buitenland! Mugabes mannen stemmen als eerste Intimidatie en lege stemhokjes Obama en Clinton zijn nu onafscheidelijk Basken houden een referendum Politie Zimbabwe pakt journalisten op tijdens verkiezingen. Contrast met eerste kiesronde is groot, de straten zijn leeg. Wederzijdse lof bij eerste publiek optreden als bondgenoten. Popconcert voor negentigjarige Mandela PZC Zaterdag 28 juni 2008 7 Aanhangers van Mugabe helpen een oude vrouw bij het uitbrengen van haar stem in een stemlokaal in Harare. foto EPA HARARE - Kiezers in Zimbabwe werden gisteren op alle mogelijke manieren onder druk gezet om hun stem uit te brengen in de tweede ronde van de presidents verkiezingen. De bedoeling: presi dent Robert Mugabe, de enige kan didaat, nog enige schijn van geloof waardigheid te bezorgen. Wie niet ging stemmen, moest vre zen voor geweld of brandstichting. In Harare maakten knokploegen van Mugabe's partij jacht op men sen die nog geen inkt aan hun vin ger hadden ten teken dat ze hun stem hadden uitgebracht. Maar on danks die grove intimidatie bleef de opkomst laag, zeggen journalis ten en onafhankelijke waarne mers. Volgens oppositieleider Morgan Tsvangirai zal de uitslag van de tweede ronde alleen de angst van de mensen weerspiegelen. „Wat zich vandaag afspeelt, is geen ver kiezing, maar een oefening in mas sa-intimidatie", zei hij op een pers conferentie vanuit de Nederlandse ambassade, waar hij zijn toevlucht heeft gezocht. Tsvangirai zei dat hij nog steeds bereid is te onder handelen over een overgangsbe- stuur voor Zimbabwe, maar vertel de er wel bij dat hij niet weet of dat met Mugabe wel kan. Ook journalisten ondervonden gis teren de intimiderende aanpak van Mugabe en consorten. Een tv-cameraman en de kiezer die hij op straat aan het interviewen was, werden door een gewapende man in burger aangevallen en in een po litiewagen gezet. Twee freelance verslaggevers die stonden te wach ten bij het stembureau waar Muga be zou verschijnen, werden ook door de politie opgepakt. De op roerpolitie blokkeerde de toegang tot de ambassade van Zuid-Afrika, kennelijk om te voorkomen dat op positieleden daarheen vluchten.ïn het buitenland werden de verkie zingen luid veroordeeld. „De ver kiezingen zijn een schijnvertoning en de uitslag zal net zo betekenis loos zijn", stelde EU-woordvoer- ster Krisztina Nagy. door onze correspondent llona Eveleens HARARE - De straatvechters van Ro bert Mugabe, de mannen van zijn gevreesde knokploegen, staan in een lange rij voor de stembus. „Na tuurlijk. Die moeten wel stem men", zegt een man in de wijk Gunhill, terwijl hij de bladeren in zijn tuin bijeen veegt. Het zijn de schaarse kiezers in de ochtenduren in Harare. Elders in de Zimbabwaanse hoofdstad zijn de straten nog vrijwel verlaten. In het oog springen vooral patrouille rende politie-agenten en militai ren. De bewoners blijven thuis en komen maar heel mondjesmaat naar de stembureaus. Later op de dag worden de rijen langer. Partijfunctionarissen van Mugabes Zanu-PF begeleiden men sen naar de stembus. De identiteit van burgers wordt gecontroleerd bij de stembureaus. Mugabe-supporters die de afgelo pen weken voor een sfeer van inti midatie en angst hebben gezorgd, zingen hun politieke liederen en waarschuwen mensen op straat dat ze moeten gaan stemmen. Er is maar één optie: Mugabe stem men. Oppositieleider Morgan Tsvan girai, die eerder deze week naar de Nederlandse ambassade vluchtte, maar volgens persbureau Associa ted Press gisteren terug in zijn ei gen huis was en daar verslaggevers te woord stond, staat ook op de bil jetten. Een stem op hem is echter riskant. Sommige inwoners van Harare gaan over tot meer subtiele vor men van protest. Ze kopen de VITORIA - Het Baskische parlement heeft gisteren met een uiterst krap pe meerderheid een plan goedge keurd voor een referendum op 25 oktober over zelfbeschikking. De regering in Madrid is tegen de volksraadpleging en noemt het ille gaal. Het plan is de eerste stap in een 'routekaart' naar een nieuwe ver houding tussen de noordelijke re gio en Madrid. De Baskische pre mier Juan Jose Ibarretxe wil van de huidige autonome status van de drie Baskische provincies af en Baskenland een vrije associatie met Spanje laten vormen. Het voorstel werd met één stem ver schil aangenomen. Madrid heeft la ten weten de zaak voor het Consti tutionele Hof te brengen. schaarse onafhankelijke kranten die er beschikbaar zijn. Op verkie zingsdag zijn dat de Zimbabwe In dependent en de Zuid-Afrikaanse krant de Sowetan. „We verkopen de Sowetan omdat die kritisch is over Mugabe", legt de krantenver koper uit. Iedereen die met die twee kranten rondloopt, protes teert." 'Vanmorgen om zeven uur zag ik niemand. Het heeft toch ook totaal geen zin' Het contrast met de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in maart is groot. Toen stonden men sen voor dag en dauw op om te stemmen - en Tsvangirai won. „Ik stond toen al om half vijf 's mor gens bij mijn stembureau en toen waren er al zeker honderd mensen UNITY - Bij hun eerste publieke op treden als bondgenoten in de race naar het Witte Huis hebben Ba- rack Obama en Hillary Clinton el kaar gisteren uitbundig geprezen. De Democratische senatoren voer den in New Hampshire een show- tje op, met als doel de kiezers te to nen dat de eenheid in hun partij is hersteld. De beloning voor Obama ligt voor de hand. Clinton moet nog maar zien wat haar loyaliteit haar oplevert. Ze hoopt op het vi- cepresidentschap, maar of ze het voor mij. We stonden te trappelen om te stemmen", vertelt Candid die in een volkswijk aan de rand van Harare woont. „Vanmorgen ging ik om zeven uur van huis en zag niemand. Het heeft toch ook totaal geen zin." Een gepensioneerde leraar, die zich liever voorstelt met de naam 'Lovemore', kent mensen die ex pres hun stembiljet ongeldig heb ben gemaakt. „Ze hebben twee kruisjes gezet, bij Mugabe en bij Ts vangirai." Tsvangirai zond op ver kiezingsdag een e-mail rond aan zijn aanhangers: „God weet wat er in jullie hart verborgen ligt. Zet je leven niet op het spel", drukte hij hen op het hart. President Robert Mugabe stemde intussen ergens buiten Harare en maakte een vrolijke indruk. „Ik ben fit en optimistisch", aldus de dictator die zijn retoriek intussen wat heeft verzacht. krijgt is een tweede. Het spektakel in een veld van het niet toevallig gekozen stadje Unity trok duizen den belangstellenden. Clinton j voorspelde dat Obama 'onze nieu- we president wordt'. De senator 1 uit Illinois prees daarop Hillary en Bill Clinton als steunpilaren van j de Democratische partij, die hun visie en wijsheid de komende ja ren nodig heeft. Obama en Hillary Clinton hebben elkaar zeker nodig nu de verkiezingsrace zijn laatste fase ingaat. De voormalige first la dy kan Obama aan kiezers en fi nanciers helpen. Clinton heeft de zwarte senator nodig om haar cam pagneschuld van tien miljoen dol lar in te lossen. LONDEN - Amy Winehouse was een van de artiesten die gisteravond optra den tijdens het grootse popconcert in Londen ter ere van Nelson Mandela. De Zuid-Afrikaan die 27 jaar gevangen zat en in 1994 de eerste zwarte pre sident van Zuid-Afrika werd, wordt op 18 juli negentig jaar. foto Lefteris Pitarakis/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7