Meubelbranche Salvia brengt kleur 34 Een tanige schaapherder bezwijkt minder snel dan een weldoorvoede manager je kunt er alles mee doen wat je ook met gewoon hout doet' PZC Zaterdag 28 juni 2008 Het is geen wonder dat Midden- en Zuid-Amerikaan se vertegenwoordigers van het plantengeslacht sal via steeds nicer in de belangstelling komen te staan. Dal zal te maken hebben met goedkope vliegtickets die steeds meer reizigers de kans bieden de spectaculaire tropi sche saliesoorten in hun natuurlijke omgeving te zien. Maar ook met het feit dat we zo langzamerhand genoeg krijgen van pasteltinten en ons in de tuin wat avontuurlijker gaan opstellen. Vrolijke kleuren mogen weer, en in geen ander plantengeslacht vind je het vermiljoenrood van geraniums, het blauw van gentianen en het paars van fuchsia's of cycla men bijeen. F.r zijn honderden soorten en variëteiten sal via's die uiteenlopen van nietige kruipertjes en bodembe dekkers tot metershoge struiken. Kwekers die tropische salvia's aanbieden, gebruiken meestal een merkwaardige term: haifwinterhard. Daarmee bedoelen ze dat de planten niet betrouwbaar winterhard zijn. Of ze een of meer winters overleven, hangt af van hun standplaats in de tuin en van de grond waarin ze groeien. Een warme en beschutte standplaats is een eerste vereiste. Daarnaast zijn planten die op een karig dieet tot taaie rakkers zijn uitge groeid, een stuk beter tegen vorst bestand dan planten die een seizoen lang met mest en water zijn vertroeteld. Verge lijk het met de tanige schaapherder, die minder snel aan een hartinfarct bezwijkt dan een weldoorvoede manager. Er gaan waarschijnlijk meer planten dood aan vocht dan aan vorst. I Iet is dan ook zaak planten die toch al op het randje van winterhardheid balanceren, in ieder geval in goed gedraineerde grond te planten. Staand water is fataal, maar met behulp van puin of grind valt meestal wel een doorlatende standplaats te creëren, al is het op klei mis schien nodig om een terpje op te werpen. Van de blauwbloeiende soorten is Salvia guaranitica hec best verkrijgbaar. Als ik onaardig zou willen zijn, dan zou ik deze soort omschrijven als een reusachtige, niet-prikkende brand netel met grote, gentiaanblauwe lipbloemen. De plant komt in het wild voor in Argentinië en Brazilië en wordt daar bijna 3 meter hoog. Bij ons is 1,5 meter al heel wat. En zoals bij zoveel planten van het zuidelijk half rond geldt ook hier: houd de plant 's zomers nat en 's winters droog. Het zou een misverstand zijn te denken dat tropi sche planten in de zon moeten staan. Denk maar aan begonia's die liever schaduw hebben. Ook Sal via guaranitica staat liever in de schaduw. Warme schaduw, als u daarvoor kunt zorgen. Van de roodbloeiende soorten zou Salvia elegans, De oudere woonconsument is ontdekt als doelgroep. Toonaangevende producen ten maken nieuwe meubels voor een publiek dat comfor tabel wil zitten. Op design, door Anja Sparidaans Rolf Benz introduceerde onlangs tijdens de meu belbeurs in Keulen het nieuwe bankprogramma 312. Een serie die pri mair is gericht op senioren. Leolux heeft de Silver Lions-collectie, waarin comfort en design aanslui ten bij de oudere doelgroepen. „Er is veel belangstelling voor deze pro ducten", zegt Edwin Zeelte, bij Rolf Benz verantwoordelijk voor de verkoop in Nederland. De oude re woonconsument wordt ineens gehoord. „Er is bij die doelgroep vraag naar zitcomfort. De huidige loungemeubelen voldoen daar voor hen niet aan, omdat die een te diepe zit hebben. Dat bemoei lijkt het opstaan", weet Antal Né- meth van Leolux. De Silver Lions-collectie komt aan die be zwaren tegemoet. „Als design merk moet je zoiets vanwege je uit Mexico en Guatemala, te proberen zijn. De variëteit 'Scar let Pineapple' is redelijk goed verkrijgbaar en wordt ook wel ananas-salie genoemd. Het is een van de weinige tropische saliesoorten die je alleen al om de geur van het blad zou wil len kopen. Die vertoont inderdaad een verbluffende overeen komst met de geur van een ananas. De bloemen zijn scharla kenrood en verschijnen pas laat in het najaar. Soms is de eer ste nachtvorst er vroeger dan de bloemen. Daarom is het geen slecht idee deze salvia in een kuip te planten in plaats van in de tuin. Wie geen zin heeft om kuipen naar binnen te slepen, kan de plant als stekje overhouden. Wie van lila en paars houdt, zou kunnen uitkijken naar Sal via involucrata uit Mexico, een soort die gemakkelijk te her kennen is aan zijn opgeblazen bloembuis. Salvia involucrata bloeit van het midden van de zomer tot aan de eerste nacht vorst met roze of paarse bloe men. De meest bekende varië teit heet 'Bethellii', een plant die zulke zware bloemen heeft dat de stengels in een najaars storm kunnen knakken. Maar ja, bij de authentieke tropische tuin hoort natuurlijk ook de tropische cycloon. Salvia involucrata Bethellii. foto Romke van de Kaa Romke van de Kaa gaat op vakan tie. Vanaf 6 september deelt hij zijn tuinkennis weer met u. Model 181 (1895 euro) van INNO. foto's GPD/PR Trots laat Yde van der Kooy het plastic vlon dermateriaal zien dat hij in de tuin van zijn buurman heeft uitge stald. Soms staat hij er met de neus bovenop, maar ziet dan nog niet dat het van kunststof is ge maakt. Hekjes, vlonderplanken, schuttin gen, tafels of pergola's. Alles wat voor de tuin van hardhout wordt vervaardigd, kan ook met zoge naamd Chiqo-Deck, Chinees imi tatiehardhout. „Je kunt er alles mee doen wat je ook met ge woon hout doet", zegt Van der Kooy. „Ook de bewerking van de planken is identiek. Zagen of schroeven? Geen probleem." Voordeel is dat het plastic niet glad wordt als het nat is. Boven dien is het materiaal onderhouds vrij. Een oliebeurt, zoals bij hard hout, is niet nodig. Sinds een jaar is Van der Kooy druk met de hardhout look-a-like. „Ik had altijd al wat handeltjes, maar nu wilde ik wel eens in het diepe stappen." Via de Kamer van Koophandel kwam hij toevallig bij het Chine se 'houtproduct' terecht. In maart liep de eerste container vanuit Sjanghai de Rotterdamse haven binnen. Inmiddels heeft Van der Kooy al zo'n 10 kilometer vlonder- planken verkocht. De markt voor imitatiehardhout groeit. Mensen zoeken alternatie ven voor de omstreden hout soort, denkt de Friese onderne- wonen@wegener.nl 1024-3650509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 124