n spectrum Half acht 's morgens op een door deweekse dag. Op het perron van Station Hollands Spoor in Den Haag hebben rokers zich in een cirkel van 1, maximaal 3 meter om een paal verzameld. Voorbijgangers kijken meewarig naar het groepje. De rokers wis selen blikken van verstandhouding. Wie hier staat, is een volhouder. Waarom laten ze hun ruimte zo beperken? Een van de ro kers haalt haar schouders op. „Alsof ik een keuze heb. Als je 3 meter van de paal af gaat staan, krijg je al gezeur." Ze zegt dat verzet geen enkele zin heeft. „Je hebt geen poot om op te staan als iemand zegt dat het zijn gezondheid schaadt." PZC Zaterdag 28 juni 2008 roker een mak schaap Pijn op de borst. Rode, tranende ogen. Knallende koppijn. De jon ge werkneemster met astma en rookallergie vroeg na een drin gend doktersadvies haar leiding gevende een einde te maken aan het ge- rook in de kantoortuin. Ook haar rokende collega's had ze over haar klachten verteld. Ze herinnert zich hoe felle discussies met de rokers volgden. „De een zei: 'Zo kan ik niet werken, dit is het einde van mijn crea tiviteit'. Ik zei: Zo kan ik niet leven. Je wilt elkaar serieus nemen, maar aan het eind van het liedje sta je toch lijnrecht tegen over elkaar." Het lijkt in het huidige klimaat ondenk baar dat de niet-roker niet meteen gelijk krijgt. Pas zeven jaar geleden, toen de werk neemster het roken op het werk aankaart te, was het motto: 'Roken, daar komen we samen wel uit'. Niet dus. Pas toen een nieu we leidinggevende het roken in de kan toortuin simpelweg verbood, was de dis cussie gesloten. Het wettelijke recht op een rookvrije werkplek moest toen nog worden ingevoerd, net als het rookverbod in treinen en op stations. Jarenlang leek roken de norm. Op het werk, in overheidsgebouwen en zelfs in ziekenhuizen werden sigaren en sigaretten gerookt. In 1970 rookte 60 procent van de Nederlanders boven de 15 jaar, nu staat dat percentage al een aantal jaar op 28 procent. Hollywood leverde jaren een voorbeeld dat de hele westerse wereld graag volgde. Stoere mannen rookten, liefst als een schoorsteen. Rokende vrouwen waren zelf standige, sensuele wezens. Zoals actrice Mariene Dietrich, die op menig foto met een hooghartige houding diep inhaleert en de rook rond haar gezicht laat cirkelen. Beelden van rokende sterren zijn vandaag de dag zeldzaam. Eind jaren negentig noemde de daarvoor kettingrokende James Bond roken 'een smerige gewoon te'. In eigen land verklaarde Katja Schuur man te stoppen omdat haar huid er zo le lijk van werd. Ook de 'gewone' Nederlan der nam steeds meer afstand van de siga ret. Sinds 1990 was roken al verboden in overheidsgebouwen en publieke ruimtes. Het groeiende aantal berichten over de schadelijkheid van (mee)roken, leidde er toe dat in 2001 het percentage rokers was gehalveerd ten opzichte van 1970. Inmiddels kan de roker vrijwel nergens meer vrijuit roken. Ook op terrassen wordt hem of haar steeds vaker gevraagd 'de rook de andere kant op te blazen'. „Soms lijkt het wel rokertje pesten", zegt een rokende man op een Haags terras. „En van dat betweterige toontje van niet-ro- kers word ik een beetje gek." In 2002 werd de tabakswet van twaalf jaar daarvoor aangescherpt. Het idee 'Roken, daar komen we samen wel uit', werd defi nitief losgelaten. De nieuwe wet voorzag onder meer in een uitbreiding van het ver bod op tabaksreclame (op televisie mocht er al niet meer geadverteerd worden voor rookwaar). In overheidsinstellingen- en ge bouwen werd tabaksverkoop verboden en jongeren onder de 16 mochten geen siga retten meer kopen. In 2004 kwam daar het recht van werknemers op een rookvrije werkplek bij. In hetzelfde jaar werden de asbakken in treinen dichtgeschroefd. Juist dat laatste zou, zo was de verwach ting, op groot verzet van rokers stuiten. Op wat gemor na, gebeurde er niets. Het verbaasde ook Els Borst, van 1994 tot 2002 minister van Volksgezondheid tijdens de kabinetten Paars I en II en fel gekant tegen roken. „Toen roken in het openbaar ver- Historie antirookmaatregelen Nederland Tabakswet: verboden te roken j in publieke ruimtes Waarschuwing: j Roken brengt de f. gezondheid ern stige schade toe 2004: Rookverbod op werkplek en in openbaar vervoer j 1960 1970 1980 1990 2000 infographic: ANP bron: bat, min vws, stivoro Rookverboden in Europese Unie Totaal rookverbod Invoering g Rookverbod openbare ;2007 ruimten/werkplek Zweden ''rookverbod in 8 van 16 deelstaten NB: roken is in de meeste landen wel toegestaan in aparte afgesloten ruimtes voer niet meer mocht, reisde ik vaak met de trein. Ik was al minister af, maar ver wachtte toch felle reacties. Mensen zeiden me hooguit dat ze blij waren dat de trein zo fris rook." Volgens Borst was het rookverbod in de treinen de omslag in het denken over ro ken. „Daardoor drong het besef door dat er echt iets was veranderd." De 'grote klappen' kwamen na haar aftre den, zegt Borst. Maar, erkent ze, het kli maat waarin roken kon worden uitgeban nen zonder al te veel ophef van de tabaks industrie en fanatieke rokers, werd tijdens haar ministerschap geschapen. Een belang rijke doorbraak voor 'antirookminister' Borst was het Europese verbod op reclame voor tabak. De Tweede Kamer steunde haar. Met collega-ministers Gerrit Zalm en Annemarie Jorritsma, beiden liberaal én ro ker, moest ze strijd leveren. Jorritsma had als minister van Economische Zaken reke ning te houden met de tabaksindustrie en Zalm moest als minister van Financiën de inkomsten voor de staat veilig stellen. De staat ontving in 2007 2,2 miljard euro aan tabaksaccijnzen. Waarom zette Borst, als D66'er een voor stander van individuele vrijheden, door? „Bij mijn aantreden vroeg ik naar de meest infographic: ANP bron: Europese Commissie voorkomende doodsoorzaken. Roken scoorde ontzettend hoog. Dan kun je niet anders concluderen dan dat roken aange pakt moet worden." Ze worstelde wel met haar liberale uitgangspunten. „Op dat vlak gaat het huidige rookverbod zelfs mij wat te ver. Van die kleine, bruine kroegjes, waar iedereen, inclusief de eigenaar rookt, en verder geen personeel in dienst is, hoe ven van mij niet per se rookvrij te worden. Mits er maar een groot bord met 'hier wordt gerookt' op de deur hangt." Zo is de roker in razend tempo zijn terrein verloren. Eerst het kantoor, toen het sta tion en nu, als sluitstuk, het café en restau rant. De stoere roker is een paria. Hoe kon dat gebeuren? „Mensen zijn kuddebees ten", zegt Theodor Holman, columnist, schrijver, ex-roker en fel tegenstander van het rookverbod in de horeca. Hij ziet het komende rookverbod als onderdeel van de maatschappelijke tendens de vrijheden van burgers in te perken. „Er wordt gemor reld aan de vrijheid van meningsuiting, we geven onze privacy op omdat dat beter voor onze veiligheid zou zijn. We mogen geen gloeilampen meer kopen en nu wordt ons verboden in een café te roken. Het rookverbod wordt gebracht als gezond heidsmaatregel, dus komen er geen men senmassa's in opstand. Het is niets anders dan het opleggen van normen en ideeën van de overheid aan de publieke ruimte." Ook Chip Huisman, socioloog aan de Uni versiteit van Amsterdam en bezig met een onderzoek naar rook-, alcohol en drugsge bruik onder jongeren, wijt het snelle tem po waarin roken een taboe wordt aan 'doorgeschoten gezondheidsidealen'. „We hebben houvast nodig", zegt Huisman. „Daarom willen we geloven in het maakba re lichaam, het eeuwige leven. Daar past roken niet bij." Hij wijst erop dat al in de jaren vijftig bekend was dat roken schade lijk is. Bijna niemand vond dat een pro bleem. „Nu accepteren we dat niet meer. De invloed van de medische wereld groeit. Medici, de farmaceutische industrie en po litici maken van roken een psychische ziek te. Met als genezing een pil." Met wetenschappelijke statistieken wordt dat nog onderstreept, zegt Huisman. Daar bij wordt volgens hem niet zelden overdre ven. „Het is maar hoe je een boodschap brengt. Volgens cijfers van de Europese Unie sterven elk jaar 80.000 mensen aan de gevolgen van meeroken. Dat klinkt hef tig. Als je dat al kunt meten, is het eigen lijk weinig: een kans van 0,016 procent." Net als andere critici van de antirooklobby wijst Huisman daarnaast op 'de conserva tieve politieke wind' die roken zo impopu lair maakt. „Het gaat er heel primair om hoe machthebbers de samenleving willen indelen. Door de roker permanent in een kwaad daglicht te stellen, door te zeggen dat hij een loser is, niets waard is, een slecht mens is omdat hij rookt, wordt dat de status quo. Nederlanders zijn vrij do ciel, dus die retoriek werkt." De roker is intussen stil. De 'tevreden ro ker' van vroeger is in de huidige tijdgeest een zondige burger die zich vaak schaamt voor zijn neurotische verslavingsgedrag. Voor de roker komt niemand op. Of het moet de Forces Nederland zijn, de Neder landse tak van een Amerikaanse belangen- club voor rokers, die zich ergert aan het wegzetten van rokers als moordenaars. Op 1 juli voert de stichting namens een aantal kleine horecaondernemers een rechtszaak tegen de staat. De kans dat het tij keert, lijkt nihil. Want de tijdgeest is: Gij zult niet roken. De niet-rokers hebben gewon nen. Toch is de belangrijkste anti-rookorganisa- tie niet tevreden. Als het aan Lies van Gen- nip ligt, directeur van antirookorganisatie Stivoro, moet het aantal rokers nog verder dalen. Al een paar jaar daalt het aantal ver kochte sigaretten niet meer. Ook op scho len is roken nog lang niet uitgebannen. „Ik vind helemaal niet dat het snel is gegaan. Ik vraag me eerder af waarom het zo ont zettend lang heeft moeten duren voordat het besef hoe slecht roken is, eindelijk doordrong."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97