Goes wil koppeling tussen winkelzones Zeeland Een zuurstok maakt van Allard een held Drie ruikers voor Evelien Vroegop Eigenaar Albert Heijn wil niet langer wachten op plan Noord Fiona Hack vraagt in kinderboek begrip voor buitenbeentjes. Meubelboulevard en binnenstad kunnen elkaar versterken. Deens jongenskoor bij Zeeuwse Koorschool Afsluiting expositie in 't Kerkje van Ellesdiek Meisje aangereden door vrachtwagen Zeeuws Mannenkoor in rozentuin Kats Tien scholieren Borsele winnen mp3-speler Examenconcert bij Ons Genoegen in Kapelle Winkel te koop gezet; personeel gaat mee naar de nieuwe bezitter. Jongeren leren veel van debat wedstrijd in Goese stadskantoor. 26 I Zaterdag 28 juni 2008 PZC door Frank Balkenende WISSENKERKE - Met het kinder boek De Wens - Een verhaal vol hel denmoed maakt Fiona Angela Hack uit Wissenkerke haar schrijversde buut. Rode draad: hoe een zwaar- gepest buitenbeentje een ster wordt. Anders gezegd: laten we ie mand die zich iets anders ge draagt, niet meteen onheus bejege nen. „Ik hoop dat kinderen en ouders uit dit boek kracht putten." Hack (1972, De Lier) haast zich te zeggen dat het boek geen tranen dal is. „Het is een spannend, avon tuurlijk boek. Een soort Neveren- ding story, soms een sprookje en ook een beetje Pippi Langkous. De hoofdpersoon Allard krijgt een ma gische zuurstok in handen, waar mee hij een andere wereld be treedt. Daar beleeft het ene na het andere avontuur. Uiteindelijk moet hij een prinses zien te red den." Tegelijkertijd bevat het boek een duidelijke moraal. Allard is im mers een kind van welgestelde ouders, die - en die voorbeelden zijn er legio - hem vooral aan zijn lot overlaten. Hun advocatenkan toor neemt hen volledig in beslag. Zelfs de uit Rusland overgekomen au pair legt geen interesse voor Al lard aan de dag. Tot overmaat van ramp heeft het eenzame, verwaar loosde kind ook geen vriendjes. En daarmee is er een lijntje te trek ken naar de jeugd van de schrijf ster. „Mijn vader is Nederlander, mijn moeder Jamaicaanse, dus ik heb een kleurtje. Ik werd verbaal wel gepest. Een leerkracht zei ooit: 'De mensen stammen af van de apen. En daar weet jij alles van, hè Fiona'." Zelfs is ze met die episode klaar, dus het boek is allerminst autobio grafisch. In haar werk als natuurge neeskundig therapeut en counsel lor heeft ze wel te maken met pes ten op school. „Een paar jaar terug stond ik als counsellor op een basisschool in Hansweert voor twee samengestel de groepen. Die bestonden uit kliekjes. Een aantal leerlingen werd genegeerd en dat ging de leer krachten aan het hart. Ik heb ge probeerd leerlingen respect en lief de voor elkaar bij te brengen door uit te leggen wat de impact is als ie mand wordt genegeerd, of erger, el ke dag gepest." Daarom hoopt ze stiekem dat haar boek De Wens preventief werkt, dat kinderen die het lezen begrip opbouwen voor leeftijdgenoten die zich misschien wat anders ge dragen. Het boek is geschikt voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Scholen kunnen het wat haar betreft ook prima inzet ten om pesten en het voorkomen daarvan bespreekbaar te maken. De Wens, Fiona Angela Hack, 14,95, uitgever www.boekscout.nl, isbn 9789088344220 door Frank Balkenende GOES - De binnenstad van Goes wordt in de toekomst mogelijk een stuk groter. In de net versche nen gemeentelijke parkeervisie staat dat het koophart moet wor den verbonden met de meubel boulevard aan de Marconistraat. Zo ontstaat één groot winkel- en horecagebied met bijna 100.000 vierkante vloeroppervlak. Volgens de nota versterken de bin nenstad en de meubelboulevard el kaar als ze worden gekoppeld. Be zoekers gaan sneller heen en weer. Het idee betekent wel dat in het tussenliggende gebied woningen zouden moeten verdwijnen, maar de parkeervisie zegt niets over een verdere aanpak. Wel is duidelijk dat de Westwal ter hoogte van de parkeerplaats GOES - Het Deense jongenskoor Sankt Clemens Drengekor uit Aar- hus doet tijdens een toer door Ne derland Goes aan. Dinsdag 1 juli is het koor op bezoek bij de Zeeuwse Koorschool. Na een leuke, leerza me dag, geeft het koor, samen met de Koorschool en het Sint Caecilia Mannenkoor een concert in de rooms-katholieke kerk. Het con cert, waarin ook orgelspel te horen is, begint om 19.00 uur. ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van El lesdiek sluit morgen de expositie De kunst van de vriendschap af Er zijn foto's, gedichten en beeld houwwerk te zien van kunste naars Hans Luijken en Frans Voer man uit Wolphaartsdijk en Mat Jongenelen uit Haarlem die een tijdje in Wolphaartsdijk heeft ge woond. De tentoonstelling is open van 13.30 tot 16.00 uur. aan de Koepoort verkeersluw wordt gemaakt. Het moet een ver- blijfsgebied worden. Bezoekers die per auto naar de binnenstad ko men, kunnen parkeren in de par keergarages onder de Stadspoort (176 plaatsen, zuidelijke aanrijrou- te) of aan het Bleekveld (530 plaat sen, westelijke aanrijroute). De parkeervisie gaat verder uit van de bouw van twee nieuwe parkeer garages: aan de Oostwal (waar voor een haalbaarheidsonderzoek wordt opgestart) en in de omge ving van het stadskantoor. De parkeerkelder aan de Oostwal, waarmee op deze plek de capaci teit van 200 naar 400 plaatsen wordt verhoogd, is noodzakelijk om de balans in het aantal parkeer plaatsen in de binnenstad te her- Koppel de meubelboulevard en de binnenstad door herinrichtin gen aan elkaar. De gebieden kun nen elkaar versterken, staat in de Goese parkeervisie. GOES - Een 17-jarig meisje uit Goes is gistermiddag zwaargewond ge raakt bij een aanrijding op de Ver- reijn Stuartweg. Ze werd rijdend op haar bromfiets aangereden door een 59-jarige vrachtwa genchauffeur uit de gemeente Goes. Het meisje werd op het weg dek geslingerd en de bromfiets werd onder de vrachtauto meege sleurd. Ze is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. KATS - Het Zeeuws Mannenkoor sluit het seizoen vanmiddag af in de Zeeuwse rozentuin bij Kats. Het optreden begint met het zin gen van het Zeeuwse volkslied, ge volgd door liederen van Mendels sohn, Fauré en Sullivan en - na de pauze - onder meer La Fanfare du Printemps van Bovet. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 6 euro en met seizoenskaart 3 euro. stellen. Momenteel liggen de par keerplaatsen vooral aan de west kant van de binnenstad. Ook is die nodig omdat er tegen 2020 zes tig procent van de huidige pleinen (vroeger parkeerterreinen) in het centrum waarschijnlijk autovrij is gemaakt. Compensatie dus. In de buurt van het stadskantoor is volgens de parkeervise wellicht ook een nieuwe parkeergarage ge wenst. Door de aanleg van de spoorzone, een tunnel aan de Van Hertumweg en een nieuwe ring baan op de Edisonstraat/Lijnbaan zal immers parkeerruimte verlo ren gaan. Die derde parkeergarage zorgt ook voor de extra capaciteit die nodig is in en om het centrum, want per saldo blijft ook met de bouw van twee garages aan Westwal en Oost wal het aantal plaatsen in de bin nenstad gelijk (2200), terwijl het autoverkeer tot 2020 toeneemt. Daarom zijn nog 300 extra vakken nodig. BORSSELE - Tien basisscholieren in de gemeente Borsele zijn sinds gis terochtend een mp3-speler rijker. Zij deden de afgelopen weken mee aan een internetspeurtocht over leerplicht én zij wonnen. Wethouder Jan Zandee (onder wijs, SGP/CU) reikte de prijzen uit in de Frank van Borsseleschool in Borssele, basisschool De Leeu werik in Lewedorp en basisschool De Reiger in Heinkenzand. KAPELLE - Drie leden van Ons Ge noegen in Kapelle doen vanavond eindexamen voor het hoge D-di- ploma. Ze spelen met het harmo nieorkest een solostuk. De kandi daten zijn klarinettisten Marjolein van Dixhoorn en Annemiek de Bruyn en trompettist Hans Blok. Het examenconcert is vanaf 19.00 uur in het gebouw van Ons Genoe gen aan de Dijkwelseweg. THOLEN - De Albert Heijn aan de Kotterstraat in Tholen sluit de deu ren. Eigenaar Roberto van Veldhui zen heeft de zaak verkocht. De 35 medewerkers gaan over naar de nieuwe eigenaar. De supermarkt is 5 juli voor het laatst open. De reden voor de slui ting is volgens Van Veldhuizen dat er op korte en middellange ter mijn geen uitzicht is op een grote re vestiging elders in Tholen. De huidige Albert Heijn is te klein om op termijn te kunnen overleven. Uitbreidingsmogelijkheden zijn er aan de Kotterstraat niet. „In deze tijd van de prijzenoorlog hebben alleen grotere vestigingen kansen." Er zijn wel plannen voor een su permarkt op bedrijventerrein Noord, maar dat duurt volgens Van Veldhuizen allemaal veel te lang. Hij koestert desondanks geen wrok in de richting van de ge meente Tholen. „Ik had gehoopt dat ze wat daadkrachtiger hadden opgetreden in verband met plan Noord. Maar ik weet ook wel dat zo'n project moeilijk is om van de grond te krijgen." Omdat hij er geen vertrouwen in heeft dat plan Noord er binnen en kele jaren staat, heeft Van Veldhui zen besloten om met de Thoolse winkel te stoppen. Er komt een an dere supermarkt in, maar Van Veldhuizen zegt nog niet welke. door Mieke van der Jagt GOES - Evelien Vroegop uit Goes, studente bestuurskunde in Tilburg en nog geen week 19 jaar, is giste renavond drievoudig winnares ge worden van de debatwedstrijd die werd gehouden door de Jongeren- raad Goes, in samenwerking met het Christen Democratisch Jonge ren Appèl. Ze ontving de prijs voor de beste oneliner, voor haar standvastigheid in het debat over een tweede kerncentrale in Borsse le en voor de beste debater van het hele toernooi. Dat waren drie gro te bossen bloemen, een Balkenen de-shirt en een glimmende beker. Onder leiding van Jo-Annes de Bat, CDA-raadslid in Goes, gingen dertien kandidaten in discussie over vier stellingen. De voorzitter van de jury, CDA-Kamerlid San- der de Rouwe, droeg een stelling over de verplichte maatschappelij ke stage voor jongeren aan. Daarin poneerde Evelien Vroegop haar winnende oneliner: „Iets voor een ander doen is echt niet schadelijk voor je gezondheid." Dat het niet meevalt om puntig te debatteren, ervaarden alle deelne mers. Ze hadden wel een korte training achter de rug, maar het is moeilijk om alle kunstjes uit te voeren en ook nog ergens wat van te vinden. Overigens won Dorien Kole de ronde over de maatschappelijke stage, door het vraagstuk te verta len naar de dagelijkse praktijk. Björn Boonman toonde zich een goede leerling van de trainer in het debat over deregulering en Harold van de Velde volgde na el ke ronde de aanwijzingen van de jury meteen op. Hij won de ronde over een ferme stellingname ten opzichte van China en Tibet. Luisteren naar andermans argu menten, die aanvullen of aanval len, bleek nog best moeilijk. Een beginnersfout: datgene herhalen waarmee je de lachers op je hand kreeg, werd ook nogal eens ge maakt. Maar de deelnemers had den vooral het gevoel veel te heb ben geleerd van de training en van het debat, dat plaatsvond in de raadszaal van het stadskantoor in j Goes. De organisatoren sloten zich j daarbij aan. Fiona Angela Hack debuteert met het kinderboek De Wens. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54