spectrum 8 jaagt op pedofielen Thuis m Action fcnfants PZC Zaterdag 28 juni 2008 STANDPLAATS door Esther Gotink Londen is een flitsende stad, een me tropool met een vaart waarin je mee moet kunnen gaan om niet te verdrinken. Het is er rommelig en lawaaierig, het staat er nooit stil. Een tijd lang woonde ik in de centrale wijk King's Cross en zat ik middenin dit circus. Dag en nacht raasden bussen en auto's - met of zonder sirenes - langs mijn flat, hoorde ik stemmen op straat, struikelde ik over de rommel en keek ik goed om me heen voor dat ik mijn bankpas in een pinautomaat stopte. Dat ik alleen woonde, betekende boven dien in de avonden de deur uitgaan. In Londen ga je niet thuis zitten, dan verpie ter je van eenzaamheid. Want Londe- naren komen geen 'bakkie doen'. Ie moet erop uit, naar de kroeg, de film, een tentoonstelling, uit eten. Vrien- den blijven hooguit slapen als je je in het nachtleven stort en jouw adres op de meest betaalbare afstand ligt als je per taxi weer huiswaarts keert. Mijn leven werd al snel een eindelo ze episode van Sex and the City. Buren kende ik van geluid, niet van gezicht. Toen ik met kerst een kaart je onder hun deuren schoof, wisten ze niet wat ze daarmee aanmoesten. Voorheen konden ze me negeren in de lift, nu voelden ze zich opeens ge dwongen een soort van ongemakke lijke grimas te trekken en een half slachtige groet te mompelen. Ik denk dat ze me die kaartjes nooit hebben vergeven. Het flatgebouw zat bom vol jongeren, maar iedereen ging zijn eigen weg. Kopjes suiker werden niet geleend, pakketjes van de postbode niet voor buren aangenomen. Waar ik ben opgegroeid, is dat even an ders. Ik kom uit een klein Betuws dorp. Vraag er of ze Gotink kennen en ze knik ken instemmend. Als puber benauwde me dat weieens, dan wilde ik weg, weg, weg. Maar ik had nooit gedacht dat ik zo ver zou komen als Londen. Geografisch gezien ligt het weliswaar niet ver van huis, maar psychologisch is het de andere kant van de wereld. Een dorp met vierduizend inwo ners (inclusief het buitengebied) is andere koek dan een stad met twaalf miljoen. De verschillen zijn mindblowing zoals een Lon- denaar het noemt, un bietje veul zoals een Betuwenaar het zou uitdrukken. Twee jaar geleden ging ik op zoek naar een koopflat en kwam uit in Harlesden, Noord- west-Londen. Vrienden vroegen of er een steekje bij me loszat. Je moet niet denken dat je zomaar overal en nergens in Londen kunt gaan wonen, zeiden ze. King's Cross mocht dan druk en riskant zijn, Harlesden is een absoluut pandemonium en uiterst crimineel. Bendes zijn er wellicht niet op uit om jou het leven zuur te maken - al leen dat van rivaliserende bendes - maar wil je werkelijk tussen de messen en pisto len door laveren? Hun woorden, niet de mijne. Ik zag het allemaal niet zo zwaar. Harlesden ging niet door, want de make laar had gejokt over de kadastrale grenzen. Afgelopen zomer had ik meer geluk: ik vond een huisje in Finchley. Ook Noord- Londen, ietsje meer oost. En vele malen groener, stiller en veiliger. Ik heb een tuin, dus moet er worden gemaaid. Prompt heb ik contact met de buren. De buurvrouw van nummer 5 wil weten of ik haar plan ten water kan geven als ze met vakantie is. De 3-jarige dochter van nummer 1 pro beert me nat te gooien en krijgt een stand je van haar vader. Beteuterd zegt ze: „Dat geeft toch niet, want die mevrouw draagt regenlaarzen." Ik kijk naar beneden en grijns naar de exemplaren aan mijn voeten. Saaie groene regenlaarzen in Londen. De geur van pas gemaaid gras. Planten water geven bij de buren. Ik ben thuis. Cambodja fp *1* mm pour jts 0 THAILAND LAOS Golf van Thailand VIETNAM Zuidchinese Zee infographic: RV bron: ANP Een klein meisje in een net schooluniform, de lange haren in een staartje ge bonden. Syuth is 13 jaar, maar als ze zou zeggen dat ze pas 9 was, geloofde je het ook. Ze is erg verle gen. Terwijl ze met een hoog en zacht stemmetje haar treurige verhaal vertelt, kijkt ze naar de grond. „Mijn familie is erg arm. We zaten vaak aan de rivierkant omdat daar veel buitenlanders komen. Die vroegen we dan om geld. Twee jaar geleden was er een man die ik ook om geld vroeg. Hij zei: heb je hon ger? Ik zei ja. Toen stelde hij voor om wat te gaan eten. Hij vroeg wat ik wilde, en ik zei: een worstje. Dat haalde hij voor me. „Hij zei me dat ik mijn moeder erbij moest ha len. Daar praatte hij mee, en toen ging hij weg. De volgen de dag zagen we hem weer. Hij ging met mijn moeder en mij eten, en na afloop vroeg hij waar we woonden. We gingen naar ons huis, en daar wilde hij weten hoeveel huur we be taalden. Mijn moeder vertelde dat en toen zei hij dat hij dat wel wilde betalen. „Vanaf dat moment kwam hij vaak. Hij vond een school voor me en nam me vaak mee uit eten. Later gingen we ook vaak naar zijn huis. De eerste tijd gebeurde er niets, maar op een keer dronk hij bier en ging hij naar de slaapkamer. Hij vroeg me met hem mee te gaan. Ik moest mijn kle ren uitdoen. Hij zei dat ik zijn penis in mijn mond moest nemen en daarna ver krachtte hij me." Syuth zag de man, een Duitser, nog één keer: in de rechtszaal waar hij tot elf jaar cel werd veroordeeld, voor de verkrach ting van Syuth en voor misbruik van ande re kinderen. Wat dacht ze, toen ze hem weer terugzag? Ze denkt na. „Ik wist het niet zo goed. Ik was bang voor hem, maar hij was ook aardig voor ons geweest. Nu ben ik alleen nog maar kwaad. Als ik aan hem denk, wil ik met dingen gaan gooien." Met Syuth liep het relatief goed af. Ze be landde niet zoals zoveel Cambodjaanse meisjes die zijn misbruikt in de prostitutie, maar woont nu in een opvanghuis voor meisjes. Ze kan daar blijven tot ze haar middelbare school af heeft. Dat de Duitse pedofiel zo snel gearresteerd kon worden, was een nieuw wapenfeit voor de van oorsprong Franse actiegroep Action Pour Les Enfants (APLE) die zich als enige particuliere organisatie bezig houdt met het opsporen en schaduwen van buitenlandse kinderlokkers voor wie Cambodja een soort paradijs is. Het was APLE die de Duitser bij de politie aangaf Seela Samleang is directeur van APLE in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Hij zet graag uiteen waarom nu juist Cam bodja zo'n magneet voor pedofielen is ge worden. „Pedofielen reizen de hele wereld af Ze gaan naar arme landen toe omdat het daar makkelijker voor ze is met kinde ren in contact te komen. Vroeger ging het vooral om Thailand, de Filipijnen, Brazilië en Maleisië, maar omdat in al die landen strenger wordt opgetreden, vind je ze daar nu wat minder. Daar is Cambodja voor in de plaats gekomen." De redenen: „Veel armoe. Eenderde deel van de Cambodjanen leeft onder de armoe degrens. Daarnaast weinig betrokkenheid van de autoriteiten, hoewel dat de laatste tijd wat beter gaat." In het vorig jaar uitgekomen rapport 'Wat we niet zien dat is er niet' van de Neder landse kinderhulporganisatie Terre des Hommes wordt dat laatste wat verder uit gewerkt. Daaruit blijkt onder meer dat be trapte pedofielen zeer mime mogelijkhe den hebben zich uit de problemen te ko pen. Zo kunnen ze de ouders van door hen misbmikte kinderen omkopen. Wie weet dat het in Cambodja 750 dollar kost om een huis te bouwen, begrijpt dat zoiets niet al te duur hoeft te zijn. De poli tie is verder weinig professioneel en om koopbaar. Weinig professioneel omdat 80 procent van de Cambodjaanse politie macht uit het leger is gerecruteerd en hoog uit een week politietraining heeft gehad. Omkoopbaar omdat een agent één dollar per dag verdient. Dat geldt dan ook nog voor delen van de rechterlijke macht. Het is dus ook geen wonder dat volgens het rapport slechts 3 procent van de arrestaties leidt tot vervolging. Niettemin boekt APLE successen. Seela Samleang geeft de cijfers: „Wij hebben 64

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94