innenl 'Werken tot 67e is toekomst' Kabinet hakt knoop door: uitbreiding embryoselectie 'Niet zo schrikken van kritiek moslims' D WD-actie tegen sekstoerisme Belasting wil miljoenen terug Vogelaar: Nederlanders moeten meer opkomen voor verworvenheden. Plan commissie-Bakker om meer mensen aan de slag te houden. Parachutisten dalen af boven de Hofvijver AZM mag op meer ziektes gaan selecteren dan nu de praktijk is. 6 I Zaterdag 28 juni 2008 PZC DEN HAAG - Europarlementariër Jules Maaten en Tweede Kamerlid Fred Teeven lanceerden gisteren een Europees initiatiefin de strijd tegen kindersekstoerisme. De WD'ers willen een miljoen handtekeningen voor hun online- petitie www.sayno.eu. Dat moet de Europese Commissie overtui gen om van Europol in Den Haag een soort FBI tegen kindersekstoe risme te maken. „Alleen al vanuit Nederland gaan er meer dan drie duizend mensen naar landen als Thailand, Cambodja, Vietnam en de Filippijnen om seks met min derjarigen te hebben", zegt Jules Maaten. „De EU kan deze ziekelij ke vorm van zogenaamd toerisme niet door de vingers blijven zien." De WD'ers willen dat Europol meer bevoegdheden krijgt om ver dachten op te sporen. bijlage Spectrum: Cambodja jaagt op pedofielen DEN HAAG - Nederlanders moeten hun verworvenheden beter verde digen tegenover moslims, vindt minister van Integratie Ella Voge laar. Ze reageren 'te schrikkerig' op kritiek op bijvoorbeeld homosek sualiteit, de afbeelding van naakte vrouwen of andere zaken die in ons land als normaal worden be schouwd. „Zeg gewoon: 'Wij vinden dit nor maal in Nederland, en zo doen we dat dus ook'", aldus Vogelaar. „Niet denken: 'We moeten dit maar loslaten omdat het bepaalde groeperingen onwelgevallig is.' Daar moeten we helder en stand vastig in zijn." Vogelaar reageert daarmee op on der meer een incident in de ge meente Huizen. Het gemeentebe stuur verwijderde na opmerkin gen van moslims een schilderij met naakte vrouwen. En op het in cident dat de KLM een mannelijke passagier een andere stoel aan biedt, omdat een moslima niet naast hem wil zitten. Vogelaar: „Ik verbaas mij ook over deze reacties. Een klacht mag niet betekenen dat zo'n schilderij weg gehaald wordt, of een korte broek niet kan. Waarschijnlijk zijn er er gens moslims geweest die zich geërgerd hebben aan de kleding van bouwvakkers, of aan naakte vrouwen aan de muur. Dan denk ik: dat moeten bouwvakkers zelf weten." Vogelaar vindt overigens wel dat moslims mogen klagen. „Wat die moslims betreft, het hoort óók bij de vrijheid van meningsuiting dat ze zeggen dat zij zich ergeren. Maar dat moet er niet meteen toe leiden dat er een of ander verbod komt. Doe vooral niet te schrikke rig, zou ik tegen de gemeente of de KLM willen zeggen. Héb het er gewoon over met elkaar." DEN HAAG - Het kabinet sluit niet uit dat de pensioenleeftijd ver hoogd moet worden. In zijn reac tie op het rapport van de commis sie-Bakker noemt het kabinet dat 'welhaast onvermijdelijk' om er voor te zorgen dat er in de toe komst voldoende werkenden zijn. „Het beleid van het kabinet is erop gericht die onvermijdelijkheid te voorkomen", staat in de reactie te lezen. Verhoging van de pensioenleeftijd kan echter alleen achterwege blij ven als doorwerken tot 65 jaar weer normaal wordt en de over heidsfinanciën op orde zijn. Het kabinet wijst erop dat in veel ande re landen de pensioenleeftijd al is opgetrokken of dat die maatregel overwogen wordt. De commissie-Bakker, die het kabi net heeft geadviseerd over hoe honderdduizenden mensen extra aan de slag geholpen kunnen wor den, stelt voor de pensioenleeftijd vanaf 2016 met een maand per jaar te verhogen. In 2040 zou die dan op 67 jaar staan. In het rapport-Bakker staat ook dat bedrijven werknemers die ze willen ontslaan aan ander werk moeten helpen. Ze moeten hen nog een half jaar doorbetalen. Daar moet tegenover staan dat de duur van de WW wordt ingekort. Het kabinet reageert voorzichtig positief op dit idee. Het kondigt aan het idee nader te zullen uitwerken. Ook zal het met vakbonden en werkgevers over overleggen. Het kabinet voegt er aan toe dat 'geen zekerheden uit beeld mogen verdwijnen voordat nieuwe zekerheden zijn ge creëerd.' Het kabinet neemt verder een aan tal voorstellen voor de korte ter mijn van de commissie-Bakker Later met pensioen is volgens het kabinet 'welhaast onvermijde lijk'. Mogelijk pas met 67 jaar. Eerst wil het kabinet bekijken of met 65 jaar kan worden volstaan. over. Zo wil het kabinet vanaf vol gend jaar via een fiscale prikkel doorwerken tot het 65e jaar stimu leren. Ook wil het onderwijs en ar beidsmarkt beter op elkaar afstem men. Werklozen met een uitke ring die nog kunnen werken, zul len harder achter de broek gezeten worden. De commissie-Bakker werd eind vorig jaar ingesteld toen de rege ringscoalitie het niet eens kon wor den over een plan van CDA-minis- ter Piet Hein Donner van Sociale Zaken om het ontslagrecht te ver soepelen. Volgens Donner was dat nodig om meer mensen aan het werk te krij gen, maar de PvdA was mordicus tegen. '4 W, 1 DEN HAAG - Vier militairen hebben gisteren, de dag voor Veteranendag, een parasprong gemaakt bij het Binnenhof. De soldaten maakten vanuit een helikopter een parachutesprong en landden op pontons in de Hofvijver. Met de actie werd aandacht gevraagd voor de Veteranendag die van daag in Den Haag wordt gehouden. Drie sprin gers van het Korps Mariniers en een springer van het equipe precisiespringen van de landmacht waagden de sprong. Premier Jan Peter Balkenende riep gisteren 'ieder een die veteranen een warm hart toedraagt' op om net als de Rijksoverheid vandaag de vlag te hijsen. Op Veteranendag worden oudere, maar ook jongere veteranen in het zonnetje gezet. Op veel overheidsgebouwen wappert de Nederland se vlag. Nederland telt zo'n 30.000 veteranen. foto Rick Nederstigt/ANP DEN HAAG - Het kabinet heeft giste ren de knoop doorgehakt over de selectie van embryo's. Het Acade misch Ziekenhuis Maastricht (AZM) mag op meer ziektes gaan selecteren dan nu de praktijk is. Dat hebben ingewijden gemeld. Wel gaat een commissie in het AZM elk individueel geval toetsen op onder meer de ernst en de aard van de ziekte en de behandelmoge- lijkheden. Daarnaast komt er een landelijke richtlijnencommissie die nieuwe ziektes aanwijst waar op embryo's geselecteerd kunnen worden. Eind mei ontstond een conflict in de regeringscoalitie over embryoselectie. Op dit moment wordt embryose lectie na reageerbuisbevruchting toegepast bij ziektes die zich zeker zullen voordoen als een embryo de ziekte draagt. Staatssecretaris Jet Bussemaker wilde ook selectie mogelijk maken voor ziektes waar bij niet met zekerheid vaststaat dat die zich zullen manifesteren zoals erfelijke borst- en darmkanker. De Christenunie vreesde voor een 'glijdende schaal': embryo's zou den op steeds meer ziektes geselec teerd worden. De randvoorwaarden die het kabi net nu wil hanteren, moeten die zorg wegnemen, waardoor er toch op meer ziektes gescreend kan worden. Die voorwaarden sluiten nauw aan bij de huidige manier van werken. Vrouwen die voor heen in aanmerking kwamen voor deze methode, zullen daar ook in de toekomst gebruik van kunnen maken, zei Bussemaker gisteren in een toelichting. „We volgen de re gels uit de praktijk zoals die nu al gehanteerd worden." DEN HAAG - Van de ongeveer een miljoen mensen die in 2006 huur- toeslag hebben ontvangen, moet 31 procent een deel van de subsi die terugbetalen. Zij hebben een te laag inkomen opgegeven. De 320.000 huishoudens die geld moeten terugbetalen, zijn gemid deld een bedrag van zeshonderd euro schuldig. Dat betekent dat er in 2006 192 miljoen euro te veel aan subsidies aan huurders is uitge keerd. Ongeveer zeventigduizend huis houdens moeten meer dan dui zend euro terugstorten. Dat kun nen er nog meer worden, omdat de Belastingdienst de definitieve hoogte voor een klein deel van de huishoudens nog niet heeft vastge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6