media ;o: IP V\. 53 rti Vakanties zijn in de nabije toekomst voor een deel terug te verdienen. Sommige websites betalen al voor goed gemaakte reisvideo's. Ook op video vastgelegde hotelkamers leveren op internet geld op. Laurens Lammers onderzocht enkele mogelijkheden. m ,'r A H H jJAt media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 28 juni 2008 Verdien je vakantie terug Het beroemde tijd schrift National Geo graphic gaat op inter net iets nieuws doen. Het blad, ver maard om zijn arti kelen over de meest verre regio's in de wereld, lanceerde onlangs de videosite Everydayexplorer.com. Voelt u zich een beetje een ontdek kingsreiziger, filmt u graag en vliegt u binnenkort naar een ver oord? De nieuwe site van National Geographic is dan wellicht de idea le webstek voor uw videofilmpjes. De onderwerpen van de video's moeten echter wel nauw aanslui ten bij de inhoud van het blad. Dus: dieren in het wild, exotische plekken, natuur en milieu. Met Everydayexplorer.com haakt National Geographic nog tamelijk laat aan bij de hype rond 'user ge nerated content' op internet, de door gebruikers gegenereerde in houd, zoals tekst, foto's en video's. Lonely Planet, de bekende maker van reisgidsen voor rugzaktoeris Leuke, interessante en spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 ten, gaat al een stap verder. Ter pro motie van haar eigen videosite be taalt de uitgever ruim 300 euro voor goed gemaakte reisvideo's. Tot nog toe vielen al zo'n twintig reisvideo's in de prijzen. De film pjes zijn te bekijken op LonelyPla- net.tv en op het eigen kanaal van Lonely Planet op YouTube. Zo staat er onder meer een film op over de wekelijkse inzegeningen van nieuwe auto's in Bolivia en een verslag van een slechts 80 dol lar kostende driedaagse cruise over de Yangtze, China's 6.380 kilome ter lange, blauwe rivier. Daarvoor filmde de maker onder meer de kleine hutjes op de boot, de hippie achtige sfeer aan boord en de uit gaansmogelijkheden langs de Yangtze. Lonely Planet hanteert echter wel een fors aantal criteria bij de selec tie van videofilms. Een film met een slechte beeldkwaliteit valt bij voorbeeld snel door de mand. Film pjes mogen ook niet langer duren dan tien minuten (omgerekend zo'n 100 megabyte groot). In de gebruikersvoorwaarden stelt Lonely Planet verder dat muziek die wordt toegevoegd aan een vi deo vrij van copyright moet zijn. Dat geldt ook voor de gefilmde per sonen, kunstobjecten en gebou wen. Wie die wil filmen, moet toe stemming hebben, zo stelt Lonely Planet in de kleine lettertjes. Toestemming is echter niet nodig voor het maken van filmpjes van overnachtingsplaatsen. Ook daar mee valt sinds begin dit jaar geld te verdienen. Tripr.tv is de site die het mogelijk maakt. Wie een weekendje Parijs boekt en zijn ho tel filmt, kan het filmpje gratis als hotelreview op Tripr.tv zetten. De site zet vervolgens automatisch een boekingsoptie onder het film pje. Komt er een boeking binnen van het betreffende hotel, dan ont vangt Tripr.tv hiervoor een com missie van 7 tot 10 procent. Volgens Jan Kooman (38), de Ne derlandse mede-oprichter van de site, ontvangt de filmmaker een derde deel van dat bedrag. „Stel: een hotelkamer kost 100 euro. Dan ontvangt Tripr.tv bij een boeking zo'n 10 euro en de hotelreviewer 3,50 euro. Hoe meer mensen dus boeken, hoe hoger de bedragen zul len zijn die hotelreviewers ontvan gen", aldus Kooman. Mensen die aan hotelreviews grote bedragen verdienen, zijn er niet. Kooman: „De site is nog maar vijf maanden online. Ik kan me wel voorstellen dat er in de toekomst mensen zijn die continu op reis zijn naar populaire bestemmingen, zonder dat het ze een cent kost." Inmiddels zijn ruim zeshonderd hotelrecensies gemaakt in meer dan honderd steden. Tripr.tv streeft naar ruim duizend reviews aan het eind van dit jaar. In juni kwam Tripr.tv, dat vestigin gen heeft in Amsterdam en Miami, met een geheel vernieuwde site. Kooman: „Daarop is goed het ver schil te zien tussen filmpjes van ho teleigenaars en filmpjes van hotel gasten. Hoteliers willen er altijd zo Flipje goes Pink - Tiel vandaag gaststad 'holebi's' Roze is al decennialang de kleur van de homo's. Toen op een zaterdag in 1978 de Nederlandse versie van de Amerikaanse Gay Pride het levens licht zag, was de naam Roze Zater dag dan ook vanzelfsprekend. Sinds dien komt iedere laatste zaterdag in juni de Nederlandse 'holebi'-ge- meenschap bij elkaar om te laten zien dat ze trots zijn op hun levens stijl. Dit jaar kleurt Tiel roze. Het grootste gratis openlucht popfestival van Europa Moke, Matt Bianco, Kula Shaker, Racoon, Sheryl Crowe. Het zijn een paar (grote) namen uit het program ma van het grootste, gratis popfesti val van Europa: Parkpop in Den Haag. Morgen (zondag) is het zover. Vanaf 13.00 uur gaat de muziek 'los' in het Haagse Zuiderpark. Voor de duizenden muziekliefhebbers is het te hopen dat de zon schijnt. Precie ze programmainformatie vind je op: achen met 'creatieve kurk-Thea' Tosca Niterink Goed nieuws voor de fans van Theo en Thea en Kreatief met Kurk. Na een jarenlange radiostilte heeft Tos ca Niterink (Thea) een website ge lanceerd waarop zij in de reisserie Peper en Zout Pioniers op haar ei gen kurkdroge en absurdistische wij ze verslag doet van haar tocht door Zuidoost-Azië met vriendin 'Rooie Reporter' Anita Janssen. Er zijn ne gen afleveringen, allemaal leuk. voordelig mogelijk uitspringen en tonen dus hun mooiste kamers die ook op de website van het hotel staan. Bij video's van hotel reviewers is dat anders. Die laten ook de minder fraaie kamers zien." Volgens Kooman zijn hoteleige naars vaak al gewend om op inter net gewaardeerd te worden in tekst en foto's. Het feit dat daar nu ook bewegend beeld bij komt, is echter nieuw. Tripr.tv telt inmiddels hon derden reviews van overnachtings plaatsen in zo'n twintig grote we reldsteden. In Amsterdam werden al ruim twintig hotels op video vastgelegd. Ook Tripr.tv stelt overi gens wel enige eisen aan een film pje. „De belichting en het geluid moeten in elk geval goed zijn. Gooit iemand alleen de deur van zijn hotelkamer open om drie se conden te filmen, dan betalen we uiteraard niets." www.everydayexplorer.com www.lonelyplanet.tv www.tripr.tv Zwangerschapspret bij beschuit met muisjes Over zwangerschappen en baby's bestaan tientallen boeken en web sites. Nieuw is Beschuitmetmuis- jes.nl, een site die aanstaande moe ders en vaders van week tot week informeert over de zwangerschap, compleet met plaatjes van de groei- fases van de baby. De site biedt ver der een forum, kraamcadeautips en - als je er nog niet uit bent - lange lijsten met babynamen. www.rozezaterdagtiel.nl www.parkpop.nl www.peperenzouttv.nl www.beschuitmetmuisjes.nl Een goed gemaakte reisvideo levert bij Lonely Planet zo 300 euro op. foto Roland de Bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145