9 spectrum Ook Nederlanders worden in de gaten gehouden We are absolutely agstCMcf a Jq PZC Zaterdag 28 juni 2008 Pedofielen hebben de weg naar Cambodja gevonden. In een van de armste landen in de wereld dreigen heel jonge kinderen in de handen van westerse mannen te vallen. Vier Nederlanders staan op de waarschuwingslijst van Cambodjaanse hulpdiensten. door Henk Dam foto's CPD De Cambodjanen zijn absoluut tegen seks met kinderen, zo luidt de boodschap op het affiche achterop deze wagen. mannen gearresteerd gekregen, van wie 47 een buitenlandse nationaliteit hebben en de overigen Cambodjaanse bemiddelaars en mensenhandelaren zijn. Van die 47 ge arresteerde buitenlanders zijn er veertien Amerikaan, tien Duits, vier Nederlands, vier Brits, en verder nog Fransen, Belgen, Italianen en Russen." Pedofielen, aldus Samleang, zijn er in twee soorten: mannen die kort in Cambodja ver blijven, hooguit een maand, en mannen die er lang zijn, soms meer dan een jaar. Over die laatste groep zegt hij: „Soms wor den ze verliefd op een kind en trouwen ze met de moeder om met dat jongetje of meisje te kunnen zijn. Of ze adopteren kin deren. Anderen werken als leraar of als vrij williger bij een weeshuis. We volgen nu een Brit die in een weeshuis voor driehon derd kinderen zorgt. Hij neemt kinderen mee op vakantie. Hij slaapt met ze in één kamer, maar de directeur van het wees huis weigert te geloven dat hij niet deugt!" Een andere manier waarop pedofielen aan kinderen komen, is door families finan cieel afhankelijk van hen te maken, een techniek die bekend staat als 'grooming' (voorbereiden). Samleang: „Wij volgen een andere man die al twee jaar zo bezig is. Hij heeft belangstelling voor een jonge tje, en heeft diens familie een stuk land ge geven, en er toen een huis op laten zetten. Hij geeft ook geld voor levensonderhoud. We hebben hem op zeer goede gronden laten arresteren, maar de moeder zegt dat niets van de beschuldigingen waar is. Ze zei de politie dat wij het jongetje gedwon gen hadden verklaringen af te leggen. Toen we het ventje in een opvanghuis ge plaatst kregen, zei ze dat we hem als slaaf gebruikten. Moet je nagaan: dat jongetje noemt die man pappa." Hij zucht en zegt: „Daar loop je dan tegenaan." Om pedofielen op het spoor te komen, werkt APLE met ge heim agenten, veelal jonge mannen die als 'motodops' (motorfietstaxi) in het chaotische verkeer van Cambodja opereren. Zo rijden in Phnom Penh veertien medewerkers van APLE rond, in de badplaats Sihanoukville elf en nog eens elf in Siem Reap, de stad bij de toeristentrekkende tempels van Ang kor Wat. Samleang: „Soms volgen we iemand die bij ons bekend is. Anders gaan we naar plaatsen waar veel buitenlanders komen, zoals hier in Phnom Penh de rivierkant, of de rosse buurt, of de markt. Daar verkopen In Cambodja dreigen jonge kinderen in handen te vallen van westerse mannen. kinderen boeken, ansichtkaarten, poetsen ze schoenen of staan ze te bedelen. Pedofie len weten dat en zoeken daar dus hun slachtoffers." Tim, een van de geheim agenten van APLE, laat 's avonds zien hoe het toegaat. Hij rijdt op zijn motorfiets naar een onver hard straatje in de buurt van het vliegveld van Phnom Penh. Aan het uiteinde van dat straatje staat een van zijn collega's te posten. Nee, er is niets bijzonders gebeurd, zegt hij. Tim vertelt: „We houden hier een Engelsman in de gaten die een kamer heeft gehuurd in een huis waar hij een jon getje op het oog heeft. Hij heeft dat al eens eerder ergens anders ook geprobeerd, dus hij was bij ons bekend. We hebben geluk dat bij het huis een winkeltje hoort waar drankjes en zo worden verkocht, dus zo nu en dan halen we er wat." Hij voegt meteen de daad bij het woord. Even later stappen we af bij het bewuste huis. We kopen twee flesjes mineraalwa ter en kijken ondertussen rond. In de aan grenzende huiskamer zien we twee meis jes en het bewuste jongetje. Als we weer weg zijn gereden, zegt Tim: „Ik denk dat hij er niet is. We wachten op het moment waarop hij samen met het jongetje in zijn kamer is. Dan pas kunnen we de politie er bij halen." Menigmaal komt APLE maar net op tijd. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het verhaal van de nu 18-jarige Sok Kraya, die sinds zijn 10de in een opvanghuis van de organisatie Our Home zit, daar de middelbare school vrijwel heeft afgemaakt en in medische richting verder wil studeren. Hij vertelt: „Mijn ouders hadden niets, er was ook veel geweld thuis, en ze zeiden me dat ik geld moest verdienen want anders zou ik ervan langs krijgen. Dus klampte ik bij de rivierkant buitenlanders aan. Ik vroeg hen om geld. Eentje van hen zei dat hij me wel 3 dollar wilde geven als ik met hem mee ging." Hij pauzeert even, friemelt wat aan zijn broek, en vervolgt: „Ik ging met hem naar zijn guesthouse. Toen we in zijn ka mer kwamen, zei hij dat ik me moest uit kleden. De man begon zich af te trekken en liep naar me toe. Op dat moment viel de politie binnen." Brede lach. „En sinds dien zit ik hier." Het was wederom te danken aan APLE die de man al wekenlang in het oog had ge houden. Onder de pedofielen die in Cambodja neerstrijken, be vinden zich ook Nederlan ders. Vier van hen zijn de afgelo pen jaren gearresteerd en vijf Ne derlanders worden op dit moment door de actiegroep APLE in de ga ten gehouden. Directeur Seela Samleang van APLE: „Eén van de Nederlanders zit in Siem Reap, zijn zaak is aan nu het openbaar ministerie gepre senteerd. De slachtoffers zijn geïn terviewd en als de officier van jus titie ons bewijsmateriaal overtui gend vindt, kan hij worden gear resteerd." Verder wordt een Nederlander in de badplaats Sihanoukville gescha duwd en worden drie Nederlan ders in Phnom Penh gevolgd. „Twee van hen zijn momenteel het land uit", zegt Samleang. „Maar we weten dat ze geregeld terugko men hier. De ene Nederlander die op dit moment in Phnom Penh is, bewaken we constant." Hij ver volgt: „Het gaat om een man die hier al sinds 2005 regelmatig voor langere tijd komt. We hebben ge zien dat hij steeds kinderen aan spreekt. Hij neemt ze niet mee naar een hotel of zo, maar neemt wel foto's, steeds van jongetjes, steeds met ontbloot bovenlijf. Daar geeft hij ook geld voor, soms 2 dollar, soms iets meer. Hij neemt ook wel eens kinderen mee naar restaurants." De laatste tijd heeft de Nederland se man vooral belangstelling voor één bepaald jongetje van 12 jaar. Samleang: „Hij wil dat jongetje graag meenemen op vakantie en biedt zijn familie daar ook geld voor, maar dat hebben ze tot dus ver niet gedaan. Voor ons is in dit geval nu wel de alarmfase inge gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95