tabak van rookverbod Het is toch te gek voor woorden!? Dinsdag gaat de vlag halfstok HOUTEN VLOEREN! DE PAGTER Garagetest Klink moet fusietoets steunen 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' BAX - TERHEI JDEN komen er leuke types er°Puit.nl ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segcersstraat 8 MIDDELBURG SOI 18-634133 www.depagterantiekeninterieur.nl Dinsdag 8 juli VOORNAME KUNSTVEILING Aanvang 14.00 uur. Grote Kerk Veere Kijkdagen: Ma. 7 juli 15.00 tot 20.00 uur I Di. 8 juli 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl COMMENTAAR Wie denkt dat hij na een extra controle in de garage rustig met zijn auto op vakantie kan gaan komt bedrogen uit. Een test van deze krant laat zien dat Zeeuwse garages zeer verschillend omgaan met een vakantiecheck. Van grondig tot nonchalant. De kosten die zij daarvoor in rekening brengen zijn bepaald niet evenredig. Zo weet je als consument niet waar je aan toe bent. Autotechnisch begint het avontuur dus al vóór vertrek. Het is vreemd dat er geen vaste vakantiechecklist is, zoals voor caravans. Zo'n lijst zou meer duidelijkheid opleveren. Dat heeft overigens wel zijn grenzen. Moet een garage ontdekken dat het raam aan de bestuurderskant niet open gaat? En willen alle klanten daarvoor betalen? Moet die check ook enige zekerheid bieden aan iemand die naar Zuid-Italië wil met een auto die de laatste tien jaar nauwelijks de stalling uit is geweest? Daarbij komt wel wat meer kijken dan een snelle controle en dat kost dus meer. Vaste checklist of géén regels, van garages mag altijd worden verwacht dat zij minimaal remmen, koelsysteem en banden grondig controleren. Het is verontrustend dat sommige bedrijven hierbij flinke steken laten vallen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Minister Klink moet betrokken zijn bij de toetsing van het fusiebesluit van Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldezie- kenhuizen die de provincie Zee land laat uitvoeren. Dat zegt twee- de-kamerlid voor de PvdA Eelke van der Veen na gesprekken giste ren met de Zeeuwse medisch spe cialisten, ziekenhuisdirecties, pa tiëntenorganisaties en wethou ders. De betrokkenheid van het ministerie is nodig om de objecti viteit van de toetsing voor alle par tijen, voor- en tegenstanders, te ga randeren, zodat zij zich bij voor baat neerleggen bij de uitkomst. Dat fusie noodzaak is voor behoud van de zorgkwaliteit erkent ieder een, merkt Van der Veen. „Maar de ziekenhuizen hebben het niet begrijpelijk gemaakt waardoor wantrouwen kon ontstaan." gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl PZC Zaterdag 28 juni 2008 3 In Kiekieris in 's-Heerenhoek wordt een kwart van de discotheek afgescheiden voor roker. foto Willem Mieras Echt blij zijn ze op de Bevelan- den en Tholen niet met het rookverbod, maar de gelaten heid overheerst bij veel onderne mers. „Het is niet anders", zegt Monique Verschuure van café-pe- tit restaurant De Sportvisser in Yerseke. „We creëren wel een apar te ruimte voor rokers, maar gezelli ger wordt het er niet op." Bij café restaurant Havenzicht in Sint-An- naland wachten ze af wat komen gaat. „In een bestaand hokje van zo'n twintig vierkante meter kun nen mensen straks roken", vertelt Janny Rijnberg. „Maar meer doen we niet. Je kunt wel van alles uit de kast halen, maar mensen zullen er gewoon aan moeten wennen." In Kiekieris in 's-Heerenhoek heb ben ze de afgelopen week wel vol op gesjouwd en getimmerd. Een kwart van de discotheek wordt af gescheiden. „Het wordt geen aquarium", zegt eigenaar Kees van Damme. „maar een gezellige ruimte met een bar, al mag die niet worden bemand. Dat is een beetje van de zotte." Ook in Goes klagen ze over de re gelgeving. Die vinden ze onduide lijk. Wat mag nu wel en wat niet? De cafébazen zeggen het niet goed te weten. De meeste halen daarom alleen hun asbakken van tafel en doen verder niets. De regelgeving kan best wel eens aangepast wor den, is de verwachting. Wie wil ro ken gaat maar buiten staan. Iets wat op een mooie zomeravond toch wel gebeurt, ook zonder siga ret. Café Matisse heeft buiten wel een speciale rookpaal neergezet. Ook J. Commijs van café De Pa trijs in Colijnsplaat heeft binnen niets vertimmerd. „Ik heb een paar asbakken buiten gezet." In café De Goede Verwachting in Lewedorp is een apart hokje voor rokers gemaakt. Meer dan de helft van de klanten rookt volgens eige naar Wim de Kok. Hij vindt het rookverbod belachelijk. Daar den ken ze bij café Baarends in Goes niet anders over. „En daarom gaat de vlag dinsdag halfstok", zegt Kees Baarends. Dan drink ik thuis wel een biertje. Alex Bezem heeft het vaste gasten van strandpaviljoen Panta Rhei in Vlis- singen al horen zeggen. Maar gelo ven doet hij ze niet. „Ze komen toch voor de gezelligheid. En er gens anders mag je ook niet roken, dus het zal wel weer aantrekken." Belachelijk vindt hij het rookver bod. Net als Enrico Biesen, van het Domburgse café Tramzicht. Die kan zich er maar niet bij neer leggen. „Het is toch te gek voor woorden dat ik een boete krijg als mijn klanten het verbod negeren? De overheid betaalt toch ook niet mijn snelheidsboete, omdat ik op haar snelweg te hard rijd? En hoe zeg ik die man van 75, die zijn hele leven hard heeft gewerkt en nu nog leeft voor dat ene borreltje met een sigaretje, midden in de winter dat hij maar buiten moeten gaan staan?" Biesen is boos. Maar heeft er wel iets op bedacht. „We zijn bezig een afscheiding van zeil te maken. Al ben ik bang dat het daar snel heel gezellig wordt en dat het dus omzet scheelt." Bij De Mug in Middelburg, bruin café bij uitstek, is het helemaal bi zar. Daar maken ze een rookruim te, waar 't Walchersche Pijproock- gilde zelf maar een drankje moet pakken. En waar bedrijfsleidster Mikkie niet binnen mag komen. Terwijl ze zelf nota bene ook rookt. „Dus is het rookverbod nou bedoeld voor personeel of voor gasten? Ik snap er niks meer van." De Mug heeft veel rokers. Maar ook veel niet-rokers, die speciaal naar de Mug komen om toch eens te kunnen roken. Mikkie zucht. „Gelukkig hebben wij een uitwijk naar het terras. Binnen mag het gewoon niet, pech, dat is de regel. En die heb ik niet bedacht." Had Biesen het maar zo makkelijk. „Er is toch niks leukers dan iets te doen dat niet mag? Ik denk dat ze het stiekem doen. En ik ga niet de politieagent uithangen. Dat kost me één man personeel per avond. En vijf of zes vechtpartijen." Doe vóór 1 juli mee met de Nationale Uitjestest '08 en krijg een gratis foto-album. Maak bovendien kans op een maand vrij én 4000 euro zakgeld*. Ga snel naar eropuit.nl. een initiatief van NS 'kijk voor actievoorwaarden op eropuit.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3