teleurgesteld, maar trots Druk om te winnen naar het kookpunt hoofdprijs met Spanje EURO Vierde plaats Oranje op fictieve ranglijst Finale EK is goed voor honderden miljoenen Hartprobleem Thuram dwarsboomt transfer Duitsers pakten sinds het EK van 1996 geen grote prijs meer. Austria-Switzerland PZC Zaterdag 28 juni 2008 43 WENEN - Op de fictieve ranglijst van het EK voetbal eindigt het Ne derlands elftal op de vierde plaats. Dat blijkt uit het klassement dat na de halve eindstrijd door het Duitse persbureau DPA is opge steld. Met alleen nog de finale te spelen, morgen in Wenen tussen Spanje en Duitsland, kan Oranje niet meer worden ingehaald. Rusland, dat Nederland in de kwartfinales uitschakelde (3-1), ein digt op de vijfde plaats in het scha- duwklassement. De onttroonde ti telhouder Griekenland staat met nul punten troosteloos op de zes tiende en laatste plaats. WENEN - De EK-fmale tussen Duits land en Spanje is enkele honder den miljoen euro's waard. Dat blijkt uit onderzoek van creditcard maatschappij Mastercard. Bij winst strijkt Spanje 23 miljoen euro prijzengeld op, de Duitsers een miljoen minder. Mastercard verwacht dat de economische im pulsen deze bedragen voor de win naar opstuwen naar 90 miljoen en 40 miljoen voor de verliezende fi nalist. De finale levert speelstad Wenen too miljoen op. De bonus voor de organiserende landen Oos tenrijk en Zwitserland bedraagt naar schatting 470 miljoen euro. PARIJS - De Franse ex-international Lilian Thuram (36) verhuist toch niet van Barcelona naar Paris Saint Germain. Tijdens de medische keu ring is een hartprobleem aan het licht gekomen. Hij zal verdere tes ten ondergaan om te kijken hoe ernstig het probleem is. „Binnen een maand moet duidelijk zijn of ik mijn carrière nog kan voortzet ten of dat ik moet stoppen." Thuram won in 2998 met Frank rijk de wereldtitel. Hij kwam 242 keer uit voor het nationale elftal. Na de eliminatie van Frankrijk op het Europees kampioenschap nam Thuram afscheid als international. dien goed voetbal en dat verraste de meeste Russen. „Voor het eerst heb ik me als supporter van Rus land tijdens een voetbaltoernooi geen masochist gevoeld", schreef een supporter op de website van dagblad Sport Express. De teleurstelling over de uitschake ling gaat gepaard met trots over de onverwacht goede prestaties. 'Toch bedankt!', schreef Komso- molskaja Pravda na de 3-0 neder laag tegen Spanje. 'Zulk voetbal hebben we niet eerder gezien. Ie dereen - van jong tot oud - steun de onze ploeg'. Niet eerder na het uiteenvallen van de Sovjetunie was voetbal zo populair. De stormloop op kaart jes voor de halve finale deed vol gens Komsomolskaja Pravda den ken aan de roebelcrises in de jaren negentig. Toen rende het volk mas saal naar de bank in een - vaak te- vergeefse - poging spaargeld veilig te stellen. Het Russische voetbal lag een paar jaar geleden op zijn gat. In de voor ronde voor het WK van 2006 werd Rusland met 7-1 vernederd door Portugal. Maar Hiddink her kende de potentie van een jonge groep voetballers en ging het avon tuur aan. De wonderdokter uit Varsseveld gaf het team zelfver trouwen en liet een heel land afre kenen met een minderwaardig heidscomplex. Zelfs op kwalifica tie voor het EK had niemand een jaar geleden gerekend. Maar een ze ge op Engeland en een stunt van Kroatië op Wembley (2-3) bleken 'Wonderdokter' Guus Hiddink geeft zijn ploeg zelfvertrouwen en laat een heel land afrekenen met een minderwaardigheids complex. het begin van een zegetocht die pas eindigde in de halve finale. De krant Sport sprak van 'het ein de van een illusie', maar Hiddink noemde Rusland 'een voetbalreus die nog maar net is ontwaakt'. Hij kreeg deze week al een Russisch paspoort aangeboden door presi dent Medvedev. Op de Krim ver rees een standbeeld van 'Goes Chieddienk', zoals hij in Rusland wordt genoemd. En diep in Sibe rië kwam de eerste baby met de naam Guus ter wereld. Ondanks de euforie rond Hiddink is het wachten tot zijn contractverlen ging wordt geformaliseerd. Donderdagnacht arresteerde de po litie tientallen mensen in verband met vechtpartijen en vernielingen, maar grootschalige problemen ble ven uit. Na de uitschakeling op het WK van 2002 vielen tijdens rellen een dode en honderd gewonden. door Frans van den Nieuwenhof WENEN - Het bereiken van finales is er zowat tot cultuur verheven. Voor de dertiende keer staat Duits land morgenavond in de eindstrijd van een Europees of wereldkampi oenschap voetbal. De honger en de druk om weer eens een grote ti tel te veroveren, lijken nergens zo groot als daar. Bondscoach Joachim Löw noemt het dan ook 'een schande' dat de Duitsers sinds het EK van 1996 geen enkele prijs meer pakten. Die dertien finales maken de wit- hemden tot verreweg de meest succesvolle ploeg van het conti nent. Toch worden ze eerder geres pecteerd dan bewonderd, de Duit sers. Aan menig titel kleeft bij de ware liefhebber een gevoel van frustratie. Die had in 1954 liever ge zien dat Hongarije wereldkampi oen was geworden en in '74 uiter aard Nederland. De laatste keer dat Duitsland de Europese titel pakte, werd nota bene balafpakker Dieter Eilts uitgeroepen tot speler van het toernooi en boog invaller Oliver Bierhoff in de verlenging te gen Tsjechië een achterstand om. Van 0-1 naar 2-1. Toeval is het niet. In Duitsland ligt de standaard zó hoog, dat preste ren op topniveau is ingebakken in de cultuur van de totale samenle ving. Die mentaliteit komt ergens vandaan: vóór de tweede wereld oorlog waren Duitse ploegen nooit succesvol. Wat het Wirt- schaftswunder betekende voor de economie, dat was de wereldtitel van '54 voor de sportbeleving. Een hernieuwd zelfbewustzijn trad in. Het profiel van die Duitse ploegen veranderde de voorbije decennia nauwelijks. De voorstoppers ogen houterig en onbekwaam, dat kan ook het huidige duo Metzelder/Mertesacker niet ont zegd worden. De twee spitsen zijn sluw en loeren op hun kansjes. Podolski en Klose zijn er meesters in. Aan de flanken penetreren de Dampfmacher: Lahm en Schwein- steiger zijn haast onovertroffen. En er is de Mittelfeldregisseur (Ballack) die veel minder briljant is dan die van ons (Sneijder), maar wel cruciale wedstrijden wint met zijn vrije trappen of zijn dieptepas- ses. Efficiënter kan voetbal niet zijn. De juiste coach doet de rest. Joachim Löw borduurde de voor bije jaren voort op het werk van zijn voorganger Jürgen Klins- mann, die er met een stevige ver jongingskuur in geslaagd was om Duitsland meer flair en meer cha risma te bezorgen. Het komt er lang niet altijd uit. Maar als het dan tegenzit, vormt ook het huidi ge team een gepassioneerde een heid. Löw herkent een grote men tale bereidheid om vanuit een ijze ren discipline taken uit te voeren. Ingewikkelder is toernooivoetbal misschien ook niet. Er zijn zoveel topploegen die de kwaliteiten heb ben om een EK te winnen. Weini ge is het gegeven om een slechte dag te trotseren. Duitsland deed het dit toernooi gewoon weer: het verloor kansloos van Kroatië, maar was een week later oppermachtig tegen Portugal. Turkije bracht ze aan het wankelen, maar de laatste klap kwam van een Duitser. „De kunst is te overleven in de wedstrijden waarin je het moeilijk hebt. Vrijwel geen enkele ploeg slaagde erin om op dit EK con stant te presteren", zegt Löw. Hij is realist genoeg om waar nodig kriti sche noten te kraken, maar dat de Duitsers een overdosis geluk toe kwam, wil er bij hem niet in. „Wij danken deze resultaten aan onze winnaarsmentaliteit", vindt hij. De spelers waarderen hem om zijn rechtlijnigheid en eerlijkheid. Al op het WK van 2006, toen Duitsland derde werd, was Löw de man die het tactisch plan uitwerk te en de opstellingen bedacht. Klin- smann onderkende dat ook. Hij voelde zich prima in zijn rol als pe ople manager. Ook was Klins- mann het gezicht naar buiten. Voor Löw schuilt in die representa tieve functie het grote verschil met twee jaar terug. „Ik moet nu wat meer interviews geven." Ballack onderkent de invloed van Löw op de Mannschaft. „Er is nau welijks enig verschil tussen het functioneren van beide coaches", zegt hij. „Löw drukte al een enorm stempel op alles wat het le ven bij onze ploeg bepaalde. De fi losofie waarmee wij spelen, is dan ook hetzelfde gebleven. We willen aanvallen. Dat lukt niet altijd, foto Hans-Klaus Techt/EPA maar het is wel onze intentie. Daar waar het kan, doen we het ook. Omdat het volgens onze coach de enige manier is om te winnen." Het Duitse spel beantwoordt nog lang niet aan het ideaalbeeld van Löw. Ook Ballack kan zich daarin vinden. „Maar voor mij staat wel vast, dat we nog niet aan het eind van onze mogelijkheden zijn", al dus de aanvoerder. „Wij kunnen nog beter worden. Veel spelers hebben het voordeel gekend van een lange winterstop. De Duitse competitie lag twee maanden stil. Daar plukken wij de vruchten van. Ik ben optimistisch, deze ploeg is verder dan tijdens het WK." Löw ziet een ander voor deel. „Nu we in de finale zijn, is er geen druk meer. Het belangrijkste werk is gedaan. Wij zullen in alle rust en ontspanning toeleven naar de wedstrijd tegen Spanje." 1^ Bondscoach Joachim Löw schrijft het succes van de Duitsers met name toe aan de winnaarsmenta liteit van zijn ploeg en niet aan een overdosis geluk. Carles Puyol in de regenachtige halve finale tegen de Russen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45