I m Fietsen in strijd tegen kanker Op school dankzij volleybal 'Het is een trend. Mensen steken elkaar aan' sportpsychoioog Rico Schuijers PZC Zaterdag 28 juni 2008 1 3 zen goede doel, hoe meer geld men genereert. Visser: „Mensen lo pen nu eenmaal graag hard voor het kindje met kanker in de straat. Zo'n doel scoort beter dan pakweg de stichting Hulphond." „Vooral medische doelen spreken tot de verbeelding", weet profes sor Schuyt. „Of ontwikkelings werk; liefst een gedetailleerd doel. Bijvoorbeeld geld ophalen voor die ene school op Sumatra. Vooral scholen zijn er tegenwoordig heel bedreven in: sporten is goed voor kinderen en een goed doel lean nuttige lesstof opleveren." Volgens Visser gaat bene- fietsportend Nederland geleidelijk de VS achter na. „Een aantal zaken in ons land verandert snel. De over heid, die steeds meer terugtreedt. Zorg, die minder wordt. Steeds meer wordt een beroep gedaan op het particulier initiatief In de VS kun je geen sportevenement be denken, of er is een goed doel aan gekoppeld. Juist vanwege een over heid die zich er weinig mee be moeit. Meedoen aan charity ver hoogt de goodwill en het imago van een sportorganisatie. Het geeft een evenement of een sporter een onderscheidend gezicht en soms gratis publiciteit. Maar voor dege nen die zich alleen maar verplicht voelen om aan liefdadigheid te doen, heb ik een tip: niet doen! Ben je niet enthousiast, dan wordt het niks." Bij menig benefietsporter speelt onmiskenbaar ook het strelen van het eigen ego, het geruststellen van het geweten of het pochen over de eigen sportprestaties een rol: „Maar daar is toch niks mis mee?", zegt Theo Schuyt. „Mensen laten nu eenmaal graag zien waar ze goed in zijn. En als je daar geld mee kan ophalen, is dat helemaal mooi. Jij geeft toch ook makkelij ker een euro aan een arme sloeber die op straat mooi muziek pro beert te maken, dan aan iemand die alleen maar om geld vraagt?" Naam: Theo Mijnen Woonplaats: 's Heerenberg Werk: verkoopleider mengvoedercoöperatie Sport: fietsen Goede doel: kankerbestrijding Het comité van aanbeveling is er een om de vingers bij af te likken. Wat te denken van oud-premier Wim Kok of oud-Tourwinnaar Jan Janssen. De stichting Bergh in het Zadel kan bogen op hun steun. Voorzitter Theo Mijnen is er trots op. Een maal in de vier jaar houdt zijn stichting een toertocht van zo'n 1.200 kilometer om geld op te halen voor een goed doel. Al fietsend ten strijde tegen kanker. „We vertrekken met tachtig deelnemers en twintig begeleiders. Ze moeten allemaal 1.000 euro inleggen. De deelnemers betalen ook de kleding en wij zorgen weer voor de sponsoring op de tenues. Er blijft niets aan de strijkstok hangen. We hebben onderling plezier, maar het is ook een serieuze zaak." Vorig jaar leverde een vijflandentocht zo'n 550.000 euro op. Ook Bergh in het Zadel heeft gemerkt dat kanker nooit ver weg is. „Vorig jaar hebben we een minuut stilte gehouden voor twee mensen die vroeger hebben meegefietst maar ons helaas zijn ontvallen. Onze stichting haalt geld op zodat kanker onder meer in een eerder stadium kan worden geconstateerd. Vorig jaar belde een deelnemer van onze tocht me op dat hij eigenlijk had willen afzeggen. De reden: bij zijn vrouw was borstkanker geconstateerd. Maar zijn vrouw zei: 'juist nu moet je meefietsen voor dat goede doel'." Bergh in het Zadel het duo in de eerste divisie - het op een na hoogste niveau - wordt ook 10.324 kilometer verderop met gejuich begroet. Daar, in een sloppenwijk bij het Peruaanse Huanchaco, verrijst een school voor kansarme kinderen. Begin dit jaar was Heida er vrijwilliger. Nu ze terug is, zamelt ze geld in en houdt pater Tumba haar via de e-mail op de hoogte van de vorderingen. „Er staan tien lokalen", zegt Heida. „In Peru moeten ouders op overheids- scholen geld betalen. Dat is er vaak niet. Deze school is door bewoners gebouwd. De leraren zijn vrijwilligers. Op een lege maag is het slecht leren. En dus komt er nu ook een eetruimte voor de inmiddels 250 leerlingen die er les volgen." Mars deed vrijwilligers werk bij La Esperanza in Nicaragua dat on dersteuning biedt aan scholen. Terug in Ne derland volleyballen de twee geld bijeen. „Mensen kunnen ons steunen met een bedrag per gewonnen set of per wedstrijd. Tijdens een wedstrijd willen we gewoon winnen. Pas na afloop denken we: dat hebben we toch maar mooi gedaan. Soms proberen we onze tegenstander te troosten met de opmerking dat dankzij hun nederlaag Peruaanse en Nicaraguaanse kinderen geholpen zijn." Naam: Charlotte Heida Woonplaats: Amsterdam Werk: communicatiemedewerker Sport: beachvolleybal Goede doel: school in sloppenwijken Charlotte Heida (26) is een getalenteerd beachvolleybalster met het hart op de goede plaats. Deze zomer loopt ze met ploegmaat annex vriendin Marieke Mars de toernooien in heel Nederland af. Elke overwinning van Charlotte Heida en Marieke Mars (I)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13