Zeeland De horeca heeüt nu al TflïITTTT Het loopt straks storm in de stuurhut Slik of Modder a m PZC Drinkwater in bootjes te slecht Beter en scherper zien? de kijkkamer Website traceert al 334 AED's 2 Zaterdag 28 juni 2008 PZC MAIKEL HARTE Het is weeral anderhalfjaar geleden dat ik mijn eerste co lumn schreef voor deze krant en dat was er een in bij zondere vorm. In verband met de overgang naar ta bloidformaat en een daaraan gekoppelde nieuwe website werd mij gevraagd of de PZC een filmpje kon maken van een co lumn die ik voorlas, welk filmpje vervolgens op de website werd geplaatst. Zo gezegd, zo gedaan. Deze week vind ik het jammer dat ik mijn column niet aan u kan laten horen, want hij gaat over de discussie of er in de Zeeuwse polders onder waarschuwingsborden voor een glibberige rijbaan 'slik' of 'modder' dient te staan. Een vanaf 1993 lopende campagne werd in 2002 omgedoopt tot 'modder op de weg', omdat de campagne navolging kreeg in an dere provincies, waar ze 'slik' te Zeeuws vonden. Tot op de dag van vandaag had secretaris Rhebergen van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) spijt van die verandering. Na een enquête gaat nu weer 'slik op de weg' gebruikt worden. Volkomen terecht, slik is namelijk veel beter dan modder. Nu kunt u mij tegenwerpen dat ik me druk maak om een irrelevant onderwerp, maar relevant is het wel dege lijk, want het is de bedoeling dat automobilisten op de rem gaan als ze zo'n bord zien. Juist daarom zou ik u zo graag het verschil laten horen. U moet nu zelf maar eens een keer 'slik' en 'modder' hardop zeggen en dan zult u het met mij eens zijn dat modder totaal geen indruk maakt. Het klinkt een beet je alsof je in beroerd Engels je moeder toespreekt: Hello Mod der. Nee 'slik' dan word je pas echt voorzichtig. En het argu ment dat toeristen het niet zullen begrijpen? Ach, dat zijn steeds minder Nederlanders en steeds meer Duitsers las ik van de week, die laten we dan maar een beetje aanmodderen. Ge waarschuwd zijn ze toch wel. Alsof je in beroerd Engels je moeder toespreekt COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenemieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Vanaf 1 juli mag er niet meer gerookt worden in openbare ruimten, inclusief tabakszaken en cafés. Om rokers terwille te zijn, heeft elke kroegbaas zo zijn eigen oplossing. Tabakspecialist Ben Everse uit Sas van Gent haalt opge lucht adem. In zijn zaak mag je na 1 juli nog wél roken. Everse is blij dat de kogel door de kerk is. „Ik ben volgens mij de eni ge tabakspeciaalzaak in Zeeuws-Vlaanderen waar na 1 juli nog mag worden gerookt." De Ne derlandse Sigaren Ondernemers (NSO), de branche-organisatie voor tabaksdetailhandel, meldde hem eergisteren dat er ook in de toekomst gewoon in zijn zaak mag worden gepaft. Everse heeft name lijk geen personeel in dienst. Was dat wel het geval, dan had ook hij alleen buiten zijn winkel mogen smoren. „Maar omdat ik geen werknemers heb, mag zowel de klant als de eigenaar in deze zaak roken. Da's leuk voor mij, al had ik op 1 juli helemaal niets veran derd. Ik had bij een waarschuwing of boete zeker de gang naar de rechter gemaakt, omdat ik dit ver bod absurd vind. Zeker als je het over een speciaalzaak hebt, die niets anders dan tabak verkoopt." Of met andere woorden; het aan tal niet-rokende klanten van zijn winkel is op één hand te tellen. Bij café De Rijnvaart in Sas van Gent kijken ze de consequenties van het rookverbod eerst even aan. „Vooralsnog moeten de ro kers buiten staan. Maar als dat voor overlast zorgt, bekijken we of we een hoek van het café voor de rokers kunnen inrichten", zegt me dewerkster Marinda Marossi. Zij vreest dat er in de nachtelijke uren groepjes ontstaan, die buiten moe ten roken en vervolgens ellende veroorzaken. Eigenaar Paul Boon van het Sasse café De Watergeus deelt die vrees niet. „De zomerpe riode is voor Sas van Gent een pri ma periode om dit verbod in te voeren. Dan is het in Sas van Gent toch niet zo druk." Tot het laatste trekje Rokers vaarwelparty, café Charlie in Nieuwerkerk, vanavond 21.00 uur. Smoking avond, café Ter Nose in Terneuzen, vanavond vanaf 21.00 uur. »- Kookavond, De Korenbeurs in Hulst, maandag vanaf 19.30 uur. Last smokingdinner, De Proeverij Zierikzee, maandag vanaf 19.00 uur. t- Ook tenten die voor horecadoeleinden worden gebruikt vallen onder het rookverbod, heeft het ministerie van VWS gisteren nog eens bekendge maakt. Daar was onduidelijkheid over ontstaan. Klanten van café-restaurant Storm in Bruinisse kunnen vanaf dinsdag 'een peukie doen' in de stuurhut van de voor malige veerpont Zijpe. „Dat het een stuurhut moest wor den wist ik al," zegt kastelein Stof fel van den Berg. „De mosselvis sers zitten na het werk in de stuur hut. Bij een drankje en sigaretje praten ze daar met elkaar. Zo kom ik aan het idee. Dat ik aan de stuur hut van de Zijpe kon komen is puur geluk. Mijn zwager zag het jiSil: lilMsfefflBi? Stoffel van den Berg voor de stuurhut van de Zijpe. foto Dirk-Jan Cjeitema GOES - Het water aan boord van plezierjachten is vaak te slecht om te drinken. Dat blijkt uit een steek proef van de ANWB. Geadviseerd wordt water uit de tank alleen te drinken als het is voorgekookt of wanneer een conserveringsmiddel wordt gebruikt. Dat is, in combina tie met flessen, verreweg de prak tijk, aldus watersporter en voorzit ter Jan Bom van de 749 leden tel lende vereniging in Colijnsplaat. Willem Dekker van het Water- sportverbond beschouwt de waar schuwing als een signaal dat onder houd van tanks 'een must is'. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® goed is fantastisch. Segeersstraat Middelburg 0118-674Ö04 zondag eh maandag gesloten schip op de sloop in Hoboken. Ze waren toen juist met snijbran ders bezig de stuurhut eraf te ha len." Met deze cabine als rokersruimte koppelt Van den Berg noodzaak aan lokaal sentiment. „In het dorp werd al langer gesproken over het redden van het pontje dat hier ve le jaren heeft gevaren. Het zou eerst naar Bru komen, later zou het als duikwrak in de Oosterschel- de bij Tholen worden gelegd. Maar uiteindelijk is het in de haven van Antwerpen gezonken. De stuur hut is het enige wat er nog van rest." En dat ziet er prima uit op de bin nenplaats van Storm. De cabine is roestvrij gemaakt en geschilderd. De oude houten deuren glanzen weer en gisteren zijn de ramen ge plaatst. Om het af te maken is de hut voorzien van een mastje met scheepsverlichting. Het zou zo maar kunnen dat het in de hut gezelliger wordt dan aan de bar. Van den Berg: „Da's prima. Alleen maar gezellig, toch? Maar ze moeten hun drankjes dan wel zelf aan de bar komen halen." VLISSINGEN - Van 334 Zeeuwse hartschokapparaten (AED) is van daag te zien waar ze hangen in de provincie. De website AEDloca- ties.nl van het Vlissingse bedrijf Medisol geeft landelijk de locatie weer van 861 automatische exter ne defibrillatoren; een fractie van het landelijk totaal, dat de twintig duizend moet belopen, zegt Pieter Joziasse van Medisol. In Zeeland weet de site bijna alle apparaten te traceren, met een koppeling naar Google Maps. Enkele apparaten bij particulieren ontbreken nog, of er is geen toestemming gegeven voor openbaarmaking, zegt Joziasse. „Wie een AED-cursus heeft ge- volgt kan zo zien waar in zijn buurt een AED te vinden is. Zo blijven ze hopelijk niet onbenut."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2