug. In Rotterdam heb ik een stam café. Daar kom ik eens in de vier, vijfjaar. Daar zie je dezelfde gezichten, weer ouder geworden. Je drinkt een pilsje. Gaat naar buiten. Dat hebben we dan gehad. Als je dat onthecht wilt noemen, dan zou je dat kunnen doen. Thuis is Rusland." Dat is mede zo gegroeid omdat hij zelfstan dig ondernemer is en het multimediale be drijf Gollandski Korpoenkt (Nederlands Cor- respondentenpunt) heeft opgezet, zegt hij. Een kookboek? „Als het paddenstoelensei zoen begint, begin augustus, dan worden alle Russen een beetje zenuwachtig. Dan moeten ze het bos in. Verse paddenstoelen met jonge uitjes en jonge aardappelen. Lek ker in de pan. Traditioneel begint daar de augustusmaand mee. Ik mag eigenlijk niet mee het bos in. Ik heb niet de 'juiste bosloop', vindt men. Ik jaag de paddenstoe len weg. Hoe? Geen idee, maar het is een heel sacrale gebeurtenis. Men praat niet. Je joehoet af en toe. Het is ook een soort com petitie. Wie vindt de 'bjelli', de witte grote knoesten. Als de paddenstoelentassen open gaan, dan is het 'oh' en 'ah'. Ondanks mijn foute loopje heb ik zo'n bjelli wel een keer gevonden. Eigenlijk ben ik er te onge duldig voor. „Ik ben een klein beetje een workaholic. Ik was erg van 'de barricade op'. Ik ben tole ranter geworden, neem meer afstand. Dat ligt ook wel een beetje aan Rusland. Voor Russen is werken niet heilig. Ik heb gezien dat er ook andere dingen zijn. Vroeger vond ik alleen het vak belangrijk. Daarmee moeten leven, is wel eens lastig voor men sen. Maar ik leverde altijd." Er verschijnt een twinkeling in zijn ogen: „En ik heb altijd heel veel begripvolle vrienden gehad. Bij het doorspitten van de personeelsdossiers stuitte Jan Bonjer (hoofdredacteur van het AD, red.) op een dik pak memo's van ene D'Hamecourt. Daarin zegde ik bijvoorbeeld de hoofdre dacteur de wacht aan als ik niet binnen een uur toestemming had af te reizen naar Libië. Dat was heel leuk proza. Ze wisten dat er een hoop theater bij zat. „Ik ben een emotioneel man. Als ik vind dat er iets gedaan moet worden, doe ik dat. Mijn vrouw vergeeft het me niet dat ik dit nu ga zeggen, maar voor de Oranjere volutie wilde ik per se naar Oekraïne. Wat wij ook zeiden tegen de redacties, hoe vaak we ook beweerden dat het er fout zou gaan, niemand wilde dat ik naar Kiev ging. Toen heb ik Zoja uitgenodigd voor De Russische bureaucratie, al tijd heeft die je te pakken." Peter d'Hamecourt zucht even. Een glas witte wijn en een portie oer-Hollandse bit terballen. Bruine, verweerde kop met bijna witte haardos. De man die ons jarenlang op de hoogte stelde van de streken van Gorbatsjov tot Poetin en van de oorlog in Tsjetsjenië, zit er wat ongemakkelijk bij. Hij is op Nederlandse bodem. Neemt af scheid als correspondent voor NOS en dag blad AD. Hij is in zijn eentje in Amster dam. Zoja Rjoetina, met wie Peter d'Hamecourt (62) al vijftien jaar samenwoont, had haar nieuwe paspoort nog niet. „De aanvraag duurt normaal drie maanden. In Rusland heb je dat niet in de hand. Er is altijd de Staat die je met een probleem opzadelt. Dat is een voortdurend gevecht." Daar maakt D'Hamecourt zich wel kwaad over, ja. „Dat ligt in mijn aard. Je leert er mee leven. Je kunt maar beter oplossingen zoeken. Daar zijn de Russen meesters in." Rusland is geen gemakkelijk land en met Poetin heeft D'Hamecourt weinig op. Toch woont hij er al twintig jaar. Weggaan doet hij voorlopig niet. Dat komt niet om dat zijn vrouw Russisch is. Zij zou net zo makkelijk ergens anders wonen, zegt hij. „Er waren momenten van crisis, waarin wij het gevoel hadden: waarom zijn we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98