Nachtpauwogen gezocht Toren overheerst in oude ringdorp Oostkapelle PZC Zaterdag 28 juni 2008 1 7 door Chiel Jacobusse Nachtpauwogen zijn spectaculair om te zien. Alleen is het niet zo makkelijk uit te leggen waarom dat zo is. De mannetjes zijn overwegend donkerrood van kleur, terwijl bij de vrouwtjes het grijs over heerst. In de bontgekleurde wereld van de vlinders nou niet een kleurenpalet om lyrisch van te worden. Het is vooral de tekening, met de grote, fel afstekende 'pauwogen' die de nachtpauwoog zo bijzonder maakt. De rupsen zien er net nadat ze uit het ei gekomen zijn maar gewoontjes uit. De ei tjes worden soms apart, soms in kleine groepjes bij elkaar gelegd en daaruit ontwikkelen zich vanaf de tweede helft van mei de rupsjes. Net na hun geboorte zijn die overwe gend zwart gekleurd, met een klein beetje oranje tekening erin. Aanvankelijk blijven ze vaak als groep bij elkaar, maar al snel beginnen ze zich te verspreiden. En dan duurt het niet lang of de rupsen worden erg mooi van kleur en teke ning, zoals de bovenstaande foto laat zien. De rupsen richten in bramen en frambozen nooit echt scha de aan. Ze eten wat van het blad, maar de vruchten worden met rust gelaten. Geen enkele reden dus om ze te bestrij den. De rupsen zitten in het buitengebied het liefst op zon beschenen dijktaluds of in warme slootkanten en daar is de dauwbraam de favoriete voedselplant. In augustus zijn de rupsen volgroeid en dan zoeken ze een rustig plekje op om te verpoppen. Vanaf eind april in het volgende jaar zijn de rupsen verpopt en zijn de volwassen vlinders weer te bewonderen. Die vliegen een enkele keer overdag, maar overwegend zijn het nachtdieren, die over dag doodstil tussen de vegetatie zitten. Net als heel veel an dere insecten sporen de mannelijke vlinders een partner op met behulp van hun reukorgaan. De vrouwtjes van de nachtpauwoog scheiden lokstoffen af, de feromonen. Het was de Franse entomoloog Jean Henri Fabre die het be staan van feromonen min of meer bij toeval ontdekte door experimenten met nachtpauwogen. De mannetjes van de nachtpauwoog kunnen de vrouwtjes tot op een afstand van vele honderden meters ruiken. Het reukorgaan zit in de gekamde voelsprieten die de manne tjes aan weerszijden van de kop hebben. Nadat het bestaan van feromonen bij nachtpauwogen ontdekt was, werd het vastgesteld bij heel veel andere insecten en tegenwoordig spelen dergelijke lokstoffen een belangrijke rol bij biologi sche bestrijding van verschillende plaagdieren. Het Zeeuwse Landschap is - samen met de Vlinder en libel- lenwerkgroep Zeeland - bezig aan een provinciebrede inven tarisatie van de nachtvlinders. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan de soorten die typerend zijn voor Zeeland. Daar hoort de nachtpauwoog zeker bij. De aanwezigheid van de soort is het makkelijkst vast te stellen door het zoe ken naar rupsen. Maar met een beperkt netwerk van vrijwil ligers krijg je dan natuurlijk geen compleet beeld. Daarom roepen we graag uw hulp in om het beeld compleet te krij gen. Mocht u de rupsen van de nachtpauwoog ontdekken in de tuin, dan ontvangen we daarvan heel graag bericht. Waarnemingen kunnen worden opgestuurd naar Anton Baaijens (famba@zeelandnet.nl) of naar Chiel Jacobusse (chiel_jacobusse@hotmail.com). Iedereen die een waarne ming instuurt krijgt te zijner tijd een compleet overzicht van alle gemelde rupsen. We wachten vol spanning af Een rups van de nachtpauwoog foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse l andschap. In Natuur- joumaal gaat hoofd ecologie Chiel jacobusse wekelijks in op wal er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. De rupsen van de nacht pauwoog leven van struikhei- de. In Zeeland zou je ze daar om niet zo snel verwachten. Maar het tegendeel is waar. Zeeland is een bolwerk voor nachtpauwogen, samen met heideachtige streken als Drenthe, de Veluwe en Noord-Brabant. Niet heide, maar bramen en frambozen vormen hier het voedsel. tekening Adri Karman Vanaf een afstand bezien valt de grote toren van ringdorp Oostkapelle onmiddellijk op. Het komt meer voor in de pro vincie dat met name oudere dorpen over naar verhouding forse torens - en soms ook kerkgebouwen - beschikken. Ze zijn doorgaans eenvoudig van vorm: rechtuit, rechtaan. Ver sieringen die latere torens kenmerken, ontbreken veelal. De torens werden neergezet door de lokale ambachtsheer, die daarmee indruk wilde maken op zijn omgeving. De toren van Oostkapelle dateert uit het laatste deel van de veertiende eeuw; de kerk uit het begin van de vijftiende eeuw. Die was aanvankelijk gewijd aan Sint-Willibrord. Brand en storm zor gen in de zestiende eeuw voor vernielingen. Vijftig jaar gele den werd de kerk ingrijpend gerestaureerd. Minstens zo in drukwekkend zijn rond Oostkapelle de buitenplaatsen als Hoogduin, Overduinen en Zeeduin. Landgoederen van rijke lieden uit met name Middelburg, temidden van de rijk bebos te Manteling van Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17