I 62 Het pamflet hoort bij het vroege polderen 'Snel inspelen op Schelde-: ZES VRAGEN OVER Juni - Occasionmaand - groot voordeel CHATEAU Zonder inruil: Extra korting. a MECHIELSEN Rap van tong, scherp van Concurrenten als Zeebrugge hebben hun plannen al klaar. 4 36 Zaterdag 28 juni 2008 PZC Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes koelt mensen die na een hartstilstand en reanima tie weer hartslag hebben maar niet bijko men. Zij herstellen zo vaker en vollediger. Naam: Dirk Verbiest Beroep: hoofd van afdeling Intensieve Zorg, in ternist toegelegd op intensieve zorg, Ooster scheldeziekenhuis te Goes. door Claudia Sondervan Het Oosterscheldeziekenhuis heeft sinds kort een koelapparaat staan op de afdeling intensieve zorg. Voor wie is dat bedoeld? „Mensen die een hartstilstand hebben gehad en bij wie het hart na re animatie weer klopt en het bloed weer stroomt, maar die niet bij be wustzijn komen. Tot nu toe konden we niet anders dan afwachten in wat voor conditie die patiënt weer bij zou komen. Het grootste gevaar is de schade aan de hersenen door zuurstoftekort." Het is al langer bekend dat drenkelingen vaker overleven als zij onderkoeld zijn geraakt in het water; is dit hetzelfde principe? „Juist. Door de afkoeling vertraagt de stofwisseling en wordt de zuurstof behoefte minder. Andere organen krijgen ook wel problemen als de bloedcirculatie is weggevallen, de nieren zijn een bekend voorbeeld. Maar de hersenen zijn het gevoeligst. De eerste medische studies naar het koelen van patiënten zijn uit 2002. Sindsdien is er veel verfijnend on derzoek gedaan; hoe snel en hoe lang je moet koelen, dat soort vragen." Welk voordeel heeft de koelbehandeling? „De studieresultaten zijn spectaculair. Van de patiënten die bijkomen kan 55 procent goed communiceren, tegen 39 procent van de niet-gekoel- den. De overleving na zes maanden is beter: 55 procent tegen 41 pro cent. Van de overlevenden functioneert 49 procent goed, tegen 26 pro cent van de mensen die niet gekoeld zijn." Hoe gaat het in zijn werk? „De patiënt wordt bij binnenkomst op de IC op een speciale mat gelegd waar met buizen koud water in wordt rondgepompt. Over de patiënt komt een deken met dezelfde waterkoeling. De patiënt krijgt een koud zoutinfuus van vier graden Celsius en ook pijnstilling, slaapmedicatie en een spierverslapper om te voorkomen dat hij of zij heftig gaat rillen of te vroeg bij bewustzijn komt. Binnen twee uur moet het lichaam op 33 graden Celsius komen en dat blijft het 24 uur lang. Al die tijd contro leren we voortdurend wat er in het lichaam gebeurt. Daarna wordt de koelmachine uitgezet en moet de patiënt zijn lichaam op eigen kracht weer naar 37 graden brengen. Dat is meestal het geval in 36 uur. Elk uur wordt gecontroleerd hoe de patiënt neurologisch reageert. We willen de patiënt liefst zo snel mogelijk wakker hebben en van de beademing af" Kent de behandeling risico's? „Het lichaam wil altijd naar 37 graden Celsius, het verzet zich tegen koe ling. Er gebeurt heel veel: de hartslag is traag, 35 slagen per minuut, de samenstelling van het bloed verandert en de chemie in het lichaam. Je moet erg alert blijven. Bij het opwarmen moet voorkomen worden dat de patiënt koorts krijgt. Boven de 38 graden gaat het koelapparaat dan weer even aan." In de universiteitsziekenhuizen van Antwerpen en Gent gebeurt het ook, maar in Zeeland is Goes de enige plaats waar deze koeling kan. Gaan nu alle Zeeuwse reanimatiepatiënten naar de Goese IC-afdeling? „We hebben nu net onze tweede patiënt aan het koelapparaat gehad. Omdat de behandeling zo intensief is - en ik heb ook maar één apparaat - kunnen we niet twee of drie van deze patiënten tegelijk hebben. Ko men die wel, dan moet je bekijken welke patiënt de beste perspectieven heeft m'et de behandeling en welke het beste op transport kan naar een ander ziekenhuis. We overleggen met de ambulancediensten welke pa tiënten ze naar ons gaan brengen. Het gaat erom dat je voldoende han den aan het bed hebt. Het eerste uur van de koeling is het echt rennen. We zijn uitgegaan van vijftien tot twintig patiënten per jaar uit ons ver zorgingsgebied, de Oosterschelderegio. Voor patiënten die van verder weg komen is er ook voldoende tijd. Het beste begin je binnen zes uur na de reanimatie met koelen. Maar tot twaalf uur erna blijft het zinvol." tot 1000.- korting op een gebruikte caravan of vouwwagen. •12 maanden bovag garantie. Mechieisen betaalplan: gunstige financieringsvoorwaarden. Urstnerr grenzenloos gelukkig zijn Officieel dealer HOME'CAR 'EERCENTRUM GASVUL-& TANKSTATION Clazina Dingemanse uit Westkapelle promoveerde gisteren in Utrecht op een studie van het praatjespamflet, een verre voorloper van de krant. door Jan van Damme Een poll, één van de vele. Moet Guus Hiddink zijn haar oranje verven? Dat soort vragen zien we overal opduiken. Druk op de but ton, stuur een mail of nog liever, zend een sms. Hiddinks kapsel. Het kan nog la ger, veel lager. Meningen, opinies. Vandaag de dag worden er heel wat richtinggevende denkbeelden gevormd en geventileerd. Op tv en radio houden het kleppen en klap pen nooit op. Geschreven en ge drukt weten we het ook allemaal beter. En op internet zijn de spam-filters niet opgewassen te gen de frisse en vooral minder fris se vragen en denkbeelden. We bloggen ons blauw. Wetenschappers kunnen het onge twijfeld onderbouwd en met voet noten zeggen. In gewone mensen taal komt het erop neer dat we da gelijks worden ondergedompeld in een peilloos diepe zee van voors en tegens, mitsen en maren. Wie even niet oplet gaat kopje on der en drijft verder stuurloos mee Clazina Dingemanse Clazina Dingemanse (1975) groeide op in Westkapelle. Zij studeerde Nederlandse Taai en Letterkunde aan de Univer siteit Utrecht, in 2000 studeer de zij cum laude af. Van 2001 tot en met 2007 was zij als pro movenda verbonden aan het Onderzoeksinstituut voor Ge schiedenis en Cultuur van de Universiteit Utrecht. Voor de opleiding Nederlandse Taal en Cultuur ontwikkelde zij de cursus Vroegmoderne ge- sprekspamfletten. Haar proefschrift Rap van tong, scherp van pen - Literai re discussiecultuur in Neder landse praatjespamfletten (cir ca 1600-1750) verschijnt bij Uitgeverij Verloren en kost 39 euro. op de stroom van meningen, ver lokkingen, advertenties en com mentaren. Het heeft tot ver in de twintigste eeuw geduurd voor ra dio en televisie in ieders huiska mer stonden te tetteren. Even afge zien van de dorpsomroeper moes ten we het tot die tijd doen met het geschreven woord in couran ten en nieuwstijdingen. En in nog vroeger tijden met pamfletten, de voorlopers van de dagbladen. Clazina Dingemanse uit Westka pelle is wetenschapper. Zij heeft onderzoek gedaan naar hoe onze voorouders in de zeventiende en achttiende eeuw geestelijk werden gevoed. In haar proefschrift Rap van tong, scheip van pen, waarop ze gisteren in Utrecht promoveer de, neemt ze 41 zogenaamde praat- jespamfletten onder de loep. Pamfletten waren ten tijde van de Republiek der Verenigde Provin ciën - tot 1795 - populaire druk werkjes, waarmee de publieke opi nie kon worden beïnvloed. Als het politiek of internationaal span nend was, had je echte piekjaren met honderden pamfletten. Zo ver schenen er in 1672 - het Rampjaar waarin de Republiek bijna van de kaart werd geveegd - meer dan achthonderd. In 1648 was de vrede met Spanje het onderwerp van ge sprek, en honderd jaar later ver schenen er ruim vierhonderd drukwerkjes naar aanleiding van de Oostenrijkse Successieoorlog en de aanstelling van Willem IV als stadhouder. Gesprekspamfletten vormden een apart onderdeel in de drukwerk productie. In de vorm van samen spraken, discussies en monologen werden actualiteiten en meningen verspreid. Het praatjespamflet was binnen die sectie weer een aparte categorie. Wat het toenmalige pu bliek in handen kreeg was een klein, hooguit enkele tientallen pa gina's dik boekwerk. De tekst las als een toneelstuk, waarin verschil lende sprekers aan het woord kwa men. De situering was altijd pre cies: op straat, in een café, een win kel of op de beurs tussen kooplie den. Een schuit was een populaire locatie, omdat daar verschillende maatschappelijke standen bij el kaar konden worden gebracht. et pamflet was een cru ciaal propagandamiddel. In 1608, toen er discussie was over het neerleggen van de wapens tegen Spanje, verscheen Het Buyr-praetjen, waarin duidelijk stelling werd genomen tegen een vrede of wapenstilstand. Een van de sprekers zegt het zo: dat wy te eerende eendrachtigher, dese Hande- linghe mochten afsnijden, ende dese dangereuse Gasten (de Spanjaar den) wederom naer Brabant ren- voyeren (terugsturen), ende met een manlijcke resolutie wederom de Wa penen nemen, thegens die ghene die onse Capitale ende onversoenlijcke Vijanden zijn, ende blijven sullen... In 1672 werden er hatelijke teksten tegen de gebroeders Johan en Cor nells de Witt in omloop gebracht. {,«S .(.-•«'■"f Clazina Dingemanse foto Marnix Schmidt Gildeweg 35, VUSSINGEN, 0118-44 01 00, www.kampeercentrummechielsen.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse havens moeten snel inspelen op de nieu we Schelde-Seineverbinding, die zal leiden tot een spectaculaire groei van de vervoersstromen op de noord-zuidroute tussen Rotter dam en Parijs. In die opgewaarder- de scheepvaarroute wordt het Canal du Nord (tegen 2016) ver vangen door een nieuw 106 kilo meter lang kanaal en worden de aansluitende vaarwegen in Frank rijk en België geschikt gemaakt voor binnenvaartschepen tot 4400 ton. Tijdens het mini-symposium Zeeland logistiek draaipunt voor de binnenvaart waarschuwde met name vice-voorzitter Luit Ezinga van de Kamer van Koophandel voor de kwalijke gevolgen als Zee land niet snel in actie komt. Want met name een concurrerende ha ven als Zeebrugge ligt op de loer en heeft z'n plannen al klaar lig gen. „Als we nu net zo lang dralen als met de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal mis sen we de boot", hief Ezinga het vingertje, bedrijven, die in willen spelen, moeten niet al te veel ge hinderd worden door milieuregels, er zullen extra ligplaatsen moeten worden gecreëerd en het is uiterst^ belangrijk dat de Zeeuwse sluizen-j complexen het groeiende binnen vaartverkeer en de schaalver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72