Benefietsporten Spinnen voor het spelende kind Megatocht voor vrede in Tibet Sporten voor een goed doel neemt een enorme vlucht. Steeds meer Nederlanders werken zich vrijwillig al wandelend, fietsend of volleyballend in het zweet voor liefdadigheid. „Mensen willen als individu iets doen voor de samenleving." 1 2 Zaterdag 28 juni 2008 PZC Zwoegen voor een betere wereld door Joost de Poel illustratie Bliq Als een man vroe ger vertelde dat hij van plan was zo'n zeshonderd rondjes om zijn dorp te fietsen, liep hij het ge vaar voorgoed voor dorpsgek te worden versleten. Anno 2008 kan zo'n eentonige, barre tocht zelfs heldenstatus opleveren. Guus Moo- nen kan erover meepraten. Eerder deze maand werd hij door honder den juichend binnengehaald om dat hij drie weken rond zijn gelief de Moergestel had gepeddeld. Het Rode Kruis was nog het meest ly risch. De ultracyclist liet zich spon soren en haalde ruim 25.000 euro op. De uitputtingsslag van Moonen staat symbool voor de onweer staanbare opmars van benefiet sporten in Nederland. Steeds meer sportief ingestelde burgers werken zich in het zweet voor het goede doel. Soms levert het 100 euro op, maar net zo makkelijk miljoenen. Gaat er achter het liefdadigheids- sporten een complete organisatie of een evenement schuil, dan kan de teller helemaal snel oplopen. Kenners zijn ervan overtuigd dat de boost aan liefdadigheidssporten alleen maar zal groeien. Zo ook Rob Visser van de stich ting Charity 8c Sport. „Sporten voor een goed doel. Dat hebben wij zo'n beetje uitgevonden", zegt Visser gekscherend. Toch zit de voorzitter niet eens zo heel ver be zijden de waarheid. Zijn stichting - 'uiteraard een non-profitorganisa- tie' - zet zich al dertien jaar in om zoveel mogelijk sporters, bonden en (sportevenementen te koppe len aan liefdadigheid; variërend van eenvoudig advies tot complete businessplannen. Het succes is groot, al vinden steeds meer Ne derlanders zelfstandig hun weg naar het goede doel. NOC-NSF- kopstuk Erica Terpstra grapte al dat als Nederland zo doorgaat Cha rity 8c Sport overbodig dreigt te worden. Visser: „Dat zou alleen maar een goed teken zijn." Het is 21 jaar geleden dat de ferven te hardloper Visser zag hoe deelne mers van de Glasgow Marathon honderdduizenden ponden bijeen- liepen voor het goede doel. „Ik dacht: dat moet in Nederland ook kunnen. Ik kreeg de organisatie van de Marathon Rotterdam zover dat alle deelnemers een formulier ontvingen met het verzoek of ze geld wilden ophalen voor een vooraf gekozen goed doel. In het begin zag je dat vooral sociaal be wogen types, zoals mensen die werken in de zorg, meededen." De methode sloeg aan maar is vol gens Visser inmiddels volledig ach terhaald. Mensen, uit alle geledin gen van de maatschappij, kiezen al sportend massaal hun eigen doel. „De samenleving heeft steeds meer de instelling: do it yourself', verklaart Theo Schuyt, Neerlands enige hoogleraar filantropie. „Vroe ger liepen inzamelingen vaak via kerken of verzuilde instanties: fles- sendoppen sparen voor de missie. Mensen willen nu als individu iets doen voor de samenleving." Uit onderzoek blijkt dat in 2007 62 procent van alle Nederlandse huis houdens iemand sponsorde die zich inzette voor het goede doel, bijvoorbeeld door een sponsor loop. „Sporten vraagt altijd een be paalde mate van inzet. Koppel die inzet aan inspanning die je wil le veren voor de maatschappij en je hebt een voor velen aansprekende combinatie te pakken. Mensen dur ven vaak niet zomaar geld te vra gen voor een goed doel. Maar als ze zich sportief inspannen, valt die schroom weg." Sportpsycholoog Rico Schuijers verklaart de opmars van benefiet sporten als volgt: „Het is een trend. Mensen steken elkaar aan. Het heeft ook te maken met intrin sieke en extrinsieke motivatie. In trinsieke motivatie komt uit jezelf Iemand vindt het bijvoorbeeld leuk om een marathon te lopen, maar zo'n tocht is ook zwaar waar door mensen twijfelen of ze het zullen doen. Soms hebben spor ters een stimulans van buiten, ex trinsieke motivatie, nodig om over die drempel heen te stappen. Een goed doel kan zo'n stimulans zijn." En hoe dichterbij het geko- Naam: Marcel van Rhee Woonplaats: Zandvoort Werk: bedrijfsleider van twee sportscholen Sport: spinning Goede doel: Right to Play „In de sportscholen waar ik werk geven we spinninglessen, die zijn erg populair", zegt Marcel van Rhee (44). „Ik woon in Zandvoort en heb dus veel met strand en zonsonder gangen. Het leek me gaaf om die twee dingen te combineren: al spinnend - dus op de hometrainer - de zon in de zee te zien zakken. Toen dacht ik: als we dit toch gaan doen, waarom dan niet voor het goede doel? Het initiatief is niet in eerste instantie voor het goede doel genomen: de gezelligheid was de aanleiding." Vorig jaar richtte Van Rhee de stichting Spinning on the Beach op. Hij is de voorzitter. „We hebben gefietst voor KiKa (Stichting Kinderen Kankervrij) en meer dan 12.000 euro opgehaald. Dit jaar hebben we gekozen voor Right to Play, een organisatie die zich inzet om alle kinderen te laten sporten en spelen. Dat heeft meer raakvlakken met onze sportscholen. Met het geld dat we gaan Naam: Britt Das Woonplaats: Amsterdam Werk: ontwerpster sportkleding Sport: wandelen Goede doel: Tibet Een van de meest extreme sportprestaties voor het goede doel wordt geleverd door Britt Das (39). In augustus vertrok ze te voet richting Tibet. Het doel van de monstervoet tocht: aandacht vestigen op de mensenrech ten in de door China onderdrukte provincie. „Ik heb ongeveer 7.500 kilometer afgelegd", zegt Das. „Natuurlijk heb ik mindere dagen, maar over het algemeen is het een prachtige ervaring. Ook hier in Tadzjikistan zijn mijn ogen geopend. Het is afzien en erg primitief, maar de mensen zijn zeer gastvrij." Das mocht onder meer haar verhaal doen op de Russische tv. „Ik wil zoveel mogelijk aandacht vestigen op mijn doel. Ook in de landen die ik doorkruis. Tibet en het boeddhisme liggen me na aan het hart. Ik ben er geweest en vredelievende monniken lopen daar pelgrimstochten om hun ziel schoon te maken. Dat was mijn inspiratie." Haar tocht door woestijnachtige vlaktes, historische ophalen, kunnen we een heel jaar lang één project steunen." Op 16 augustus gaat het gebeuren: er staan dan tweehonderd fietsen in het zand. Deelnemers spinnen drie uur achter elkaar. „Daarna is er een barbecue, de band Alder- liefste komt spelen en er is een afsluitend feest. Er blijft weinig aan de strijkstok hangen. Ik ben een grote rommelaar en regel van alles. Alleen de huur van de fietsen kost geld." Spinnen op het strand steden en prachtige bergen is niet zonder ge vaar, maar vooralsnog geniet Das vooral. Of ze Tibet, dat strikte toelatingseisen kent, werkelijk inkomt, is nog onzeker. „Ik heb een mail gekregen van de secretaris van de dalai lama. Dat geeft moed. Deze tocht is sowieso geslaagd en bezorgt mij dierbare herinnerin gen. Laatst kwam ik midden in Rusland te recht bij een klooster waar ik een Tibetaanse monnik trof. Toen ik over mijn tocht vertelde, raakte hij ontroerd. Net als ik." Britt Das

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12