l o u, 'Breukje' door motie kernstroom Terneuzen heeft twee soorten topdokters MAARTEN AAGT; Een Hollants praatjen Aanleg van natuurnetwerk moet doorgaan GL vindt dat CDA en SGP afspraken tussen coalitiepartijen negeren. PZC Zaterdag 28 juni 2008 37 ANNO 1*71. CetifcouWaD SCHUYT-PRAETJE, Tuflchco eet» ïcatc-pirlftjc/ YwHcacit fei Fttfboncn JaepSoet, KlaesSwaer- Hooft en Jan Goec-Harc, n»t KEESJE MAET BROER JOCHEM, yarcnde Luydöï, met cc?) BODE»* Over ces toeslaat var» ons RUYTER.S cn SOLDATEN BOERE SCHUIT-PRAATJE, Oejwudöra tuffdssn E N Famuk m Amjlcrdmn TE M r D D /-: L H U R G, By C O R X i; 1.1S JACOBS t N. Een een ROTTERDAMMER. Van faeckcn dii da« oiilingh* Toorgewilensajo. Clazina Dingemanse (inzet) verdiepte zich in de praatjespamfletten, die tussen 1600 en 1750 een belangrijke bijdrage leverden aan het publieke debat. Opruiend, zodanig dat in de zo mer van dat jaar een woedende menigte voor een ware lynchpartij zorgde. De pamfletten werden aangeplakt, of verspreid via boekhandels en marskramers. De auteurs waren meestal niet bekend, maar moeten volgens Clazina Dingemanse in de kringen van de geletterde midden stand worden gezocht, van school meesters, kooplieden tot regenten. Ook predikanten waren actief Zij hadden een groot bereik via de kapsel, de gelovigen zagen hen als leidsmannen. Stadsbestuurders hielden hen, gezien hun grote be reik, goed in de gaten. In het proefschrift zegt de pro movenda het zo: „Pamfletten fungeerden vanaf het begin van de Opstand als platform voor het publieke debat en groeiden in de eerste helft van de 17e eeuw uit tot een van de belangrijkste instru menten voor de publieke menings vorming." Op haar etage, hartje Utrecht, legt ze uit dat de Nederlandse staats vorm - zelfstandige provincies en daarbinnen weer stemhebbende steden - discussie in de hand werk te. Ze spreekt in dat verband van een 'vroeg poldermodel', omdat overeenstemming - concensus - de basis was van het bestuur. Pamflet schrijvers konden bovendien in grote vrijheid opereren, omdat cen suur in een sterk gedecentraliseerd land moeilijk was te handhaven. De oplage van de pamfletten is niet duidelijk. Waarschijnlijk enke le honderden per keer, en de ver spreiding was vaak lokaal, zegt de schrijfster. Drukkers, boekverkopers, handel aren en auteurs wilden aan de ge schriften verdienen. Al was de schaal kleiner, ook toen had de commercie een belangrijke stem in het maatschappelijk verkeer. Ja cob Cats krijgt in het proefschrift het slotwoord, met voor hem type rende regels: Geen dit of dat, geen boereschuyt Of ghy treckt'er voor deel uyt. Clazina Dingemanse buigt zich in haar studie met name over de stijl kenmerken van het praatjespam flet Hoe werden de teksten opge steld, welke literaire technieken werden er gebruikt en hoe werd geprobeerd om de lezer te overtui gen. Ze noemt de onregelmatig ge publiceerde blaadjes een interes sante schakel in de ontwikkeling van de journalistiek. De pamflet ten verdwenen grotendeels in de negentiende eeuw, toen kranten hun rol in het publieke debat over namen. Naarmate de snelheid van communicatie toenam, raakte het motto van de oude pamfletschrij vers steeds meer uit het zicht: tis beter gesweghen, dan van spreken hinder gecregen. In het Hollants praatjen (1650) komen vertegenwoordigers van de gewesten Gelre (Gelderland), Holland, Friesland en Brabant aan het woord. In het tweede deel introduceert de Brabander een nieuwe spreker, een Zeeuw, bij de Hollandse gesprekspartner: Goeden dagh, mijn Heer, goeden dagh. Verschoon onze stoutigheidt, van dat wy u zoo vryborstigh bezoeken, en deze Vriend buyten u we ten mee brengen. Ons voorlede Praatje, dat door den druck en uwe naarstigheidt aen alle menschen is mee-gedeelt, heeft hem belust ghe- maakt om u, benevens ons, nog eens te hooren, en het zijne, na de gele- gentheid der zake zou vereischen, daar by te brengen; want hem dunkt dat op et voorgaande al vry wat valt te zeggen: bidde derhalven dat gy hem gelieft te hooren; te meer om dat het een goet Man is, die zich wel wil laten onderrichten. Wy hadden die moeite zeer garen aan ons genomen, maar het is billigh dat ieder zijn eige woorden uitleght, en zijn voorstellingen beweert. De meeste Zeeuwen zijn in de ogen van Hollanders dwarsliggers. De Zeeuw in dit pamflet is er echter één van het gezeglijke soort. De Hollander merkt op: Het is my lief dat ghy zoo gezeghzaem zijt; sommige van uw Landslieden zijn met geen reden te verzetten. Gedracfo voorFlsckcrPiackaw. Aam ting in de sector kunnen opvan gen. Ezinga hamerde erop dat bij de plannen voor een nieuw slui- zencomplex in Terneuzen niet al leen wordt gekeken naar een grote re capaciteit van de zeesluis, maar zeker ook naar die van de binnen- vaartsluis. Directeur Kees de Vries Vice-voorzitter Luit Ezinga van KvK pleit voor snelle besluitvor ming over extra ligplaatsen, min der milieuregels, aangepaste slui zen en binnenvaartterminals van schippersvereniging Schutte- vaer vond dat niet alleen Frankrijk en België miljoenen op tafel moe ten leggen voor de nieuwe verbin ding, maar dat ook Nederland pak weg 600 miljoen moet investeren in het nieuwe sluizencomplex in Terneuzen én bijvoorbeeld een derde Kreekraksluis. Havensche pen Sas van Rouveroij van Gent vond dat de Kanaalzonehavens schouder aan schouder moeten vechten voor een versterking van hun positie. door Claudia Sondervan COES - De Temeuzense neurolo gen zijn de besten van het land. Dat zeggen medisch specialisten, huisartsen en bestuurders uit de zorg in onderzoek dat Peter Lagen dijk deed voor Elsevier. De beste al gemene chirurgen van het land werken in het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland. Binnen Zeeland is Terneuzen de beste plek voor algemene chirurgie en orthopedie. Bij kindergeneeskun de is Goes tweede na Lievensberg. Voor cardiologie wordt in Zeeland naar België verwezen. Voor inter ne geneeskunde komt Terneuzen na Roosendaal op de tweede plaats, Goes en Vlisisngen pas op vier en vijf. In vrouw- en kraam zorg is Terneuzen ook op één na best, wederom na Lievensberg. www.elsevier.nl/specialisten door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Leen Harpe, fractie voorzitter van GroenLinks in de Staten, ziet de steun van coalitiege noten CDA en SGP aan een kern centralemotie van de WD als een 'breukje' in de samenwerking, 'dat wel gerepareerd moet worden'. Hij vindt dat de afspraken zijn ge schonden. Gedeputeerde Marten Wiersma (GL, economie) werd gisteren in de Statenvergadering verrast door de WD-motie, ingediend bij de discussie over de nota Energie en Klimaat. Dat CDA en SGP ook na een schorsing voor overleg met het dagelijks provinciebestuur bij hun steun aan de motie bleven, noemt Wiersma 'niet leuk'. Hij beschouwt de opstelling van de twee coalitiepartners als een po litiek feit, maar niet zodanig dat hij daaraan verregaande gevolgen verbindt. „Om hierom uit het col lege te stappen betekent ook dat ik mijn energienota, waar nogal wat in staat, niet eens kan uitvoeren." CDA-er Kees van Beveren be streed dat steun aan de motie strij dig is met het collegeakkoord. „Daarin wordt over het realiseren van kernenergie niet gesproken." SGP-er Goos Roeland zag, evenals het CDA, kernenergie als een aan vaardbare tussenoplossing op weg naar duurzame energieopwekking. „Dan is het een verkeerd signaal als we afstand nemen van de mo tie van de WD." Wiersma zei dat de provincie de regering volgt: kernenergie is niet duurzaam en niet nodig voor de gewenste afna me van broeikasgassen. Zo staat het ook in de - overigens aangeno men - nota Energie en Klimaat. MIDDELBURG - De provincie zet aan leg van het Zeeuwse natuurnet werk onverkort door. Dus ook, via de Dienst Landelijk Gebied, de aankoop van landbouwgrond hier voor. In beginsel grond die minder geschikt is voor agrarische produc tie. „Maar je kunt er soms niet aan ontkomen om een keer goede landbouwgrond te kopen", hield gedeputeerde Frans Hamelink (CU) gisteren de Staten voor. PvdA'er Wouter van Zandbrink er gerde zich aan de houding van het CDA, die steeds vaker terughou dendheid met aankoop van land bouwgrond voor natuur bepleit. Hij verweet het CDA 'polarisatie op het platteland.' Een motie om uitvoering van het natuurnetwerk voort te zetten, hield Van Zand brink aan. Hamelink zegde een no ta over het grondaankoopbeleid toe aan de commissie Ruimte, Eco logie en Water. Een motie van de Partij voor Zee land om geen meter goede land bouwgrond voor natuur te bestem men, kreeg alleen steun van de in diener.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39