Nieuwe raadkaart Brug werd twee keer opgeblazen Oe ouwer oe gekker amrn 1 8 Zaterdag 28 juni 2008 PZC Uit de collectie ansichtkaarten van Hans Lindenbergh deze week een af beelding met weinig, maar wel veelzeggende bebouwing erop. Naar ver houding een nog vrij nieuwe kaart. De vraag is in welk dorp het ge bouw te vinden is. Nadere bijzonderheden over de situatie vroeger en nu zijn, als gebruikelijk, van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 3 juli worden gezon den naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. ï>r«£. Sï XH-KïTi. - r - door Rinus Antonisse Bij Bram Bliek uit Vlissingen kwam bij het zien van de raadkaart van vorige week, met de ir Lelybrug bij Sluis kil, jeugdsentiment omhoog. Zijn grootouders woonden in het dorp en Bliek ging daar logeren. „Ik werd dan met vrachtijder Peet Mo- bach meegegeven en afgezet bij het winkeltje van opoe aan de Be- nedenweg. Bij het station aan de brug speelde heb ik veel." P.M. Mielen uit Terneuzen wijst op een artikel in de jongste nieuws brief van de Heemkundige Kring, waarin de brug een rol speelt. „Het terugtrekkende Duitse leger kwam met een trein met lange-af- standgeschut voor deze brug tot stilstand op 5 mei 1944. De trein, die in Sluiskil de 'miljoenentrein' genoemd werd, bevatte nog veel waardevolle zaken. Toen de trein door Duitse militairen verlaten werd, is alles van waarde door de bevolking meegenomen." Links op de foto staat hotel Stock man, meldt E. de Krijger-de Grae- ve uit Philippine. „Ernaast café en rijwielzaak Faas. Bovenop de dijk station Sluiskilbrug, verderop aan de bovenweg drogisterij Van Doe selaar, kapper Duyvis, snoepzaak Guust Bleyenberg. Rechts het aard appelpakhuis van Van Wijck." Volgens Marijke Schippers-Steen- aert uit Nieuwvliet heette de Lely brug in Sas van Gent destijds de derde brug. Het kleinere gebouw links was de wacht, waar de dienstdoende brug wachters verbleven. Daar staan ook brugwachterswoningen. Eddy Kalfsvel uit Sas noemt de brug als verbinding tussen oost- en west-Sluiskil 'het absolute cen trum' van het dorp, liggend pre cies in het midden van Zeeuws-Vlaanderen. Begin 19e eeuw lag er al een dub bele houten brug, die in 1863 ver vangen werd door een plaatijzeren exemplaar, de blauwe brug ge naamd, schrijft Kees Stevense uit Middelburg. Voor de spoorlijn Gent-Terneuzen kwam er in 1866 een spoorbrug. Na kanaalverbreding kon in 1907 de afgebeelde Lelybrug, genoemd naar de minister van Waterstaat, in gebruik worden genomen, tege lijk met een nieuwe spoorbrug. Door inzet van een Bruggencom- missie kwam de brug niet zoals het plan was, buiten het dorp te liggen. Bij het uitbreken van de IWeede Wereldoorlog werden de spoorbrug en de (niet zichtbare) verkeersbrug door Franse troepen opgeblazen, weet A. van Ooij uit Terneuzen. Na herstel in 1943 werd de verbinding in 1944 op nieuw vernield, nu door de Duit sers. Een nieuwe, gecombineerde brug kwam in 1948 gereed en bleef tot 1968 in gebruik. Kees Fase uit Sint-Annaland merkt op dat nu een fiets-voetveer de beide kan ten van Sluiskil verbindt. De waardebonnen gaan naar: I. Co- zijn, Oostburg, M. van der Hooft, Middelburg,Walkout, Sluiskil. door Frans van der Heijde Het liep even uut d'and, die zeumerse middeg op 't eeste zuderstrange van Zoetelande. Kleinzeune wou toch zö hraog even voetballe mee opa. Het was laog waeter en dus ruumte genoeg om d'eeste voetbalbeginsels nog es deu te nemen mee de aoltied gevaerlijke spits van de plaetselijke F4! Mè nog hin tien minuten laeter stoenge me a mee z'n vieren te 'pielen', het uut stand en op 't dooie gemakje mekaore de bal toespele, voral nie tevee nest iemand! En even laeter kwaeme d'r nog een paer bie. 't Waere aol ouwe en over- jaetige mannen, bouwjaer veertiger of vuuftiger jaeren, dudelijk getekend en verslete deu de tied. Kleinzeune draafde om verdwaelde ballen en le verde ze wi in bie 'omvangrieke' lichaemen. Ooit waere 't kwelgeêsten geweest vó voetballers in eêl Zeeland en een ènde d'r buten! Noe wae re 't opa's of aode ze d'r anden vol an puberende dochters en zeunen. En die twintig, dertig jae ren wiere pienlijk dudelijk zichtbaer. Alléén on ze kleinzeune keek nog tegen ons op! En toen kwam d'r ineêns eên op 't onzalige idee om nog es een 'partijtje' te hae spelen! En wer- achtig, in de meeste ontwaakte 'het kind' wi! Ienkele beperkte d'r eihen tot toekieken omda ze toch de volgenden ochen wi mee 'oma de vrouwe' wouwe hae fletse of werreke in de volks- tuun, mè bie de rest was de verleidinge te hroot! Vier oopjes zand, nie al te vère uut mekaore, wiere de doelen. Zö deeë me dat vuufentwintig jaer gelee ook, vö 't leste! Het indêlen van de par tijen kostte énige moeite. Eest wouwe me 'de verslete eupen' tegen de 'kapotte knieën', mè di waere tevee 'eupen', de kunsteupen meegere kend! Toen probeerde me de 'rikken' tegen 'de kromgegroeide tênen', mè dan ao ik hlad hin medespelers! Ik stelde nog voor om 'de kunstge bitten' tegen 'de rest' te laete spelen, mè dat wier ook een oneerlijke wedstrijd. Gezaemenlijk beslöte me dat de twi ouwsten, de zestigplus sers, mochte kieze. En zodoende wier d'r deu het ooit gevreêsde duo Daaf en Frans 'gepoot' (term vö de kenners!) De keuze wier nie eenvou dig. Moest je noe kieze vö iemand die a naebie eêl het doel vulde of toch mè iemand mee een ohere andelingssnelheid mè wè een kunsteupe! Me bin d'r uut gekomme. Ik kreeg degene die 'over' was. En dat was onze zwakste schaekel, wan dat as leste gekozen ore gaf'n toch een min- derwaerdigheidsgevoel, dat werkte eêl de wed strijd deu! En dan speelde sommige nog zö laf, die bleve mee twi man in 't doel stae, de twi zwaerste! D'ouwste, zöas ik, ieuwe het tempo laohe, wan die joenge onden van nèt vuuftig begrepe onze bewegingen pas eêl laete! Je moest aoles nog voorzeie! Blinde dravers waere 't! En dan krehe me ook nog mot over een doelpunt. Ulder doch- te dat de bal op de denkbeeldige latte kwam, on- derwiele dat'n keurig in de 'bovenoek' zeilde, nie mi t'aelen vö die twi 'walrussen' in 't doel! Onze kleinzeune was balletjeswachter en scoor de wè twi keer! M'ebbe wè naebie een ure gespeeld. Het ao nie langer moete dure, wan op 't leste dreigde me nog te hae 'bikkelen'! En wat me deeë was a stom genoeg. Helaas wier ons aanvallende spel nie beloond! Misschien kom t'r nog een twide wedstrijd, mè m'ebbe een afkoelings-, bezinnings- en herstelpe riode van twi maenden ingelast! Mocht je noe van de zeumer op t'eeste zuderstrange van Zoe telande een stik of wat traag bewegende, mè technisch volmaekte personen mee een bal bezig zie, bluuf dan even stae! En geniet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18