spectrum Betrokkenheid, nieuwsgierigheid, communicatie! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zomerbloei Marjan Berk PZC Zaterdag 28 juni 2008 Tijdens de programmatische malaise op de vaderlandse televisie worden de kijkers 's ochtends getrakteerd op de zogenaam de zomercolumns van het NOS-journaal. Zojuist gekeken naar correspondent Roger Strij- land uit Parijs, die het 'kille en afstandelijke karak ter van de Parijzenaar' tijdens een buurtfeest weet te doorbreken met - U raad het nooit - andijvie- stamppot. Wij mogen meegenieten van het en thousiasme van zijn Franse buurtgenoten die zorg vuldig proevend uiteindelijk enthousiast knikkend instemmen met dit Nederlandse culinaire hoog standje. „En volgend jaar trakteer ik mijn buren op hutspot!", riep Strijland. Deze buurtfeesten, waarbij iedereen iets te eten meebrengt, komen voort uit een initiatief van de Franse overheid om de hoofdstedelijke bewoners zich betrokken te la ten voelen bij hun buren. Tijdens een van de hitte golven van de laatste jaren zijn maar liefst twintig duizend oude mensen in eenzaamheid bezweken, omdat niemand naar ze omkeek. Op het ogenblik dat ik dit schrijf zit ik achter mijn Overijsselse raam en zie mijn éénentachtigjarige buurvrouw met haar bootje geheel zelfstandig de Kalenbergergracht oversteken. Ik volg haar nauw lettend met de ogen, stel je voor dat ze overboord kukelt! Dan moet ik mijn diploma reddend zwem men in praktijk brengen! Maar niks hoor, welover wogen en voorzichtig legt zij aan, stapt uit, maakt met een professionele mastworp het touw van de boot vast aan de wal en stapt veerkrachtig, de boodschappentas aan de arm, naar de schuur waar haar auto staat. Bravo! Mijn buurvrouw is een 'tough cookie', leeft geheel zelfstandig in een kalm tempo voort. Laatst trof ik haar zelfs aan boven op het dak van haar huis bezig een goot te reinigen! Ik denk niet dat in mijn Overijsselse dorp iemand de kans krijgt onop gemerkt weken lang dood in zijn huis te liggen. Een van de aardige eigenschappen van de dorpsbe woners bestaat uit de hoog ontwikkelde nieuws gierigheid - een ander woord voor betrokkenheid - naar eikaars doen en laten. Laatst ging ik uit pure bewegingsdrift een eindje fietsen, zonder doel of bestemming. Nu kan je hier aan het water twee kanten uit: naar links en naar rechts. Ik reed naar links, het dorp uit. Ik fiets te naar het volgende dorp, Ossenzijl, keerde om en reed terug. Toen ik Kalenberg weer inreed, riep een van mijn overbuurvrouwen: „D'r was iemand aan je deur! Ik heb maar gezegd, dat je naar Ossen zijl was!" Dat bedoel ik. Ik houd ook rekening met deze be zorgde belangstelling. Eens logeerde een goede vriend bij mij. Om iedere gedachte bij mijn geïnte resseerde dorpsgenoten aan een meer dan vriend schappelijke verhouding bij voorbaat de kop in te drukken, ging ik naar bed in de bedstee met de rol- gordijntjes opgetrokken. Ook de vriend, gehuis vest in de mansarde op zolder, liet heel expliciet het licht branden met de gordijnen open. Onze sil houetten waren zo voor iedere belangstellende passant duidelijk zichtbaar op twee verschillende locaties, zodat iedere gedachte aan een eventueel intiem samenzijn bij voorbaat werd ontwricht! Voor je het weet krijg je te horen, dat je een ver houding hebt! Nu heb ik niets tegen verhoudin gen, maar niet met iedere passerende kennis die een nachtje blijft logeren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91