Zeeland Minicamping Een fossielenvereniging die mag alsnog uitbreiden Fietspad naar Groede mogelijk eerder klaar Promotie in andere jas Vrije lijsten waterschap Fossielenvrienden houden expositie in streekmuseum in Axel. Nog deze zomer van 15 naar 25 kampeereenheden. Kippen Gemeenteraad Terneuzen wijst promotiestichting af. 26 I Zaterdag 28 juni 2008 PZC door Frank van Cooten SLUIS - Minicampings in de ge meente Sluis mogen nog deze zo mer uitbreiden van vijftien naar maximaal 25 eenheden. De ge meenteraad nam unaniem een mo tie aan van D&T om de uitbrei ding nog deze zomer te regelen. Een kampeerboer sluit een gedoog- contract af met de gemeente met een aantal voorwaarden. Zo is het perceel van de onderne mer minimaal twee hectare van omvang, staan de caravans of ten ten minimaal drie meter van el kaar af en zijn er minimaal vier toi letten, drie douches en vier wasta fels. De minicampings aan de kust, dan zijn er twintig, mogen tot maxi maal twintig plaatsen uitbreiden. Aan de kust zijn immers kampeer plaatsen genoeg, is de redenatie van de gemeente. Burgemeester en wethouders vin den het niet acceptabel te wachten op het nieuwe integrale kampeer- beleid. Daarom is besloten de uitbreiding Kampeerboeren sluiten een ge- doogcontract af met de gemeen te Sluis. Als ze aan een aantal voorwaarden voldoen, mogen ze met tien plaatsen uitbreiden. van het kleinschalig kamperen te gedogen. Een aantal fracties vond het echter schandalig dat de Sluise kampeer boeren zo lang moesten wachten. In andere Zeeuwse gemeenten is de uitbreiding van het kleinschalig kamperen immers allang geregeld. „We praten al sinds 2006 over de uitbreiding. Het is jammer dat we zo lang op de tam tam moesten slaan", zei Lia Flikweert (CDA). „Dit verdient geen schoon heidsprijs. Voor een kleine sector had dat allang geregeld moeten zijn. Maar beter laat dan nooit", zei Johan Provoost (WD). Volgens wethouder Maria ie Roy heeft de lange voorbereidingstijd in ieder geval een voordeel gehad. De Vekabo (Vereniging van Kam peerboeren) en de Recron hebben meer begrip voor eikaars stand punten gekregen. Robert Evers (PvdA) greep de gele genheid aan een misverstand uit de wereld te helpen. „Wij zijn nooit tegen de uitbreiding van het kleinschalig kamperen geweest. We hebben echter altijd gezegd dat uitbreiding alleen onder voor waarden mocht gebeuren. Nou, die liggen er nu." Voor de PvdA en Helder Zeeuws is met 25 eenheden het maximum bereikt. „Met veertig standplaatsen zullen wij nooit akkoord gaan. Dan is het geen kleinschalig kamperen door Wout Bareman TERNEUZEN - Wanneer burgemees ter en wethouders van Sluis snel geld op tafel leggen voor de aanleg van het fietspad Oostburg-Groede bekijkt het waterschap Zeeuws-Vlaanderen of die verbin ding eerder dan gepland kan wor den verwezenlijkt. Dagelijks be stuurslid Denis Steijaert (wegen) van het schap zegt dat in een reac tie op uitlatingen van het raadslid Peter Loonen (Helder Zeeuws). Die sprak, in een brief aan het wa terschapsbestuur, z'n teleurstelling uit over de lage prioriteit, die het schap in het fietspadenplan aan de verbinding heeft toegekend. De ZEEUWSE Het Terneuzense echtpaar toerde op een loze dag voor de gezellig heid over de Belgische wegen. Nu is dat op zich al een belevenis, vooral als je zonder navigatiesys teem op pad bent en in een onbe kend dorp of gehucht moet zijn. Verkeersborden die halverwege de afslag staan en dus over het hoofd worden gezien, het zal nooit wen- Tip? redactie@pzc.nl nen. Maar goed, daar hadden de Terneuzenaren vandaag geen last van. Ze reden zomaar wat. Totdat manlief plots op de rem trapte om de tekst op een bord dat wel ponti ficaal in de berm stond te lezen. „Die moeten we hebben", riep hij, terwijl hij naar het bord wees. 'Te koop vijftien kippen die eieren leg gen en pruimen en aardappelen'. door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Duizenden lucifer doosjes en honderden laatjes in een aparte kamer. Elke soort zijn eigen doosje, elke familie een ei gen lade. En nog veel belangrijker: elke fos siel en elke schelp heeft zijn eigen verhaal. Ruud Lie uit Sas van Gent kan ze allemaal in geuren en kleu ren navertellen. Behalve die van de exemplaren die nog in schoenendozen op een na dere inspectie wachten. De kast van de Sassenaar staat nog vol met dozen, hij heeft nog jaren werk voor de boeg. Lie is één van de negen exposan ten, die vanaf dinsdag tot en met 11 september een deel van zijn schelpen- en fossielenverzameling laat zien in streekmuseum Het Land van Axel. De fossielenliefheb bers verenigden zich in 1973 in De Woestijnroos, een club die een jaar later samenging met de kring Vlissingen van de landelijke stich ting Geologische Activiteiten (GEA). Op het hoogtepunt telde de Fossielenexpositie Axel Fossielen- en mineralenvereniging De Woestijnroos werd in 1973 opge richt door Jo Hillebrand. Vergrijzing en een teruglopend ledenaantal maakten in 1992 een einde aan De Woestijnroos. Een vriendenclub gaat sindsdien op informele wij ze met elkaar verder. Negen exposanten richten in streekmuseum Het Land van Axel de exposi tie Fossielen anders bekeken in. Die is van 2 juli tot en met 11 septem ber te zien. Op woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur, za terdag van 12.30 tot 16.30 uur. Jaap Albregtse stelt Noordzee-fossielen tentoon, Dick en Maria Hovestadt leggen zich toe op haaien en roggen. Ruud Lie showt recente en fossiele schelpen, Matt Steyns zee-egels. Adri Wieles is gespecialiseerd in plio- ceen-pleistoceen van de Schelde, Ko de Vos in schelpen uit Cadzand en omgeving. Jaak Peeters verdiept zich in Zuid-Limburg en Louis de Putter in Cap Blanc Nez. Zeeuws-Vlaamse tak 78 leden, maar door vergrijzing liep het le denaantal dusdanig terug dat op heffing een logisch gevolg was. Een kleine club hobby-paleontolo gen (mensen die fossielen onder zoeken, red) bleef elkaar informeel wel bestoken met weetjes en vond sten. „We zijn eigenlijk een vereniging die geen vereniging meer is. Zie het maar als een vriendenclub, die graag kennis uitwisselt. Waar De Woestijnroos zich ook op minera len richtte, zijn wij hoofdzakelijk geïnteresseerd in fossielen. We in- aanleg zou pas in 2015 plaatsvin den. „Terwijl van de lijst met prio riteitsgebieden de weg Groe- de-Oostburg de hoogste verkeers intensiteit heeft." Steijaert: „Als Sluis snel over de brug komt, wil len we best kijken of het eerder in het schema inpasbaar is." Overi gens wijst hij erop dat de afgelo pen jaren, in het kader van Duur zaam Veilig, al kilometers fietspad zijn aangelegd in West-Zeeuws-Vlaanderen. „Nu is het oosten aan de beurt." Het wa terschap investeert tussen 2010 en 2015 samen met andere overheden 5,1 miljoen euro in 16 kilometer nieuw fietspad. Ruud Lie laat in Axel onder meer een slagtand van een mammoet en een ammoniet zien. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten en Eugene Verstraeten SLUIS/TERNEUZEN - De promotie van Zeeuws-Vlaanderen wordt in een andere jas gestoken. De bedoe ling was de optuiging van een nieuwe promotiestichting maar de gemeenteraad van Terneuzen stak daar donderdagavond via een amendement van Mamix van Oyen (PvdA) een stokje voor. Ter neuzen kiest voor een taskforce, bestaande uit vertegenwoordigers van de drie gemeenten en drie sta keholders vanuit de marktpartijen. Zeeuws-Vlaanderen heeft al tallo ze instellingen die zich met promo tie bezighouden, vond Van Oyen. „Een mogelijk ongrijpbare stich ting erbij, met twee 'professionals' heeft geen beduidende meerwaar de." In Sluis nam de raad een amende ment aan van Joop Wielakker (Pv dA). Het personeel van de nieuwe organisatie krijgt een tijdelijk dienstverband voor maximaal twee jaar. „Omdat niet duidelijk is wat de uiteindelijke resultaten zul len zijn", zei Wielakker. De Sluise burgemeester Jaap Sala vond het nog te vroeg voor een reactie op Terneuzen. „In overleg proberen we een verstandige koers te varen. Ik vraag me wel af welke juridische status een taskforce heeft." Sala tilt niet zo zwaar aan het standpunt van de Hulster gemeen teraad die bepaalde over drie jaar uit de samenwerking te stappen als er geen 150 inwoners bij zijn ge komen. „Hulst staat daar wat mak kelijker in. Hulst laat immers op basis van bevolkingsprognoses van de provincie tot 2030 als enige Zeeuws-Vlaamse gemeente een lichte groei zien. Het aantal inwo ners van Terneuzen en Sluis zal echter aanzienlijk dalen. Wij kun nen niet beloven dat de bevolking zal toenemen maar we moeten er wel alles aan doen om de afname af te remmen." De Sluise raad praat dit najaar over de krimp van het aantal inwo ners. pi*! De gemeenteraden van Terneu- zen en Sluis willen op initiatief van de PvdA een andere organisa tiestructuur voor de promotie van Zeeuws-Vlaanderen. formeren elkaar bijvoorbeeld over vindplaatsen. En als je dingen dub bel hebt, geef je eens wat weg", vertelt Lie. Maar eigenlijk is dat niet echt de bedoeling. Niks is mooier dan zelf een fossiel aantreffen en er moeite voor doen om het tot jouw bezit te maken. Ja, Ruud Lie gaat wel eens naar beurzen. En ja, hij heeft er ook wel eens iets gekocht. „Maar dat zijn dan dingen waar ik echt niet zelf aan kan komen, maar ze wel heel graag wil heb ben. Aan alles wat je zelf vindt, kleeft een verhaal. Dat is anders als je iets koopt. Aan elke vondst kleeft een geschiedenis én een ei gen herinnering. Ik vind dat het je leven rijker maakt als je iets van de geologische geschiedenis weet. 'Ik wil van alles een tastbaar voorbeeld hebben om verbanden te laten zien' Zomaar een voorbeeld: elke schelp behoort tot een familie. Een he dendaagse variant vind je alleen nog in de tropische zeeën, maar wat blijkt: een schelp van miljoe nen jaren geleden uit een totaal an dere regio behoort tot dezelfde fa milie. Dan moet er in dat gebied door Wout Bareman TERNEUZEN - Voor de waterschaps verkiezingen in november hebben zich twee vrije lijsten aangemeld: Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan deren en de Zeeuws-Vlaamse Wa terschapspartij met respectievelijk ]os Verdurmen uit Zaamslag en William Gijsel uit Eede als lijsttrek ker. De twee gaan een lijstverbin- ding aan. Initiatiefnemer Verdur men: „We komen met twee lijsten vanwege de grote belangstelling. Een lijst mag maximaal 20 perso nen tellen, dus hebben we er nu tweemaal 20." Hoofddoel van de vrije lijsten is het waarborgen van een volwaardige Zeeuws-Vlaamse inbreng in het toekomstige water schap. „Waar in het verleden op personen gestemd kon worden, zullen in de toekomst politieke par tijen de dienst gaan uitmaken bin nen het waterschap. We moeten ons ook wapenen tegen de voor keuren vanuit Middelburg." De eer ste vijf van lijst WZ-VL wordt ge vormd door Verdumen, Miel de Koek, Hanny Thomaes, Jacky Boogaard en Peter Snoodijk. De eerste vijf van de Z-VLW: Gijsel, Ben van de Bos, Sonja Suy, Sjaack Quaak en Pim Broekhuysen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74