39 wonen Inklappen en uitschuiven EU Hilary Mandleberg - Klein huis? Denk groot! Uitgave Unieboek. 19,95 euro. Wie kleinbehuisd, is moet slim zijn. Met enkele handige trucs lijkt een bescheiden woning snel groter, door Alice Plekkenpol Ik word wakker van knallende dakplaten. Hoe krijg ik die platen stil? (deel II) Bijna jaarlijks verdrogen de vruchtjes van de pruimenboom. Oorzaak: pruimenzaagwesp? PZC Zaterdag 28 juni 2008 foto's Klein huis? Denk groot! te koop, net als één model klapta fel. „Daar staat tegenover dat wij veel zogeheten modulaire meu bels verkopen. Hen kleine kast die je telkens kunt uitbreiden en aan passen, of een bank die kan mee groeien met je woning", zegt Trendhopper-woordvoerster Kim van de Hout. De klantenkring, pakweg tussen de 35 en 55 jaar, bestaat uit starters, jon ge gezinnen maar ook oude ren die kleiner gaan wo nen. „Heel divers dus, al gel den voor iedereen enkele basisregels. Vermijd in een kleine kamer een rode wand of zelfs rode bank. Rood is een warme, maar ook onrustige, opvallende kleur. Beter zijn lichte natu- reltinten en eenvoudige mo dellen zonder tierelantij nen. Kleed de kamer vervol gens aan met passende ac cessoires." Hilary Mandleberg advi seert in een kleine kamer slechts één blikvanger te creëren, bijvoorbeeld een open haard, mooi kunst werk of grote plasmatelevi sie aan de muur. Want juist in een kleine ruimte geldt 'less is more'. r>-j< Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Twee weken geleden bespraken we in deze rubriek het probleem van F. van Dijk. Hij wordt bijkans gek van zijn dakplaten. Vooral als de temperatuur schommelt, maken die Unidek-platen een 'knallend geluid'. Zo hard, dat hij er niet van kan sla pen. Van Dijk is niet de enige die steeds oudjaarsnacht beleeft. We kregen reacties van tientallen le zers. De strekking is steeds gelijk: de platen knappen dat een lieve lust is; Unidek wijt de problemen aan montagefouten en de enige oplos sing is een nieuw dak. Een bloemle zing: 'Mijn kleinkinderen durven niet te logeren', 'Ik leef al 19 jaar met geknal', 'Vilt onder de balken helpt enigszins (voor plat dak: laag grind erover)', 'Een onafhankelijk ex pert was duidelijk: de samenstelling van de platen deugt niet'. Volgens Unidek maken de platen dat geluid niet uit zichzelf. Wel heeft woord voerder T. Könisser toegezegd bij Van Dijk te zullen gaan luisteren. Sneu, dat is het. Elk jaar hoopt M. Nelen op pruimen uit eigen tuin. Maar steeds komt ze bedrogen uit. 'Terwijl er toch een normale vrucht vorming is, vergelen de meeste vruchtjes en vallen af. Van een veel belovende oogst resteert dan bijna niets meer.' Het is niet dat Nelen dat afsterven maar laat gebeuren: ze zit er bovenop. Niet letterlijk, want dan had ze mij niet hoeven in schakelen. Nelen spuit onder meer met Delcis. 'Maar niets helpt.' Wat Nelen in haar e-mail al als vermoe den uitspreekt, onderschrijft tuin- kenner Romke van de Kaa: de prui menzaagwesp ruïneert haar oogst. „Spuit zeven tot tien dagen na de bloei met het natuurvriendelijke py- rethrum of een insecticide. Sommi ge pruimen, bijvoorbeeld Czar en Victoria, hebben meer last dan ande re. Pruimenkwekers vangen de zaag- wespen tijdens de bloei overigens met lijmplanken die verticaal in bo men worden gehangen." door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Het stukje boerderij dat ik ooit huur de, had alles wat ik wilde, behalve een slaapkamer. Dat loste ik op met een bankstel. De driezitter werd in een handom draai een tweepersoons bed, de tweezitsbank her bergde een ruime kast voor het beddengoed. Wie kleinbehuisd is, moet slim zijn. Dat is ook de mening van Hila ry Mandleberg, bewoon ster van een kleine wo ning in Londen. Zij schreef een praktisch handboek voor hen die over slechts 18 tot 60 vier kante meter woonoppervlakte be schikken. Zo'n bescheiden woonruimte kan overigens een bewuste keuze zijn, want lang niet iedereen voelt zich prettig in een grote, hoge ruimte. Niet voor niets vinden we een va kantiehuisje of caravan vaak zo lekker knus. Een kleine woning is bovendien goedkoper en gemak kelijker in het onderhoud, ideaal dus voor alleenwonenden. Wel kun je een kleine ruimte optisch groter laten lijken door handig ge bruik te maken van kleuren, pa tronen, materialen en lichtinval. Belangrijk is eerst te bepalen wat je in huis wilt doen. Dol op ko ken en uitgebreid tafelen met vrienden? Leg dan het accent op een goede keuken en eettafel met stoelen. Meer een liefhebber van uitgebreid badderen? Offer dan eventueel een (stukje) slaapka mer op voor een luxe badka mer. Het wegbreken van een muur of verwijderen van een deur doet een klein apparte ment meteen groter lijken. In een hoge ruimte, zoals een voormalig fabriekspand, kun je een vide laten bouwen die dienst doet als slaapruimte of werkplek. Nadeel hiervan is wel dat warmte en etensluchtjes omhoog gaan. Een ruimte multifunctioneel ge bruiken is een andere truc. Werk je slechts af en toe thuis op de computer? Gebruik dan een laptop aan de keukentafel. Regelmatig logés? Zet een slaap- bankje in de woonkamer. Ze zijn er in allerlei soorten, maten en kwaliteiten, al moet je soms even zoeken. Bij Trendhopper bijvoor beeld is maar één soort slaapbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 129